Filmul „Lucy” apărut în 2014

Video, audio, imagini ş.a. Tot aici despre softuri şi IT
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Filmul „Lucy” apărut în 2014

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Oct 2014, 17:44

Ați văzut acest film?! Ce părere aveți despre el? (recunosc, sunt de acord cu o parte din ideile exprimate în el)

Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Filmul „Lucy” apărut în 2014

Mesaj necititde dimitrie » 19 Oct 2014, 00:17

Acest film face parte din seria de filme cu conținut hulitor, ce prezintă omenirii un tip de Mesia fals, antihristic, acel Mesia așteptat de evrei, acel tip de Salvator ce trezește în om un entuziasm specific omului ce este în înșelare. Alături de "Lucy", vom întregi tabloul prin enumerarea celor mai importante titluri de film de acest gen: Superman, Hancock, Iron Man, Captain America, Avengers, etc. Dar, cel mai bine se pot observa "coarnele" la seria "Superman", în special primul și ultimul apărute, chintesenţa mesajului fiind cuprinsă în cuvintele lui Jor-El către fiul său Kal-El (Clark), în care acesta îi descoperă fiului său adevărata menire ce o are pe Pământ, pentru oameni... Dar oare acel "El" ce compune numele celor doi (tătăl și fiul), nu indică faptul că cei doi au legătură cu divinitatea?
De exemplu, dacă nu greșesc cumva, Gabriel/Gavriil înseamnă Bărbat-dumnezeu, iar Mihael/Mihail înseamnă Puterea lui Dumnezeu. Dar numele celor doi ce vor însemna?
De fapt, istoria evenimentelor de pe Krypton se poate reduce la faptul că trei se fac responsabili de exilul pe Pământ al unuia, de căderea unei stele din cer (modul în care Kal-El/Clark ajunge pe Terra), de căderea Luceafărului (Lucifer)... Nu ne este oare clar unde bate istoria conflictului?...
Așadar, multă precauție și mult discernământ!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Filmul „Lucy” apărut în 2014

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Noi 2014, 00:54

Intruchiparea ademenirii "veti fi ca Dumnezeu", dar fara efort, fara duh, fara teoza, fara virtuti crestine. Doar pura magie (licoare psihostimulanta, capabila sa accelereze neuronii dincolo de platitudinea normalului si chiar dincolo de limitele ratiunii pure, la infinit).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Filmul „Lucy” apărut în 2014

Mesaj necititde protosinghel » 15 Noi 2014, 00:49

N-am văzut filmul, dar după comentariile pr. Dimitrie şi al dr. Ioan Croitoru (de revenirea căruia mă bucur nespus), cred că nici n-o să mă uit.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Filmul „Lucy” apărut în 2014

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Noi 2014, 13:07

:) Părinte Dimitrie, Ioan de acord. La urma urmei e un film, nu este realitate și nu are pretenția de a fi interpretat ad literam ca lege de urmat. Ideea ce mi-a plăcut este acea fină înțelegere a lucrurilor atunci când îți folosești creierul cât mai mult. Această înțelegere în subtilitatea fenomenului, în particula lui se întâlnește și la Sfinții Părinți, dacă nu mă înșel. Eu la asta mă refeream ce părere aveți. Mi s-a părut interesant că niște laici au atins pe alocuri realități de mult înțelese de Sfinți; e drept prin căi total diferite.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Constantinos

Filme turcesti

Mesaj necititde Constantinos » 21 Apr 2015, 19:33

Cineastii romani mai au mult de lucrat pana vor face filme la fel de bune sau mai bune decat ale turcilor :
Miracolul http://www.filmeonline2013.biz/miracolul-2015/
Lumea mea http://cutiacufilme.com/benim-dunyam-subtitrat/
Bineanteles ca si ei au multe filme rele dar acestea doua sunt de recomandat .


Înapoi la “Fişiere media + Soft şi IT. Discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron