Ce soft folosim?

Video, audio, imagini ş.a. Tot aici despre softuri şi IT
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Aug 2008, 23:46

Pentru chat eu folosesc: http://pidgin.im/
E super şi are toate tipurile de chat integrate. E mult mai bun ca Trillian. Pentru discuţii audio sau video, precum şi pt trimiterea de fişiere folosesc Skype.

Pentru vizionarea imaginilor eu folosesc excluisv IrfanView. E simplu şi are puse la taste opţiunile de rotire a imaginilor. La un simplu Enter, ai full screen, iar la ESC, revii. Al 2-lea ESC închide totul.

Ca browser folosesc Mozilla 3, deşi are multe neajunsuri. Detest Internet Explorer.

Nu folosesc niciodată WinExplorer, ci doar Total Commander, mai ales că am intedrate zeci de Plugin-uri foarte utile.

Voi ce folosiţi? Ce sfaturi puteţi da celorlalţi?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Aug 2008, 17:42

Chat: Yahoo Messenger si Skype. Pe Yahoo uploadarea fisierelor e mai rapida (poate ca asa e reteaua aici, in Italia). Pe de alta parte, calitatea convorbirilor audio pe Skype este mult mai buna. (dar tin foarte mult la Yahoo, e foarte dragut, intuitiv si incercat).

Browser:
Dr. Orca, pe baza de Firefox. Este foarte rapid si compatibil cu toate site-urile (sau cele mai multe). Productia acestuia a fost intrerupta, din pacate, dar baza de date exista inca. Si eu nu sufar Internet Explorer, dar uneori depind si de el (de ex., cand descarc link-urile de pe pagina cu FlashGet - care se integreaza in IE dar nu si in altele - sau poate ca nu folosesc plugin-ul potrivit :) ).

Editor grafic:
Folosesc programul open source Paint Net, o versiune extinsa a Paintshop-ului din Windows. Are foarte multe plugin-uri (corespunzatoare societatii open source), este performant, dar poate nu asa ca Photoshop. De IrfanView ma folosesc atunci cand digitalizez cartile scanate, ca oeratie intermediara de prelucrare a imaginilor inainte de compresie in DJVU. Prioritatea lui neta este ca ofera posibilitatea prelucrarii in grup a imaginilor (de ex., "rename" automat la 100 fisiere simultan, dupa modelul dorit; "crop" si alt gen de editare a imaginilor etc).

Editor textual: folosesc programul open source Open Office 2.4 - este practic la fel de performant ca si MS Word, dar e gratuit si chiar imi pare mai comod in utilizare. Suporta toate tipurile de documente Word (Excell etc). In plus, are convertor PDF integrat, care permite crearea automata a Tabelului de Continut pentru navigarea ulterioara in PDF (pastreaza inclusiv si functionalitatea link-urilor).

Daca va intereseaza si alte soft-uri open source de care ma folosesc - intrebati. Sunt fanul acestei miscari si am gasit echivalentul la aproape oricare program comercial. :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde Florina » 02 Sep 2008, 19:38

Eram fan Mozilla Firefox, dar s-a updatat si nu imi mai place... mai putem reveni la forma veche? :cry:

PS: Ca editor grafic, folosesc HP Image Zone, adica softul aparatului meu foto. Cum as putea face rost de Paint Net, adica ceea ce foloseste Parintele Petru? M-ar interesa mai ales daca ar avea si rame (Frame-uri), nu as mai folosi Paint pentru Orthphoto...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 03 Sep 2008, 10:31

Alege-ti versiunea care iti place http://www.oldapps.com/firefox.htm

PS: nu stiu ce versiune iti placea tie dar banuiesc ca era doi virgula ceva...
Ultima oară modificat 03 Sep 2008, 10:57 de către Florina, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu incurajam limbajul de mahala. Dorim o exprimare cat mai cuviincioasa. Am sters ceea ce era incompatibil cu forumul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2008, 22:06

Am trecut la browserul Google Chrome. Mi se pare mai rapid şi a reuşit să îmbunătăţească Mozilla 3. Încercaţi.

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde aurel1211 » 05 Sep 2008, 01:30

Eu unu m-am prea obisnuit cu firefoxul . Chrome-ul are cam putine butoate ... :roll: .
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Sep 2008, 09:23

Nu-i problema în butoane. Tot ce-ţi trebuie găseşti la "opţiuni".
Adevărata problemă e că încă nu are plugin-uri pt a descărca fişiere yotube (sau poate eu nu le-am găsit, deşi am căutat parcă). Mă poate cineva ajuta?

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde aurel1211 » 05 Sep 2008, 16:49

Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Sep 2008, 18:18

Mulţumim! Văd că "funcţioneşte" :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 17 Feb 2009, 19:53

Cel mai simplu program pt a citi fişierele comprimate în DJVU.
Download

În ataşamente pun 2 arhive cu variante de djvu.exe: una mică şi alta full.
Fişiere ataşate
DJVUCNTL_601_EN.rar
(6.5MiB)Descărcat de 1464 ori
WinDjView-0.5.rar
(497.91KiB)Descărcat de 1202 ori

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde Florina » 23 Feb 2009, 11:32

Am trecut la browserul Google Chrome. Mi se pare mai rapid şi a reuşit să îmbunătăţească Mozilla 3. Încercaţi.
Un mic mare neajuns al chrome-ului e ca nu are flash instalat, iar la job nu am drept de admin pentu a instala nimic. Asa ca ma chinui cu IE :(

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde Florina » 07 Oct 2009, 18:05

Am găsit un site datorită căruia am început să scriu şi eu cu diacritice. Este uşor de folosit, se scrie întâi articolul normal, se dă "conversie", dacă este cazul se modifică, apoi se dă click pe "varianta finală".

Îl găsiţi aici.

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde sashio » 18 Mai 2010, 20:19

Cooloris - un addon pentru a privi imagini și video în firefox, este forte comod, merge și pe linux
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5579/

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 25 Iun 2010, 23:45

Cine se pricepe sa ma dumireasca si pe mine incuiatul,ca sa sterg din memorarea p.c-ului,
anumite situri vizitate in trecut? multumesc.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde Ierodiacon » 10 Aug 2010, 20:00

Cine se pricepe sa ma dumireasca si pe mine incuiatul,ca sa sterg din memorarea p.c-ului,
anumite situri vizitate in trecut? multumesc.
Folositi mozilla firefox ?

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 10 Aug 2010, 20:36

NU,ci internet explorer-google.ro.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 10 Oct 2010, 19:36

Diacritice.com - site unde în regim on line puteţi converti textele româneşti fără diacritice în texte cu diacritice şi invers.

pr_emilianos_33
Mesaje:2
Membru din:29 Iul 2010, 13:51
Confesiune:ortodox

Re: Ce soft folosim?, programe portabile

Mesaj necititde pr_emilianos_33 » 06 Noi 2010, 08:51

Doamne-ajuta!

Pt cei care folositi mai multe calculatoare, la servici , acasa, la prieteni, sa stiti ca exista "programe portabile" adica nu trebuiesc instalate, se pun pe un stik usb, sau pe un hard disk portabil, intr-un director si se folosesc de acolo, exista total comander, ( ver ultima prime, ce are si multe programe portabile incluse, )ce dupa ce se instaleaza, se copiaza directorul in care se afla, pe stik ,hard disk, ( ba chiar si pe cd/dvd, doar ca de pe aceste medii, nu tine minte nimik din ceea ce modifici, pt ca orice informatie ce o pui pe cd/dvd nu se mai poate modifica, doar citi )
revenind la programe, cine foloseste abby fine reader, exista in directorul lui un executabil care se numeste Screenshotreader, si care poate copia, citi text, si converti txt pt word sau orice aplicatie ce foloseste txt, poate copia imagini depe orice sait ce nu permite cu clik dreapta copierea unei imagini, ba chiar si din flash, cu putin exercitiu.
exista variante de firefox, opera, sau google chrome portabile, vlc player, km player, cam pt tot ce se foloseste in mod uzual, gimp un editor opensource pt imagini, variante de alcohol120% portabile, cu care poti creea dvd/cd imagini, si apoi scrie acele imagini pe dvd/cd, ba chiar si photoshop sau corel am gasit...

acuma sunt putin ocupat, dar voi mai vb despre acestea daca exista oameni interesati....
( exista chiar si un mic windowz xp pus pe un cd bootabil, ( hiren info...) si care recunoaste apoii un stik usb introdus in pc, si din care se pot folosi alte aplicatii portabile, pt aflarea altor informatii hardware sau stocate pe pc-ul respectiv... )

intr-un cuvant se gasesc multe "năstruşnicii" din astea,

un ultim cuvant acum
aceste programe portabile se pot folosi linistit si pe un pc obisnuit, sau notebook, pt ca ne salveaza de instalarea unor programe, si implicit de o functionare mai optima a pc-ului.

iertare de eventualele greseli ortografice...

pr.Emilian

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce soft folosim?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iul 2013, 13:20

Folosesc browserul Yandex. E cel mai rapid şi mai bun. Vă recomand.
Am impresia că are doar variantă rusă şi engleză. Dar e suficient.


Înapoi la “Fişiere media + Soft şi IT. Discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX