Book Restorer 4.2.1.0

Video, audio, imagini ş.a. Tot aici despre softuri şi IT
CarteaBuna
Mesaje:14
Membru din:04 Iul 2008, 06:28
Book Restorer 4.2.1.0

Mesaj necititde CarteaBuna » 30 Apr 2009, 08:12


Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Book Restorer 4.2.1.0

Mesaj necititde Ioan Cr » 30 Apr 2009, 10:41

Dar nu este shareware? Sau e "spart"?

In afara de faptul ca "stie" sa indrepte randurile de text, nu pare sa prezinte interes (celelalte efecte se pot obtine bine si gratis...).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

CarteaBuna
Mesaje:14
Membru din:04 Iul 2008, 06:28

Re: Book Restorer 4.2.1.0

Mesaj necititde CarteaBuna » 30 Apr 2009, 11:34


(celelalte efecte se pot obtine bine si gratis...).
... o fi ceva de capu' lui, costa vreo 2000 de euro(sau 4000... unul din preturile astea doua)

zeci/sute de pagini/imagini deodata ? dc da, care ? [sau cotoru' la carti? (insa nu pe rand :roll: ci selecatare a mai multor pag, sau toate)]

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Book Restorer 4.2.1.0

Mesaj necititde Ioan Cr » 30 Apr 2009, 15:28

... o fi ceva de capu' lui, costa vreo 2000 de euro(sau 4000... unul din preturile astea doua)
In lumea software, dupa cum stiti, exista asa-zisa "opozitie open source", care tind sa ofere perechi gratuite pentru practic orice program comercial existent pe piata. Uneori le reuseste (spre ex., Open Office sau DjVu Small 3.2 - pentru compresia imaginilor in DjVu), alteori mai putin. Dar cred ca sunt avantajati prin coalitia imensa a programatorilor amatori de pretutindeni (fiecare "proiect" isi are, de regula, forumul sau extensiv, prin care sugestiile prind viata, iar defectele capata solutii), cat si de spiritul de "impotrivire" tipic unei concurente de acest fel.
zeci/sute de pagini/imagini deodata ? dc da, care ?
Cel mai bun (fara glume) program GRATUIT de prelucrare a imaginilor scanate (sau fotografiate), din cate le cunosc, este Scan Kromsator (versiunea 5.91 Full este cea mai reusita: sursa 1; sursa 2).

Ce poate el? De toate. In primul rand, poate extrage imaginile grafice dintr-un fisier sursa tip PDF (salvandu-le in TIF). In al doilea rand, ofera un interface vizual pentru prelucrarea pagina-cu-pagina a intregii multimi de imagini. In al treilea rand, permite tot soiul de operatiuni de redactare grafica, de la indreptarea orientarii paginilor, impartirea scanatelor bipaginate (si eventuala reunificare), curatarea marginilor, curatarea automata a textului de impuritati, pana la uniformizarea dimensiunilor, potrivirea abzatelor, restaurarea unor imagini de joasa calitate si multe altele. Si desigur, sute si mii de pagini (in regim semiautomat sau automat - in functie de scop).

Cu el am facut practica buna, stiu ce zic :)
sau cotoru' la carti? (insa nu pe rand :roll: ci selecatare a mai multor pag, sau toate)]
De aia si ziceam ;)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

CarteaBuna
Mesaje:14
Membru din:04 Iul 2008, 06:28

Re: Book Restorer 4.2.1.0

Mesaj necititde CarteaBuna » 30 Apr 2009, 20:23

perfect, multumesc...sigur testez ;)

CarteaBuna
Mesaje:14
Membru din:04 Iul 2008, 06:28

scan kromsator

Mesaj necititde CarteaBuna » 14 Ian 2010, 08:21

...
sau cotoru' la carti? (insa nu pe rand :roll: ci selecatare a mai multor pag, sau toate)]
De aia si ziceam ;)
am incercat dar nu m am prins cum se face [doar imagine cu imagine mi am dat seama cum se scoate cotorul, si numai o data , ca mai apoi apasand pe acelasi buton nu a mai scos cotorul, nu toate o data ] ... [cu scan kromasator] mi ati putea da va rog mult cateva indicatii ?

la o carte , de data asta pdf , exista vreo posibilitate, de asemenea, de a scoate cotoarele ? [ca sa nu mai export in imagini si apoi prelucrarea imaginilor, ci direct]

multumesc :)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: scan kromsator

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Ian 2010, 22:53

am incercat dar nu m am prins cum se face [doar imagine cu imagine mi am dat seama cum se scoate cotorul, si numai o data , ca mai apoi apasand pe acelasi buton nu a mai scos cotorul, nu toate o data ] ... [cu scan kromasator] mi ati putea da va rog mult cateva indicatii ?
Iata un mic ghid pentru lucrul cu Scan Kromsator (in limba romana). Daca accesati www.arhiva-ortodoxa.info, despartitura "Upload/Soft" gasiti si alte chestii utile privitoare la digitalizare.
la o carte , de data asta pdf , exista vreo posibilitate, de asemenea, de a scoate cotoarele ? [ca sa nu mai export in imagini si apoi prelucrarea imaginilor, ci direct]

multumesc :)
Nu m-am ocupat de editarea PDF-urilor. Dar daca acestea sunt PDF-uri din carti scanate (deci imagini grafice), nu stiu daca exista vreo metoda de prelucrare directa. Va recomand sa le comprimati (dupa prelucrarea imaginilor) in DjVu, nu in PDF.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Fişiere media + Soft şi IT. Discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX