Ortodocsii romani din diaspora

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
diaconul_Catalin
Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Apr 2008, 14:01

Cum sunt crestinii (sau ne~) in America? Cred ca ar merge un nou topic pe tema asta ... sau nu :D

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2008, 15:10

Desi stiu foarte putine despre concretul din America cred ca este un subiect interesat de discutie. Cu aceasta ocazie sper sa aflu mai multe despre mult criticatii crestini ortodocsi din America-oricum eu ii admir pt ca din cate stiu promoveaza munca incepand cu varsta de 16 ani, orice fel de munca indiferent de pozitia sociala a parintilor.Dar este interesant de urmarit de asemenea cum un continent tanar ca America s-a dezvoltat atat de rapid.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


zalauanu1999
Mesaje:14
Membru din:01 Iul 2008, 04:10
Localitate:Detroit, Michigan, SUA
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde zalauanu1999 » 01 Iul 2008, 04:54

"crestinii Ortodocsi din America"...
Alo! Pamantul!

Suntem bine, multumim. Incercam sa ne pastram valorile duhovnicesti intr-o lume de neinteles pentru o tara tinuta sub jugul prostiei comuniste. Avem manastiri cu duhovnici veritabili, biserici pline si... ceea ce cred ca voua va lipseste partial: agape, momente in care comunitatea se intalneste imprejurul clericilor precum multimea in jurul lui Iisus, la Predica de pe Munte.

Si speram ca o sa ne si indestulam si noi sufleteste.

In rest toate bune si Doamne ajuta-ne (nb tuturor)
Adu-ti aminte de moarte si nu vei mai pacatui - Sf. Simeon

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde unsuflet » 02 Iul 2008, 18:16

comunitatea se intalneste imprejurul clericilor precum multimea in jurul lui Iisus, la Predica de pe Munte.
foarte frumoasa comparatia!!! Dar cam INDRAZNEATA....nu credeti?
Nu stiu cum e la dumneavoastra in parohie...dar aici unde sunt eu, sunt aceeasi oameni ca in Romania. Doar tot romani suntem...
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

zalauanu1999
Mesaje:14
Membru din:01 Iul 2008, 04:10
Localitate:Detroit, Michigan, SUA
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde zalauanu1999 » 02 Iul 2008, 20:51

sa vedem totusi jumatatea plina a paharului
Adu-ti aminte de moarte si nu vei mai pacatui - Sf. Simeon

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Iul 2008, 20:55

Incercam sa ne pastram valorile duhovnicesti intr-o lume de neinteles pentru o tara tinuta sub jugul prostiei comuniste
Desi regimul comunist a disparut acum 19 ani se poate spune cu regret ca inca mai adie in aer idei ale comunistilor (dovada starea economica, sociala, etc a Romaniei dupa 4 ani in care economia este declarata a fi de piata, dupa 19 ani in care regimul e declarat a fi democratic), totusi nu trebuie sa uitam ca adevaratii crestini sunt cei care lupta cu ispite (cu greutati de orice fel ) si le biruie pastrandu-si dreapta credinta neatinsa.

Poate ca aceasta prostie comunista este crucea noastra care purtata cu cinste ne aduce comoara pe care nici un imparat nu o are... cine stie, totul este sa nu facem o tragedie din ceva lumesc.

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Remus-Emilian

Iubitori de Hristos,

Mesaj necititde Remus-Emilian » 07 Iul 2008, 19:49

Românii din diaspora, sau oricare alt neam, sunt creștini si neamul este creștin, când este mărturisită, trăită și practicată Ortodoxia.
Întrebarea lui Valy ”cine sunt creștinii sau necreștinii în America?” este inocentă, pusă poate fără a gândi înainte. Creștinii din America sunt Ortodocșii iar necreștinii, restul.

Iar pentru aceasta, nu cred că ar fi fost nevoie de un topic nou.
Cu prea puțină dragoste. Doamne ajută.

lacu
Mesaje:6
Membru din:11 Apr 2008, 01:10
Localitate:Sibiu (Hermannstadt)
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde lacu » 30 Oct 2008, 13:52

Trebuie sa recunosc ca eu sunt un mare admirator al crestinilor-ortodocsi din America, si asta in special dupa ce am citit cartea Cum am devenit Ortodox,O calatorie inspre credinta crestina primara, scrisa de Peter E. Gillquist, Editura Arhiepiscopia Alba Iulia (Reintregirea) .
Din pacate ortodoxia din America este eterogena, practic sunt conflicte de viziune intre liderii Bisericii Ortodoxe din America (OCA), care sunt mult mai deschisi spre un dialog ecumenic, spre misiune, liberali (in sensul pozitiv al cuvantului) si Biserica Ortodoxa Rusa din Exil, dar si cea Romana (care pare mai mult o Biserica nationala in diaspora, pentru romani, si nicidecum una ecumenica, cum e de exemplu Biserica Antiohiana din SUA.) Acum insa deja observ o colaborare intre toate structuri eclesiastice, acum nu demult chiar s-au intalnit Inainte Statatorul Bisericii Ortodoxe Ruse din Exil cu cei din Biserica Ortodoxa din America (OCA) lucru practic imposibil acum 20 de ani.
E trist ca ortodocsii America sunt atat de dur criticati, pentru faptul ca Episcopii de acolo nu poarta barba, pentru faptul ca ortodoxia americana practic traieste o un crestinism primar. Nici nu ne dam seama cum limitam ortodoxia in anumite principii de ordin exterior "asta nu are barba, nu canta psaltica, nu au iconostase in biserica, fac pickicuri dupa slujba". Toate acestestea se datoreaza in fond mediocritatii noastre, ne limitam la cateva cartulii si pe baza acestora facem "teologie". Si eu asa gandeam acum catva ani...dar evoluam.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ortodocsii romani din diaspora

Mesaj necititde Florina » 01 Noi 2008, 07:28

Oricum, daca imi este permis, cei care vor sa isi exerseze cunostintele de limba engleza o pot face pe forumul crestin ortodox american "Desert Calling" (Chemarea pustiei).

Sunt oameni botezati de curand, cei mai multi au auzit PE NET despre Ortodoxie si au cautat-o. Au acolo si rugaciuni si slujbe in engleza.

http://desertcalling.com/


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX