Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde Petre C » 16 Noi 2009, 15:52

Precizare: CUI SLUJEŞTE ÎN REALITATE DOMNUL FLORIAN BICHIR?


Patriarhia Română consideră calomnioase opiniile exprimate la adresa unui ierarh al Bisericii Ortodoxe Române de către domnul Florian Bichir în articolul intitulat „Du-te la mănăstire, Preasfinţite” - publicat în cotidianul Evenimentul Zilei din 15 noiembrie 2009 -, deşi jurnalistul respectiv se pretinde a fi un credincios al acestei Biserici.

Ca atare, editorialul publicat în cotidianul Evenimentul Zilei din 15 noiembrie 2009 şi alte materiale de presă apărute în ultima vreme sub semnătura domniei sale în Libertatea, ne fac să ne întrebăm cui slujeşte în realitate domnul Florian Bichir?

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde ccristi » 16 Noi 2009, 16:36


Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde CatalinM » 17 Noi 2009, 17:33

Sa nu uitam ca Bichir a fost fotografiat acum cativa ani in postura de preot slujitor intr-o grupare religioasa paralela BOR.
http://civicmedia.ro/acm/index.php?opti ... 0&Itemid=1

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde ccristi » 18 Noi 2009, 09:00

Sa nu uitam ca Bichir a fost fotografiat acum cativa ani in postura de preot slujitor intr-o grupare religioasa paralela BOR.
http://civicmedia.ro/acm/index.php?opti ... 0&Itemid=1
Interesant.
Din articolul din evz nu prea l-as condamna asa tare pe Bichir.Omu' este suparat ca si mine de altfel pentru situatia in care a fost pusa bor.
Ceea ce nu inteleg este de ce-l condamna pe ps Varsanufie.De unde stie Bichir ce i-a marturisit la spovedanie acel teoctist lui Ps Varsanufie.Putea sa minta la spovedanie si Ps Varsanufie habar sa nu aiba de viclesugul lui teoctist.Cand lovesti in cineva macar sa ai dovezi , iar Bichir sigur nu are aceste dovezi fiindca logic nu le poate avea.

Avatar utilizator
Arhidiacon
Mesaje:20
Membru din:04 Noi 2009, 10:30
Confesiune:ortodox

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde Arhidiacon » 20 Noi 2009, 11:25

Sa nu uitam ca Bichir a fost fotografiat acum cativa ani in postura de preot slujitor intr-o grupare religioasa paralela BOR.
http://civicmedia.ro/acm/index.php?opti ... 0&Itemid=1
Interesant.
Din articolul din evz nu prea l-as condamna asa tare pe Bichir.Omu' este suparat ca si mine de altfel pentru situatia in care a fost pusa bor.
Ceea ce nu inteleg este de ce-l condamna pe ps Varsanufie.De unde stie Bichir ce i-a marturisit la spovedanie acel teoctist lui Ps Varsanufie.Putea sa minta la spovedanie si Ps Varsanufie habar sa nu aiba de viclesugul lui teoctist.Cand lovesti in cineva macar sa ai dovezi , iar Bichir sigur nu are aceste dovezi fiindca logic nu le poate avea.
Corect. Daca acel Teoctist a avut tupeul sa slujeasca, destul de des Sfanta Liturghie, si sa se impartaseasca, eu cred ca tot atat de indraznet putea fi sa nu marturiseasca la spovedanie tot. Apoi, nu stim daca nu cumva PS Varsanufie incerca , printr-o oarecare pedagogie, sa-l faca pe bietul om sa se desprinda de pacat si sa nu-l termine, pentru ca era tanar...
Dar e cert: nu stim cui slujeste acest Bichir. Cred ca face pe admiratorul PF-ului Daniel si incearca sa faca zazanie la nivel inalt; e cam evident.
Vom mai vedea.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde ccristi » 20 Noi 2009, 12:25

Apoi, nu stim daca nu cumva PS Varsanufie incerca , printr-o oarecare pedagogie, sa-l faca pe bietul om sa se desprinda de pacat si sa nu-l termine, pentru ca era tanar...
Dar e cert: nu stim cui slujeste acest Bichir. Cred ca face pe admiratorul PF-ului Daniel si incearca sa faca zazanie la nivel inalt; e cam evident.
Daca ar fi stiut ps Varsanufie de asta si l-a mai lasat sa se impartaseasca poate pleca acasa.Cum ar fi putut sa stie si sa-i dea sa se impartaseasca ;EXCLUS.
Cel mai slab pregatit duhovnic ar fi recurs la alte cai de a-l vindeca ,dar fara impartasire.
Si pentru ce ar face Bichir pe admiratorul Pf Daniel ? Ar avea vreun scop ? NU cred.
Atentie : acest teoctist se scrie cu t mic :) precum si bogatul nemilostiv se scrie cu b mic.

Avatar utilizator
Arhidiacon
Mesaje:20
Membru din:04 Noi 2009, 10:30
Confesiune:ortodox

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde Arhidiacon » 23 Noi 2009, 10:54

Apoi, nu stim daca nu cumva PS Varsanufie incerca , printr-o oarecare pedagogie, sa-l faca pe bietul om sa se desprinda de pacat si sa nu-l termine, pentru ca era tanar...
Dar e cert: nu stim cui slujeste acest Bichir. Cred ca face pe admiratorul PF-ului Daniel si incearca sa faca zazanie la nivel inalt; e cam evident.
Daca ar fi stiut ps Varsanufie de asta si l-a mai lasat sa se impartaseasca poate pleca acasa.Cum ar fi putut sa stie si sa-i dea sa se impartaseasca ;EXCLUS.
Cel mai slab pregatit duhovnic ar fi recurs la alte cai de a-l vindeca ,dar fara impartasire.
Si pentru ce ar face Bichir pe admiratorul Pf Daniel ? Ar avea vreun scop ? NU cred.
Atentie : acest teoctist se scrie cu t mic :) precum si bogatul nemilostiv se scrie cu b mic.
Nu pot spune ca nu aveti dreptate. Ce ziceam eu erau presupuneri, ganduri, venindu-mi greu sa cred ca PS Varsanufie ar fi stiut ceva sau, daca a stiut, sa ascunda si sa acopere fara sa corecteze, incurajand astfel...
Apoi, cred ca daca domnul Bichir face parte din clerul altei organizatii ce se vrea biserica, are tot interesul sa iste scandal si scindare, mai ales intre ierarhii de la Patriarhie, din Bucuresti, care dupa noile alegeri vor fi mai multi cu doi episcopi vicari-patriarhali. In acest sens am scris ceea ce am scris.

Avatar utilizator
Arhidiacon
Mesaje:20
Membru din:04 Noi 2009, 10:30
Confesiune:ortodox

Re: Comunicat Patriarhie: Cui slujeste dl. Florian Bichir?

Mesaj necititde Arhidiacon » 29 Noi 2009, 23:37

Nu ati observat ca Dl. Bichir, apare mai la toate emisiunile Dl Madalin, unde se trateaza de multe ori subiecte mondene, fara vreo valoare, cu oameni de joasa speta , facute doar pt audienta. Bineinteles ca ii este in avantaj sa faca valuri, sa starneasca dispute si in BOR din care el nu face parte. Nu cred nici o acuzatie la adresa P.S. Varsanufie.
Bine punctat; mai ales ca la respectiva emisiune se loveste mult in Biserica, adica orice subiect care atinge imaginea Bisericii, a slujitorilor ei este larg dezbatut in respectivul platou.
O intrebare: S-ar putea sa ne cunoastem de undeva?


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron