Cazul mitropolitului N. Corneanu

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox
Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 09 Iun 2008, 21:19

Nu prin mediatizarea cazului - care si aceea este in exces - cat si prin interpretari care sunt uneori paralele cu teologia...

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde elena -petra » 09 Iun 2008, 21:29

Da,intr-adevar jurnalistii nu au studii teologice, dar in acest caz datorita lor s-a reusit sa i-a amploare acest caz.

Altfel se ajungea doar la ,,o simpla trecere in revista".

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 09 Iun 2008, 23:19

Răutatea domnului Roncea V. - Reactia Patriarhie Romane la articolul Tacerea patriarhului din ziarul Ziua

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 09 Iun 2008, 23:23

Acelasi caz, alt "analist": Spre anul o mie
Reactia Patriarhiei Romane la acest articol: Unitatea eclesială este coresponsabilitate

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 11 Iun 2008, 13:29

Incredibil! Cum adica a fost acuzat pe nedrept de erezie? Pozele mi se par foarte clare, la fel si cuvintele lui Corneanu! :roll:
Timisoara: Miting in sprijinul IPS Nicolae Corneanu

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Victor » 11 Iun 2008, 14:31

Ips Bartolomeu cere o caterisite si o demisie

PS: Eu ma intreb acum daca e adevarat, pentru ca din experienta stiu ca prin mass-media se scriu numai aberatii si inventii. (referitor la biserica, religie)

Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 11 Iun 2008, 16:34

Cand vine vorba de IPS Anania ma astept la orice...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 11 Iun 2008, 18:02

Relatii bune cu ungurii??? :roll: Omul a evoluat??? :roll:

Io zic ca-i batran... si nu trebuie sa luam greselile lui personal...

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde CatalinM » 11 Iun 2008, 20:03

Se pare ca doar Mitropolitul Bartolomeu, din toti membri Sfantului Sinod, are curajul sa ia pozitie in apararea ortodoxiei romanesti, ceilalti ierarhi asteptand probabil sa vada incotro bate vantul. Dupa parerea mea, daca maine ar avea loc un referendum in privinta unei uniri cu catolicii, la cata cunoastere a invataturii ortodoxe am vazut prin popor, unionistii ar castiga sigur si relaxat. Sa nu fie!

Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 11 Iun 2008, 20:41

Mi se pare o exagerare. IPS Bartolomeu nu e singurul, are si maini drepte sau stangi in sinod, lucru care nu e complet necunoscut. Cel mai curios mi se pare faptul ca acum IPS sa ia atitudine in cazul PS Sofronie, si nu a zis nimic la momentul savarsirii faptei... In fine, nu mi-este mie a judeca, insa senzatia mea este ca in BOR asistam la o lupta pe viata si pe moarte pentru putere...
Ultima oară modificat 11 Iun 2008, 20:59 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: 5. Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 11 Iun 2008, 22:41

HRistos s-a inaltat !
Cand vine vorba de IPS Anania ma astept la orice...
Mi se pare o exagerare. IPS Bartolomeu nu e singurul, are si maini drepte sau stangi in sinod, lucru care nu e complet necunoscut. Cel mai curios mi se pare faptul ca acum IPS sa ia atitudine in cazul PS Sofronie, si nu a zis nimic la momentul savarsirii faptei... In fine, nu mi-este mie a judeca, insa senzatia mea este ca in BOR asistam la o lupta pe viata si pe moarte pentru putere...


HRistos s-a inaltat !

Parinte Bogdan, iertati-ma va rog , eu nu il cunosc personal pe IPS Anania; nu credeti insa ca ati putea sminti forumisti cand va exprimati asa ca mai sus despre Sfintia sa? Daca am inteles bine, nu sunteti de acord cu multa "discutie " din jurul IPS Nicolae; mi se pare insa ciudat ca "aruncati" in discutie afirmatii ca si sub forma celor de mai sus (mai ales prima). Si inca ceva, la prezentare ati scris : 31 de ani, preot. Indraznesc sa intreb, ortodox ? (mi se pare pur si simplu ca nu se potriveste ca un preot ortodox care pe de o parte indeamna moderare pe de alta sa scrie el insusi asa ceva)

Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 12 Iun 2008, 07:33

Adevarat s-a inaltat!


Da, sunt preot ortodox, daca exista vreo indoiala in acest sens. In alte privinte, eu personal nu cred ca smintesc pe nimeni aducand in mintea publicului cititor unele realitati. Sa nu uitam niciodata ca Biserica este o institutie teandrica, care de foarte multe ori a devenit mai umana decat divina. Sa-mi fie iertat, dar eu insumi indemn la moderatie si pe altii, iar gestul de antepronuntare al IPS Bartolomeu fara o cercetare canonica amanuntita a cazului din partea Sfantului Sinod este intr-o oarecare masura impotriva canoanelor. Dar nu inteleg de unde pana unde sminteala?

Doamne ajuta!

Bogdan

Bogdan Popovici
Mesaje:18
Membru din:09 Iun 2008, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Bogdan Popovici » 12 Iun 2008, 07:36

p.s. Nu am nimic personal cu IPS Bartolomeu, dar cazul IPS Nicolae trebuie tratat de toata lumea cu moderatie si fara patima, inclusiv de catre ierarhie. Numai Sfantul Sinod poate judeca acest caz, iar nu un ierarh de unul singur. Nici nu vreau sa intru in polemici sterile legate de personalitatea IPS Bartolomeu al Clujului, fiindca nu se cuvine. Eu personal vorbesc despre fapte! Nu am timp si nici nu mi se cade sa fac judecati de valoare...

pr. Bogdan

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde CatalinM » 12 Iun 2008, 08:36

Poate ca aveti dreptate. E nevoie de moderatie, deoarece nici din poze si nici din declaratiile ulterioare date de Inalt Prea Sfintitul nu e clar daca s-a impartasit sau nu.
Lasand ironia deoparte, nu stiu ce mai e de judecat in acest caz, dovezile fiind fara tagada. Singurul lucru pe care il avem de facut este sa asteptam masurile luate de Sinod. In acest sens vad eu "iesirile" mitropolitului Bartolomeu, adica o mobilizare in vederea adoptarii unei decizii corecte, in conformitate cu gravitatea faptei si tinand cont de canoanele Bisericii ortodoxe. Si sa nu uitam de pozitiile transante ale parintilor Iustin Parvu si Arsenie Papacioc, cei pe care anumite cercuri incearca sa-i discrediteze (la un loc cu IPS Bartolomeu, prin biografii rauvoitoare) in fata credinciosilor care inca mai tin la curatenia Ortodoxiei si la ferirea ei de influentele tot mai contondente ale secularismului si ecumenismului.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 12 Iun 2008, 11:37

... nu stiu ce mai e de judecat in acest caz, dovezile fiind fara tagada. Singurul lucru pe care il avem de facut este sa asteptam masurile luate de Sinod. In acest sens vad eu "iesirile" mitropolitului Bartolomeu, adica o mobilizare in vederea adoptarii unei decizii corecte, in conformitate cu gravitatea faptei si tinand cont de canoanele Bisericii ortodoxe. Si sa nu uitam de pozitiile transante ale parintilor Iustin Parvu si Arsenie Papacioc, cei pe care anumite cercuri incearca sa-i discrediteze (la un loc cu IPS Bartolomeu, prin biografii rauvoitoare) in fata credinciosilor care inca mai tin la curatenia Ortodoxiei si la ferirea ei de influentele tot mai contondente ale secularismului si ecumenismului.

absolut de acord !

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde aurel1211 » 12 Iun 2008, 14:44

Mi se pare o exagerare. IPS Bartolomeu nu e singurul, are si maini drepte sau stangi in sinod, lucru care nu e complet necunoscut. Cel mai curios mi se pare faptul ca acum IPS sa ia atitudine in cazul PS Sofronie, si nu a zis nimic la momentul savarsirii faptei... In fine, nu mi-este mie a judeca, insa senzatia mea este ca in BOR asistam la o lupta pe viata si pe moarte pentru putere...

Eu nu cred asta. Daca nu pastrezi canoanele Sfintilor Parinti atunci o iei pe aratura. Trebuie tratata lumea care greseste dupa canoane indiferent de rang. Si mai e si faza ca IPS Corneanu nu regreta fapta( macar atata sa faca). Atuncea ce e de facut?
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 15:25

74.Episcopul de va fi invinuit de ceva de catre oameni vrednici de credinta, trebuie sa fie chemat de episcopi si daca vine si marturiseste si se dovedeste vina, sa se hotarasca pedeapsa; iar daca este chemat si nu se supune, sa fie chemat si a doua oara, trimitandu-se la el doi episcopi. Daca nici asa nu se va supune, sa fie chemat si a treia oara, iaras doi episcopi trimitandu-se la el. Si daca nici asa, defaimand nu se va duce, sinodul sa hotarasca asupra lui cele ce va socoti, ca sa nu creada (acela) ca, fugind de judecata, castiga.
75.La marturie impotriva episcopului , eretic sa nu se primeasca si nici un singur credincios, caci "prin gura a doi sau a trei martori se va statornici orice cuvant".
Trebuie avut in vedere ca episcopul invinuit trebuie sa fie chemat de episcopi. L-au chemat sa dea explicatii la urmatoarea sedinta a Sfantului Sinod. Asta pentru toti cei care trag in sus si in jos despre canoanele sfintilor parinti... Si acestea tot canoane sunt!
9.Toti credinciosii cari intra (in biserica) si aud Scripturile, dar nu raman la rugaciune si la sfanta impartasire, ca unii ce fac neranduiala in biserica, trebuie sa se afuriseasca.
Iata un canon suplimentar... de fiecare data cand am intrat la slujba si am iesit inainte de sfarsitul ei, asemanatune-am cu Iuda, care a iesit de la cina, si cazuti suntem sub canoane. Sau asta nu se socoteste, ca eram grabiti, in drum spre serviciu, si am intrat doar sa facem un Tatal nostru si sa aprindem o lumanare!
Sa n-o mai tragem atat cu canoanele ca nu facem decat sa atragem mania lui Dumnezeu asupra noastra, caci cerem sa fin judecati dupa aceeasi lege si sa fim iertati "precum si noi iertam gresitilor nostri"!
Mare grija la ce cerem!

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde CatalinM » 12 Iun 2008, 20:30

Problema este simpla, se pare ca noi o complicam. In conferinta "Ecumenism si fanatism" (se gaseste si pe net inregistrarea) parintele Aldea a facut un exercitiu de analiza a situatiei cu ajutorul asa zisului bun simt taranesc evocat de parintele Nicolae Steinhardt in Jurnalul fericirii.
Adica:
1. S-a impartasit Mitropolitul Nicolae cu catolicii? S-a impartasit.
2. A marturisit el insusi ca acest lucru e un pacat si o incalcare a canoanelor ortodoxe? A marturisit.
3. A retractat fapta sa? Nu fatis, ci a spus ca a fost doar o impresie. Dar era cu potirul in gura. Si chiar daca n-a baut din potir, ostia a mancat-o.
4. A recunoscut ca acest gest este unul anticanonic? A recunoscut.
5. A recunoscut ca este o incalcare a invataturilor Bisericii ortodoxe? A recunoscut.
Asadar, nu ne instituim noi ca instanta de judecata si nici nu ne substituim vreuneia - Sfantul Sinod al BOR, in speta - caci, asa cum s-a mai spus, nu avem caderea aceasta. Lucrurile sunt insa evidente, iar IPS Nicolae s-a judecat, practic, singur. A se vedea (adica a se asculta) si convorbirea telefonica din timpul reuniunii AZEC, in care a reafirmat toate faptele si nu si-a manifestat regretul decat pentru agitatia iscata. In situatia asta noi ce sa facem, daca am vazut si am auzit, unii in mod direct, altii mijlocit de tehnologie? Atitudinea ortodoxa este cea a rugaciunii si rabdarii, si cred ca multi de aici o adopta in mod firesc. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne luam o mina a falsei smerenii si sa zicem ca nu stim.
In ce priveste procedurile canonice (cu referire si la cele amintite de parintele diacon Catalin), nu cred ca cineva le-a contestat. Chiar asta s-a si cerut, respectarea lor. Dar ar mai trebui, cred, amintit si cel evidentiat de parintele Dan Badulescu la aceeasi conferinta, si anume canonul 15 al Sinodului al 9-lea local de la Constantinopol, de la anul 861. In partea a doua a acestui canon se spune, cu referire la cei ce, avand dovezi clare ca intai-statatorul unei biserici a ajuns la eres: "Caci cei ce se despart pe sine de comuniunea cea cu intaiul statator al lor pentru oarecare eres osandit de sfintele sinoade, sau de Parinti, fireste adica, de comuniunea cu acela, care propovaduieste eresul in public, si cu capul descoperit il invata in Biserica, unii ca acestia nu numai ca nu se vor supune cercetarii canonicesti, desfacandu-se pe sinesi de comuniunea cu cel ce se numeste episcop chiar inainte de cercetarea sinodiceasca, ci se vor invrednici si de cinstea cuvenita celor ortodocsi. Caci ei nu au osandit pe episcopi, ci pe pseudoepiscopi si pe pseudo invatatori, si nu au rupt cu schisma unitatea Bisericii, ci s-au silit sa izbaveasca Biserica de schisme si dezbinari"
Doamne, ajuta!

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Hrisanti » 13 Iun 2008, 22:34

....pentru toti cei care trag in sus si in jos despre canoanele sfintilor parinti... Si acestea tot canoane sunt!
...................................................................................................................................................................................................
Sa n-o mai tragem atat cu canoanele ca nu facem decat sa atragem mania lui Dumnezeu asupra noastra...........
Frate Diacon, asa este, noi, mai ales mirenii, traim in pacat si nu respectam intotdeauna canoanele. De aceea Dumnezeu ne-a dat modele in Episcopi, urmasii Sfintilor Apostoli ! Dar daca nici macar acestia nu respecta Invatatura Bisericii (dogme canoane), ce pretentie mai ai de la noi ? Noi de la cine sa luam exemplu si invatatura, daca nu de la Episcopi in primul rand ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Iun 2008, 06:56

Noi de la cine sa luam exemplu si invatatura, daca nu de la Episcopi in primul rand?
De la Hristos! Noi nu suntem catolici afirmand ca un om nu poate sa greseasca... suntem ortodocsi care ne recunoastem starea de pacatosenie si care iertam "gresitilor nostri". In cazul parintelui Nicolae spunem ca e un exemplu negativ. Nu e nevoie sa va dau exemplu de ierarh model, dar spuneti-mi cand vom ajunge noi sa ne dorim cu adevarat sa vietuim "dupa modelul" unui ierarh corect? Gasim scuze, spunand ca ar trebui sa ne fie model, si ca nu avem de la cine sa invatam a vietui ortodox. Avem modele, sa le urmam pe acelea!


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX