Cazul mitropolitului N. Corneanu

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:
Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde bitza » 12 Iul 2008, 18:05

Hai sa fim seriosi! :lol: Dupa parerea mea,ceea ce a facut Mitropolitul Banatului(deci si a orasului in care stau eu),reprezinta un gest curajos si dupa parerea mea,normal.
Si sa va zic si de ce cred eu asta:De la marea schisma care a avut loc intr-e cele doua(2) Biserici-surori,exista ideea de impacare si unificare intr-o singura Biserica Crestina Apostolica.De atunci a trecut (foarte) mult timp, dar nimeni nu a facut nimic in acest sens,ambele parti continuand sa se incranceneze a-si etala suprematia ca si adevarata Biserica a lui Christos,atitudine(dupa parerea mea),de mandrie,si deci neconforma cu cea crestina.Nici una nu a intins vreo mana celeilante,urandu-se una pe alta.Singura care a inteles importanta apropierii intr-e cele 2 Biserici-surori,a fost Miscarea Legionara,care,in anii '30,si-a trimis doi dintr-e conducatorii sai sa moara in Spania Catolica,luptand si murind impotriva Comunistilor.Atat! In rest,nimic.Asta pana acum cativa ani,cand fostul Papa Ioan Paul al 2-lea a vizitat Romania,facand primul pas oficial catre impacare.La slujba comuna pe care a oficiat-o impreuna cu fostul Patriarh Teoctist,toti dusmanii Crestinismului au tremurat,pentru ca s-a dovedit CA SE POATE! Ceea ce parea imposibil,s-a infaptuit.O adevarata minune dumnezeiasca.Din pacate,cei doi mari conducatori au trecut la cele vesnice,si,la Roma a aparut un Papa cu idei destul de extremiste si total neproductive.Ideea ca Biserica Catolica e singura adevarata,precum si gafa(prostia) uriasa cu extraterestrii,au aruncat o umbra peste tot ce construise(cu multa greutate) fostul Suveran Pontif.De aici si unele contrareactii ale liderilor Ortodocsi(firesti) din toata lumea.Totusi,mai exista cel putin un lider Ortodox care nu a vrut sa intre in acest joc murdar al unei noi indepartari intr-e cele 2 Biserici,si acesta a fost I.P.S Nicolae Corneanu.El a crezut(si crede in continuare) in visul unirii,chiar daca acest lucru se va intampla dupa trecerea sa la cele vesnice.Si primul pas l-a (re)facut el! Datorita gestului sau,s-a dat un (nou) semnal in lume ca nu este totul pierdut.Iar prin faptul ca Sfantul Sinod al B.O.R. NU l-a condamnat,dovedeste ca,cel putin intr-o tara Ortodoxa,speranta exista! Actualul Papa nu va ramane foarte mult in functie(cred),ca e destul de batran,si sper ca urmatorul care va veni,va continua politica de apropiere intr-e cele 2 Biserici-Surori.
Sa nu uitam ce i-a spus Domnul Iisus lui Petru: "Pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea",....nu "Bisericile mele"(mai multe). Iar cand Domnul vorbeste,oamenii trebuie sa taca....si sa asculte. :D
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
Luca
Mesaje:5
Membru din:10 Apr 2008, 02:13

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Luca » 12 Iul 2008, 22:55

Hai sa fim seriosi! :lol: Dupa parerea mea,ceea ce a facut Mitropolitul Banatului(deci si a orasului in care stau eu),reprezinta un gest curajos si dupa parerea mea,normal.
Esti dupa chipul si asemanarea mitropolitului tau, adica fara constiinta dogmatica ortodoxa. E semn de superficialitate.
Daca tu crezi ca de sute de ani sfintii ortodocsi, marturisiti de Dumnezeu prin darul facerii de minuni, au interzis comuniunea cu catolicii din mandrie sau din alte considerente omenesti, nu pot sa zic decat ca ai o parere deformata despre sfinti.
Motivul pentru care nu ne aflam in comuniune are la baza diferentele de credinta dintre noi, faptul ca ei au strambat dreapta credinta. Pana cand nu-si revizuiesc abaterile, este prematur sa vorbim de unire. Unirea trebuie sa se faca in adevar, nu in minciuna. Si unde este adevarul e usor de aflat numai daca judeci ca toate diferentele dintre noi sunt dogme introduse de catolici dupa schisma, in timp ce ortodocsii au pastrat credinta Bisericii nedespartite.
Se poate vorbi si de mandrie, dar de partea catolicilor. Ei au produs schisma prin inovatiile lor doctrinare si prin pretentia de a subjuga celelalte Biserici locale scaunului de la Roma. Mandrie a fost la origine, mandrie a fost pe parcurs, cand au lepadat invatatura Parintilor si au scornit alta noua, mandrie este si astazi ca vorbesc de unire, dar vor ca ceilalti sa-i urmeze in ratacirea lor, nu sa-si indrepte ei greselile.
"... Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este" (Efeseni 5, 23 )

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde aurel1211 » 12 Iul 2008, 23:15

Dragi frati intru Hristos.
Luca are dreptate. Catolicii s-au departat de Adevar si acuma ei vreau sa se uneasca cu noi, vreau sa ne bage si pe noi in fundul iadului . Nu trebuie sa acceptam nici un compromis fiindca noi nu putem straba Adevarul.
Orice se va intampla pe viitor Biserica Ortodoxa cu tot ca va fii prigonita va dainuii fiindca e condusa de Insusi Hristos Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Dahnah » 13 Iul 2008, 21:05

Bine ar fi ca inainte de a fi ortodocsi sa fim oameni, urmasi ai lui Hristos, si sa incercam sa facem vointa Lui si nu a noastra (nici macar a OAMENILOR din Biserica).

Oare L-a intrebat cineva pe Dumnezeu daca e bine ce a facut acest Mitropolit, sau pur si simplu reactia a fost una omeneasca (desigur, cu catastiful ca proba)? Mitropilitul a zis ca regreta (nu ceea ce a facut de fapt, ci situatia in sine, adica faptul ca reactia "dreptilor" a dus la un show de prost gust).

"Faca-se voia Ta!"
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Iul 2008, 21:22

La cele spuse foarte bine de Luca, vreau doar sa adaug o sugestie pentru toti cei care ne acuza pe noi, Ortodocsii, de nepasare sau ingamfare: cititi viata Sf. Marcu al Efesului si al Sf. Ghenadie, discipolul sau si ultimul Patriarh al Constantinopolului pana la caderea sub otomani. Va recomand lucrarea lui Ivan Ostroumoff "Istoria Sinodului de la Ferrara-Florenza" (o gasiti si pe net) pentru o inchipuire generala.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 14 Iul 2008, 13:17

Bine ar fi ca inainte de a fi ortodocsi .......... sa fim oameni, urmasi ai lui Hristos, ........
:shock:

Parintele Rafail Noica, zice ca "ortodoxia este firea omului..." ! ;)

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde bitza » 14 Iul 2008, 18:21

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane(autoritatea suprema din BOR) a hotarat ca gestul Mitropolitului N.Corneanu NU trebuie condamnat. Orice alta parere contrazice Sf. Sinod,si deci,Biserica.Cine considera altfel,se afla in afara Bisericii Ortodoxe.
Parerile rebele(impotriva hotararilor oficiale),pot crea precedente periculoase pentru Biserica noastra,ajungandu-se chiar la pericolul unor schisme....
Deci indiferent daca ne convine sau nu,hotararile Sf.Sinod nu pot fi discutate. :D
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 14 Iul 2008, 19:39

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane(autoritatea suprema din BOR) a hotarat ca gestul Mitropolitului N.Corneanu NU trebuie condamnat.
.........
fals ! oricine repeta un asemenea gest va fi caterisit ! asta nu e o condamnare ??? ca a felicitare nu prea aduce ? ! :roll:
Ultima oară modificat 14 Iul 2008, 20:53 de către danadoina, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde CatalinM » 14 Iul 2008, 19:46

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane(autoritatea suprema din BOR) a hotarat ca gestul Mitropolitului N.Corneanu NU trebuie condamnat. :D
Daca gestul nu ar fi condamnabil, atunci ultimele doua paragrafe din Decizie nici nu si-ar avea rostul.
.Cine considera altfel,se afla in afara Bisericii Ortodoxe.
Parerile rebele(impotriva hotararilor oficiale),pot crea precedente periculoase pentru Biserica noastra,ajungandu-se chiar la pericolul unor schisme....
Deci indiferent daca ne convine sau nu,hotararile Sf.Sinod nu pot fi discutate. :D
Sa nu uitam ca in istoria Bisericii au existat sinoade care au dat hotarari anti-ortodoxe. De exemplu, in sec. 6, un sinod strans la Toledo a "completat" Crezul cu adaosul filioque. Pe vremea aceea Biserica nu era despartita, deci ce facem, respectam asta sau nu?

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde unsuflet » 14 Iul 2008, 22:24

Din moment ce spun asta:
"pe temeiul Sfintelor Canoane şi al învăţăturii de credinţă ortodoxă, Sfântul Sinod a hotărât că nu este îngăduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxă Română să se împărtăşească euharistic în altă Biserică creştină. De asemenea, nu este îngăduit niciunui cleric ortodox să concelebreze Sfintele Taine şi Ierurgii cu slujitori ai altor culte.
Cei ce nu se supun acestei hotărâri pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxă şi, în consecinţă, vor suporta sancţiuni canonice corespunzătoare stării pe care o ocupă în Biserică: depunerea din treaptă sau caterisirea, în cazul clericilor, şi oprirea de la împărtăşanie a credincioşilor mireni."

http://www.basilica.ro/ro/comunicate/de ... docsi.html

(apropos, care alta Biserica crestina??? ca pana si eu stiu ca doar Biserica ortodoxa e crestina!!!)

Nu se poate oare reintruni Sfantul Sinod si sa hotareasca caterisirea? Ii opreste cineva????
Pot spune, pe noi ne mustra Constiinta, trebuie sa aplicam ce cer Sfintele Canoane!!!
din moment ce si-au dat seama ca au produs tulburare in Biserica, gesturile celor doi, n-ar fi normal sa se intruneasca din nou, si sa aplice ce ei singuri au recunoscut ca trebuie aplicat?
Ca doar n-o sa-i stranga nimeni de gat....
Cred ca o sa ne ducem sa-i si imbratisam, daca fac asta!!!
Ultima oară modificat 14 Iul 2008, 22:44 de către unsuflet, modificat 1 dată în total.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde bitza » 14 Iul 2008, 22:37

pai Sufle,da atunci ce facem,ca Patriarhul Teoctist a oficiat slujba cu Papa Ioan Paul al 2-lea si toti au aplaudat si au sarit in sus de bucurie cand le convenea si apoi au inceput sa se incrunte si sa arate cu degetul in toate partile...il condamnam si pe el..?
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde unsuflet » 14 Iul 2008, 22:53

Da, sigur ca da, condamnam gestul!!!!
Si-o fi dat seama ca a gresit, pana ce-a trecut la cele vesnice si s-o fi cait.
Iar cei care-l aplaudau pe papa, nu-i aplaudau pe catolici, se bucurau ca a venit cineva din occident la noi, comunistii...ceva de genul asta, eu asa cred.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde bitza » 14 Iul 2008, 23:01

da cu milioanele de credinciosi ortodocsi ce au asistat la slujba istorica,ce faci? Ii condamni si pe ei? si apoi nu-i considera naivi,stiau bine cine este Papa si ce reprezinta el.
Eu cred ca au venit acolo insufletiti in spiritul unirii intr-e cele 2 Biserici-surori.
Hai sa se faca un sondaj cu ce vor crestinii ortodocsi in privinta Bisericii Catolice si iti garantez ca majoritatea vor fi pentru unire.
Daca va mai fi o slujba comuna,sigur va fi din nou milioane de oameni prezenti.
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde danadoina » 14 Iul 2008, 23:06

da cu milioanele de credinciosi ortodocsi ce au asistat la slujba istorica,ce faci? ..................
stiau bine cine este Papa si ce reprezinta el.
.........

1. stiau cine este papa, da :roll:
2. nu stiau ce reprezinta el :?
3. nu stiau ce reprezinta ei ci ce invata BISERICA ORTODOXA (a lor) :cry:

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde unsuflet » 15 Iul 2008, 03:33

da cu milioanele de credinciosi ortodocsi ce au asistat la slujba istorica,ce faci? Ii condamni si pe ei? si apoi nu-i considera naivi,stiau bine cine este Papa si ce reprezinta el.
Eu cred ca au venit acolo insufletiti in spiritul unirii intr-e cele 2 Biserici-surori.
Hai sa se faca un sondaj cu ce vor crestinii ortodocsi in privinta Bisericii Catolice si iti garantez ca majoritatea vor fi pentru unire.
Daca va mai fi o slujba comuna,sigur va fi din nou milioane de oameni prezenti.

Nu-i condamn deloc!!! Doamne Fereste!!! Au venit sa se uite de gura casca....si au venit pentru ca era acolo Patriarhul lor.
Eu nu cred ca au venit insufletiti de nici un spirit al unirii, au venit si ei sa-l vada pe papa, din pura curiozitate atata tot.
Sunt de acord cu danadoina, stiau cine este papa, si nu stiau ce reprezinta el!!!
Eu iti garantez ca, crestinii ortodocsi sigur nu vor fi pentru unirea cu ideiile papei...
Doamne fereste de vreo slujba comuna!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

mada
Mesaje:22
Membru din:04 Iul 2008, 07:17
Confesiune:ortodox
Localitate:Romania

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde mada » 15 Iul 2008, 07:23

Marea majoritate a celor botezati ortodocsi habar nu au care sint diferentele de credinta dintre catolici si ortodocsi. Deci nu vad cum si-ar putea dori in mod real ortodocsii unirea cu cineva despre care nu cunosc mai nimic.
De fapt, marea majoritate a ortodocsilor nu cunosc despre catolici decat ce li s-a prezentat la televizor despre ei si probabil ca cel mai mult le-a ramas intiparita in minte expresia pe care o folosesc in mod "standard" jurnalistii cand se refera la catolici, anume "crestinii catolici".
Dar cred ca daca li s-ar prezenta vreodata ortodocsilor la televizor care sint diferentele dogmatice dintre credinta lor si catolici, in momentul in care li s-ar explica ce inseamna infailibilitatea papala, cred ca in secunda aia, brusc, ar deveni toti ortodocsii antiecumenisti (mai ales un popor ca al nostru care are intiparita la nivel emotional experienta unui dictator comunist ce se dorea infailibil, chiar daca intr-un sens lumesc).

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde bitza » 15 Iul 2008, 14:12

da sufle,da nu uita ca atunci toate televiziunile din Romania au transmis toata vizita Papei,si peste tot existau atat teologi ortodocsi cat si catolici care explicau motamo tot ce se intampla acolo de intelegea pana si cel mai necitit om despre ce era vorba.
Deci cred ca faza cum ca nu stiau ce reprezinta Papa nu prea merge
sunt de acord ca si Vaticanul trebuie sa lase de la el ca sa fie posibila o apropiere decisiva intre cele 2 Biserici-surori.
Oricum,ma nedumireste un lucru:Iisus i-a zis lui Petru ca el va fi piatra(temelia) pe care isi va construi Biserica Sa. Ori,se stie ca Petru a fost primul Conducator al Bisericii din Roma(pentru ca asa a vrut Petru,sa-si puna temelia la Roma,actualul Vatican),deci intr-un fel a fost primul Papa din istoria crestinismului.
Pai,atunci conform Sf. Scripturi,Vaticanul e temelia credintei crestine....care e adevarul? :D
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

mada
Mesaje:22
Membru din:04 Iul 2008, 07:17
Confesiune:ortodox
Localitate:Romania

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde mada » 15 Iul 2008, 14:33

Deja discutia aceasta a deviat mult off-topic.

Despre primatul papal s-a discutat mult pe vechiul forum aici

diaconul_Catalin

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iul 2008, 21:55

lasat sa slujeasca ca preot?
Vorbim despre ierarh (arhiepiscop, in cazul lui IPS Nicolae si episcop, in cazul PS Sofronie)
oricum e cazut din har, nu? [...] nu mai e preot, oricum, nu-i asa?
Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane (sinod = adunare de ierarhi care constituie forul suprem al Bisericii ortodoxe, care se convoacă ocazional pentru a lua hotărâri în probleme de dogmă, de morală şi de administraţie bisericească, conform Dicţionarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică "Iorgu Iordan", Editura Univers Enciclopedic, 1998) a hotarat ca inca mai este arhiereu (nu preot), asa ca trebuie cinstit ca atare, avand toate prerogativele unui arhiereu.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde unsuflet » 16 Iul 2008, 17:15

Ultima oară modificat 16 Iul 2008, 17:29 de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.
Motiv: nu e nevoie sa scriem cu litere mari; bagat link-ul in text
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron