Cazul mitropolitului N. Corneanu

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 27 Mai 2008, 13:45


Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj necititde Florina » 27 Mai 2008, 15:21

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/05/ ... apostazia/

Protosinghel Mihail Stanciu, Egumenul Sfintei Manastiri Antim, Bucuresti

Un eveniment dureros ca si sfarsitul lumii: de toti asteptat, dar de nimeni dorit… Iata ca cel care tradeaza (vinde) pe oameni dusmanilor Bisericii ajunge sa-L tradeze si pe Hristos. Gestul descalificant al Parintelui Nicolae Corneanu este un exemplu rau pentru noi, credinciosii ortodocsi, care incercam in lumea tulbure de azi, a atator confuzii si sminteli, sa intram in imparatia lui Dumnezeu prin poarta cea stramta (Matei 7, 13) si sa ne ferim de a atinge calea larga care duce la pieire şi pe care, din nefericire, mulţi o batatoresc.
De aceea, sa staruim nu in acuzarea si lapidarea celor pacatosi si apostati, ci sa staruim in rugaciunea, ca si Sfantul Siluan Athonitul, ca Domnul Hristos-Adevarul sa-i lumineze pe toti oamenii sa-L cunoasca si sa-L iubeasca pe Dumnezeu cel Adevarat, lepadand toate minciunile, plasmuirile si otravurile eretice (catolice, monofizite, protestante, neoprotestante de toate nuantele, new-age-iste). Sa ne rugam ca Bunul si Atotputernicul nostru Dumnezeu sa dea si lui si noua vreme de pocainta, de luminare si de marturisire ortodoxa, si sa scoata lucratori la secerisul credintei, preoti si ierarhi buni, traitori ai vietii lui Hristos, jertfelnici si cunoscatori ai tainelor (dogmelor) dumnezeiesti care nu pot fi targuite la nici o masa sau messa ecumenista.

diaconul_Catalin

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 27 Mai 2008, 16:34

Nu se cade ca noi sa numim apostat pe un ierarh, oricare ar fi fapta savarsita de acesta. Nu se cade sa aruncam cu pietre, drept urmare, am sters chestionarul care vorbea despre "apostazia IPS Nicolae Corneanu". Sa lasam Sfantul Sinod sa se pronunte inainte!

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Anthropos » 27 Mai 2008, 16:46

Cine nu vrea să se pronunţe, nici să nu scrie... şi vom înţelege că nu se pronunţă.
Eu însă mă pronunţ şi cred că a venit momentul să o facem! Dacă era o poză cum stă mitropolitul la bordel, nu mă apucam să vorbesc, dar aici nu se cuvine să tăcem!!!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde protosinghel » 27 Mai 2008, 17:53

Bine, dar spuneţi-mi cu să procedez eu, ca decan al unei Facultăţi de Teologie Ortodoxă (că dacă aş fi în BOR, după Statut, ar trebui să particip la alegerea Patriarhului, şi chiar a ierarhilor din Mitropolia din carte fac parte, cu rol consultativ)? Deci am o responsabilitate şi sunt pus în faţa unor studenţi care mâine vor fi preoţi. Înţeleg că un om simplu poate nu ar trebui să se pronunţe, dar atunci cine să o facă? Nu cred că e o problemă la care se poate tăcea. Vom da răspuns şi pt această tăcere!
Amintiţi-vă de Sf. Maxim Mărturisitorul care fiind un simplu monah, la un moment dat era singurul care lupta împotriva tuturor ierarhilor şi patriarhilor monoteliţi. S-ar părea că a trecut timpul "diplomaţiei"...

Avatar utilizator
vlah
Mesaje:15
Membru din:12 Apr 2008, 13:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, istorie.
Localitate:Basarabia

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde vlah » 27 Mai 2008, 17:56

Da, e o diferenţă între păcatele personale şi erezie.
Cred că ar fi acum momentul să arătaţi (pentru că eu personal nu ţin de BORo) că ţineţi la Ortodoxie, pentru că Biserica nu înseamnă doar Sf. Sinod.
Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 27 Mai 2008, 18:39

Raspunsul Patriarhiei mi se pare (sper sa fie doar o parere) ceva de genul: "hai ca asta ne-a luat-o inainte! ce imprudenta din partea lui!", dar in niciun caz nu a starnit ingrijorare sau revolta... :(

diaconul_Catalin

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 27 Mai 2008, 19:06

Cu siguranta reactiile si raspunsurile (chiar si la intrebarile viitorilor slujitori ai altarului) nu trebuie date astazi. Nu cred ca e diplomatie asteptarea unui intruniri sinodale (locale sau ecumenice), ci doar "prezumtia de nevinovatie". Avand in vedere factul ca in Biserica Ortodoxa Sinodul este organul decizional, cred ca ar trebui sa-i asteptam hotararea sau recomandarea. Ce se intampla cu un "decan al unei Facultăţi de Teologie Ortodoxă" care, astazi pronuntandu-se, se trezeste maine ca fiind cel ce invata contra "randuielii Bisericii"? - (ipotetic vorbind, Sfantul Sinod ia apararea lui IPS Nicoale Corneanu, si hotaraste ca toti ierarhii sa oficieze cel putin o Liturghie comuna, cu impartasire cu greco-catolicii; repet: ipotetic) - Care ar trebui sa fie reactia lui atunci?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde Florina » 27 Mai 2008, 19:07

Pai, cum sa il numim pe IPS Nicolae Corneanu daca nu apostat?

Macar sa se pocaiasca si sa revina in sanul Bisericii! Ca, de ar fi sa judecam dupa Sfintii Parinti, dupa trasnaia asta ar trebui sa fie reprimit cu mirungere in Biserica, el nemaifiind madular al ei dupa ce s-a impartasit in alta parte, negand sfintenia Bisericii Ortodoxe si recunoscand-o pe cea Greco- Catolica!

Avatar utilizator
atanasie
Mesaje:5
Membru din:07 Apr 2008, 16:44

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde atanasie » 27 Mai 2008, 20:42

Canonul 45 al Sfintilor Apostoli: Episcopul, sau prezbiterul, sau
diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai;
Iar de au dat lor voie, ca unor clerici a lucra ceva, sa se
cateriseasca. - PIDALION (Carma Bisericii Ortodoxe)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde elena -petra » 27 Mai 2008, 21:36

Am votat pentru : ,,credinciosii mireni si monahii trebuie sa protesteze si sa ceara urgent luarea unor masuri" altfel se va ajunge la ,,uitare".......,,musamalizare".....
Totusi nu-mi explic de ce Sf Sinod n-a recurs la o sedinta fulger? Nu li s-a parut asa o ,,fapta grava" de au amanat discutarea cazului pana in iulie ? Sau hotararile se iau in functie de reactiile care vor avea sau nu vor avea loc.
Sunt sigura ca sunt ierarhi care sunt de acord cu fapta mitropolitului Nicolae fiindca la Adunarea Ecumenica de la Sibiu de anul trecut , daca ati fi vazut ,,pupaturi" intre mai marii nostrii si ....protestanti.....catolici....
Canonul 45 al Sfintilor Apostoli: Episcopul, sau prezbiterul, sau
diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai;
Iar de au dat lor voie, ca unor clerici a lucra ceva, sa se
cateriseasca. - PIDALION (Carma Bisericii Ortodoxe)
Oare se respecta canoanele? :o
Eu n-am auzit la Sibiu sa fie cineva ,,afurisit"?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Florina » 27 Mai 2008, 21:42

Totusi nu-mi explic de ce Sf Sinod n-a recurs la o sedinta fulger? Nu li s-a parut asa o ,,fapta grava" de au amanat discutarea cazului pana in iulie ?
Multi nu au dat la inceput cuvenita importanta unor fapte care li s-au parut minore. In manualul de Istoria Bisericii Universale scrie ca, in acele zile din iulie 1054, li s-a parut ceva lipsit de importanta cand a aruncat anatema cardinalul Hubert, si cand a fost aruncata anatema si asupra Bisericii Catolice. Dar de fapt nu era asa, dovada fiind cei aproape 1000 de ani de cand ei s-au desprins de Trupul lui Hristos= Biserica...

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde elena -petra » 27 Mai 2008, 23:33

Cu siguranta reactiile si raspunsurile (chiar si la intrebarile viitorilor slujitori ai altarului) nu trebuie date astazi.
Dar de ce considerati ca trebuie sa se mai astepte? Sa se vada cum bate ...,,vantul"? Sa nu-si riste ,,scaunele", ,,posturile"?
Nu cred ca e diplomatie asteptarea unui intruniri sinodale (locale sau ecumenice), ci doar "prezumtia de nevinovatie".
Nu e diplomatie :? .......e curata diplomatie!
Ce ,,prezumtie de nevinovatie" dl diacon Catalin, doar se vede clar.De ce probe ar mai fi nevoie in cazul acesta?
Ce se intampla cu un "decan al unei Facultăţi de Teologie Ortodoxă" care, astazi pronuntandu-se, se trezeste maine ca fiind cel ce invata contra "randuielii Bisericii"?
Cred ca fiecare om ,are dreptul la propria opinie.Daca ,,un decan de Facultate Ortodoxa" isi asuma riscul sa-si expuna propriile convingeri in fata studentilor (indiferent de repercursiuni), atunci cinste lui.Este un om curajos care evita dualitatea sau hai sa-i zicem ,,falsa diplomatie".
Fiindca stiti cum e dl diacon Catalin, orice sistem de gandire daca e absolutizat devine o ideologie.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde unsuflet » 28 Mai 2008, 01:32

IPS Nicolae Corneanu ....ratacit...
Sper sa-si regasesca calea inapoi spre Dumnezeu...
Pur si simplu m-a socat stirea...CURATA NEBUNIE ...
Nici nu gandeam ca s-ar putea intampla asa ceva vreodata...cel putin speram sa nu apuc asa vremuri...
Sper ca raspunsul Sfantului Sinod, sa ma scoata din starea de soc, furie, dezamagire...
"Vai de cei citi murdaresc sfinta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!!!"(spune Sf.Efrem Sirul)
Ultima oară modificat 29 Mai 2008, 19:27 de către unsuflet, modificat 1 dată în total.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Anthropos » 28 Mai 2008, 11:02

Raspunsul Patriarhiei este foarte slab şi evaziv, ca să nu zic prostesc (cel puţin în sensul că vrea să ne prostească pe noi).
Daţi-le linkul la cei de la Patriarhiei, să vadă pozele în care mitropolitul Nicolae se împărtăşeşte din potir. Ei zic că nu au probe... Ce ruşine din partea lor....

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Hrisanti » 28 Mai 2008, 12:30

Am votat ca Sfantul Sinod ar trebui sa ia masuri, insa nu am siguranta ca o va face, din pacate. Ramane de vazut, dar daca nu se vor lua masuri impotriva acestui episcop eretic, se va creea un precedent cu efecte cel putin greu de controlat, daca nu chiar dezastroase pentru credinciosii ortodocsi romani.
Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 18
7. Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Exiguus
Mesaje:9
Membru din:01 Mai 2008, 12:12
Localitate:Timişoara

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde Exiguus » 28 Mai 2008, 14:06

Nu este bine să judecăm feţele bisericeşti, pentru că este Cine să ne judece pe toţi, dar nu poţi să nu constaţi anumite lucruri, iar în cazul de faţă, faptul că mitropolitul N. Corneanu a comis o greşeală cumplită. Ce ascultare face el ? Cu binecuvântarea cui s-a împărtăşit în cadrul unei liturghii a ereticilor (vezi "infailibilitatea papală", "imaculata concepţie", "filioque", şi persecuţiile şi abuzurile comise de catolici împotriva ortodocşilor din Banat şi Transilvania în trecut)? Nu a făcut ascultare de hotărârea Bisericii Ortodoxe Române care a interzis expres "împărtăşirea reciprocă" atât cu romano-catolicii cât şi cu alte culte cu care se poartă discuţii ecumenice, păi atunci nu se poate să nu fie caterisit.
Astfel, fiindcă eşti căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea. Fiindcă tu zici: Sunt bogat şi m-am îmbogăţit şi de nimic nu am nevoie! Şi nu ştii că tu eşti cel ticălos şi vrednic de plâns, şi sărac şi orb şi gol! Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogăţeşti, şi veşminte albe ca să te îmbraci şi să nu se dea pe faţă ruşinea goliciunii tale, şi alifie de ochi ca să-ţi ungi ochii şi să vezi. (Apocalipsa 3:16-18)
Părerea mea este că se poate vedea cu uşurinţa căldicismul mitropolitului N. Corneanu, nu e deplin nici cu ortodocşii nici cu catolicii, ci e gata să întemeieze o Biserică eclectică (nici fierbinte, nici rece) în spiritul mişcării New Age.

iulicon
Mesaje:14
Membru din:28 Mai 2008, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde iulicon » 28 Mai 2008, 17:43

:( Si eu cred ca Sfantul Sinod ar trebui sa ia masuri, in functie si de atitudinea mitropolitului Nicolae, poate-si ia seama totusi.
Insa cred ca intr-adevar e o problema foarte urgenta, pentru ca pana atunci ce vor face preotii din Mitropolia Banatului la Liturghie, la pomenirea ierarhului, de exemplu? Sau cei care ar trebui sa slujeasca impreuna cu el?

Mie mesajul Patriarhiei imi pare destul de clar in sensul ca nu se accepta in nici un caz intercomuniunea. (Dar nu uitati ca Patriarhia vorbeste in situatii din astea doar pentru ea insasi, nu pt Sfantul Sinod in intregimea sa, a carui sentinta finala nu o poate anticipa).

Eu zic sa ne rugam ca Domnul sa-i lumineze pe toti membrii Sfantului Sinod, ca sa ia decizia potrivita. Si pe Mitropolitul Nicolae, asemenea.
Iuliana

Damian_Petrescu
Mesaje:8
Membru din:02 Apr 2008, 08:16
Confesiune:ortodox

Re: Ierarhii si ecumenismul

Mesaj necititde Damian_Petrescu » 28 Mai 2008, 20:33

Personal sunt f ingrijorat de evenimentul de la Timisoara. Eu totusi cred ca e f posibil ca IPS Nicolae sa nu mai fi stiut in ce biserica se afla. Are totusi 85 de ani! Dupa o anumita varsta multe lucruri iti joaca feste. E totusi de asteptat reactia Sinodului BOR, singurul care poate decide in aceasta privinta.

Avatar utilizator
serghie
Mesaje:5
Membru din:05 Apr 2008, 23:28

Re: Cazul mitropolitului N. Corneanu

Mesaj necititde serghie » 29 Mai 2008, 17:51

Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan, cap. 2

19. Dintre noi au ieşit, dar nu erau de-ai noştri, căci de-ar fi fost de-ai noştri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toţi de-ai noştri, de aceea au ieşit.

Si inca un articol, intitulat "Impartasirea cu catolicii sau Iuda la Cina cea de Taina". Acest articol e de pe 20 februarie 2008!


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron