Intrebari despre "Oastea Domnului"

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:
Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 31 Iul 2008, 23:09

Am auzit de multe ori despre acest subiect,dar pana acum nu am reusit sa aflu prea multe.
as vrea sa aflu mai multe amanunte despre ce inseamna ea si care ii este locul in Biserica Ortodoxa?
Apoi as vrea sa aflu(mai ales) amanuntele practice,adica daca se implica in anumite lucruri si daca da,care ar fi acelea.
Daca imi poate raspunde cineva sumar(in prima faza),revin apoi cu intrebari amanuntite,despre aceasta miscare...
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Aug 2008, 10:40

as vrea sa aflu mai multe amanunte despre ce inseamna ea si care ii este locul in Biserica Ortodoxa?
In cuvintele Pr. Ilie Cleopa - erau buni cat ascultau de preoti.

Detalii vezi in cartea Calauza in Credinta Ortodoxa
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 01 Aug 2008, 22:37

am inteles,dar la noi la Timisoara si dupa cum am auzit si in celelante orase din tara,in Catedrale si nu numai exista si Oastea Domnului.
daca este o organizatie cu probleme,de ce este acceptata sa tina intalniri in cadrul Bisericii?
Dupa cate am auzit,cei ce o conduc sunt preotii,nu altcineva
mai exact de ce este asa de blamata ? Nu pot intelege...pana la urma este totusi o organizatie crestin-ortodoxa si sincer cred ca ea poate fi si foarte folositoare in cadrul Bisericii noastre.
De ce exista aceste neantelegeri intr-e ea si o parte a Bisericii?
eu cred ca noi ortodocsii trebuie sa fim uniti si sa facem tot posibilul pentru a ne intelege intr-e noi(asa cum zice si fraza:"pe noi insine si unii pe altii...."din cadrul Sfintei Liturghii) si acolo unde lucrurile nu merg bine trebuie corectate tinandu-se totusi seama si de aspectul practic al Ortodoxiei,avem nevoie multa si de asa ceva,pe langa Sfanta Liturghie de Duminica si celelante slujbe de peste zi,pe langa timpul petrecut efectiv in cadrul Bisericii(si pe care eu in consider a fi cel mai important din intreaga noastra viata) cred totusi ca cineva trebuie sa tina permanent "steagul sus" si in afara ei,Ortodoxia trebuie aplicata acolo unde este nevoie de ea,in casele oamenilor suferinzi,in spitale la capataiul bolnavilor care nu au pe nimeni langa ei,pe strada si oriunde cineva are nevoie de ajutor.
Credinta noastra trebuie sustinuta neaparat si prin fapte, asa oamenii,pe langa faptul ca vor auzi Cuvantul Domnului,vor avea parte si de sprijin trupesc,de ingrijire,ceea ce-i va intari si mai mult intru credinta pe care multi poate au intalnit-o atunci prima data in viata.
parerea mea este ca Oastea Domnului s-ar putea implica in astfel de proiecte(daca nu cumva o si face deja,din pacate nu cunosc prea multe despre Biserica,sunt abia la (foarte)inceput)...
eventual printr-o colaborare si cu A.S.C.O.R.-ul(am inteles ca si in Timisoara sunt multi membri) oricum,as vrea sa stiu daca la Timisoara,in cadrul sau prin Biserica exista astfel de organizatii crestine de ajutor,m-ar interesa orice in acest sens daca puteti afla ceva informatii,v-as fi recunoscator.
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde unsuflet » 03 Aug 2008, 00:03

uite un discurs despre oastea domnului , al Pr.Gheorghe Anitulesei

http://www.resurse-ortodoxe.ro/share-or ... %20predici
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 04 Aug 2008, 20:17

Eu am participat Duminica trecuta la o intalnire a Oastei Domnului,la Catedrala din Timisoara si,sincer sa va spun,nu am vazut deloc vreo atitudine de razvratire fata de Biserica.
Din contra,s-a spus clar ca Ostasii Domnului trebuie sa asculte de ce spune Biserica fara nici o exceptie.De asemenea nu am vazut nimic care sa aduca a fanatism sau a ceva asemanator.
S-au cantat cantece de marire Domnului nostru Iisus Hristos, Sfintei Fecioare Maria,s-au pomenit Sfinti,in special Sfantul nostru din Catedrala(Sfantul Ioan cel Nou de la Partos) a carui Moaste le avem in Biserica,mai multi frati si surori au spus rugaciuni si au vorbit despre lucruri de credinta crestin-ortodoxa folositoare sufletului,am cantat din nou,iar la sfarsit s-a tinut un discurs de incheiere.
Totul s-a terminat cu cateva minute inainte de a incepe Vecernia,deci am putut ajunge la slujba de seara la timpul potrivit.(a tinut aproximativ 3 ore) si sincer,mi-a placut.
Mi-am spus ca o sa vin si altadata...
Nu spun ca nu poate sa existe si cazuri in care lucrurile merg stramb si se fac greseli si neascultari,dar aici nu a fost cazul,nu am vazut nici un semn de asa ceva.
Si atata timp cat la adunare se spune clar ca trebuie sa ascultam de preoti si de Biserica cred ca lucrurile sunt in regula...(am scris asta tocmai pentru ca am participat pe viu,nu ca am auzit ceva de la altii)
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Florina » 04 Aug 2008, 20:21

Gabriel, si eu am fost cand aveam 16 ani la Oastea Domnului de 2 ori si mi-a placut f mult. In schimb, la cateva zile am ajuns la Manastirea Sfantul Antim, si ostasii au palit in ochii mei de atata plenitudine a harului care este in slujbele ortodoxe! Totusi, ei au un ritual protestant in adunarile lor, recunoaste! Orice ar spune, duhul din ei nu e pur ortodox!

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 05 Aug 2008, 00:23

Florina,eu nu am avut ocazia sa merg la vreo Manastire,recunosc,de ce sa mint?
Poate odata voi merge si eu.
nu inteleg ce vezi tu a fi protestant....daca te rogi in comun cu altii,e oare un lucru chiar asa de rau?
daca cineva rosteste rugaciuni in fata altora e un lucru rau?
daca cineva vorbeste din sufletul sau despre cele sfinte in fata altora e un lucru chiar asa de rau?
daca canti cantari deadorare a Domnului,a Maicii Domnului si a Sfintilor,e un lucru rau...?
Ce ai vrea sa faca..? Sa se desfiinteze? De ce?
au fost acuzati ca sunt impotriva Bisericii,dar eu n-am vazut deloc o asemenea atitudine,din contra!
Iar faptul ca unii plang in timpul rugaciunilor,ce este asa rau? Poate unora Domnul le misca inima...si asa simt nevoia....ce,era mai bine sa rada,asa cum fac multi din generatia mea si mai tineri cand aud de cele sfinte?
ce este asa de gresit si daunator..?
stii,la Sfanta Liturghie si la alte slujbe ce se fac in biserica,am vazut multi oameni cu sufletul impietrit care se vedeau clar ca au venit doar din inertie,unii ca "asa trebuie",altii ca sa-i vada cunoscutii ca-s buni crestini....nici un "gram" de emotie,de traire spirituala....totul facut formal,mecanic....
Ai comparat Oastea Domnului cu Manastirile......intamplator(sau nu) si la Adunare s-a adus in discutie si aceasta tema....si am inteles de fapt ca lupta mai grea se duce totusi aici la Biserica si la Oaste...de ce?
Simplu..pentru ca cei de la Manastire stau in maj.cazurilor izolati,retrasi de lume,putin vazuti,si tentatiile pacatului sunt mai mici,mai reduse pentru ca sunt mult mai putine....
De cealanta parte,nu trebuie decat sa scoatem capul dincolo de casele noastre si vom vedea pacatul in toata puterea lui manifestandu-se chiar de la primul pas facut afara...
Cu atat mai grea lupta duc Ostasii(ca si toti membrii Bisericii,de altfel) in mijlocul unei mari de oameni in care Dumnezeu e f. putin prezent sau lipseste cu desavarsire...
eu cred ca ei reprezinta de fapt aripa "grea" a Ortodoxiei,gata oricand sa raspunda la chemare atunci cand Biserica o va face....si o va face atunci cand aceasta va trece peste mandrie si prejudecata....
au fost acuzati de fanatism....ciudat...sa nu uitam ca anumite secte ne acuza pe noi,ortodocsii in general de acelasi fanatism.....iar ateii si cei de alte religii ii acuza pe toti crestinii in general,de fanatism.....ce este fanatismul....? faptul ca te rogi mai cu ardoare si iti dai frau liber sentimentelor nu cred ca poate fi numit fanatism.....mai degraba arata a implicare sufleteasca....
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde unsuflet » 05 Aug 2008, 00:28

Daca spun ca trebuie ascultat de Biserica, ei de ce nu asculta? De ce nu se duc doar la slujbele ortodoxe, ale bisericii ortodoxe? Si de ce isi desfasoara intalnirile in catedrala? Cum de indraznesc sa foloseasca biserica ca loc de intrunire??? Daca sunt crestini de ce au simtit nevoia sa mai adauge: oastea Domnului?
Ei nu stiu ca femeile n-au voie sa predice in biserica?
Si catolicii ii pomenesc pe Sfinti, si vorbesc frumos de ei, dar tot eretici sunt!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde elena -petra » 05 Aug 2008, 18:20

Eu am participat Duminica trecuta la o intalnire a Oastei Domnului,la Catedrala din Timisoara si,sincer sa va spun,nu am vazut deloc vreo atitudine de razvratire fata de Biserica.
Si eu am participat la o intalnire a Oastei Domnului la Sibiu si la Caransebes unde a participat chiar episcopul local. Exact aceeasi concluzie am tras-o si eu. De dimineata au participat toti Ostasii la Sf Liturghie ,iar la ora 15.30 s-au strans intr-un numar foarte mare la intalnirile lor. Pe langa faptul ca au niste oratori foarte buni ( un avocat de la voi din Timisoara m-a impresionat foarte mult), care le pot da lectii preotiilor nostrii prin discursurile care le sustin, parerea mea si nu numai a mea e ca sunt cu mult mai tari in credinta ca noi. Cunosc un parinte de la noi din oras care are 4 copii superbi , cel mare are aprox 6 ani si cel mic 1 an. Parintele respectiv slujeste in fiecare duminica la noi in biserica si este de o smerenie deosebita.In fiecare duminica sotia dansului,preuteasa vine cu toti copii ,fetitele de 2,5ani si 4 sunt cu baticuri in cap si stau la toata slujba. La dansii in casa nu se stie ce-i acela televizor.Cati dintre preotii nostri au o astfel de viata frumoasa de familie?
Pe scurt ,mie imi plac adunarile lor, mai ales ca stiu sa-si atraga un numar foarte mare de tineri.

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Constantin » 05 Aug 2008, 21:20

Ma iertati... dar eu nu cred in "taina" lui "toata lumea stie ce viata sfanta are cineva".

Domnul era judecat in permanenta de prietenii ciudate (cu vamesii, cu desfranatele, cu cei de alt neam), de nerespectarea ritualurilor, de un "lumesc" pe care lumea n-a putut s-l inteleaga si s-l accepte. Traia firesc ca Om si Dumnezeu, nu iesea din mersul lumii (sau daca o facea... nu stia nimeni) ci prin mersul lumii scoatea pe om din lume: caci iata Dumnezeu s-a facut Om !!! Chiar si minunile le facea in taina... cerea sa nu se spuna.

Eu cred in firescul lumii (cu ale ei) dar cu Taina lui Hristos ascunsa de ochii lumii... tocmai in "firescul lumii".

Au doara nu asa a lucrat Domnul? Prin oameni din lume? Oameni de lume?!

Mi se pare ca uneori (si eu ma vad pe mine aici!!) vrem sa "iesim din lume" prin propriile forme (si forte) cenzurand ce e lumesc in noi in virtutea unei asa zise evlavii-sfintenii.

Ma gandesc tot timpul ca Domnul a trait 30 de ani printre oameni fara ca cineva sa banuiasca Dumnezeirea Sa.
N-au banuit-o pentru ca nu a iesit din tipare. Cand a inceput sa predice toata lumea a zis: (parafrazez) "de ude stie acesta? Au doara nu e fiul tamplarului?" Asa il stiau: fiul tamplarului.

Cred ca necesita o sfintenie foarte mare ca sa nu-ti arati sfintenia si toata lumea sa te stie de om normal... chiar sa mori asa.

Un prieten drag mie spunea la un momendat "ce ne-om minuna la Inviere cand vom vedea oameni simpli lund-o inaintea Sfintilor si cati Sfinti "necunoscuti" vom vedea. Au doara nu cei din urma vor fi cei dintai?

Aduceti-va aminte de curelarul din Alexandria si cum de la el a preluat Sfantul Antonie cel Mare lucrarea aceea tainica.
Si s-a smerit Sfantul ca un om "din lume" (un simplu curelar) avea o lucrare mai mare decat toate a le lui.

Taina aceasta mare este...
Sa ne veselim in Domnul !

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 05 Aug 2008, 23:41

sufle,femeile intr-adevar n-au voie sa predice in Biserica,dar sa se ridice in picioare si sa vorbeasca,da.Nu confunda predica pe care o face un preot cu cineva (fiind femeie) care isi spune necazurile si nelinistile in fata unei adunari,si apoi se roaga.Rugaciune in comun, toata lumea are dreptul sa faca,indiferent ca este femeie sau barbat.
De ce nu se duc numai la slujbele din Biserica? Pai tocmai asta si fac,la alte slujbe nu se duc.
Daca crezi cumva ca adunarile sunt considerate slujbe,te inseli.
Nu are legatura cu slujbele oficiale ale Bisericii,e ca si cand niste crestini se aduna laolanta si se roaga,ce este asa rau in a te ruga in comun? Eu cred ca este ceva extraordinar.Sa nu uitam vorbele Mantuitorului:"unde se vor aduna doi sau trei in numele meu,voi fi si eu cu ei".
iar faptul ca un numar anume de crestini se aduna laolanta si se roaga,nu face decat sa implineasca voia lui Dumnezeu.

Constantine,tu zici ca nu trebuie sa ne aratam "sfintenia"..(e un pic cam exagerat cuvantul,nu cred ca ne putem considera sfinti in vreun fel) si pe de-o parte iti dau dreptate,si ti-as da dreptate pe de-a ntregul,daca in zilele de azi nu ar fi mai multa nevoie,mai mult ca oricand de Puterea Exemplului.
Ceea ce poate parea la inceput o dovada de neumilinta,se poate dovedi ceva foarte util in drumul reintoarcerii multor suflete catre Domnul.
Intr-o lume din ce in ce mai rea si necredincioasa este nevoie de exemple vii(omul de langa tine) pe care poti sa-i atingi,cu care poti sa vorbesti.
Si cei de la Oastea Domnului pot fi unele dintr-e aceste modele...modele pe care preotii nu le pot oferi(din pacate) tocmai datorita vietii lumesti pe care o duc(familie sotie copii)
Iar monahii sunt in marea lor majoritate,in Manastiri....e nevoie de un exemplu de traire crestine pentru cel ce iese din scara blocului,isi aprinde o tigara si da muzica din masina la maxim.E nevoie de exemplu pentru fata ce tocmai a iesit dintr-un club dupa ce a dansat pana dimineata si a consumat "iarba" cu anturajul...pentru asemenea oameni este nevoie de a da exemple vii,traitoare(poate fi vecinul de alaturi un ostas al Domnului)...si cred ca Oastea,prin viata pe care o duce,poate fi de un mare ajutor aici....De asta trebuie sa se "arate" aceste lucruri,nu sa se tina ascunse (in alte vremuri poate ar fi mers,dar in zilele noastre.....

Asa este Elena,multi dintr-e Ostasi duc o viata de curatenie duhovniceasca de exceptie ce poate fi uneori asemanata cu cea a monahilor,diferenta este ca,intimp ce primii s-au rupt de lume, astialanti traiesc in ea,lupta e mai grea,ispitele mult mai puternice,pacatul si tentatia sunt la tot pasul si cu atat mai triumfatoare este biruinta duhovniceasca de zi cu zi.
Eu cred ca este nevoie (si va fi din ce in ce mai mult) de Oastea Domnului,cred ca mai incolo s-ar putea sa fie unica grupare care va mai aduce oamenii in Biserici....
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

iulicon
Mesaje:14
Membru din:28 Mai 2008, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde iulicon » 07 Aug 2008, 13:42

Ca sa nu discutam fara marturie de la Parintii de azi, iata ce zicea Parintele Cleopa despre Oastea Domnului :
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti-or ... a-domnului
Deci atata vreme cat se tin de biserica si sunt in ascultare, sunt folositori. Iar daca cineva se pune deasupra Bisericii, apoi nu mai e bine.

As indrazni sa completez istoricul miscarii cu doua informatii, bazate pe rezumatele sedintelor Sf Sinod de dupa 1990:
1. Oastea Domnului a fost reinfiintata legal in 1990, iar Statutul sau a fost aprobat de Sf. Sinod in acelasi an.

2. Cea mai mare parte a Oastei Domnului se gaseste in ascultare canonica fata de Biserica Ortodoxa si sub obladuirea directa a unui ierarh care se ocupa direct de ea (au fost mai multi de-a lungul anilor 1990, nu stiu cine e acum, inteleg ca vladica Visarion Rasinareanul?).

3. Pr. Iosif Trifa a fost reabilitat de Sf. Sinod (pe baza unei propuneri din 1990 solutionata cativa ani mai tarziu).

4. Doua sectiuni ale Oastei, parti ale comunitatilor din Simeria si Cluj, s-au redespartit de Biserica Ortodoxa, la inceputul anilor 1990 tocmai din cauza unei derive neoprotestante (socotind adunarile mai presus de Biserica, de Liturghie si de ascultarea de preoti si ierarhie) si au continuat sa functioneze ca adunari religioase in afara Bisericii.

Pentru alte resurse:

a. Siteul asociatiei: http://www.oasteadomnului.ro/ , si un site neoficial: http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/

b. http://www.odaia.go.ro/oastea.html Bogdan Mateciuc despre OD

c. http://www.chiazna.ro/oastea-domnului.php Parerea prietenului si moderatorului nostru Gigel Chiazna :)

d. http://forum.schituldarvari.ro/viewtopic.php?t=909 aici, o discutie lunga de tot despre Oaste, cu argumente de ambele parti.

e. http://www.roboam.com/Ortodoxie/oastea_domnului.htm sursa neoprotestanta care publica o serie de documente referitoare la pr. Iosif Trifa

----
In rest, cateva comentarii personale:
- Nu stii care sunt ispitele si nevointele calugarilor, Bitza, mai ales daca zici singura ca n-ai fost niciodata la manastire (si acolo nu e doar de stat doua ore in vizita), si sa crezi ca ei traiesc undeva suspendati in aer, departe de ispite e o maaaare iluzie.
- Nu se cade sa judeci viata preotilor, pentru ca nici ispitele si luptele lor nu le stii, ci mai ales caderile si mult mai putin biruintele. Mai ales, Bitza, nu este drept si corect sa defaimezi casatoria si sa spui ca preotii nu pot fi sfinti pentru ca sunt casatoriti: Casatoria e binecuvantata de Domnul si de Biserica, si sunt multi sfinti care au fost casatoriti si au avut copii si grijile lumii si ale familiei nu i-au impiedicat sa traiasca in Hristos.

Cred ca e bine si folositor sa ai modele in oamenii de langa tine, atata vreme cat nu ti se pare ca esti tu un model. Fata care tocmai a iesit din club are pe Unul singur s-o judece si pe Unul singur s-o ierte, Domnul Hristos. El e Cel Care o poate chema si aduce spre El, nu oamenii: oamenii nu fac nimic singuri.

Ori, El poate lucra si prin Ostasi, dar la inceput de drum asta e mai greu, pentru ca omul de azi mai usor se 'sminteste' decat se intareste de marturia unui crestin traitor. Dar Domnul poate lucra si prin bunica fetei, care o inchina inainte de culcare cand era mica, prin omul de pe strada care ii surade intr-o zi grea, prin exemplul prietenei care inca merge la club, dar o duce "sa aprinda o lumanare" la biserica si mai tine si un post vinerea, printr-un milion de lucruri marunte, inefabile, dar care ne trag incet-ncet spre Domnul pana ce nu mai avem scapare.

Biserica vede folosul Oastei, de-asta ii binecuvinteaza lucrarile. Are nevoie de buni oratori si are nevoie de ortodocsi traitori. Dar neincrederea multor ortodocsi in unii 'ostasi' vine tocmai din limbajul asta care ii 'pune deoparte', separandu-i de restul trupului Bisericii: deci nu asteptam o'grupare' care sa aduca oamenii la Biserica, ci ne rugam pentru lucrarea lui Dumnezeu prin toti ortodocsii traitori, preoti, calugari, mireni, pe fata sau in ascuns. Nu sunt "Ostasii" versus "restul lumii", ci suntem "Biserica lui Hristos", ostasi, neostasi, calugari, preoti, ierarhi...

De asemeni, unii ortodocsi se feresc de un anume duh "sentimentalist" pe care il vad in unele din adunarile Oastei, ca nu cumva sa fie ispititi sa-si ia emotiile firesti drept inrauriri ale Duhului Sfant, de ex. sa nu ia "plansul de emotie" drept "plans duhovnicesc", care e cu totul altceva. Iar multe din cantarile Oastei sunt patetice, emotionante.

Ori, cultivarea 'emotiei religioase', impreuna cu "punerea deoparte" a membrilor fata de restul lumii si mai presus de ceilalti sunt printre practicile folosite de multe grupari neoprotestante. Linia e subtire, dovada ca unii au trecut-o.

Nu zic ca toate sunt asa si nici ca aceste observatii se aplica tuturor ostasilor. Sunt sigura ca multi sunt traitori ortodocsi cu adevarat printre ostasi. Incerc doar sa explic rezervele pe care le provoaca multora.
Iuliana

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde unsuflet » 07 Aug 2008, 15:49

sufle,femeile intr-adevar n-au voie sa predice in Biserica,dar sa se ridice in picioare si sa vorbeasca,da.
Da, pot vorbi in Biserica, insa cat sa nu-i deranjeze pe ceilalti crestini din dialogul lor cu Dumnezeu. Biserica e loc de inchinaciune, nu piata in care se aduna diversi si-si povestesc intamplarile din viata.Intreb iar: Daca au respect fata de biserica, cum de isi permit sa vorbeasca ca pe ulita in biserica??? De ce folosesc Biserica ca loc de intrunire??? De ce s-au adunat in Catedrala sa-si exprime nelinistile??? Nu e asta lipsa de respect fata de Biserica??? Nu e aici lipsa de respect fata de Dumnezeu, si Sfinti?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 07 Aug 2008, 21:58

sufle,femeile intr-adevar n-au voie sa predice in Biserica,dar sa se ridice in picioare si sa vorbeasca,da.
Da, pot vorbi in Biserica, insa cat sa nu-i deranjeze pe ceilalti crestini din dialogul lor cu Dumnezeu. Biserica e loc de inchinaciune, nu piata in care se aduna diversi si-si povestesc intamplarile din viata.Intreb iar: Daca au respect fata de biserica, cum de isi permit sa vorbeasca ca pe ulita in biserica??? De ce folosesc Biserica ca loc de intrunire??? De ce s-au adunat in Catedrala sa-si exprime nelinistile??? Nu e asta lipsa de respect fata de Biserica??? Nu e aici lipsa de respect fata de Dumnezeu, si Sfinti?
nu ai inteles,intrunirile Ostasilor nu se tin in Biserica efectiv(acolo unde se tin slujbele,in sala mare) ci se tin intr-o anexa a Catedralei,mai exact intr-o parte,la subsol,intr-o incapere special amenajata si cu acordul(repet-cu acordul) total al Bisericii,nu au nici o treaba cu sala mare(deci logic nu au cum sa deranjeze slujbele)....cred ca la capitolul asta ne-am lamurit...
Cat despre femeile care vorbesc in timpul slujbei,te asigur ca nu au nici cea mai mica legatura cu Oastea....sunt doar niste batrane obisnuite...si aici ne-am lamurit.
Oricum,nu stiu de ce esti asa de pornit impotriva Oastei,dupa cum spune si Iulia mai jos,majoritatea ostasilor sunt in ascultare totala fata de Biserica,iar daca mai apar si "rebeli" asta nu este ceva extraordinar,peste tot este asa,chiar si printr-e preoti sunt destui care s-au rupt de Biserica,prin tot felul de erori voite si nevoite....peste tot exista cazuri si cazuri...dar pentru asta nu este cazul sa judecam pe toti la comun,cred ca este gresit.
sper ca te-am mai lamurit un pic....
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 07 Aug 2008, 22:44

of,cand nu o sa mai fiu facut si eu fata... :D
nu am judecat preotii(nu stiu de ce vezi numai judecati in orice afirmatie mai deosebita) am facut doar o paralela intr-e viata unui preot si cea a unui calugar si anume ca primul poate si are voie sa se casatoreasca si sa aiba copii( si deci si obiceiuri mai lumesti) si cealanta categorie prin viata de izolare si castitate,si-a dedicat total viata lui Hristos si celor sfinte.
Odata ce ai si viata de familie este imposibil sa te dedici total lui Hristos,obligatiile lumest ce apar vrand-nevrand te face sa te imparti(si timpul si atentia) intr-e cele doua lumi(cea lumeasca si cea duhovniceasca).Asta am spus.De aici si pana la a judeca pe cineva este cale lunga....
cred ca gresesti cand spui ca "Biserica vede folosul Oastei si de asta ii binecuvanteaza lucrarile"(desi chiar prin aceasta afirmatie se recunoaste si se corecteaza multe neadevaruri spuse de-a lungul timpului despre Oaste...)..eu cred ca Oastea face pur si simplu parte din trupul Bisericii si a facut dintotdeauna,faptul ca unii au gresit nu trebuie aruncata vina asupra tuturor in general....si fii sigura ca nimeni nu confunda plansul duhovnicesc cu cel emotional, si totusi ce bine ar fii daca fiecare crestin ar plange,chiar si emotional in loc sa aiba inima impietrita(care consider eu ca este cel mai grav lucru pentru un crestin) si mandria personala ca si conducator al vietii(crede-ma pe cuvant,vorbesc din propria experienta)..plansul emotional poate reprezenta(si reprezinta) primul pas spre o dezampietrire a inimii iar cantelcele "emotionale" ale Ostasilor cred eu ca au tocmai acest rol,de "inmuiere"a inimii,de topire a ghetii care ucide sufletul....crede-ma,multi crestini intra mecanic in Biserica,isi fac cruce tot mecanic si apoi pleaca la fel cum au venit cu aceleasi idei si sentimente negative cu care au intrat,odata coborate treptele Bisericii devin aceiasi oameni de "lume" ca si mai inainte...ori aici,in adancul fiintei trebuie schimbat ceva cu adevarat,altfel degeaba toate....
Trebuie ca omul sa se schimbe nu numai de hainele lumesti,ci si de cele sufletesti iar ce s-a gresit azi si a devenit deja o rutina(ex: scuipatul,injuratul la volan,berica,tuica,tigara, cafeaua,mancarea buna si consistenta,misto-ul,gandul rau,de superioritate,plictiseala in timpul Sf.Liturghii,indiferenta fata de cel de alaturi,si altele),sa nu se mai repete a doua zi.
Ostasii provoaca(inca) rezerve din partea crestinilor tocmai datorita relei reclame care i-a fost facuta,multi clerici,atunci cand unii Ostasi au gresit,au aratat cu degetul catre intreaga grupare,lasand impresia ca toti sunt la fel.Nimic mai fals: Dovada cea mai buna este Oastea Domnului din Timisoara si felul cum face parte integranta din trupul Bisericii.
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde unsuflet » 07 Aug 2008, 23:12

nu ai inteles,intrunirile Ostasilor nu se tin in Biserica efectiv(acolo unde se tin slujbele,in sala mare) ci se tin intr-o anexa a Catedralei,mai exact intr-o parte,la subsol,intr-o incapere special amenajata si cu acordul(repet-cu acordul) total al Bisericii,nu au nici o treaba cu sala mare(deci logic nu au cum sa deranjeze slujbele)....cred ca la capitolul asta ne-am lamurit...
Slava Domnului ca nu tulbura Casa lui Dumnezeu!!!
Bitza, tu m-ai lasat sa inteleg ca s-ar intruni in biserica, dintr-un post anterior:
Eu am participat Duminica trecuta la o intalnire a Oastei Domnului,la Catedrala din Timisoara si,sincer sa va spun,nu am vazut deloc vreo atitudine de razvratire fata de Biserica
Daca ostasii sunt in ascultare de Dumnezeu, de ce s-au rupt de ceilalti crestini? de ce nu se numesc doar pur si simplu crestini?
de ce ii cheama pe preoti sa le vorbeasca doar lor? Unde e comuniunea lor cu ceilalti crestini?
De ce se folosesc de preoti? De ce nu se duc pur si simplu in Biserica si sa asculte doar predica preotului? Daca vor sa inteleaga mai mult despre trairea in dreapta credinta, de ce nu se folosesc doar de preoti, care au Har de la Dumnezeu sa-invete pe toti?
Eu cred tot ce spune Parintele Gheorghe Anitulesei, si nu-mi plac deloc ostasii. Nu-i judec, dar spun canu-mi plac.
Avem preoti, ce nevoie avem de intruniri de-astea? Nu ii e crestinului mai de folos,daca alea trei ore le sta in Biserica?
Eu zic ca absolut da, pentru ca acolo e Dumnezeu!!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde bitza » 08 Aug 2008, 22:28

Biserica,ca si cladire nu este numai sala mare,mai are si o multime de incaperi si anexe,mai mari sau mai mici(de exemplu,noi la Timisoara,la una din incaperile de la subsol avem un frumos muzeu crestin-ortodox,cu icoane vechi de cateva sute de ani si alte cateva obiecte de cult cu vechime mare,de asemenea avem si cateva carti si manuscrise bisericesti din secolele trecute(daca ajungi vreodata pe aici este pacat sa nu il vizitezi,merita)
Nu am mai detaliat pentru ca mi se parea logic ca intrunirile sa nu se tina in sala mare,niciodata nicaieri nu s-a intamplat asta
Ostasii stiu sa-si respecte credinta si niciodata nu au avut vreo asemenea pretentie.
Ostasii nu s-au rupt deloc de ceilanti crestini,din contra,oricine le cere ajutorul,in limita posibilitatilor este ajutat.
Pe preoti nu ii cheama ca sa le vorbeasca doar lor,ci ii cheama ca sa ii pastoreasca si sa le binecuvanteze intrunirile,atat.
Hai sa luam de exemplu ziua de Dumunica,o zi in care fiecare crestin ar trebui sa se gandeasca mai ales la cele sfinte cat mai mult,nu numai in timpul Sf. Liturghii.
Pai tocmai asta este,ai adus bine in discutie....crestinul obisnuit,dupa terminarea Sf.Liturghii,pleaca de la Biserica in treaba lui,acasa, la familie,etc,uitand in ce zi se afla(nimeni nu ramane in Biserica de la terminarea Sf. Liturghii si pana la Vecernie...)(
Pai Ostasii participa si la Sf. Liturghie,apoi dupa,isi tin intrunirile cu rugaciuni si cantari religioase trei ore,pe care si le incheie exact cam cu cinci minute inainte de inceperea Vecerniei,ca sa poata ajunge la timp si acolo.
Practic programul unui Ostas Duminica la Biserica,incepe la zece dimineata si se termina la sapte seara la terminarea Vecerniei,cu pauza intre terminarea Sf.Liturghii(cam de pe la 12.30) pana la trei,cand incep intrunirea.Ei,ce mai poti sa zici?
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde elena -petra » 09 Aug 2008, 10:34

de ce ii cheama pe preoti sa le vorbeasca doar lor?


De unde ai scos chestia aceasta? Eu nu sunt Ostasa si pentru aceea am participat la catava intruniri de-ale lor, asa ca preotii care sunt invitati si participa la astfel de intruniri nu le vorbeste doar Ostenilor ci tuturor celor prezenti.



Daca ostasii sunt in ascultare de Dumnezeu, de ce s-au rupt de ceilalti crestini?
Unde e comuniunea lor cu ceilalti crestini?
De ce se folosesc de preoti?
aici cred ca vorbesti din necunostiinta de cauza. Ostenii nu s-au rupt ce ceilalti crestini ,din contra participa cu noi la toate slujbele. Prin urmare ,cel putin la noi in Sibiu este o comuniune foarte buna intre noi...
De ce se folosesc de preoti?..... Nu cred ca se folosesc. Acum vorbesc din proprie experienta la ce intruniri am fost eu. La Caransebes,de exemplu pe langa foarte multi preoti invitati ,a luat cuvantul si protopopul si episcopul local. Iar la Sibiu la fiecare intrunire a Ostasilor pe langa o gramada de persanalitati ,a participat si IPS Laurentiu Mitropolitul Ardealului...
Daca nu participau la slujbele lor preoti...ce intrebai?
nu ai inteles,intrunirile Ostasilor nu se tin in Biserica efectiv(acolo unde se tin slujbele,in sala mare) ci se tin intr-o anexa a Catedralei,mai exact intr-o parte,la subsol,intr-o incapere special amenajata si cu acordul(repet-cu acordul) total al Bisericii,nu au nici o treaba cu sala mare(deci logic nu au cum sa deranjeze slujbele)....cred ca la capitolul asta ne-am lamurit...
Slava Domnului ca nu tulbura Casa lui Dumnezeu!!!


La noi intrunirile au loc in catedrala , nu in anexe speciale ,dar nu vad pe cine ar putea deranja deoarece nu au loc intruniri in timpul slujbelor si nici nu se strang fara binecuvantare.
Eu consider ca trebuie sa fim aproape de Ostasi, sa demonstram ca suntem buni crestini si sa incercam sa ni alaturam in credinta nu sa-i departam de credinta noastra. E foarte usor sa smintesti pe cineva. De ce sa-i indepartam? Cu ce ne incalzeste pe noi ca ne stau bisericile goale duminica intre slujbe cand pot foarte bine sa le gazduiasca lor intrunirile. Care e interesul nostru?Sa indepartam oamenii de biserica sau sa-i apropiem?


-mi plac deloc ostasii. Nu-i judec, dar spun canu-mi plac.
Cred ca in primul rand ar trebui sa-i cunosti si abia apoi sa tragi concluzii....
Iar ceea ce ai facut tu pana acum a fost de fapt numai judecata, puteai sa spui eventual ca sunt constatari daca participai la cel putin o intrunire.
In rest cred ca Bitza a dat raspunsuri concrete.

PrCoriolan

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 13:31

Ma intreb daca unii membrii din "Oastea Domnului" nu se apropie , fara sa isi dea seama, de o mentalitate neoprotestanta.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde elena -petra » 16 Noi 2008, 16:15

Si mie mi s-a parut ca au o mica tendinta, dar nu sunt eu in masura sa ma pronunt.


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron