Ușile, Ușile...!

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
rodiongavriloi
Mesaje:8
Membru din:23 Apr 2018, 15:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:Absolvent, Seminarului Teologic Ortodox
Localitate:Chișinău
Contact:
Ușile, Ușile...!

Mesaj necititde rodiongavriloi » 01 Mai 2018, 11:58

Multe parohii au eliminat ectenia pentru catehumeni și rugăciunea pentru catehumeni până la apariția lor reală în comunitate. O decizie foarte logică.
Însă nimeni nu a eliminat expresia Ușile, Ușile cu înțelepciune să luăm aminte!
În practică nimeni nu mai veghează intrarea și nimeni nu limitează accesul cuiva în locașul de cult. Dar când se face Liturghia afară, expresia de-a dreptul aberantă.
Însă dacă o eliminăm atunci după răspunsul poporului "Pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh....", poporul ar începe să rostească imediat Crezul.

Imnul "Pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh...." oare nu este o prescurtare (chintesența) Crezului? adică noi nu am putea oare imediat după cuvintele „Să ne iubim unii pe alţii, ca într-un gând să mărturisim” să începem rostirea crezului?

Cum priviți la următoarele corecții în traducerea Crezului: :?:
- Credem, Mărturisim, Așteptăm (la plural ca în originalul grec)
- din "Apostolească" în "Apostolică" (la fel noi nu zicem Succesiunea apostolească, ci apostolică)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ușile, Ușile...!

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mai 2018, 11:09

am putea oare imediat după cuvintele „Să ne iubim unii pe alţii, ca într-un gând să mărturisim” să începem rostirea crezului?
Clar că da. Unii aşa şi fac, numai că în acest caz se pierde momentul pentru "Hristos în mijlocul nostru".
Eu, de exemplu, spun cu faţa spre popor: "Să ne iubim unii pe alţii" şi împreună cu poporul "Pe Tatăl, pe Fiul şi pe Sfântul Duh" - repetând asta în toate limbile celor aflaţi în biserică (de regulă: română, slavonă, portugheză şi greacă). Apoi zic: "Hristos în mijlocul nostru", la care poporul răspunde cu "Este şi va fi", după care zic: "Înţelepciune, să mărturisim cu luare aminte!" (ceea ce poate însemna, inclusiv, "mai detaliat") şi rostim Crezul doar în limba română (a majorităţii).
Cum priviți la următoarele corecții în traducerea Crezului: :?:
- Credem, Mărturisim, Așteptăm (la plural ca în originalul grec)
- din "Apostolească" în "Apostolică" (la fel noi nu zicem Succesiunea apostolească, ci apostolică)
1. În care "original grec" aţi văzut Dvs pluralul?
2. "[Cred şi] în Biserica cea Una, Sfântă, Catholică şi Apostolică".

Avatar utilizator
rodiongavriloi
Mesaje:8
Membru din:23 Apr 2018, 15:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:Absolvent, Seminarului Teologic Ortodox
Localitate:Chișinău
Contact:

Re: Ușile, Ușile...!

Mesaj necititde rodiongavriloi » 04 Mai 2018, 17:30

Eu, de exemplu, spun cu faţa spre popor[...]. Apoi zic: [...] după care zic[...]şi rostim [...].
Îmi doresc să am acel liturghier pe care îl aveți. Adică corectat, ajustat, adaptat :)
1. În care "original grec" aţi văzut Dvs pluralul?
În wikipedia scrie Cred [în greacă credem] în unul Dumnezeu...
Notă: În Europa Occidentală s-a încetățenit singularul cred... (credo) deoarece crezul a fost folosit ca mărturisire individuală de credință (la botez).

Iar versiunea engleză Wikipedia prezintă versiunea liturgică a crezului armean
English translation of the Armenian version
We believe in one God

artimonier
Mesaje:15
Membru din:12 Sep 2016, 18:36
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:‏‏‏‏

Mesaj necititde artimonier » 28 Mai 2018, 21:24

Ultima oară modificat 26 Dec 2023, 18:15 de către artimonier, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ușile, Ușile...!

Mesaj necititde protosinghel » 29 Mai 2018, 13:56

Eu nu zic niciodată "Puternic!" sau "Dynamis", decât când slujesc printre străini şi strana face pauză special pentru asta...


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX