Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la slujbe

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la slujbe

Mesaj necititde silvestru » 29 Apr 2013, 22:25

să nu vă închipuiţi că pomenirile de sfinţi erau însoţite de mese şi băute, ca astăzi. E vorba de bucuria duhvonicească, textul şi chiar melodia cântărilor, care sunt un pic diferite (sau cel puţin ar trebui să fie).
Deci, dacă chiar și numai pentru motivul bucuriei celebrării sfinților, aceste pomeniri erau transferate pentru sâmbete și duminici, cu atât mai mult ar trebui acum când acestea sunt însoțite de dezlegări la mâncăruri gătite și băuturi...
Aceste pomeniri nu au nimic comun cu Proscomidia şi nici nu pot fi făcute în timpul Catismelor din alte zile.
Și totuși, care credeți că ar fi timpul potrivit pentru aceste pomeniri?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Perioada TRIODULUI

Mesaj necititde protosinghel » 30 Apr 2013, 00:46

În primul rând eu cred că numărul pomelnicelor trebuie radical micşorat. Este un non-sens ca preotul să stea părţi întregi din slujbă doar să pomenească nume. El ia bani, oamenii au încrederea (iar uneori doar se amăgesc) că le ajută. Dar ăsta-i deja un alt subiect, care s-a mai discutat.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Pomeniri și Pomelnice.

Mesaj necititde silvestru » 08 Mai 2013, 11:24

Am cautat si nu am gasit ceva scris la obiect pe forum. Părinte, cel putin pentru mine subiectul este foarte important numai ca, nu stiu cum ar putea fi pus in aplicare ( ca sa nu fie lipsit de realism), mai ales intr-o mânăstirea, unde de obicei, mare parte din cei ce plătesc pomelnic sunt necunoscuti. Apoi se aduna mii si poate chiar zeci de mii de nume si bietii monahi pomenesc ore in sir...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Perioada TRIODULUI

Mesaj necititde silvestru » 09 Mai 2013, 13:47

În primul rând eu cred că numărul pomelnicelor trebuie radical micşorat.
Practic, cum am putea realiza acest fapt?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Perioada TRIODULUI

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2013, 15:43

În primul rând eu cred că numărul pomelnicelor trebuie radical micşorat.
Practic, cum am putea realiza acest fapt?
1. Oamenii să nu mai scrie numele celor care nu vin la biserică.
2. Oamneii trebuie să înţeleagă că dacă nu se vor ruga ei, rugăciunea altora va fi insuficientă.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la sl

Mesaj necititde silvestru » 19 Mai 2013, 21:45

Oamenii să nu mai scrie numele celor care nu vin la biserică.
Aplicați acest principiu, le cereți oamenilor așa?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la sl

Mesaj necititde protosinghel » 25 Mai 2013, 23:39

Oamenii să nu mai scrie numele celor care nu vin la biserică.
Aplicați acest principiu, le cereți oamenilor așa?
Da, de ce nu? Şi mă refer aici, în primul rând, la cei care nici nu vor să fie pomeniţi.
Nu toţi înţeleg şi mai sunt babe care-i scriu pe toţi cei cu care s-au întâlnit în tren sau mai ştiu eu..., dar se mai şi îndreaptă.
Le-am spus să nu scrie preoţii care slujesc prin zonă, că noi şi aşa îi pomenim pe toţi şi nu-i cazul să fie scrişi de fiecare. Deci fiecare să şi-i scrie pe ai săi, dacă printre ei nu sunt oameni total necredincioşi, care, de fapt, nici n-ar vrea să fie pomeniţi.

theodoranesti
Mesaje:1
Membru din:25 Iul 2013, 14:43
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica, teologia

Re: Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la sl

Mesaj necititde theodoranesti » 25 Iul 2013, 14:56

Oamenii să nu mai scrie numele celor care nu vin la biserică.
Aplicați acest principiu, le cereți oamenilor așa?
....Le-am spus să nu scrie preoţii care slujesc prin zonă, că noi şi aşa îi pomenim pe toţi şi nu-i cazul să fie scrişi de fiecare. Deci fiecare să şi-i scrie pe ai săi, dacă printre ei nu sunt oameni total necredincioşi, care, de fapt, nici n-ar vrea să fie pomeniţi.
Eu sunt preot de putin timp. Pe pomelnicele pe care le primesc, sunt pomenit si eu, desi oamenii stiu ca doar eu le voi citi. Insa acest lucru nu ma deranjeaza ci chiar mi se pare un semn de comuniune, de legatura. Consider ca oamenii pot scrie cate nume vor pe pomelnic, acest lucru arata o atentie (rugaciune) si un efort pentru cei pomeniti.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la slujbe

Mesaj necititde presviter » 17 Mai 2015, 13:55

Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la slujbe

Mesaj necititde Piamater » 25 Iul 2018, 17:15

Bună ziua . Tocmai am aflat de decesul unei rude și as fi dorit sa dau "40 de liturghii" pentru ea însă acum.nu mai știu ce sa fac. As fi vrut și pentru alte rude care au decedat în ultimii ani însă la vremea respectiva nu am știut de acesta posibilitate. Tot citind însă nu m-am lămurit dacă ăsta e cel mai bun lucru pe care îl pot face sau nu. Adică înclin sa cred ca da , pentru ca știu ce înseamnă ( presupun ca am înțeles corect) pomenirea la Sfânta liturghie, însă de asemeni se spune ca "nu se cuvine" sa i se facă oricui. Eu personal însă nu pot sa judec consider ca nu sunt îndreptățită cine merita, se guvine, este "apt" sa fie pomenit și cine nu ( cât a fost de credincios/ păcătos, dacă a hulit dacă a "apostat", etc); cred ca ăsta numai duhovnicul personal al cuiva arputea sti și ar avea dreptul , așa Cum are dreptul sa oprească de la Sfânta împărtășanie, sa oprească și pomenirea cuiva la Sfânta liturghie. .. ( cu toate ca de cele mai multe ori aceasta oprire se face temporar spre îndreptarea celui care a greșit și nu pentru a-l împiedica definitiv să se mantuiasca).
Mulțumesc.

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Despre pomelnice. Pomenirile celor vii şi adormiţi la slujbe

Mesaj necititde Maria888 » 02 Aug 2018, 15:00

Eu am inteles ca la slujbe nu pot fi pomeniti cei care nu sunt (nu au fost) botezati orthodox, cei raposati incinerati (din vointa proprie nu din accident), cei care s-au sinucis.
Restul ideilor care mai circula printre oameni referitor la gravitatea pacatelor celor decedati, sau daca a murit dupa ce s-a spovedit sau nu, sau daca a murit cu luminare sau nu, sau ce pacate a avut, nu constituie un impediment. Pomenirea este inspre ajutorul mortilor nu se asteapta Dumnezeu ca sa pomenim doar pe cei sfintii sau drepti. Si de vreme ce nici nu stim cu siguranta pacatele rudelor (numai Dumnezeu si parintele lor duhovnic le stie) nu are niciun sens sa constituie impediment la pomenire.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX