Liturghia sambata

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox
Liturghia sambata

Mesaj necititde David33 » 28 Feb 2010, 15:19

In liturghier, la povatuiri se spune ca pr este obligat sa savarseasca Liturghia si sambata. Imi puteti spune ce canoane reglementeaza chestiunea asta? Acolo se spune ca cine nu respecta greseste de moarte. Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia sambata

Mesaj necititde protosinghel » 28 Feb 2010, 15:34

In liturghier, la povatuiri se spune ca pr este obligat sa savarseasca Liturghia si sambata. Imi puteti spune ce canoane reglementeaza chestiunea asta?
Este o tradiţie veche a Bisericii, dar nu ştiu să fie reglementată canonic. Într-o scrisoare a Sf. Vasile către Cezara patriciana, se spune că în Capadocia se slujea regulat duminica, miercurea, vinerea şi sâmbăta.
În condiţiile care în care sâmbăta este zi de odihnă (pt jidani) eu cred că acest lucru trebuie "exploatat" şi de Biserica Ortodoxă şi să facă Liturghie.
Acolo se spune ca cine nu respecta greseste de moarte. Multumesc!
Expresia asta atât de des şi fără rost se foloseşte încât ea nu mai sperie pe nimeni, mai ales că şi autoritatea acelor "povăţuiri" este destul de discutabilă...

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia sambata

Mesaj necititde nicolae claudiu » 23 Feb 2011, 17:14

Dar,totusi,nu este Sf Liturghie cel mai bun lucru care se poate face,sambata,pentru mortii nostrii?


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron