Impărtăşanie deasă sau rară?!

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Henric_al
Mesaje:10
Membru din:16 Mar 2010, 20:52
Confesiune:ortodox
Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde Henric_al » 17 Mar 2010, 18:32

Vreau să vă mai întreb cum vedeţi un lucru: Cât de deasă trebuie să fie împărtăşirea credincioşilor în Biserica Ortoxodă(de la 4 ori pe an, până la fiecare duminică consecutivă) ?

AMaria

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde AMaria » 17 Mar 2010, 19:21

Parintele Ioan de la Rarau mi-a spus ca in aceste timpuri de ispita se recomanda o impartasire mai deasa. Pe de alta parte insa, Parintele Paisie Aghioritul spunea ca acest lucru trebuie stabilit de catre duhovnic, intrucit numai el stie ce este mai bine pentru fiecare, intrucit impartasirea deasa dar care ajunge o formalitate este la fel de periculoasa ca o impartasire prea rara.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mar 2010, 20:31

Haideţi să nu inventăm bicicleta.
Despre asta cred că s-a scris clar şi cred că şi destul aici.

AMaria

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde AMaria » 17 Mar 2010, 22:38

Parinte, noi suntem mai noi pe forum si nu stiam ca s-a mai discutat despe acest subiect.
Insa tot legat de Sf. Impartasanie as vrea sa va rog, daca poate cineva sa ma ajute sa inteleg din care cauza mi se intimpla ca incepind cu a doua zi dupa ce primesc Sfintele Taine sa intru intr-o stare de indiferenta care dureaza una sau chiar doua saptamini. Cu toate incerc sa ma pregatesc cum pot mai bine, sa tin post, sa ma rog, sa citesc rugaciunile dinainte si dupa spovedanie si cele dinainte si dupa impartasanie. Asa cum am spus, in ziua urmatoare ma invaluie o stare de nesimtire paralizanta din care cu greu pot iesi. Din acest motiv imi vine foarte foarte greu sa ma impartasesc. Tot din acest motiv trebuie sa iau impartasania cu cel putin doua saptamini inainte de sfirsitul Postului Mare daca vreau sa particip la Inviere cu sufletul si nu numai cu trupul. Stie cineva care ar putea fi cauza? Unde gresesc?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde protosinghel » 18 Mar 2010, 09:28

Discută cu duhovnicul tău. E o situaţie des întâlnită, dar nu poate fi lăsată aşa...

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde silvestru » 10 Apr 2010, 11:47

pr Petru ,binecuvintati,v-am citit carte despre sf Liturghie si mi s-a parut f interesanta .
dar vreu sa va intreb ,sf voastra impartasiti la fiecare liturghie, oamenii care se spovedesc regulat la sf voastrasi nu au impediment, dupa cum specificati in carte?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde protosinghel » 10 Apr 2010, 13:50

sf voastra impartasiti la fiecare liturghie, oamenii care se spovedesc regulat la sf voastrasi nu au impediment
În 70-80% din cazuri - DA!

emanuel

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde emanuel » 21 Iun 2010, 00:27

Eu nu fac pacate de moarte, merg zilnic la biserica, ma rog cu rugaciunea lui Iisus, pot posti permanent tot anul. Dar ma doare faptul ca nu ma pot impartasi mai des. Am voie sa ma impartasesc saptamanal chiar daca duhovnicul imi da voie numai lunar ? Si daca da, cum sa fac ? Sa merg la spovedanie lunar si sa nu ii spun ca merg la impartasanie saptamanal ? Sau cum ?

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde Victor » 21 Iun 2010, 07:10

Eu nu fac pacate de moarte, merg zilnic la biserica, ma rog cu rugaciunea lui Iisus, pot posti permanent tot anul. Dar ma doare faptul ca nu ma pot impartasi mai des. Am voie sa ma impartasesc saptamanal chiar daca duhovnicul imi da voie numai lunar ? Si daca da, cum sa fac ? Sa merg la spovedanie lunar si sa nu ii spun ca merg la impartasanie saptamanal ? Sau cum ?
Sa faci ascultare de duhovnicul tau, asta trebuie sa faci. Impartasania este ca un medicament, iar medicamentul este prescris de un doctor (duhovnicul).

emanuel

Re: Impărtăşanie deasă sau rară !?!?!?!

Mesaj necititde emanuel » 21 Iun 2010, 09:38

Impartasania este un medicament, dar cand duhovnicul se contrazice cu sf traditie a sf parinti atunci de cine sa fac ascultare ? De duhovnic care nu imi da medicamentul de care am nevoie, sau de sfintii parinti ?
Pana unde merge ascultarea de duhovnic, pana la a te indeparta de Hristos ???
Sincer sa fiu nu cred ca asta e ortodoxia.
Duhovnicul este doctorul dar numai prin harul lui Hristos care este Doctorul. Oare harul lui Hristos il face pe duhovnic sa ma impartaseasca mai rar decat trebuie ?
Eu imi doresc sa ma sfintesc si in viata asta, nu sa astept doar in viata viitoare sa mi se dea ceea ce nu au vrut doctorii pamantesti sa imi dea. Eu nu ma impac cu ideea ca de raspuns vor raspunde DOAR duhovnicii de cat de des sau rar ne-au impartasit, si consider ca trebuie sa fac mai mult pentru ca si in aceasta viata sa am acces la Izvorul sfintirii care este Hristos, atat cat si Hristos doreste de la mine. Pentru ca daca nu primesc harul ce ar vrea Hristos sa mi-l dea, atunci din asta va rezulta o serie de pacate ce eu le voi face in aceasta viata, chiar si daca mici, sau poate uneori mai mari. Pentru mine nu e suficient sa fac doar ce mi se cere ca sa fiu in regula, eu vreau sa ma apropii de Hristos in aceasta viata pe cat im va fi mie posibil , facand totul pentru asta.
Deci consider ca ortodoxia permite ceva mai mult decat poate duhovnicul tau sa inteleaga. Daca duhovnicul nu poate intelege mai mult atunci sa fiu si eu oprit din pricina neintelegerii lui ?
Iar in articolul de mai sus parintele a lasat sa se inteleaga ca putem avea si mai multi duhovnici in acelasi timp, si ca ne putem impartasi mai des decat ne spovedim cu conditia sa nu facem pacate de moarte. Si daca parintele a spus asta consider ca sunt indreptatit sa spun si eu ce am spus aici . Dar voiam o confirmare din partea lui, ca sa fiu mai sigur ca nu am inteles gresit.
Mai am o intrebare : de ce la unii sfinti parinti scrie ca unul dintre o mie de duhovnici se mantuiesc ? Ca o fi adevarat sau nu, nu e al meu a judeca, insa asta ma face sa imi pun o intrebare logica : oare totul din ce ne recomanda si ne poruncesc duhovnicii in spovedanie este mantuitor ? Atata timp cat sfinti mari au spus faptul de mai sus, care este si foarte dureros, atunci raspunsul la intrebarea mea este ca : ei nu fac totul pentru mantuirea noastra si chiar majoritatea gresesc cam mult in ce priveste mantuirea noastra.

Te poti contrazice cu sfintii parinti ?

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde Victor » 21 Iun 2010, 10:28

Te consideri vrednic sa te impartasesti saptamanal?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iun 2010, 10:54

Te consideri vrednic sa te impartasesti saptamanal?
Mă iertaţi, dar întrebarea mi se pare foarte proastă şi "neortodoxă", ca să nu zic diabolică.

emanuel

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde emanuel » 21 Iun 2010, 12:25

Desigur ca nu ma consider vrednic sa ma ating de sf Taine nici macar o singura zi pe an, dar dupa cum ai vazut in citatele din articolul scris de parintele la adresa ;

http://www.blog.teologie.net/2010/01/05 ... mpartasim/

Sfintii parinti au lasat sa intelegem ca nu vrednicia noastra ne duce vreodata la sf impartasanie, ci doar mila Domnului, impreunata cu efortul nostru de a savarsi nu numai virtutile, ci in primul rand pocainta zilnica de orice gand pacatos. Si as zice, daca am inteles bine, ca in ciuda nevredniciei noastre pocainta noastra sincera ne face oarecum mai vrednici sa ne ducem la impartasire, nu cu adevarat vrednici, dar daca noi facem o pocainta sincera de orice gand pacatos Hristos vrea sa ne ajute sa ajungem si la o pocainta desavarsita si deplina asa dupa cum El Insusi o intelege, nu cum putem noi cu eforturile noastre omenesti sa o intelegem. Hristos stie ca noi nu putem ajunge la desavarsire fara El, si vrea sa ne ajute fiind milostiv.

Caci daca m-as fi considerat vrednic de impartasire saptamanala as fi enumerat aici virtutile mele, care intr-o intelegere gresita m-ar fi " invrednicit " sa merg la impartasire deasa. Insa nu virtutile ne invrednicesc la asa ceva, nici sfintenia, ci doar pocainta sincera permanenta. De altfel sfintii puneau mai mare accent pe pocainta sincera permanenta, dublata de harul lui Hristos care o ilumineaza si o desavarseste, decat pe orice virtute exterioara, formala de a noastra.
La mine la biserica unde merg eu, este o fata care se impartaseste aproape zilnic. Nu e o femeie batrana vaduva si care se inalta in vazduh la rugaciune, :D , ci o fata tanara dar care intr-adevar face o pocainta zilnica sincera si pot sa spun ca are si virtuti destule ca sa poata fi un exemplu pentru multi. Deci exista duhovnici care impartasesc des chiar si mireni tineri. Insa duhovnicul respectiv nu vine decat rar pe la biserica fiind tot timpul plecat si cand l-am intrebat daca ma poate spovedi mi-a zis ca nu are timp sa mai ia si alti ucenici la spovedanie, ca nici pe cei putini care ii are abia daca are timp sa-i spovedeasca. E si staret si exarh in Iasi. si ucenic al parintelui Rafael Noica.
Deci nu imi pun problema daca sunt vrednic, ci doar daca sunt in stare sa fac o pocainta permanenta, sa ma doara permanent de pacatele mele, si daca fac tot ce imi sta in putere sa am cat mai multe virtuti, si in primul rand smerenia cu dreapta socoteala si rugaciunea, care pazeste sufletul de caderi.
Si mai gandesc si asa : daca merg zilnic la moastele cuvioasei Parascheva si la Icoana Maicii DOmnului si ma rog sa imi dea harul de a birui cursele vrajmasului, sa ma curete de toate gandurile pacatoase, si simt un ajutor evident, atunci de ce nu as putea merge la impartasanie saptamanal. Si daca citesc cum este traditia normala ortodoxa in cazul celor care nu fac pacate de moarte si se ostenesc sa nu le faca nici pe alea cu gandurile, atunci mai mult imi pun problema impartasirii saptamanale. Nu cred ca am cerut prea mult.
Intreb si eu ca un prost : daca cineva ar face o pocainta zilnica sincera si aproape permanenta de orice gand pacatos si nu are pacate de moarte de ce nu s-ar impartasti zilnic ? Ar fi exagerat ? Eu as zice ca nu. De altfel in sfantul munte la ora actuala asa se procedeaza. La parintele Sofronie si par Rafael tot asa. Parintele Efrem cand a venit in romania si a vazut cum este impartasirea aici a zis clar : sufletele ce nu au pacate de moarte se pot impartasi si cu o spovedanie saptamanala de mai multe ori pe saptamana; apoi a zis ca invatatura asta a impartasirii rare este o erezie, asa a spus el nu eu. Am ramas foarte impresionat cand am citit. Apoi sa nu luam in considerare ce au spus sfinti precum Ioan gura de aur, Vasile cel mare ( care de altfel a fost cel mai aspru canonist in ce priveste pacatele de moarte ) si care incurajau impartasania cat mai deasa, nu consider ca fiind ceva sanatos si mantuitor. Din contra. Si oricine ar fi el, chiar preot sau episcop, daca nu ia in considerare ce au spus sfintii va fi judecat, caci sfintii vor judeca lumea, spune sf Apostol Pavel. Interesant, a fost si raspunsul preotilor care au fost de fata la conferinta parintelui Efrem din romania; au zis ca vor corecta aceasta impartasire rara, insa de atunci au trecut cred vreo 20 de ani si nu vad sa se faca ceva simtitor in sensul asta la noi in tara.
In concluzie nu as crede ca impartasirea o poate decide absolut asa numai duhonvnicul, caci el nu mantuieste pe nimeni cu puterea lui. Ci duhovnicul trebuie sa se considere pe sine mai mic decat sfintii si sa asculte de invataturile sfintilor, care sunt scrise. Ca sa nu mai zic ca unii sfinti au fost patriarhi, si exista si canoane care sustin impartasaniea deasa. Si orice inovatie nu vad sa fie buna, atata timp cat sfintii au spus clar cum trebuie sa se desfasoare lucrurile in problema respectiva. Eu zic ca sfintii au cea mai mare putere sa influenteze hotararile bisericii, chiar daca uneori mai fac si unele greseli mici. Nu am vazut nicaieri in scripturi sa se scrie ca ierarhia va judeca lumea, insa scrie clar ca sfintii vor judeca lumea, inclusiv pe ierarhi. Am gresit cu ceva ?
Dar e foarte dureros ca in ziua de azi dorinta de sfintire nu mai este ajutata de catre cei din ierarhie decat intr-o masura moderata din anumite puncte de vedere.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde Ezo » 22 Iun 2010, 13:35

Te consideri vrednic sa te impartasesti saptamanal?
Cel ce nu e vrednic sa se impartaseasca saptamanal (sau des, de fiecare data) nu e vrednic sa se apropie de Sfintele Taine nici macar o data pe an. Nu retin care dintre Sfinti a spus-o, parca Sfantul Ioan Gura de Aur.


Sfântul Ioan Gură de Aur ne spune în Omilia III la Efeseni:

"Văd că se face multă neorânduială la Împărtăşire. În celelalte zile ale anului nu vă împărtăşiţi chiar dacă adeseori sunteţi curaţi [adică nu aveţi păcate opritoare –n.n.], iar când vin Paştile (şi alte sărbători), chiar dacă aţi făcut ceva rău, îndrăzniţi să vă împărtăşiţi?! Vai de nepriceperea voastră şi de răul vostru obicei! În zadar se săvârşeşte Liturghia în fiecare zi dacă nu vă împărtăşiţi… Acestea le spun nu ca să vă împărtăşiţi oricum, la întâmplare, ci ca să vă faceţi vrednici. Omule, nu eşti vrednic să te împărtăşeşti? Atunci nici pe celelalte rugăciuni ale Liturghiei [credincioşilor –n.n.] nu eşti vrednic să le auzi…, deci, dacă (zici că) nu eşti vrednic să te apropii de Sfintele Taine, pleacă împreună cu catehumenii, pentru că nu te deosebeşti cu nimic de ei…"[19]

emanuel

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde emanuel » 22 Iun 2010, 16:39

Ma intreb daca nu as putea avea mai multi duhovnici, asa cum sf siluan avea, si asa cum se obisnuieste in sf munte. Acolo daca vrei sa te spovedesti nu te opreste nimeni sa mergi la orice duhovnic oricand vrei. Si normal, ca daca duhovnicul respectiv te gaseste in stare sa te impartasesti si iti da dezlegare atunci mergi. Deci daca m-as duce la mai multi duhovnici si fiecare mi-ar da dezlegare atunci m-as putea impartasi mai des nu ? Logic. E bine oare ? Cu ce as gresi ca doar as respecta canoanele date de fiecare duhovnic ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde protosinghel » 22 Iun 2010, 18:10

Ma intreb daca nu as putea avea mai multi duhovnici... Deci daca m-as duce la mai multi duhovnici si fiecare mi-ar da dezlegare atunci m-as putea impartasi mai des nu ? Logic. E bine oare ? Cu ce as gresi ca doar as respecta canoanele date de fiecare duhovnic ?
Nu e deloc bine, dar ăsta e un subiect aparte.
asa cum se obisnuieste in sf munte. Acolo daca vrei sa te spovedesti nu te opreste nimeni sa mergi la orice duhovnic oricand vrei.
Fals. Toţi monahii Sfântului Munte se spovedesc exclusiv la stareţul mănăstirii lor. Cei de la chişii (cu viaţă de sine) au mai multă libertate, dar şi aceia au de regulă un singur duhovnic.

emanuel

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde emanuel » 22 Iun 2010, 19:04

Si atunci care e solutia pentru o impartasnie deasa aici in romania. Pur si simplu nu gasesc nici una. E culmea. Depind de un duhovnic caruia ii sunt antipatic pentru motivul ca vreau sa am o viata mai curata si sa ma impartasesc mai des. Pentru ca sunt mai ravnitor. Sa inteleg ca aici in romania nu este posibila impartasirea mai deasa nici macar la cei care ar trebui sa se impartaseasca des ? Aici numai preotii au voie ?
Totusi sf Siluan citisesi ca se spovedea la mai multi duhovnici.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde Pr Haralambie » 22 Iun 2010, 19:07

Ma intreb daca nu as putea avea mai multi duhovnici, asa cum sf siluan avea, si asa cum se obisnuieste in sf munte. Acolo daca vrei sa te spovedesti nu te opreste nimeni sa mergi la orice duhovnic oricand vrei. Si normal, ca daca duhovnicul respectiv te gaseste in stare sa te impartasesti si iti da dezlegare atunci mergi. Deci daca m-as duce la mai multi duhovnici si fiecare mi-ar da dezlegare atunci m-as putea impartasi mai des nu ? Logic. E bine oare ? Cu ce as gresi ca doar as respecta canoanele date de fiecare duhovnic ?
Nu neaparat trebuie sa ai mai multi duhovnici ca sa te impartasesti mai des, tb sa ai unul care este de acord, ceilalti preoti trebuie sa fie doar de acord si sa stie ca ai duhovnic si ca ai un astfel de canon.

Se povesteste in cartea ,Tebaida Nordului, despre o fata care practica o impartasire zilnica la mai multe Biserici in curs de o saptamana, pt ca nu se slujea zilnic in Bisericile respective, intamplarea este expusa ca model, deci nu este o problema...trebuie si un pic de istetime, exista si un santaj bun...care Lui Dumnezeu chiar ii place , cum chiar El spune: fiti intelepti ca serpi...dar blanzi ca porumbeii... :)
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 16:39 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde Pr Haralambie » 22 Iun 2010, 19:14

Sa inteleg ca aici in romania nu este posibila impartasirea mai deasa nici macar la cei care ar trebui sa se impartaseasca des ?
este posibila dar tb sa cauti mai bine...duhovnic pina o sa gasesti.
Cu mult respect.

emanuel

Re: Impărtăşanie deasă sau rară?!

Mesaj necititde emanuel » 22 Iun 2010, 19:30

Ar trebui sa intreb preotii de la toate bisericile din Iasi daca sunt de acord. Asa ar trebui sa fac. As face-o insa peste o luna ma mut in judetul buzau sa stau pe un munte. Acolo pe un munte cu doar cateva sate imprejur si numai cativa preoti sunt sanse si mai mici sa gasesc un astfel de duhovnic. Deci problema ramane fara sperante vad.
Nu inteleg ce inseamna " exista si un santaj bun...care Lui Dumnezeu chiar ii place ".
Multumesc foarte mult de sfaturi. Dumnezeu sa va rasplateasca pentru dragostea aratata. :)
Poate Dumnezeu imi da totusi ceea ce cer de la El. Ma gandesc ca nu ma lasat sa gandesc chiar degeaba aceste lucruri. Trebuie insa sa caut cu staruinta.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX