Tradiţia liturgică rusă

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:
Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Ierodiacon » 29 Iul 2010, 22:17

Parinte , ati putea sa ne spuneti mai multe in ceea ce priveste savarsirea Sfintei Liturghii arhieresti la rusi ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Traditia Rusa

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2010, 13:12

1. Subiectele trebuie numite mai concret.
2. Căutaţi subiectele discutate până acum şi...
3. Veţi afla că despre asta deja s-a scris pe forum. Dacă sunt întrebări suplimentare, continuaţi tot acolo (în funcţie de ceea ce vă interesează).

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Traditia Rusa

Mesaj necititde Alexandru b17 » 06 Sep 2010, 19:57

Blagosloviti parinte!
Ce ne puteti spune despre "inchinarea cu icoana" (sau nu stiu cum sa numesc acest lucru)? E canonic? Cine il poate savarsi? Ce icoana se foloseste? In ce alte Biserici locale se mai gaseste?

Atasez un filmulet referitor la "inchinarea cu icoana" (secventa care ma intereseaza este la minutul 7:22) http://www.trilulilu.ro/Dumitrul/57c5fcc1189699


Multumesc frumos!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Traditia Rusa

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2010, 20:13

Este vorba de obiceiul din mănăstirile ruseşti (dar practicat şi în Basarabia, inclusiv la Zăbriceni) de a face în fiecare seară o procesiune prin curtea mănăstirii, cu o icoană mai cinstită în mănăstirea respectivă, de obicei a Maicii Domnului.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Alexandru b17 » 15 Sep 2010, 14:58

1) De ce romanii folosesc busuiocul in cult pentru stropirea cu agheasma?(ce simbolism are?)
2) De ce rusii folosesc un fel de perie (imi pare rau ca n-am gasit vreo poza)?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Alexandru b17 » 15 Sep 2010, 14:58

1) De ce romanii folosesc busuiocul in cult pentru stropirea cu agheasma?(ce simbolism are?)
2) De ce rusii folosesc un fel de perie (imi pare rau ca n-am gasit vreo poza)?

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Ierodiacon » 16 Sep 2010, 14:23

....imi pare rau ca n-am gasit vreo poza
Imagine Cred ca la peria aceea va referiti .
Ultima oară modificat 03 Oct 2010, 18:55 de către Ierodiacon, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protosinghel » 16 Sep 2010, 23:02

Off, ce speculaţii pe nimic.
Problema e foarte simplă. Ruşi nu au şi nici nu au auzit de busuioc, aşa cum românii (din RO) nu au auzit sau cel puţin nu mănâncă hrişcă.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Alexandru b17 » 17 Sep 2010, 18:59

....imi pare rau ca n-am gasit vreo poza
http://www.eph.md/watermark_highslide.p ... C_0403.jpg . Cred ca la peria aceea va referiti .
Da, la asta m-am referit...multumesc de imagine!
Totusi mai am o nelamurire, nu stiu cum se cheama acest obiect de cult. :?:

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Alexandru b17 » 20 Sep 2010, 17:15

De ce preotii rusi( si cei din Basarabia; si pe alocuri in Moldova romaneasca ex: man Sihastria) preotii au un guler mai proeminent la felon? Sau tot la rusi culion foarte inalt si de culoare visinie?

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protopsalt » 20 Sep 2010, 19:23

Cred ca e vorba de o traditie care are la baza ceva practic: nu e normal ca in frigurile iernii (si vorba 'ceea, mai spre nord de Romania sunt geruri cumplite) sa aiba preotul gatul protejat cumva? De fapt toate Bisericile de filiatie rusa au acelasi format al felonului! Cat priveste Sihastria? Vor ei sa fie mai cu mot. La romani un asemenea felon e ceva... ciudat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protosinghel » 20 Sep 2010, 21:00

Cred ca e vorba de o traditie care are la baza ceva practic: nu e normal ca in frigurile iernii (si vorba 'ceea, mai spre nord de Romania sunt geruri cumplite) sa aiba preotul gatul protejat cumva? De fapt toate Bisericile de filiatie rusa au acelasi format al felonului! Cat priveste Sihastria? Vor ei sa fie mai cu mot. La romani un asemenea felon e ceva... ciudat.
În ce priveşte felonul de tip rusesc, nu e vorba doar de Sihăstire, ci de toată zona Neamţului, iar obiceiul e de prin timpul Sf. Paisie Velicicovschi. La unii a dispărut definitiv, dar pe alocuri se mai păstrează, inclusiv la Mănăstirile Neamţ şi Secu.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Ierodiacon » 25 Sep 2010, 19:27

In Biserica Rusa se savarseste o slujba de care ma indoiesc ca ar exista in BOR sau exista sub alt nume , este vorba de slujba Passiei . Cand se oficiaza aceasta slujba ? Tot in Biserica Rusa la Sfanta Liturghie arhiereasca , la vohoade se obisnuieste sa se iasa si cu ripidele . Ce simbolistica are acest gest ? Ipodiaconii acopera in timpul Sfintei Liturghii Sf. Trup si Sf. Sange cu ripidele . In care moment al Sfintei Liturghii se face acest gest ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protosinghel » 26 Sep 2010, 16:24

In Biserica Rusa se savarseste o slujba de care ma indoiesc ca ar exista in BOR sau exista sub alt nume , este vorba de slujba Passiei . Cand se oficiaza aceasta slujba ?
De mai mulţi ani s-a inventat un motor de căutare foarte bun, care se numeşte google.com. Introduceţi acolo cuvântul "passia" şi veţi găsi mai multe informaţii şi chiar rânduiala cu tot conţinutul (în engleză). Cred că nu vă supăraţi de un răspuns atât de succint...
Tot in Biserica Rusa la Sfanta Liturghie arhiereasca , la vohoade se obisnuieste sa se iasa si cu ripidele . Ce simbolistica are acest gest ? Ipodiaconii acopera in timpul Sfintei Liturghii Sf. Trup si Sf. Sange cu ripidele . In care moment al Sfintei Liturghii se face acest gest ?
Folosirea ripidelor sunt expresia participării heruvimilor şi serafimilor la Liturghia noastră. Ele se folosesc la cele două Intrări şi la citirea Evanghelie. Dacă este hirotonie în diacon, acestuia i se dă ripidă şi el o clatină deasupra Sf. Taine până la "Tatăl nostru", iar dacă nu este hirotonie în diacon, acest gest nu se mai face.
Folosirea ripidelor este un obicei foarte vechi, prezent şi astăzi la toţi monofiziţii, dar dispărute în Balcani.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Ierodiacon » 15 Oct 2010, 22:29

In BORu arhimandritul poarta o mantie monahala mai deosebita , aceasta are ca mantia arhiereasca 4 table . Cand a aparut aceasta mantie ? La ce slujbe ar trebui sa se foloseasca mantia monahala ? La Sf. Taina a Hirotoniei candidatul isi acopera capul cu un vesmant . Cum se numeste acel vesmant si ce semnificatie are ? La Sfanta Liturghie arhiereul nu sta in fata Sf. Mese ci mai departe . Despre aceasta ce ne puteti spune ? In timpul Cantarii Intreit - Sfinte , pana la rugaciunea : " Doamne , Doamne cauta din cer ......... " arhiereul aseaza dicherul pe Sfanta Evanghelie . Romanii fac acest lucru ? Arhiereul nu scoate miridele pe Sf. Disc ci pe o tavita . Dupa aceea sunt asezate pe Sf. Disc ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protosinghel » 16 Oct 2010, 06:55

In BORu arhimandritul poarta o mantie monahala mai deosebita , aceasta are ca mantia arhiereasca 4 table . Cand a aparut aceasta mantie ? La ce slujbe ar trebui sa se foloseasca mantia monahala ? La Sf. Taina a Hirotoniei candidatul isi acopera capul cu un vesmant . Cum se numeste acel vesmant si ce semnificatie are ? La Sfanta Liturghie arhiereul nu sta in fata Sf. Mese ci mai departe . Despre aceasta ce ne puteti spune ? In timpul Cantarii Intreit - Sfinte , pana la rugaciunea : " Doamne , Doamne cauta din cer ......... " arhiereul aseaza dicherul pe Sfanta Evanghelie . Romanii fac acest lucru ? Arhiereul nu scoate miridele pe Sf. Disc ci pe o tavita . Dupa aceea sunt asezate pe Sf. Disc ?
Multe din cele descrise mai sus sunt nişte prostii ruseşti cu care nu sunt de acord şi nici nu le comentez.
Iar cât priveşte dicherul pe Evanghelie, ceva foarte asemănăstor fac toţi ortodocşii, inclusiv BOR.

P.S. Un sfat: nu te mai uita pe saitul episcopului de Hâncu, că ai să te îmbolnăveşti (la propriu). Chiar nu pot să înţeleg de unde atâta admiraţie pentru acest...

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Ierodiacon » 23 Oct 2010, 17:56

Daca la rusi rangurile de arhiepiscop si mitropolit sunt personale pot fii acordate si episcopilor vicari sau sunt numai pentru chiriarhi ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protosinghel » 23 Oct 2010, 22:23

Daca la rusi rangurile de arhiepiscop si mitropolit sunt personale pot fii acordate si episcopilor vicari sau sunt numai pentru chiriarhi ?
Cu excepţia unor catedre istorice (Kiev, Moscova, Petersburg) şi a altora prevăzute de Statutul BORu, toate rangurile sunt personale. Iar în ce priveşte vicari cu ranguri de mitropolit sau arhiepiscop, aceştia sunt doar pe lângă patriarh.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde Ierodiacon » 24 Oct 2010, 08:37

Dar catedra de la Chisinau face parte din categoria eparhiilor unde rangurile nu sunt personale ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tradiţia liturgică rusă

Mesaj necititde protosinghel » 24 Oct 2010, 12:29

Dar catedra de la Chisinau face parte din categoria eparhiilor unde rangurile nu sunt personale ?
Din 1994 încoace - DA. Până atunci nu.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX