De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică
De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde preotioan » 22 Ian 2013, 22:33

Părinte Petru, vă rugăm să clarificați această problemă cu mai multe argumente. Vă mulțumim.
Cu respect, pr. Ioan

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Ian 2013, 01:31

Dar cine a spus că este incorect şi de ce să clarific un lucru care, în principiu, este clar?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde dimitrie » 23 Ian 2013, 09:54

Cei care spun asta (însuși titlul topicului), se pare că nu fac conexiune între ideile lor și între ce scrie în Noul Testament, în Viețile Sfinților (și cele cu cuprins asemănător), ori între faptul că de Paști Liturghia se face noaptea. :idea:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde presviter » 23 Ian 2013, 23:03

Dar cine a spus că este incorect şi de ce să clarific un lucru care, în principiu, este clar?
Este mai degraba clar faptul ca nu trebuie sa slujim noaptea.
Eu stiu ca asa scrie in Liturghier, sa nu slujim nici inainte de rasarit, nici dupa apusul soarelui. Cu o singura exceptie, noaptea Sfintelor Pasti, care desigur intareste regula. La fel cum ajunarea Marii Sambete intareste o alta regula.
De ce ? Pentru ca Liturghia trebuie intotdeauna precedata de Utrenie, iar Utrenia, chiar daca arte o parte nocturna, este totusi o slujba de dimineata. Doxologia corespunde rasaritului de soare, si nu aprinderii candelabrelor, electrice sau artizanale. Nu intamplator, la Pasti nu avem doxologie.
Sa nu-mi spuneti ca asa se face la Athos si prin Grecia, ci de cand si-au luat acest obicei.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde dimitrie » 24 Ian 2013, 00:01

Timpul slujirii Liturghiei a fost și este hotărât de Biserică, în funcție de posibilitățile de participare ale fiilor ei. Așa a fost ieri și așa este și azi. Poate vă aduceți aminte, cum că a sluji noaptea Liturghia este canonic:
A) 20. Iar când s-a făcut seară, a şezut la masă cu cei doisprezece ucenici.
..............
26. Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu.
27. Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi,
28. Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor. Mt.26

B) 29. Dar ei Îl rugau stăruitor, zicând: Rămâi cu noi că este spre seară şi s-a plecat ziua. Şi a intrat să rămână cu ei.
30. Şi, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat şi, frângând, le-a dat lor.
......
35. Şi ei au istorisit cele petrecute pe cale şi cum a fost cunoscut de ei la frângerea pâinii.Lc.24

C) 7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii.
.......
11. Şi suindu-se şi frângând pâinea şi mâncând, a vorbit cu ei mult până în zori, şi atunci a plecat. FA.20

Cât despre când se liturghisea în catacombe, precum și în toate locurile unde datorită persecuțiilor ori stării de robie creștinii n-ar fi putut participa pe față ori ziua la Liturghie, e de prisos să mai amintesc.

Și deci, corectitudinea este dată mai întâi de nevoile și posibilitățile Bisericii la un moment dat, și în funcție de aceasta se stabilește și timpul liturghisirii. Asta am și spus-o (cu trimitere în trecutul Bisericii) atunci când s-a pus problema soluționării imposibilității de participare a ortodocșilor din diaspora, la sărbătorile din cursul săptămânii.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Ian 2013, 03:23

1. Iniţial Liturghia se slujea seara, după exemplul Cinei de Taină.
2. Pe la jumătatea sec. II Liturghia a fost mutată de Biserică dimineaţa, după răsăritul Soarelui, iar împărtăşirea se făcea după câteva ore de post.
3. Pentru mai multe zile ale anului, Biserica a păstrat tradiţia de a sluji Liturghia seara sau noaptea şi nu e vorba doar de Paşti, ci şi la Naşterea Domnului (mai ales la ruşi), iar seara - de fiecare dată când Liturghia se slujeşte unită cu Vecernia. A uni Liturghia cu Vecernia şi a le sluji împreună dimineaţa este o prostie.
4. Momentul slujirii Liturghiei la o anumită oră sau moment din zi sau noapte nu a fost niciodată dogmatizat de Biserică şi nici măcar n-a fost prevăzut de Canoane, de aceea, a sluji Liturghia noapte nu este o greşeală, dar nici o virtute. Uneori e o chestie simbolică, iar de cele mai multe ori - una practică...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde presviter » 25 Ian 2013, 12:12

2. Pe la jumătatea sec. II Liturghia a fost mutată de Biserică dimineaţa, după răsăritul Soarelui, iar împărtăşirea se făcea după câteva ore de post.
Această practică este normativă, chiar dacă n-a fost dogmatizată. De fapt, există dogme cu privire la Liturghie ?
Pentru mai multe zile ale anului, Biserica a păstrat tradiţia de a sluji Liturghia seara sau noaptea şi nu e vorba doar de Paşti, ci şi la Naşterea Domnului (mai ales la ruşi)
Înafară de Nașterea Domnului, mai există și alte sărbători în acest sens ?
Cît privește Nașterea,Mineiul prevede să se slujească mai devreme ca deobicei, dar tot în zori, conform troparului care spune ”răsărit-a lumii lumina cunoștiinței...Soarele Dreptății”. De aceea în Mitropolia Ardealului, dar și în alte părți, se începe pe la 4 Utrenia, iar pe la 6 Liturghia, ceea ce este întru totul canonic.
seara - de fiecare dată când Liturghia se slujeşte unită cu Vecernia.
Acestea sunt cazuri precise, care nu intră în discuție. În plus, în aceste cazuri se slujește seara (după o ajunare extinsă - 24 ore), nu noaptea.
a sluji Liturghia noapte nu este o greşeală
Totuși, tot sf. vs. ați zis:
De secole bune mirenii şi monahii fac slujbele la grămadă şi atunci când le tună prin cap (vecernii dimineaţa, utrenii seara, ceasul 6 dimineaţa etc.), fără să se uite la ceas sau la soare, ci numai în cărţi.
De aceea, nu cred că este corect să cântăm Doxologia la miezul nopții, pe la 2-3 să terminăm Liturghia și apoi să mergem acasă (sau la chilie) și să ne culcăm. O astfel de practică este împotriva bunului simț.
Cît privește aspectul practic, dacă considerăm parohiile, și cazul celor care vor să vină, dar nu pot la ora normală de slujire dimineața, mai eficient este să punem Liturghia la 6-7 dimineața, și ei ar ajunge pe la 9 la servici. În cazul mânăstirilor, cred că la fel ar sta lucrurile, doar vara ar trebui poate slujit mai devreme, când lucrările agricole se desfășoară pe durata zi-lumină. Dar să nu uităm că în zilele de lucru, Liturghia ar trebui slujită la amiază, conform tipicului.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Ian 2013, 13:17

Hai să le iau pe rând.

1. Dacă prin dogme înţelegem "horosuri sinodale", atunci nu numai despre Liturghie, ci şi despre întreg cultul (taine, laude, rugăciuni) nu avem nici unul. Nici Canoanele nu vorbesc despre o oră precisă de săvârşire a Liturghiei, iar momentele din zi: dimineaţa, seara, ziua, noaptea - în vechime erau înţelese puţin altel. Nu folosiţi curentul niciodată şi veţi vedea că viziunile noastre de astăzi sunt diferite de cele din trecut. Lumea se culca foarte devreme şi se scula foarte devreme.

2. Există regiuni în Biserica Rusă (inclusiv în Basarabia), unde încă de mult şi aproape constant s-a slujit noaptea şi la Bobotează sau la Adormirea Maicii Domnului, iar mai recent - şi la Anul Nou. Cu astea însă nici eu nu sunt de acord.
Cât priveşte "răsărit-a lumii Lumina cunoştinţei... Sarele Dreptăţii", simbolismul este legat de solstiţiu şi mărirea zilei, şi nu de acea zi concretă. Tocmai de aceea şi sărbătoare a fost plasată exact în momentul când ziua creşte şi noapte se micşorează.

3. După cum am mai spus de nenumărate ori, şi eu cred că fiecare slujbă trebuie făcută la timpul ei. Dar eu nu ştiu pe NIMENI care să facă ecest lucru. Şi de aceea vorbim mai aproape de realităţile pe care le avem.
Aici unde slujesc eu, e mai comod (nu pentru preot, ci pt credincioşi) să slujim de la 21:00 până la 00:30 (adică împărtăşirea imediat după miezul nopţii), decât dimineaţa. Aici lumea începe să lucreze de la 8 şi unii ies din casă la 6:30. Când să mai fac slujba? Şi nu va trebui oricum să cânt Doxologia după Liturghie numai pentru a corespunde momentului firesc? Iată de ce şi practica mitropolitului Antonie pe care aţi descris-o nu poate fi considerată "canonică", adică "regulamentară (etimologic)", pentru că în luna decembrie la 5:30 soarele încă nu este ieşit. Şi sunt aproape sigur că mitropolitul Antonie, ştiind practica basarabeană, dorea să facă slujba Naşterii Domnului noaptea, dar a ajuns la acest compromis pentru a fi mai uşor acceptat de oameni şi de autorităţile timpului.

Iar pentru cultura generală a lui "presviter" şi a altora, vreau să vă spun că nu din cauza caracterului nocturn Slujba Pascală nu are Doxologie, ci pentru că ea nu are nici Utrenie. Ceea ce avem noi acolo nu este Utrenie, ci a fost făcută să samene puţin cu Utrenia în ultimele secole. Mai mult de jumătate din elementele Utreniei acolo nu sunt. (Asta consideră specialiştii!). De aceea, când facem Utrenia seara, putem citi Doxologia aşa cum o avem la Pavecerniţă şi totul e ok. Eu când slujesc noaptea, oricum zic "Noaptea toată, desăvârşită, sfântă, în pace...".

În concluzie, cred că trebuie să tindem spre o slujire cât mai aproapiată de timpul logic al fiecărei slujbe, dar nici să nu ne cramponăm atunci când nu iese totul perfect. În parohia mea, când slujim dimineaţa (nu şi noaptea), noi citim Ceasul 1 înainte de Utrenie, Ceasul 3 între Utrenie şi Liturghie, iar Ceasul 6 după Liturghie (iar dacă am de spovedit mai mult, tot înainte de Liturghie). Şi bineînţeles nu-i exact, dar e un pas mare înainte.
Şi cred că este important să nu-L amăgim pe Dumnezeu cu Utrenii seara şi Vecernii dimineaţa, considerându-le o normă(!), dar dacă e cazul de a face astfel de excepţii pentru a împărtăşi câţiva zeci de oameni, cred că e bine.
Ştiu că există tot felul de mănăstiri apărute mai nou, care fac Masluri şi Liturghii noaptea pentru a arăta că ei sunt mai viteji, amăgind lumea că Liturghia de noapte "e mai primită", dar cu toate astea nimeni nu se împărtăşeşte, atunci e grav... Aceştia trebuie opriţi de a sluji şi ziua, căci lor îşi slujesc.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde presviter » 25 Ian 2013, 15:10

Aici unde slujesc eu, e mai comod (nu pentru preot, ci pt credincioşi) să slujim de la 21:00 până la 00:30 (adică împărtăşirea imediat după miezul nopţii), decât dimineaţa.
Am înțeles situația, și aveți tot dreptul să procedați așa. ACOLO.
Cît de des slujiți așa ?
În astfel de cazuri cum puneți Vecernia și Utrenia ?
practica mitropolitului Antonie pe care aţi descris-o nu poate fi considerată "canonică", adică "regulamentară (etimologic)", pentru că în luna decembrie la 5:30 soarele încă nu este ieşit.
Sunteți sigur că mitropolitul Antonie Plămădeală a introdus în eparhia sa această rînduială ? Eu știu că Mitropolitul Laurențiu a revigorat-o, conform unei tradiții de secole.

Pentru noi însă rămîne în vigoare precizarea din Liturghier: ”nu înainte de răsăritul soarelui”.

În principiu, ziua este icoana Împărăției, iar noaptea este vremea acestui veac, de aceea o vreme a ascezei.
Sau, după zicala populară: zilele sunt ale Sfinților, iar nopțile sunt ale noastre.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Ian 2013, 16:05

Aici unde slujesc eu, e mai comod (nu pentru preot, ci pt credincioşi) să slujim de la 21:00 până la 00:30 (adică împărtăşirea imediat după miezul nopţii), decât dimineaţa.
Cît de des slujiți așa ?
În astfel de cazuri cum puneți Vecernia și Utrenia ?
Slujim aproape în fiecare săptămână câte o dată. Sunt oameni care pot veni doar la această Liturghie, că în rest muncesc şi duminica. Şi ei sunt foarte bucuroşi, dar şi eu mai împlinit.
Iar rânduiala e simplă: Vecernia-Utrenia-Liturghia, toate una după alta, fără Ceasuri. Anumite elemente le adaptăm din mers, iar lungimea slujbei cred că este una rezonabilă între 2 zile grele de muncă.
Sunteți sigur că mitropolitul Antonie Plămădeală a introdus în eparhia sa această rînduială ? Eu știu că Mitropolitul Laurențiu a revigorat-o, conform unei tradiții de secole.
Nu sunt sigur, aşa am auzit de la cineva. Cică mitropolitul Antonie slujea asta când era sănătos, apoi o vreme nu s-a slujit şi iar a fost revigorată. La urma urmei, nu-i atât de important acest detaliu, ci faptul că se simte nevoia unei slujbe ceva mai nocturne.

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: De ce este incorect a se sluji Sf. Liturghie noaptea?

Mesaj necititde preotioan » 26 Ian 2013, 18:09

În cele din urmă, cu concursul lui prezviter, am primit un răspuns și vă mulțumesc. Eu credeam că sunteți la curent cu circularele trimise la toate parohiile și mănăstirile din cuprinsul B.O.R., în care ni se spune să nu slujim noaptea decât numai Miezonoptica. De ex., în ședința de lucru a Sf. Sinod al B.O.R. din 17 feb. 2011, s-a hotărât uniformizarea rânduielii liturgice la noaptea dintre ani și s-a și tipărit o broșură care conține Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, rugăciunea de mulțumire, rugăciunea de intrare în Noul An și „Apărătoare Doamnă...”
Nu am momentan la îndemână și altă adresă mai veche în care ni se interzice la parohii „slujbele de noapte”. Nu prea înțeleg ce rost au aceste îndrumări de sus pe care prea puțini le bagă în seamă.
În zona noastră sunt foarte apreciate „slujbele de noapte” de către credincioșii de rând, care desigur conțin și Sf. Liturghie.
Cu respect, pr. Ioan


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron