Randuieli pentru strana

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
AgapisPistis
Mesaje:10
Membru din:28 Oct 2014, 17:19
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, citit
Randuieli pentru strana

Mesaj necititde AgapisPistis » 28 Oct 2014, 18:12

Doamne ajuta
Am unele intrebari/nelamuriri legate de functionarea stranei.
Exista la noi pareri impartite si anumite probleme si nu avem pe cine intreba.

1. Cine raspunde de strana in biserica (organizatoric? Preotul sau un dirijor? Colaborare?
Cine trebuie sa asigure invatarea cantarilor, pregatirea cantaretilor?
2. Cam cati membri este optimal sa fie? Am vazut strane de 2-3 oameni, la noi deja este cor.
3. Cum trebuie sa functioneze raspunsurile? Dupa carte/note, sau in functie de preot?
4. Exista vreo carte cu randuieli pentru strana (eventual in format electronic)?

Intrebari mai in detaliu

4. La Heruvic se repeta mereu "Toata grija lumeasca..." pana iese preotul?
La biserica unde merg actual asa se face/cere, inainte nu am intalnit asa ceva.
In general intrebarea de la pct. 2 se refera la faptul daca strana trebuie sa respecte cantarile sau
sa urmareasca activitatea preotului si sa se adapteze la el.
La noi exista pareri diferite.
Se spune ca nu avem voie sa tacem, de ex, la Heruvic si trebuie sa tot repetam si cantam. De ce?
Din cauza unor rugaciuni sau activitati ale preotului in altar noi trebuie sa cantam foarte rar portiuni din
Sf. Liturghie sau sa repetam (deci nu respectam indicatiile din cantari).
5. Rugaciunea "Sa se umple gurile noastre..." de la sfarsitul slujbei se canta sau se recita?
Eu n-am auzit-o cantata niciodata. La noi s-a recitat pana acum, dar unii doresc cantare.
6. Cum este cu solistii la strana? Sunt permisi?

Deocamdata atat. Mentionez ca suntem o strana de ne-profesionisti, ajutam slujba cum putem si am vrea sa fie mai bine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2014, 21:10

Am unele intrebari/nelamuriri legate de functionarea stranei. Exista la noi pareri impartite si anumite probleme si nu avem pe cine intreba.
Mentionez ca suntem o strana de ne-profesionisti, ajutam slujba cum putem si am vrea sa fie mai bine.
E bine că aţi intrat aici. Sper să fiţi mulţumit de răspuns. Şi, în ciuda "neprofesionalismului" liturgic, mă bucur că aveţi o gândire coerentă şi logică. Astfel ne va fi şi nouă mai uşor să vă răspundem.
1. Cine raspunde de strana in biserica (organizatoric? Preotul sau un dirijor? Colaborare?
Preotul este principalul responsabil de tot ce se întâmplă în Biserică. Dar dacă are oameni pricepuţi care să se ocupe de strană, e bine să aibă încredere în ei, iar el să se ocupe de multe altele... Bineînţeles, în cazul în care există un tipicar/dirijor/dascăl, multe chestiuni trebuie coordonate cu preotul. Deci colaborarea nu doar că e binevenită, ci inevitabilă.
Cine trebuie sa asigure invatarea cantarilor, pregatirea cantaretilor?
Preotul cred că se poate implica numai dacă se pricepe mai bine ca toţi, iar în caz contrar trebuie să-i lase pe specialişti. Dar chiar şi cu specialiştii, preotul uneori trebuie să-i mai potolească, căci uneori aceştia, în loc să-L slăvească pe Dumnezeu, se slăvesc pe dânşii, ori încep a ţipa etc.
2. Cam cati membri este optimal sa fie? Am vazut strane de 2-3 oameni, la noi deja este cor.
După posibilităţi. Toţi cei care vor şi se pricep, trebuie ajutaţi. Dar cei care nu se pricep, trebuie să aibă smerenia de a asculta. Când cântă 2-3 şi alţii 2-3 ţin isonul, e mult mai frumos şi mai omogen.
3. Cum trebuie sa functioneze raspunsurile? Dupa carte/note, sau in functie de preot?
N-am înţeles prea bine întrebarea. E clar că e bine să se ştie notele şi să se cânte de pe note, nu improvizând de fiecare dată, că aşa repede se ajunge la manele.
Iar succesiunea răspunsurilor, bineînţeles, se va face în funcţie de ce zice preotul. Dacă, de exemplu, în loc de 6 cereri (în ectenia cererilor) preotul scapă una şi zice numai 5, apoi urmează "Pe Preasfânta...", păi strana nu va cânta "Dă Doamne", pentru că în carte sunt 6 cereri, ci se va da după preot.
4. Exista vreo carte cu randuieli pentru strana (eventual in format electronic)?
Există "Tipicul bisericesc", care va fi adaptat în fiecare parohie după cum zice preotul sau după tradiţia locului, dar fără diferenţe semnificative faţă de ce face întreaga Biserică Ortodoxă.
La Heruvic se repeta mereu "Toata grija lumeasca..." pana iese preotul?
La biserica unde merg actual asa se face/cere, inainte nu am intalnit asa ceva.
Probabil preotul se reţinea prea mult la citirea rugăciunii în taină, la cădire sau, cum se face mai ales în tradiţia rusă, mai scoate părticele, pomenind pomelnice. Sper că nu pierde timpul cu ceva inutil.
Dacă se lungeşte prea mult, poate n-ar strica să i se spună preotului, mai ales că există diferite modalităţi de a optimiza diferite acţiuni, aşa încât să nu fie lungite exagerat. Dar poate şi voi cântaţi prea repede şi, în cazul acesta, sunteţi nevoiţi să repetaţi sfârşitul de mai multe ori.
Se spune ca nu avem voie sa tacem, de ex, la Heruvic si trebuie sa tot repetam si cantam. De ce?
Ba se poate tăcea şi uneori chiar e de folos. Dar depinde şi de pregătirea, mentalitatea şi obişnuinţele preotului. Se pare că nu sunt din cele mai elevate...
Rugaciunea "Sa se umple gurile noastre..." de la sfarsitul slujbei se canta sau se recita?
Se poate şi cânta, şi recita. În vechime se recita, iar cântarea ei un obicei mai nou (şi nu neapărat greşit).
Cum este cu solistii la strana? Sunt permisi?
E de dorit să nu fie. Decât dacă este vreo cântare mai complicată şi doar un anume cântăreţ ştie să o execute...

AgapisPistis
Mesaje:10
Membru din:28 Oct 2014, 17:19
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, citit

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde AgapisPistis » 30 Oct 2014, 14:33

Mai intai va multumesc pentru raspunsurile la obiect. Va dau dreptate la multe, caci la fel consider si eu.
Apoi am sa vin cu unele lamuriri.

1. Exista und dirijor la strana, dar asa cum spuneti si dumneavoastra, consider ca preotul trebuie sa se ocupe
de strana si sa colaboreze cu ea.
Mai intai ca dirijorul se pricepe poate la partea muzicala, dar nu stie regulile slujbei bisericesti.
Strana, chiar neprofesionista, ar trebui formata totusi - macar sa stie rolul, ce inseamna cantarile, tipicul slujbelor etc.
Si trebuie si colaborat cu strana, chiar si atunci cand se iau decizii legate de orarul slujbelor, fiindca suntem tot oameni, avem si alta viata in afara bisericii,
venim si cantam cu drag si fara vreo recompensa materiala.

2. Eu intrebam de o carte unde sa se scrie numai despre formarea si activitatea stranei. Tipicul se refera la slujbe doar. Sigur ca este important
de stiut la fiecare slujba programul, ca sa stim ce avem de cantat, sau ce nu se canta la slujba respectiva.

3. Intrebarea mea se referea la altceva. Partial chiar ati raspuns la ea. La noi situatia este cam asa: cantam dupa carti/note, dar
foarte mult stam cu ochii la preot si la usa altarului sa vedem ce si cat trebuie sa cantam. Si asta are dezavantajul ca nu ne mai concentram pe cantari,
ci pe preot si gresim si ies conflicte de genul: "In carte scrie asa. Da, dar uite ca preotul schimba. Gata, nu mai canta, iese preotul!"
Preotul vrea mai rar, in carte scrie altfel.
La Raspunsuri ( ectenia intreita) este mereu discutie: exista cele doua randuri de ectenie intreita si apoi vreo 5 alte ectenii in recitativ cand se fac
rugaciunile pentru toate cele. Unii spun sa cantam mai mult intreita, altii sa luam asa ca in carte.
Am observat ca la fiecare biserica este altfel si este cam derutant.
La noi dureaza pana vin toti sa se inchine la Sf. Evanghelie, apoi se fac rugaciuni multe si trebuie sa tot reluam ecteniile si nu mai stim care
si cum.

As vrea sa spun aici ca am avut o data in vizita un grup de cantareti (cred ca erau calugari, sau absolventi de teologie) si am vazut ca
era altfel la ei. Erau siguri pe ei, nu se luau dupa preot, dirijorul era discret, caci stiau toti ce este de facut.

Tare am fi avut nevoie de pregatire. Dar poate ca sunt eu mai perfectionista.
Si mai este ceva.
Nu stiu cum ar trebui sa fie slujbele pentru cei de la strana. Dupa experienta mea, am observat ca la strana nu poti sa te concentrezi
pe rugaciunea ta, pe comunicarea ta cu Dumnezeu. Trebuie sa fii mereu atent la cantare. Pleci obosit chiar.
Cand esti in sala esti mai relaxat si altfel participi la slujba si te poti ruga.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2014, 16:02

Aveţi răbdare să le învăţaţi pe toate cu încetul, în linişte, treptat şi, peste scurt timp, vă veţi da seama cât de nepotrivite au fost întrebările pe care le adresaţi aici.
Puneţi mâna pe un "Tipic bisericesc" şi învăţaţi bine rânduiala, apoi discutăm. Cel puţin eu nu am timp pentru "ABC-ul" cântăreţului/citeţului începător.

AgapisPistis
Mesaje:10
Membru din:28 Oct 2014, 17:19
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, citit

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde AgapisPistis » 30 Oct 2014, 17:34

Imi pare rau ca am intrat aici si am intrebat.
Credeam ca acesta este un forum pentru teologi (preoti, studenti la teologie etc.) si or intra si
cei care formeaza cantareti de strana. In tara exista asemenea scoli (nu stiu cine preda acolo).
Dar daca nimeni n-are timp/rabdare, carti nu exista, nu mai intreb.
Imi pare rau ca am intrat aici.

Constantinos

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde Constantinos » 30 Oct 2014, 20:58

@ AgapisPistis : " Cand esti in sala esti mai relaxat si altfel participi la slujba si te poti ruga. " - Impartasania ar trebui sa fie obligatorie pentru cei care canta la strana , altfel se deduce ca niste opriti de la Impartasanie ( doar din cauza desfranarii in Romania ) " slavesc " prin glasuri spurcate . Din cartile citite pana acum am inteles ca este interzis cantatul ca la opera , pe mai multe voci amestecate ( unul zice "intru cei de sus " deodata cu altele care zic " Sana , osana " ), interzis datul din maini ( logic si dirijorul ) si cred ca si isonul care are multa legatura cu " mai multe voci " dar si cu infrumusetarea excesiva a melodiei . Perfect este ca nu prea ia nimeni in seama aceste lucruri . Nu stiu daca " marii duhovnici romani " au tinut vreodata isonul , dar daca l-au tinut inseamna ca au avut samanta ecumenismului infiltrata in sange .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2014, 02:44

Imi pare rau ca am intrat aici si am intrebat.
Nu-i cazul să disperaţi. Dar forumul nu este totuşi o şcoală. El poate lămuri ceea ce nu s-a înţeles la şcoală, dar să faci ABC-ul e prea mult. Dacă cineva poate şi are timp, eu nu sunt împotrivă...

artimonier
Mesaje:15
Membru din:12 Sep 2016, 18:36
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:‏‏‏‏

Mesaj necititde artimonier » 03 Dec 2016, 16:30

Ultima oară modificat 26 Dec 2023, 18:32 de către artimonier, modificat 1 dată în total.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Randuieli pentru strana

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Mai 2017, 15:22

Hristos a înviat! Am o întrebare. Care este ordinea cântărilor antifonice in doua strane la Vecernie, Utrenie si Liturghie?
Cu mult respect.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX