Liturghie vesperală

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student
Liturghie vesperală

Mesaj necititde MihaEl » 26 Sep 2016, 16:34

În contextul pastoral de azi şi în special la oraş unde în timpul săptămânii pentru cei care lucrează participarea la liturghia săvârşită dimineața este de cele mai multe ori imposibilă, cum vedeți posibilitatea slujirii liturghiei seara (de exemplu de la ora 20-21) atunci când necesitatea o cere?
Întrebarea se adresează în primul rând părinților.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde protosinghel » 26 Sep 2016, 17:36

E mai dificil cu postul preeuharistic.
Eu o slujesc noaptea. Începe la 21:00 Vecernia şi Utrenia, iar pe la 23:00 - Liturghia. Împărtăşirea este după miezul nopţii. La 1, garantat toată lumea este acasă, iar la 8 (a doua zi) la serviciu... Facem asta în ajunul sărbătorilor, când cad la mijlocul săptămânii.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde presviter » 27 Sep 2016, 09:12

Parinte Petru,
in situatia pe care o descrieti, ce forma ia postul pre-euharistic?
Poti manca seara la 8 si apoi la 9 sa vii la slujba si la 0.15 sa te impartasesti ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2016, 17:20

Nicidecum. Oamenii mănâncă doar la prânz, iar cei mai slabi pot să ia doar o gustare pe la 17-18, aşa încât să se respecte postul euharistic de minim 6 ore.

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde MihaEl » 28 Sep 2016, 09:02

E mai dificil cu postul preeuharistic.
Eu o slujesc noaptea. Începe la 21:00 Vecernia şi Utrenia, iar pe la 23:00 - Liturghia. Împărtăşirea este după miezul nopții. La 1, garantat toată lumea este acasă, iar la 8 (a doua zi) la serviciu... Facem asta în ajunul sărbătorilor, când cad la mijlocul săptămânii.
Ce descrieți sfinția voastră știu că este o soluție care se aplică în practică.
Însă în unele cazuri dacă liturghia se săvârșește, de exemplu, între orele 20 şi 22 se dă posibilitatea mai multora de a participa şi cu pregătirea necesară de a se împărtăși. Plus că la plecare încă se pot folosi de transportul în comun.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde dimitrie » 04 Dec 2016, 23:32

E mai dificil cu postul preeuharistic.
Eu o slujesc noaptea. Începe la 21:00 Vecernia şi Utrenia, iar pe la 23:00 - Liturghia. Împărtăşirea este după miezul nopţii. La 1, garantat toată lumea este acasă, iar la 8 (a doua zi) la serviciu... Facem asta în ajunul sărbătorilor, când cad la mijlocul săptămânii.
Părinte, asta este milă creștinească! Slavă lui Dumnezeu!
Eu nu vorbesc grecește dar mă descurc un pic; zicea un grec (într-o discuție avută cu mine în autobuz) cum că la catedrala Sfântului Dimitrie din Tesalonic, în fiecare seară (sau uneori?), la demisolul bisericii, se săvârșește Sfânta Liturghie. Încă nu sunt pe deplin încredințat de adevărul spuselor lui, ori de corecta înțelegere a celor relatate de el... Cunoașteți ceva despre aceasta?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde protosinghel » 05 Dec 2016, 21:38

zicea un grec (într-o discuție avută cu mine în autobuz) cum că la catedrala Sfântului Dimitrie din Tesalonic, în fiecare seară (sau uneori?), la demisolul bisericii, se săvârșește Sfânta Liturghie. Încă nu sunt pe deplin încredințat de adevărul spuselor lui, ori de corecta înțelegere a celor relatate de el... Cunoașteți ceva despre aceasta?
Am văzut şi eu asta de câteva ori, dar nu ştiu cât de regulat o fac şi ce-i învaţă pe credincioşi în legătură cu împărtăşirea.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde Pr Haralambie » 05 Dec 2016, 22:50

Pentru postul Nașterii Domnului, tipicul spune ca 3 zile pe săptămână să se ajunge pana la ceasul 9 ( ora 3 după amiaza) . Deci cine slujește zilnic, ca sa poata respecta ajunarile precizate, trebuie sa slujească seara in aceste zile. De fapt noi așa am și făcut anul acesta și a fost frumos.
Apropo, tipicul mai spune, foarte vag, pentru perioada postului acesta ca în aceste 3 zile sa se pună în loc de Dumnezeu este Domnul, Aliluia. Asta chiar n am înțeles o. O fi vreo influenta din Postul Mare?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde presviter » 06 Dec 2016, 15:51

Pentru postul Nașterii Domnului, tipicul spune ca 3 zile pe săptămână să se ajunge pana la ceasul 9 ( ora 3 după amiaza) .
Ati vrea sa ne dati o trimitere in acest sens? Nu cunosteam pana acum aceasta prevedere. Ma gandesc ca este vorba de zilele de luni, miercuri si vineri.
Deci cine slujește zilnic, ca sa poata respecta ajunarile precizate, trebuie sa slujească seara in aceste zile. De fapt noi așa am și făcut anul acesta și a fost frumos.
Ati mai auzit sa se faca asa in alte locuri din tara ? Este necesara binecuvantarea ierarhului pentru astfel de Liturghie ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde MihaEl » 06 Dec 2016, 20:48

zicea un grec (într-o discuție avută cu mine în autobuz) cum că la catedrala Sfântului Dimitrie din Tesalonic, în fiecare seară (sau uneori?), la demisolul bisericii, se săvârșește Sfânta Liturghie. Încă nu sunt pe deplin încredințat de adevărul spuselor lui, ori de corecta înțelegere a celor relatate de el... Cunoașteți ceva despre aceasta?
Am văzut şi eu asta de câteva ori, dar nu ştiu cât de regulat o fac şi ce-i învaţă pe credincioşi în legătură cu împărtăşirea.
Personal am fost de două ori (Iulie - August) la liturghiile vesperale de la catedrala Sfântului Dimitrie din Tesalonic. Este obiceiul acolo ca în fiecare Vineri de la 20:30 - 21 să se facă liturghie fie în paraclisul de la parter (de lângă altarul principal) fie în cripta de sub altar. Nu știu după ce principiu alternează locul slujirii.

S-a săvârșit numai Dumnezeiasca Liturghie la care s-au împărtășit mulți din cei care au participat, inclusiv copii. S-a simțit că cei care participau la această liturghie își asumau gestul lor mai mult decât în cazul rutinii de Duminică caracteristică grecilor.

Cât despre ce sunt învățați credincioșii în legătură cu împărtășirea nu vă pot da mărturie. Personal am rețineri în această privință. Dar ideea în sine mi se pare aplicabilă.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Dec 2016, 08:12

Ati vrea sa ne dati o trimitere in acest sens? Nu cunosteam pana acum aceasta prevedere. Ma gandesc ca este vorba de zilele de luni, miercuri si vineri.
Prevederea este în ziua de 15 Noiembrie în Anuarul Liturgic, tipărit de Institutul Biblic, pagina 518, sau Tipicul cel Mare pagina 135.
Da, despre aceste zile este vorba.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Dec 2016, 08:26

Ati mai auzit sa se faca asa in alte locuri din tara ? Este necesara binecuvantarea ierarhului pentru astfel de Liturghie ?
Nu am auzit și nici nu m am interesat. Deoarece savarsirea Liturghiei este atemporala nu consider necesara binecuvântarea episcopului pentru săvârșirea ei într o anumita ora de zi sau noapte. Totusi, indirect avem binecuvântarea episcopului. La ultima Sinaxa care a avut loc de curând, a spus ca ar trebui sa respectam tipicul. La nevoie pot sa îi duc tipicul și sa i amintesc ce a spus ultima data, dar cred ca nu e cazul.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde presviter » 07 Dec 2016, 16:29

Multumesc !
In ce priveste Tipicul cel Mare, cum considerati ca trebuie aplicate in parohii prevederile despre post ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Dec 2016, 18:31

Cred ca trebuie oferită posibilitatea acriviei celor care vor și pot mai mult și găsită o alternativa a iconomiei celor care vor și pot mai puțin.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghie vesperală

Mesaj necititde protosinghel » 11 Dec 2016, 19:53

In ce priveste Tipicul cel Mare, cum considerati ca trebuie aplicate in parohii prevederile despre post ?
În spiritul hotărârii Sinodului din Creta. Serios vorbesc...


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX