Îl re-jertfim pe Hristos din nou de fiecare dată la Liturghie?

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
adrian22
Mesaje:9
Membru din:20 Dec 2017, 20:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie
Îl re-jertfim pe Hristos din nou de fiecare dată la Liturghie?

Mesaj necititde adrian22 » 16 Mar 2018, 16:01

Îl re-jertfim noi pe Hristos la fiecare Liturghie în mod real?
Partea de pregătire a proscomidie e doar una simbolică, istorică, Hristos nu este prezent acolo când Îl junghiem?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Îl re-jertfim pe Hristos din nou de fiecare dată la Liturghie?

Mesaj necititde dimitrie » 18 Mar 2018, 16:33

Ceea ce facem la Liturghie, este ceea ce a făcut Mântuitorul la Cina Sa în Sfânta și Marea Joi, când le-a zis ucenicilor: "Aceasta să faceți întru pomenirea Mea...", iar nu ceea ce au făcut soldații romani Vineri.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Îl re-jertfim pe Hristos din nou de fiecare dată la Liturghie?

Mesaj necititde Maria888 » 22 Mar 2018, 15:22

Ceea ce facem la Liturghie, este ceea ce a făcut Mântuitorul la Cina Sa în Sfânta și Marea Joi, când le-a zis ucenicilor: "Aceasta să faceți întru pomenirea Mea...", iar nu ceea ce au făcut soldații romani Vineri.
Eu am inteles ca aceasta este acceptiunea protestanta a impartasaniei la noi exista si co-substantiere iar ceeace se petrece este o Taina nu intru totul dezvaluita noua. La protestanti se face doar in memoria lui Hristos urmand ad literam textul biblic deoarece la ei sola scriptura (doar scriptura) este dogma spre deosebire de ortodocsi care avem si sfanta traditie si scrierile sfintilor parinti in plus fata de textul biblic.
Sau n-am inteles bine...? :x7

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Îl re-jertfim pe Hristos din nou de fiecare dată la Liturghie?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2018, 13:37

Termenul ortodox în această situaţie este ACTUALIZARE. La Liturghie se face prezentă într-un mod tainic şi inexplicabil ceea ce s-a făcut la Cina cea de Taină şi Golgota, fără a face ceva nou. Noi ne facem membrii Cinei de Taină şi martorii morţii şi ai învierii lui Hristos, iar Hristos se face contemporanul nostru şi ni se dă ca mâncare nu mai puţin decât a făcut cu ucenicii la Cina de Taină.
Termenul transubstanţiere ţine deja de filosofia tomistă şi mai ales tridentină.

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Îl re-jertfim pe Hristos din nou de fiecare dată la Liturghie?

Mesaj necititde Maria888 » 27 Mar 2018, 14:42

Termenul ortodox în această situaţie este ACTUALIZARE. La Liturghie se face prezentă într-un mod tainic şi inexplicabil ceea ce s-a făcut la Cina cea de Taină şi Golgota, fără a face ceva nou. Noi ne facem membrii Cinei de Taină şi martorii morţii şi ai învierii lui Hristos, iar Hristos se face contemporanul nostru şi ni se dă ca mâncare nu mai puţin decât a făcut cu ucenicii la Cina de Taină.
Multumesc mult, parinte, acum cred ca am inteles.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX