Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 13 Sep 2012, 22:31

l-am auzit azi la vecernie si nu numai
Dar subiectul discuţiei este doar despre Liturghie. Fiecare întrebare trebuie pusă la locul ei.
ce inseamna bogatii au saracit si flamanzit?
Dacă Dumnezeu vrea, cei bogaţi pot ajunge să sărăcească şi să flămânzească, mai ales dacă se încred prea mult în bogăţia lor. "Dar cei ce-L caută pe Domnul nu se vor lipsi de tot binele", adică nu le va lipsi nimic, pentru că avântul pe Dumnezeu au totul. Totul e simplu.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 11 Oct 2012, 07:32

Ridic si eu o problema:

De unde acel "Intelepciune" inainte de ecfonisul "Ca sub stapanirea Ta..."? Doar la cele 2 ectenii pentru credinciosi exista acest "Intelepciune". Era el cumva rostit inainte de rugaciunea pentru credinciosi?! E singurul caz in care el apare in acest stil.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 26 Dec 2012, 02:47

De unde acel "Intelepciune" inainte de ecfonisul "Ca sub stapanirea Ta..."? Doar la cele 2 ectenii pentru credinciosi exista acest "Intelepciune". Era el cumva rostit inainte de rugaciunea pentru credinciosi?! E singurul caz in care el apare in acest stil.
Istoria-i neclară. Chiar şi marele Taft recunoaşte că nu ştie de unde s-au luat şi care ar fi rostul lor.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde catehumen » 31 Dec 2012, 16:41

Dacă la sfârşitul Liturghiei nu cântăm Ps. 33, mai este necesar de zis "Fie numele Domnului binecuvântat..." (de 3 ori) şi "Binecuvântarea Domnului peste voi cu al Său har..."?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 31 Dec 2012, 16:48

Dacă la sfârşitul Liturghiei nu cântăm Ps. 33, mai este necesar de zis "Fie numele Domnului binecuvântat..." (de 3 ori) şi "Binecuvântarea Domnului peste voi cu al Său har..."?
Toată această parte ce urmează "Rugăciunii de după Amvon" este preluată din Obedniţă. Şi nu cred că dacă se suprimă un element, trebuie să le suprimăm pe toate în bloc.

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Andrey » 04 Ian 2013, 11:35

Se poate face (sau este greșit să se facă) liturghie într-o zi aliturgiă?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2013, 13:38

Se poate face (sau este greșit să se facă) liturghie într-o zi aliturgiă?
Teoretic nu. Dar în practică vă sfătuiesc să nu încercaţi, căci avem ceea ce avem...
Ştiu un caz în Occident (jurisdicţia rusă) de acum 10 ani, când nu erau prea mulţi preoţi pe aici, iar un preot deservea 2-3 parohii, iar ierarhul la trimis pe preot într-o parohie mică şi îndepărtată (pe o insulă), să slujească Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur în Vinerea Patimilor. A fost singura ocazie pentru acei oameni de a se împărtăşi în acel Post şi la acel Paşte. Cred că ierarhul a procedat corect.
Dar în general, cred că e bine să ne ţinem de rânduiala Bisericii, că nu se întâmplă nimic dacă o zi nu se va face Liturghie. La ce o bun să o facem dacă foarte puţini (mai ales în perioadă de harţi) se împărtăşesc?

elefterie
Mesaje:15
Membru din:16 Ian 2013, 21:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:psaltikie, pictura;
Localitate:constanta

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde elefterie » 03 Feb 2013, 19:48

Am o rugaminte la parintele Petru: daca ma poate lamuri asupra unei situatii din cadrul Sfintei Liturghii; vorbim aici de BOR. Intai de toate as face o paranteza pentru ca sa pot fi inteles. Este vorba de dialogul dintre preot si diacon dupa heruvic.In Liturghierul nou al BOR aparut in 2012 se inverseaza rolurile fata de cum era in Liturghierul vechi; adica nu mai zice diaconul: "roaga-te pentru mine parinte" , ci zice preotul acest lucru; apoi diaconul zice "Duhul Sfant sa vina peste tine si puterea celui preainalt sa te umbreasca" , preotul raspunde:" acelasi Duh"...... In Liturghierul vechi era invers; preotul zicea: "Duhul Sfant sa vina".... si diaconul raspundea :"acelasi Duh".... Acum am citit lamuririle referitoare la aceasta schimbare si mi se pare fundamentate( parerea mea). esenta acestor lamuriri este urmatoarea : Din 1508 incepand cu primul Liturghier ortodox (al lui macarie) si pana in 1896 s-a rostit dialogul asa cum este el acum in Liturghierul din 2012. Problema este urmatoarea : am vorbit cu un parinte care are Liturghierul lui macarie dar nu este cel din 1508 in chirilica, ci este unul actual o reeditare a celui din 1508 si este transliterat in caractere romanesti. Aici se specifica , ca diaconul zice preotului: "Duhul Sfant sa vina este tine" ... iar preotul spune: "acelasi Duh"... dar nu precizeaza ca preotul spune diaconului "roaga-te pentru mine parinte" cum este in liturghierul din 2012. un alt parinte mi-a spus ca aceasta reeditare a liturghierului lui macarie nu este tradusa corect dupa originalul din 1508. Intrebarile mele sunt urmatoarele. : cum ar trebui sa fie acest dialog in parerea sfintiei voastre, daca aceasta reeditare a liturghierului din 1508 este tradusa corect dupa original, daca imi puteti arata( in cazul in care aveti) pagina in chirilica din liturghierul din 1508 sau daca nu aveti imi puteti spune va rog unde pot gasi liturghierul din 1508 in chirilica asa cum este el?
Va rog sa ma iertati ca nu scriu cu diacritice. nu stiu cum sa fac acest lucru . sunt cam incepator la calculator.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 03 Feb 2013, 20:43

Căutaţi cartea mea, că acolo am un capitol special despre această problemă. Acolo aveţi toate argumentele.
Varianta Liturghierului din 2012 este corectă în acest aspect şi, aşa cum recunosc şi editorii, au luat acest lucru din prima ediţie a cărţii mele.
Liturghierul lui Macarie din 1508 are textul puţin diferit. Şi acolo diaconul spune "Duhul Sfânt să vină...", numai că de acolo lipseşte răspunsul "Acelaşi Duh Sfânt". Am verificat după originalul slavon.

elefterie
Mesaje:15
Membru din:16 Ian 2013, 21:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:psaltikie, pictura;
Localitate:constanta

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde elefterie » 03 Feb 2013, 21:13

cum pot face sa am si eu acces la originalul slavon? Cum pot face rost de cartea sfintiei voastre, pentru ca pe site-ul ed. sophia spune stoc epuizat la aceasta carte.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde silvestru » 03 Feb 2013, 23:42

Căutaţi ediţia a II-a, nu prima.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 04 Feb 2013, 02:28

cum pot face sa am si eu acces la originalul slavon?
Păi a fost publicat în 2008, alături de traducerea românească (în general bună).

elefterie
Mesaje:15
Membru din:16 Ian 2013, 21:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:psaltikie, pictura;
Localitate:constanta

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde elefterie » 04 Feb 2013, 11:47

Căutaţi ediţia a II-a, nu prima.
multumesc . am gasit-o si am si comandat-o

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde anastasys » 05 Feb 2013, 14:06

Când se fac rugaciunile pentru cei demonizaţi în cadrul Sf. Liturghii sau imediat după, în ce moment? Sf. Ioan Gură de Aur îi certa pe cei care participau la Sf.Liturghie că părăsesc Biserica atunci când se fac aceste rugaciuni, în loc să participe la ele, ca o lipsă a iubirii faţă de fraţii aflaţi în suferinţă.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2013, 14:45

Când se fac rugaciunile pentru cei demonizaţi în cadrul Sf. Liturghii sau imediat după, în ce moment?
Păi era o ectenie şi o rugăciune specială după cea pentru catehumeni. Au dispărut demult din uz, încă prin sec. 6, devenind o rânduială particulară.
Sf. Ioan Gură de Aur îi certa pe cei care participau la Sf.Liturghie că părăsesc Biserica atunci când se fac aceste rugaciuni, în loc să participe la ele, ca o lipsă a iubirii faţă de fraţii aflaţi în suferinţă.
Păi da, dar nu în sensul că erau rostite asupra tuturor, aşa cum lumea merge la grămadă să i se citească, ca să vadă dacă nu cumva are ceva. Ci era vorba despre rugăciunea comună a Bisericii pentru cei suferinzi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde dimitrie » 10 Feb 2013, 01:18

Mie mi-a zis duhovnicul să scot miridă la Proscomidie rostind: Marinela (spre exemplu), pentru izbăvirea de duhuri necurate. Despre vreo ectenie specială în scris nu am auzit, decât în forma aceasta, rostită liber: "Încă ne rugăm pentru mila, viața, pacea,.., iertarea păcatelor, dezlegarea de blesteme, izbăvirea de farmece (popular) și de duhuri necurate a robilor lui Dumnezeu X, Y,..., și pentru ca să li se ierte lor...". Cam așa suna.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 11 Feb 2013, 10:15

Mie mi-a zis duhovnicul să scot miridă la Proscomidie rostind: Marinela (spre exemplu), pentru izbăvirea de duhuri necurate. Despre vreo ectenie specială în scris nu am auzit, decât în forma aceasta, rostită liber: "Încă ne rugăm pentru mila, viața, pacea,.., iertarea păcatelor, dezlegarea de blesteme, izbăvirea de farmece (popular) și de duhuri necurate a robilor lui Dumnezeu X, Y,..., și pentru ca să li se ierte lor...". Cam așa suna.
Biserica nu întâmplător a renunţat la ecteniile pentru energumeni din cadrul Liturghiei. Cred că nişte cereri mai cuprinzătoare despre "vindecarea sufletului şi a trupului" sau "izbăvirea de orice lucrare diavolească" sunt mai potrivite şi nu vor aduce un val de solicitări pentru a rosti astfel de cereri pentru mulţi alţii. Mai ales acolo în Oltenia, dar de fapt în toată România, există fobia asta a blestemelor şi farmecelor, care dacă va fi luată în seamă de preot, vă va aduce multă bătaie de cap şi pierdere a liniştii. Părerea mea...

vioricavasiliu
Mesaje:2
Membru din:20 Mar 2013, 13:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:tipic bisericesc

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde vioricavasiliu » 20 Mar 2013, 13:57

Puteti sa-mi scrieti va rog tipicul utreniei din 9 martie stil vechi,22martie stil nou cade vineri prima saptamina a postului mare,va multumesc mult.

mirstefan
Mesaje:15
Membru din:04 Feb 2013, 10:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:tipic şi liturgică
Localitate:Botosani
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde mirstefan » 20 Mar 2013, 16:09

Am o nedumerire: De ce Dumnezeiasca Liturghia se numeşte Jertfa nesângeroasă dacă noi în cadrul ei ne împărtăşim cu Trupul şi Sângele lui Hristos?

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde catalinconstantin » 08 Mai 2013, 08:38

Jertfa este nesangerosa pentru ca Hristos s-a rasignit o data. De atunci Duhul Sfant preface painea si vinul in insusi trupul si sangele Domnului ca o actualizare a acestei jertfe care este expresia supremei iubiri dumnezeiesti pana in zilele noastre. Termenul nesangeros arata ca prefacerea darurilor se realizeaza in chip nevazut, ca o taina si ca posibilitate de a ne impartasi fizic.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron