Întrebări legate de Sf. Liturghie

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 11 Apr 2010, 18:48

Este data la o parte doar in practica romaneasca sau si in cea ruseasca, de exemplu?

Eu as fi curios, la momentul actual, sa vad cum fac si sarbii... Presupun, mergand pe istoria lor ca e un melanj intre surse grecesti si slavonesti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 12 Apr 2010, 10:28

Este data la o parte doar in practica romaneasca sau si in cea ruseasca?
Şi în cea rusească, numai că ruşii o pun "în picioare" în partea de sud-est a Sf. Mese, pe când românii o pun culcată în faţa Sf. Chivot.
Eu as fi curios, la momentul actual, sa vad cum fac si sarbii... Presupun, mergand pe istoria lor ca e un melanj intre surse grecesti si
slavonesti.
Eu presuspun că sârbii fac ca românii.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 25 Apr 2010, 19:16

Cateva intrebari punctuale care tin de randuiaia:

1.Cum fac rusii rugaciunea amvonului? Mai precis... unde?
2. La intrarea mica - cu Evanghelia - ies toti clericii atunci cand e in sobor?
3. Daca este in sobor fara diacon, cine este cu evanghelia?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 25 Apr 2010, 22:18

Cum fac rusii rugaciunea amvonului? Mai precis... unde?
Denumirea corectă este "rugăciunea de după amvon" şi ea se rosteşte în faţa soleii, după icoana centrală care este prezentă în toate bisericile ruseşti, inclusiv în Basarabia.
La intrarea mica - cu Evanghelia - ies toti clericii atunci cand e in sobor?
Da, ies toţi. Dar dacă sunt extrem de mulţi, atunci iese primii 5 sau 7, iar restul rămân în altar.
Daca este in sobor fara diacon, cine este cu evanghelia?
Protosul! Doar el.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protopsalt » 04 Mai 2010, 18:36

Va cer parerea intr-o problema. In general, care ar fi practica cea mai corecta in privinta inchiderii/deschiderii Usilor Imparatesti? Cu ele deschise toata Liturghia? Inchise la prefacere? Dupa practica romaneasca?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde georgedimoiu » 04 Mai 2010, 19:30

Cea mai corectă practică este să lași ușile tot timpul derschise :!:
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 05 Mai 2010, 07:53

Cea mai corectă practică este să lași ușile tot timpul derschise :!:
Dacă spuneaţi "după părerea mea", vă lăsam în pace, dar aşa, vă cer câteva argumente istorico-liturgice clare. Cele populiste nu mă interesează, pt că Sfintele Uşi nu au apărut ca o măsură "anti-populară"...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 16 Mai 2010, 18:54

N-am stiut unde sa incadrez intrebarea si o pun aicea doarece are legatura cu Sf. Liturghie: La citirea Evangheliei care se face in fata usilor imparatesti, de exemplu la Liturghie, iese doar diacon(daca este )cu faclie sau iese sau daca nu este iese si ipodiaconul/paraclisierul.Nu prea am zis bn ca daca este diacon citeste el Evanghelia dar cred ca ati inteles intrebarea....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mai 2010, 19:49

La citirea Evangheliei care se face in fata usilor imparatesti, de exemplu la Liturghie...
În faţa sau din faţa Sf. Uşi?
iese doar diacon(daca este )cu faclie sau iese sau daca nu este iese si ipodiaconul/paraclisierul.Nu prea am zis bn ca daca este diacon citeste el Evanghelia dar cred ca ati inteles intrebarea....
Nu prea am înţeles ce vreţi să întrebaţi şi la ce situaţie concretă vă referiţi.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde porfirie » 16 Mai 2010, 20:39

Iertare.
Reformulez: Duminica la Liturghie, de exemplu la citirea sfintei Evanghelii,unde slujeste de exemplu un singur preot iese ipodiaconul cu faclie cum ies diaconii de exemplu la citirea Sf. Evangheliii unei Utrenii din cursul saptamanii?

Si mai am o intrebare, unde se gasesc stihurile care se pun la Canoane?...unele au indicate pe la inceput,foarte rar, dar altele nu...am auzit un stih azi de o sa va distrati de minune: Slava Hristoase (Dumnezeule) Sfintei Inaltarii Tale, Slava Tie Doamne,Slava Tie....aproape cat troparul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mai 2010, 22:05

Duminica la Liturghie, de exemplu la citirea sfintei Evanghelii,unde slujeste de exemplu un singur preot iese ipodiaconul cu faclie cum ies diaconii de exemplu la citirea Sf. Evangheliii unei Utrenii din cursul saptamanii?
Tot nu am înţeles care e nedumerirea dvstră, dar din ce am înţeles, paracliserul iese cu lumânarea aşa cum face şi diaconul.
Si mai am o intrebare, unde se gasesc stihurile care se pun la Canoane?...unele au indicate pe la inceput,foarte rar, dar altele nu...am auzit un stih azi de o sa va distrati de minune: Slava Hristoase (Dumnezeule) Sfintei Inaltarii Tale, Slava Tie Doamne,Slava Tie....aproape cat troparul.
La toate praznicile Mântuitorului, cu excepţia Paştilor, se spune "Slavă Ţie Dumnezeul nostru, slavă Ţie". Restul sunt invenţii băbeşti.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Troparul Ortodoxiei

Mesaj necititde porfirie » 24 Mai 2010, 20:09

Vroiam sa va intreb daca Troparul Cinzecimii: Binecuvantat esti... este corect numit de ex. in CSL troparul Ortodoxiei?
Pt ca mai normal mi s-ar parea sa se numeasca asa troparul de la Duminca I din Post.

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Nuica Stefan » 06 Iul 2010, 23:27

La Liturghia cu arheieru, arhidiaconul isi intoarce orarul crucis inainte de Tatal nostru? Un arhidiacon de fapt protodiacon, mi-a spus ca decat diaconii isi incruciseaza orarele in acel moment ! Multumesc.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 07 Iul 2010, 11:19

La Liturghia cu arheieru, arhidiaconul isi intoarce orarul crucis inainte de Tatal nostru? Un arhidiacon de fapt protodiacon, mi-a spus ca decat diaconii isi incruciseaza orarele in acel moment !
În BOR toţi (arhi/proto)diaconii trebuie să-şi încrucişeze orarele. Doar la ruşi se face această diferenţă, pt că la ei diaconii (simpli) poartă un alt fel de orar: o simplă panglică pe umărul stâng (care nu trece pe sub umărul drept) şi acesta se încrucişează. Arhi/proto-diaconii poartă la ei un orar asemănător cu cel grecesc şi românesc, numai că nu dintr-o singură panglică, ci din două sepate, ceea nu permite încrucişarea lor. Ei chiar aşa îl numesc: "orar dublu". La Tatăl nostru arhi/proto-diaconul doar dă partea din faţă a orarului după partea care trece pe sub umărul drept (pentru a nu-l deranja la împărtăşire, când face închinăciuni sau metanii), iar partea din spate rămâne ca înainte.

florin
Mesaje:27
Membru din:07 Mar 2010, 21:35
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde florin » 08 Iul 2010, 09:54

Ce tropare si condace se pun dupa Veniti sa ne inchinam atunci cand avem Sfant cu doxologie sau cu Polieleu? Mai direct, punem la inceput troparul zilei sau nu ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Iul 2010, 11:19

Ce tropare si condace se pun dupa Veniti sa ne inchinam atunci cand avem Sfant cu doxologie sau cu Polieleu? Mai direct, punem la inceput troparul zilei sau nu ?
La Sfinţii cu Polieleu, troparul zilei nu se mai pune, pt că nu s-a pus Octoihul, pe când la cel cu Doxologie, pt că s-a pus Octoihul la Canaone, se pune şi troparul zilei la Liturghie.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde Ierodiacon » 11 Iul 2010, 23:45

As dori sa aflu daca in timpul Heruvicului se poate evita ridicarea mainilor si momentele cand se ridica mainile in timpul Sfintei Liturghii .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iul 2010, 13:03

As dori sa aflu daca in timpul Heruvicului se poate evita ridicarea mainilor si momentele cand se ridica mainile in timpul Sfintei Liturghii .
Despre asta am scris în cartea mea. Sper că ai citit-o...
Mâine nu trebuie ridicate, ci puse cruci la piept. Aşa se face şi în Athos...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 12 Iul 2010, 16:24

Inainte de iesirea cu Cinstitele Daruri am observat ca la unele biserici preotul iese pe solee si spune ceva de genul,,binecuvantati si ma iertati fratilor ..,,iar la unele biserici nu se zice nimic.
Cum este corect sa se procedeze la acest moment ? Daca trebuie spus ceva , exact ce anume trebuie spus , iar credinciosii cum trebuie sa raspunda la aceste formule ?
Pentru ce trebuiesc spuse aceste formule ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iul 2010, 17:41

Inainte de iesirea cu Cinstitele Daruri am observat ca la unele biserici preotul iese pe solee si spune ceva de genul,,binecuvantati si ma iertati fratilor ..,,iar la unele biserici nu se zice nimic.
Cum este corect sa se procedeze la acest moment ? Daca trebuie spus ceva , exact ce anume trebuie spus , iar credinciosii cum trebuie sa raspunda la aceste formule ?
Pentru ce trebuiesc spuse aceste formule ?
Am să spun un punct de vedere personal, pt că ceva "exact" nu există.
Este vorba de iertarea pe care o cere preotul/preoţii de la cei prezenţi, pt a se învrednici de "a pune înainte" şi apoi "a aduce" Darurile euharistice.
Cred că ar fi mai potrivit ca preotul doar să facă o închinăciune simbolică şi să-şi ceară iertare "în taină", iar credincioşii tot "în taină" să spună "Domnul să vă ierte, părinte; rugaţi-vă şi pt noi păcătoşii" - în aşa fel încât să nu se facă vreo tulburare în timpul cântării Heruvicului. Că dacă un astfel de obicei începe să fie scăpat de sub control, se pot ajunge la forme foarte caraghioase de a cere şi a răspunde la cererea iertării.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 49 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX