Impartasirea clericilor şi mirenilor. Diferite situaţii...

Totul despre Liturghie şi alte teme implicite
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde ccristi » 10 Aug 2009, 09:18

De ce trebuie sa ne impartasim cu sf impartasanie facuta la fiecare sf liturghie si nu cu sf impartasanie uscata?
Exista vreun temei biblic,dogmatic etc legat de aceasta?
Daca ne impartasim cu sf impartasanie uscata e ceva in neregula?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde protosinghel » 10 Aug 2009, 11:05

Cristi, pui o întrebare contrar realităţilor actuale.
Noi slujim Liturghia din două motive:
1) Pentru a se sfinţi darurile euharistice cu care ne împărtăşim (şi nu doar de dragul de a le sfinţi);
2) Pentru a se aduce jertfa de mijlocire pt păcatele noastre.
Primul motiv, de cele mai multe ori este neglijat, pt că lumea nu se împărtăşeşte cu Sfintele Taine la fiecare Liturghie şi, prin urmare, se accentuează doar necesitatea aducerii jertfei şi pomenirii noastre la această jertfă.
Tu însă ai vrea să ne împărtăşim cu Sfintele Taine (uscate, rămase de la o altă Liturghie), fără a aduce de fiecare dată această jertfă "spre pomenirea Domnului", aşa cum ne-a poruncit Hristos Însuşi şi cum a practica Biserica dintotdeauna?

Eu doar am deschis discuţia, provocând şi forţând puţin problema...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde ccristi » 10 Aug 2009, 11:23

Eu nu tin sa ma impartasec su sf impartasanie uscata(nici nu m-am impartasit in ulimii ani cu sf impartasanie uscata),dar am avut unele discutii cu un preot care impartaseste f mult cu sf impartasanie uscata si m-a intrebat ca unde scrie si pe ce temei biblic sau dogmatic sa nu impartaseasca cu sf impartasanie uscata ci doar cu sf impartasanie pregatita la fiecare sf liturghie.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde ccristi » 11 Aug 2009, 07:43

La liturghia cind se face sf impartasanie uscata participa o multime de enoriasi care pe parcursul anului se impartasesc cu aceasta sf impartasanie(nu sunt sfintite de dragul de a le sfinti).
Eu as dori daca se poate un raspuns mai convingator.
Ce e in neregula a te impartasi cu sf impartasanie uscata?
Repet eu unul nu ma impartasesc cu sf impartasanie uscata si nici nu intentionez sa fac asta ci doar vreau sa inteleg ac problema ci sa dau o replica convingatoare unui preot care crede in asta.

Va multumesc

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde danadoina » 11 Aug 2009, 09:48

Ce e in neregula a te impartasi cu sf impartasanie uscata?
...ca poate sa eludeze evtl. participarea regulata si normala la Sf. Liturghie ... ;) ! deci la viata de rugaciune a Bisericii,
eu stiam ca aceasta este doar pt. cazuri exceptionale, de ex. bolnavi la pat care nu se pot deplasa la biserica...

e ca si medicul de pe Salvare care merge doar la bolnavi grav care nu se pot deplasa, normal merge bolnavul la spital... :P asta nu inseamna ca este in medicul de la Salvare ceva in neregula ci doar ca nu poate fi o varianta de tot momentul...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde ccristi » 11 Aug 2009, 11:38

Va multumesc
Stiam f bine asta.
Dar eu doresc un raspuns dpdv teologic.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde ccristi » 17 Aug 2009, 08:21

Ce trebuie facut daca cel impartasit vomita sf impartasanie?
Ne este permis a saruta icoanele imediat dupa ce am primit sf impartasanie?
Ne este permis a ne spala dimineata pe dinti in ziua in care urmeaza sa ne impartasim si seara dupa ce ne-am impartasit?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2009, 09:52

Nu trebuie să scrieţi de mai multe ori întrebările, chiar dacă nimeni ÎNCĂ nu va răspuns.
Ce trebuie facut daca cel impartasit vomita sf impartasanie?
1. Dacă cineva se simte rău şi ştie că poate voma, dacă nu e pe moarte, să nu se împărtăşească.
2. Dacă cineva s-a împărtăşit, şi apoi simte că are senzaţie de vomă, să aibă o pungă lângă el şi să vomite în ea, apoi să o îngroape la un loc ferit. La prima ocazie să meargă la duhovnic, să se spovedească şi să primească canon. Se analizează cazul şi după situaţie, se dă un anumit canon.
3. Dacă cineva a vomat pe neaşteptate, tb să spele locul în care a vomat şi să îngroape toate cele strânse la un loc ferit. Apoi merge şi se spovedeşte şi premeşte canon.
Ne este permis a saruta icoanele imediat dupa ce am primit sf impartasanie?
Haideţi să vorbim corect. E vorba de împărtăşire (ca acţiune), nu de împărtăşanie.
Imediat după împărtăşire nu e voie şi nici nu e nevoie de a săruta icoanele. După ce au fost şterse buzele celui împărtăşit, apoi acesta ia anafură şi aghiasmă (sau vin), nu mai e nici un pericol de a curge ceva din gură pe icoane şi de a profana Sfintele Taine. Preotul oricum sărută după aceea Evanghelia, Sf. Masă, Cruci şi Icoane. De ce oare creştinului i-ar fi interzis asta.
Trebuie să se mai ştie că în Biserica Rusă şi azi se păstrează vechiul obicei de a săruta imediat după împărtăşire Sf. Potir. Mă refer la mireni!
Ne este permis a ne spala dimineata pe dinti in ziua in care urmeaza sa ne impartasim si seara dupa ce ne-am impartasit?
Seara după ce ne-am împărtăşit nu e chiar indicat, dar nici nu cred că e păcat f. mare, mai ales dacă după împărtăşire s-au luat cel puţin 2 mese bune...
Cât despre dimineaţă, nu e permis, ci e obligatoriu ca fiecare să se spele pe dinţi. Bineînţeles, să aibă grijă să nu înghită apă atunci când îşi clăteşte gura, iar dacă din ispita diavolului a şi înghiţit un gât, Canonul 16 al Sf. Timotei al Alexandriei îi permite să se împărtăşească.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde ccristi » 18 Aug 2009, 08:29

Va multumesc
Dar raspunsul este DA sau NU?
Imediat după împărtăşire nu e voie şi nici nu e nevoie de a săruta icoanele-INTELEG CA NU ESTE PERMIS.
Preotul oricum sărută după aceea Evanghelia, Sf. Masă, Cruci şi Icoane. De ce oare creştinului i-ar fi interzis asta.
INTELEG CA DA ,ESTE PERMIS.
De unde avem certitudinea ca dupa ce luam anafura si aghiasma sau vin ,prin buzele noastre nu se mai atinge sf impartasanie de icoane?
Eu nu am vazut nici un preot care sa mai sarute sf evanghelie sau icoane dupa impartasanie(probabil in altar se intimpla asta) ;
In ce moment liturgic se intimpla asta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde protosinghel » 18 Aug 2009, 10:28

Eu am scris clar şi corect. Nu am nici o vină că cineva nu înţelege...
Iertaţi!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 26 Oct 2009, 09:41

Daca se depaseste momentul impartasirii(Cu frica de D-zeu...) si mai apare spre sfirsitul slujbei cineva sa se impartaseasca ;in special copii mici cum se procedeaza?
-nu-l mai impartasim ca nu a venit la timp
-il impartasim cu impartasanie din potirul in care s-a facut Sf impartasanie din acea zi
-il impartasim din potirul cu sf Taine Uscate

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 26 Oct 2009, 14:25

În astfel de situaţii, dacă Sfintele Taine nu au fost consumate de preot, dar totuşi duse la Proscomidiar, preotul iese încă odată prin Sfintele Uşi şi-i împărtăşeşte pe cei care au rămas. Dacă însă Sfintele Taine au fost consumate, atunci se poate împărtăşi din cele uscate.
Oricum, astfel de excepţii se pot face doar în cazul copiilor şi a bolnavilor (mai grav), pt că restul trebuie să stea la toată Liturghia (şi chiar Vecernia şi Utrenia) pt a se putea împărtăşi.

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde daniil » 27 Oct 2009, 17:29

În astfel de situaţii, dacă Sfintele Taine nu au fost consumate de preot, dar totuşi duse la Proscomidiar, preotul iese încă odată prin Sfintele Uşi şi-i împărtăşeşte pe cei care au rămas. Dacă însă Sfintele Taine au fost consumate, atunci se poate împărtăşi din cele uscate.
Oricum, astfel de excepţii se pot face doar în cazul copiilor şi a bolnavilor (mai grav), pt că restul trebuie să stea la toată Liturghia (şi chiar Vecernia şi Utrenia) pt a se putea împărtăşi.
Parinte Protosinghel,

Dar daca preotul a varsat in Sf Potir miridele ca apoi sa ''potriveasca'' impartasania la final, nu e riscant sa mai impartasesti pe urma oamenii? eu stiam ca laicii se impartasesc numai din NI si KA; de unde mai stie preotul pe urma care bucatica e NI sau KA si care e mirida?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 19:40

Dar daca preotul a varsat in Sf Potir miridele ca apoi sa ''potriveasca'' impartasania la final, nu e riscant sa mai impartasesti pe urma oamenii? eu stiam ca laicii se impartasesc numai din NI si KA; de unde mai stie preotul pe urma care bucatica e NI sau KA si care e mirida?
1. "Regula" împărtăşirii doar din NI şi KA este relativă. În principiul se poate împărtăşi şi din IC, care a fost pusă chiar la început în Potir.
2. Aceste 3 părticele: IC, NI şi KA sunt foarte mari în comparaţie cu miridele, şi nici un pericol de a le confunda nu există. La momentul împărtăşirii, preotul nu ia o părticică gata delimitată, ci rupe cu linguriţa dintr-o bucată mai mare de Sf. Trup. Repet, dacă NI şi KA au fost bucăţite sau consumate, se poate lua fără nici o problemă din părticica IC.
3. Copiii, dacă sunt încă foarte mici, oricum se împărtăşesc doar cu Sf. Sânge (o mică picătură), pt că e riscant să le dai şi Sf. Trup.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 28 Oct 2009, 11:18

Va rog sa spuneti ce se intimpla in cazul cand se termina Sf Impartasanie?
-se da impartasanie uscata cu potirul de portelan
-se prepara in potirul principal impartasania uscata
-se pune vin peste putinul ce a mai ramas din sf impartasanie
-se pregateste o noua impartasanie
-ii chemam pe credinciosi la urmatoarea liturghie
-altele(rog detaliati)

Va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2009, 11:22

Întrebările nu sunt clare:
Va rog sa spuneti ce se intimpla in cazul cand se termina Sf Impartasanie?
În ce condiţii? Şi de ce să se termine?
se da impartasanie uscata cu potirul de portelan
Sorry, dar eu ca liturgist nu ştiu care-i faza cu "potirul de porţelan"...
se pregateste o noua impartasanie
La aceeaşi Liturghie? Exclus...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 28 Oct 2009, 11:37

La sarbatori mari la Sf Liturghie cand sunt f multi credinciosi de impartasait si se poate intimpla ca Sf Impartasanie sa nu fie suficienta.
Potirul de portelan am vazut ca se foloseste doar la Sf Impartasanie uscata.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2009, 11:47

se poate intimpla ca Sf Impartasanie sa nu fie suficienta.
Se poate întâmpla sau ştii cazuri când s-a întâmplat?
Potirul de portelan am vazut ca se foloseste doar la Sf Impartasanie uscata.
E o invenţie locală..., dar cumva motivată, pt că în BOR nu există trusă specială pentru împărtăşirea cu Sf. Taine uscate, aşa cum au ruşii şi grecii. Am văzut preoţi români care pun Sf. Împărtăşanie în şerveţele (pt nas) şi le poartă prin buzunare... :o
Cred că în prezent nu-i chiar atât de greu de cumpărat o trusă specială normală şi să nu mai umblăm cu tot felul de invenţii...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări legate de Sf. Liturghie

Mesaj necititde ccristi » 28 Oct 2009, 12:17

se poate intimpla ca Sf Impartasanie sa nu fie suficienta.
Se poate întâmpla sau ştii cazuri când s-a întâmplat?
Nu cunosc cazuri ,dar daca se intimpla ce ar trebui facut? Banuiesc ca s-a ridicat si aceasta problema.De aceea v-as ruga sa explicati.
Va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impartasirea clericilor şi mirenilor

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2009, 12:24

Toate măsurile trebuie luate încă de la Proscomidie: ca să fie Agneţul mare şi vin suficient în Potir. Există chiar un "avertisment" cu referire la aceasta în Liturghier.
Dar după ce s-a terminat Sf. Împărtăşanie e greu de spus ce se poate face. Sunt mai multe variante, dar care nu sunt acceptate de toţi:
- dacă nu a ajuns Sf. Trup, se iau părticele uscate şi se pun în Potir. Este o ieşire din situaţie care nu contravine niciunei reguli.
- dacă nu ajunge Sf. Sânge, e mai greu. Grecii acceptă turnarea vinului peste puţinul Sf. Sânge care-l au în potir. Ruşii şi românii nu acceptă aşa ceva, de aceea, o ieşire din situaţie nu există, decât aceea de a fi prudent de la început, mai ales în Postul Mare, când sunt mai mulţi la împărtăşit.


Înapoi la “Dumnezeiasca LITURGHIE. Istorie, rânduială şi explicare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX