Cădirea cu căţuia

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
GeorgeS
Mesaje:6
Membru din:04 Apr 2010, 18:24
Confesiune:ortodox
Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde GeorgeS » 12 Apr 2010, 12:47

Hristos a inviat!



Preacuvioase Parinte, am vazut mai sus o cadire de la Sfantul Munte cu catuia, de un paracliser, cu un aer pe spate in timpul cantarii Sfinte Dumnezeule de la Liturghie.Mi s-a confirmat mai deunazi acest lucru (m-am reintors sambata de la Athos) si as vrea sa aflu mai multe despre aceasta cadire.(rostul ei in acest moment liturgic, daca se mai cadeste si la Apostol, originea ei etc.)
Va multumesc si binecuvantati!

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: cadirea cu catuia

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Mar 2011, 12:05

sa nu fie cumva Sfinte Dumnezeule de la sfarsitul Doxologiei mari de la Utrenie.
in legatura cu cadirea cu catuia observ ca cel care cadeste manuieste cadelnita ca si cum ar tine ritmul cantarii, asa cum fac monofizitii copti cu alele mici talgere care tin rutmul acela asemanator melodiilor orientale (manelelor :))


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 17:10

Îmi cer scuze, dar abia acum am văzut acest topic. Era cazul să-mi amintiţi printr-un mesaj privat sau altfel... Dar mai bine mai târziu decât deloc.

Deci aici este vorba despre cădirea la "Sfinte Dumnezeule" din cadrul Liturghiei şi nu al Doxologiei. Vă ataşez cel mai frumos model de combinaţie a cântării cu ritmul căţuii (Înregistrare de la Mănăstirea Ormylia, 1985).
Athoniţii, la sărbători, fac 2 cădiri: una la "Sfinte, Dumnezeule" ( cu căţuia, toată biserica) şi alta la "Aliluia" (cu cădelniţa, doar în faţa Sf. Mese, pt Evanghelie) - şi aşa e corect, după cum am scris aici. Iar în zilele de rând, ei cumulează cele 2 cădiri la Apostol, făcând o cădire "mijlocie", ca şi în tradiţia noastră.

Cât despre copţi, e bine să ştim că acelea nu sunt "talgere", ci nişte ripide cu clopoţei. În BOR ripidele au dispărut, inclusiv de la slujbele arhiereşti, dar mai ales ruşii, le păstrează. Faptul că monofiziţii şi armenii fac gălăgie cu ele, este o exagereare a unui obicei care totuşi are rădăcini vechi.
Fişiere ataşate
09_Dynamis.mp3
(8.29MiB)Descărcat de 1328 ori

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Mar 2011, 20:10

imi cer scuze nu am stiut ca la liturghie este acea cadire cu catuia
FOARTE FRUMOASA CANTAREA SI RITMUL CATUIEI face un farmen mult mai mistic liturghiei dupa parerea mea si parca te inalta mai mult cu gandul la Dumnezeu,
referitor la ce am zis cu acele talgere pe care dumneavoastra at spus ca sunt ripide eu am vazut in filmulet ca sunt doua ....... (ca si capacele de oala) pe care diaconii sau ce or fi le tin in maini si le lovesc
iar despre ripide la noi in banat mai ales la sate (nu in toate pentru ca preotii de azi le considera netrebuinciase si asa este ca sunt folosite de diaconi) se iese cu ele in procesiuni dar si-au pierdut foarte mult din rost si semnificatie

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protopsalt » 08 Mar 2011, 21:20


Deci aici este vorba despre cădirea la "Sfinte Dumnezeule" din cadrul Liturghiei şi nu al Doxologiei. Vă ataşez cel mai frumos model de combinaţie a cântării cu ritmul căţuii (Înregistrare de la Mănăstirea Ormylia, 1985).
Athoniţii, la sărbători, fac 2 cădiri: una la "Sfinte, Dumnezeule" ( cu căţuia, toată biserica) şi alta la "Aliluia" (cu cădelniţa, doar în faţa Sf. Mese, pt Evanghelie) - şi aşa e corect, după cum am scris aici. Iar în zilele de rând, ei cumulează cele 2 cădiri la Apostol, făcând o cădire "mijlocie", ca şi în tradiţia noastră.
Cadire cu catuia se mai face si azi la unele manastiri de maici din Romania, la "Sfinte Dumnezeule".

GeorgeS
Mesaje:6
Membru din:04 Apr 2010, 18:24
Confesiune:ortodox

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde GeorgeS » 10 Mar 2011, 16:43

Pe mine va rog sa ma iertati, parinte protosinghel, dar daca am vazut ca nu mi-ati raspuns, nu am mai insistat....
M-am gandit ca am gresit ca nu m-am prezentat mai intai, asa ca o fac acum (dupa aproape un an, spre rusinea mea).
Ma numesc George si sunt preot ortodox roman in Episcopia Sloboziei si Calarasilor. Am aproape 14 ani de preotie si iubesc f.mult slujirea si muzica psaltica.
Inca o data , blagosloviti si ma iertati pe mine pacatosul....

GeorgeS
Mesaje:6
Membru din:04 Apr 2010, 18:24
Confesiune:ortodox

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde GeorgeS » 10 Mar 2011, 17:12

În legătură cu fişierul ataşat de sfinţia voastră, acel Dynamis este al lui Kiriakos Ioannidis Kalogiros pe glasul 1....
Mă mir că şi monofiziţii au aceasta minunată cântare...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mar 2011, 19:14

În legătură cu fişierul ataşat de sfinţia voastră, acel Dynamis este al lui Kiriakos Ioannidis Kalogiros pe glasul 1....
Da, părinte, ştim. Este şi în română.
Mă mir că şi monofiziţii au aceasta minunată cântare...
Părinte, înregistrarea este de la Ormylia, din Grecia. Cea mai cunoscută mănăstire de maici din toată Grecia (la moment: 110 maici).

GeorgeS
Mesaje:6
Membru din:04 Apr 2010, 18:24
Confesiune:ortodox

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde GeorgeS » 11 Mar 2011, 14:48

Da,este ortodoxa, ma iertati.

protosebastian
Mesaje:10
Membru din:02 Sep 2013, 14:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:psalt,citet,paraclisier,elev

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosebastian » 06 Sep 2013, 10:26

PARINTE!
1)VA ROG IMI PUTETI SPUNE CU ACEASTA CATUIE CINE POATE TAMAIA IN BISERICA,DOAR MONAH SAU SI MIREAN,FRATE,RASOFOR?SI BINECUVANTAREA CUI TREBUIE PT A PUTEA FACE ACEST LUCRU?
2)SPUNETIMI VA ROG FRUMOS CARE SUNT SLUJBELE LA CARE SE TAMAIAZA CU ACEASTA CATUIE,SI IN CE MOMENTE DIN ACESTEA?
MULTUMESC!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2013, 18:00

După tradiţia liturgică ortodoxă ea se foloseşte doar de rasofori şi monahi, inclusiv rasofoare şi monahii (bineînţeles fiecare în mănăstirile lor).
Chiar dacă este preot de faţă, este prevăzut să se facă cădirea cu căţuia în următoarele momente:
- la "Doamne, strigat-am...", numai la privegheri, nu şi în zilele de rând
- la Polieleu (de fiecare dată când se cântă)
- la "Sfinte Dumnezeule", inainte de Apostol, dar numai în duminici şi la sărbători cu priveghere; deja la Aliluia cădeşte diaconul
- la Pavecerniţă sau la cântarea unor Canoane/Acatiste
- la trapeză, când se face rânduiala Panaghiei.

protosebastian
Mesaje:10
Membru din:02 Sep 2013, 14:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:psalt,citet,paraclisier,elev

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosebastian » 06 Sep 2013, 18:49

dar cineva hirotesit in citet sau ipodiacon poate?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2013, 18:50

dar cineva hirotesit in citet sau ipodiacon poate?
Cred că ipodiaconul poate, dar citeţul nu. Citeţul trebuie să stea la strană...

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde silvestru » 08 Sep 2013, 14:13

Chiar dacă este preot de faţă, este prevăzut să se facă cădirea cu căţuia în următoarele momente:
- la "Doamne, strigat-am...", numai la privegheri, nu şi în zilele de rând
- la Polieleu (de fiecare dată când se cântă)
- la "Sfinte Dumnezeule", inainte de Apostol, dar numai în duminici şi la sărbători cu priveghere; deja la Aliluia cădeşte diaconul
- la Pavecerniţă sau la cântarea unor Canoane/Acatiste
- la trapeză, când se face rânduiala Panaghiei.
Parinte, unde sunt prevazute aceste indicatii pentru cadiri?
La Aliluia, diaconul trebuie sa cadeasca in jurul sf mese, sau doar in fata acesteia?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosinghel » 09 Sep 2013, 11:58

Parinte, unde sunt prevazute aceste indicatii pentru cadiri?
În Tipicul aghioritic de la Mănăstirea Dionisiou.
La Aliluia, diaconul trebuie sa cadeasca in jurul sf mese, sau doar in fata acesteia?
Corect ar fi doar în faţa Sf. Mese şi pe traseul spre amvonul de unde se va citi. Aşa s-a ajuns la o întreagă cădire mică.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde Pr Haralambie » 10 Noi 2016, 06:15

Chiar dacă este preot de faţă, este prevăzut să se facă cădirea cu căţuia în următoarele momente:
- la "Doamne, strigat-am...", numai la privegheri, nu şi în zilele de rând
Dar la vecerniile in care nu sunt privegheri dar nici de rand nu sunt? Vecernia de sambata seara, de exemplu.
- la Polieleu (de fiecare dată când se cântă)
La Polieleu sai la Marimuri ? Avem perioada cand este Polieleu dar nu si Marimuri.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cădirea cu căţuia

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2016, 14:32

1. Ca să fie mai clar: în cazul Privegherii, cădirea cu căţuia la "Doamne strigat-am" se face doar la Vecernia Mică. Dacă nu este priveghere, nu-i nici Vecernie Mică. La Vecernia Mare tot timpul cădirea se face cu cădelniţa (diaconul sau preotul).

2. În Athos Polieleu se cântă integral, adică: Psalmul 134, 135 + Megalinariile (care sunt diferite de-ale noastre). Cădirea cu căţuia se face tot timpul la Psalmul 135, care e destul de lung şi suficient pentru a cădi, chiar dacă se cântă ritmat. Vorbim iarăşi despre privegheri, pentru că în duminicile obişnuite nu se face priveghere (chiar dacă este sau nu Polieleu), iar cădirea o face preotul la Binecuvântările Învierii.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX