Binecuvantarea pt Impartasire

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Binecuvantarea pt Impartasire

Mesaj necititde porfirie » 03 Mai 2010, 11:08

Cunosc preotii care spovedesc si dau binecuvantare (celor care le sunt fii duhovnicesti) pana la o luna la toate liturghiile care participa sa se impartaseasca,daca nu intervine ceva grav de spovedit, ma rog cu pravila fiecaruia acasa, la slujbe etc si preoti care desi spovedesc la acelasi interval si dau binecuvatare pt impartasit(des 8-) ) solicita chiar si de la cei care locuiesc la sute de km, binecuvantare prin telefon sambata seara etc...cum procedati parinte, si cum e mai bine?si de unde vine asta? ca daca preotii sunt pe aceiasi treapta ca si mirenii la impartasit ei se spovedesc lunar si mai rar si nu iau de fiecare data binecuvantare :? .
Ultima oară modificat 03 Mai 2010, 20:24 de către porfirie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Binecuvantarea pt Impartasire

Mesaj necititde protosinghel » 03 Mai 2010, 12:10

Ţinând cont:
- de faptul că nu toţi acceptă practica pe deplin (şi singura) ortodoxă a împărtăşirii sistematice: dar şi
- de faptul că chiar şi unii creştini mai instruiţi au tendinţe de a exagera în unele situaţii (fie în cele "de-a dreapta", fie în cele "de-a stânga");
- şi eu ţin ca fiii mei duhovniceşti să ceară binecuvântare înainte de fiecare împărtăşire, chiar şi prin telefon, SMS, mail etc.

Cu spovedania: de la 1 săptămână până maxim la 3 săptămâni, cu împărtăşire sistematică în acest răstimp.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Binecuvantarea pt Impartasire

Mesaj necititde porfirie » 03 Mai 2010, 20:27

Si pana la cate ori pe saptamana va impartasiti fii duhovnicesti?...stiu ca maxim posibil e 7 :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Binecuvantarea pt Impartasire

Mesaj necititde protosinghel » 04 Mai 2010, 07:10

Si pana la cate ori pe saptamana va impartasiti fii duhovnicesti?...stiu ca maxim posibil e 7
Depinde de om. Admintem şi numărul maxim uneori...


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX