sfintirea casei

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox
sfintirea casei

Mesaj necititde David33 » 15 Aug 2010, 21:15

parinte Petru , va rog sa ma lamuriti in legatura cu sfintirea casei: cum este corect sa se faca ungerea cu uleiul sfintit: pe toti peretii dintr-o camera sau numai pe peretele pe care se afla icoanele? Multi preoti ung toti peretii si, sincer nu mi se pare un lucru prea corect. La slujba de sfintire a apei este corect sa pomenesc cetele de sfinti doar pe categorii (de ex: cu ale prea cuviosilor parintilor nostri, cu ale sfintilor, bunilor, biruitorilor mucenici), sau trebuie neaparat pomeniti sfintii nominal, la rugaciunea de sfintire fiind cel putin 30 de sfinti? Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde protosinghel » 16 Aug 2010, 17:24

va rog sa ma lamuriti in legatura cu sfintirea casei: cum este corect sa se faca ungerea cu uleiul sfintit: pe toti peretii dintr-o camera sau numai pe peretele pe care se afla icoanele? Multi preoti ung toti peretii si, sincer nu mi se pare un lucru prea corect.
Molitfelnicul nu prevede clar această rânduială. Eu cred că cel mai corect ar fi ca ungerea să se facă (doar) în cele 4 coluţuri ale casei, indiferent de numărul de camere şi fără vreo legătură cu icoanele de pe pereţi, căci acolo unde sunt icoane, ce rost are să mai faci şi o cruce. Pe lângă cele 4 colţuri ale casei cred că ar fi bine să se facă cruce şi deasupra uşii de la intrare.
La slujba de sfintire a apei este corect sa pomenesc cetele de sfinti doar pe categorii (de ex: cu ale prea cuviosilor parintilor nostri, cu ale sfintilor, bunilor, biruitorilor mucenici), sau trebuie neaparat pomeniti sfintii nominal, la rugaciunea de sfintire fiind cel putin 30 de sfinti?
Cred că ar trebui doar cetele, fără toate acele nume. Nici nu se discută...

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde catalinconstantin » 24 Mai 2011, 20:21

In Aghiasmatarul nou al BOR nu scrie nimic despre ungerea cu ulei sfintit.
As dori in alt rand sa va intreb daca pot sa savarsesc sfintirea casei fara cantaret.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mai 2011, 21:28

In Aghiasmatarul nou al BOR nu scrie nimic despre ungerea cu ulei sfintit.
N-am văzut, dar mi se pare straniu şi chiar dubios.
As dori in alt rand sa va intreb daca pot sa savarsesc sfintirea casei fara cantaret.
Sigur că da, dacă nu-l aveţi. Dar dacă vreţi să scăpaţi de cântăreţ doar pentru a nu împărţi cu el, atunci e mai grav...
Cei doi psalmi din rânduială îi puteţi da spre citire gazdei. Sper că pe ei nu-i alungaţi de acasă... :) Cred că aţi înţeles gluma.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde catalinconstantin » 25 Mai 2011, 21:11

Am inteles. Nu este vorba de imparteala, ci de o deplasare intr-o alta localitate la o ruda.
Va multumesc pentru raspunsul rapid.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde catehumen » 09 Iul 2011, 00:50

Unii preoţi consideră că slujba de sfinţire a casei trebuie făcută doar o singură dată (după cum probabil sugerează chiar titlul acestei slujbe din Molitfelnic: Binecuvîntarea casei noi în care urmează a locui cineva pentru întîia oară), în rest să fie făcută Sfeştania şi stropirea casei cu agheasmă.
Ce părere aveţi?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde protosinghel » 09 Iul 2011, 09:19

Unii preoţi consideră că slujba de sfinţire a casei trebuie făcută doar o singură dată (după cum probabil sugerează chiar titlul acestei slujbe din Molitfelnic: Binecuvîntarea casei noi în care urmează a locui cineva pentru întîia oară), în rest să fie făcută Sfeştania şi stropirea casei cu agheasmă.
Ce părere aveţi?
N-am nici un motiv să nu fiu deacord.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde catehumen » 09 Iul 2011, 23:43

S-ar putea ca în cadrul slujbei de sfinţire a casei celei noi, după rugăciunea asupra untdelemnului, să se pună rugăciunile de la sfinţirea cea mică a apei ("Stăpîne Doamne, Dumnezeul nostru, cel mare întru sfat şi minunat în lucruri..." ş.u.).
Cred că astfel ar fi mai bine, decît o simplă "înmulţire a aghesmei", cum de obicei se practică.
Ar mai trebui de adăugat ceva sau sunt destule aceste rugăciuni?

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde catalinconstantin » 31 Aug 2011, 14:29

In Molitfelnic se specifica clar ca una este sfestania si alta este randuiala binecuvantarii casei noi, in care urmeaza a locui cineva pentru intaia oara. Deci ungerea cu untdelemn pe pereti se face doar cu ocazia randuielii binecuvantarii.
Eu asa inteleg.

prmihai
Mesaje:25
Membru din:12 Noi 2009, 00:34
Confesiune:ortodox

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde prmihai » 11 Mar 2013, 23:08

În cazul în care ca preot faci sfinţirea unei case şi apoi, după câţiva ani, proprietarii vând casa şi se mută din sat, iar casa e cumpărată de către altcineva care te solicitată să faci sfinţirea casei care pentru ei e nouă, cum vi se pare potrivit a proceda? Eu personal am făcut sfinţirea casei deşi ştiam că tot eu o mai sfinţisem cu câţiva ani în urmă.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: sfintirea casei

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mar 2013, 01:33

În cazul în care ca preot faci sfinţirea unei case şi apoi, după câţiva ani, proprietarii vând casa şi se mută din sat, iar casa e cumpărată de către altcineva care te solicitată să faci sfinţirea casei care pentru ei e nouă, cum vi se pare potrivit a proceda? Eu personal am făcut sfinţirea casei deşi ştiam că tot eu o mai sfinţisem cu câţiva ani în urmă.
Binecuvântarea (nu sfinţirea) casei nu înseamnă rugăciune asupra pereţilor... Deci aţi făcut corect că aţi făcut toată rânduiala din nou.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX