Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox
Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde Alexandru b17 » 27 Noi 2010, 17:29

Sarut mana parinte! Va rog as dori sa aflu despre vechiul obicei de a scoate icoana prazniculi la Utrenie. [Intru cat nu am vazut niciodata cum se face, as dori sa va intreb care ar fi randuiala ei si momentul la care ar trebui sa se faca, precum si persoanele implicate(1, 2,5 preoti; 1,2,5 diaconi, etc)]. Multumesc!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde porfirie » 01 Dec 2010, 22:09

Sarut mana parinte! Va rog as dori sa aflu despre vechiul obicei de a scoate icoana prazniculi la Utrenie. [Intru cat nu am vazut niciodata cum se face, as dori sa va intreb care ar fi randuiala ei si momentul la care ar trebui sa se faca, precum si persoanele implicate(1, 2,5 preoti; 1,2,5 diaconi, etc)]. Multumesc!
Unde ati citit despre asta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde protosinghel » 01 Dec 2010, 22:34

Dacă sincer, nu înţeleg nici eu la ce se referă.
Există un obicei, nici pe departe vechi şi doar în anumite părţi ale Bisericii Ruse (sau poate şi prin alte părţi), ca la începutul Polieleului unei sărbători să se scoate icoana sărbătorii în mijlocul bisericii. Eu însă nu sunt deacord cu aşa ceva, pt că ar ieşi că toată Vecernia şi aproape jumătate de Utrenie pe tetrapod stă o altă icoană şi nu cea a sărbătorii.
Dacă însă e vorba despre altceva, atunci chiar nu ştiu!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde porfirie » 01 Dec 2010, 22:57

Poate ati vazut-o intr-un loc unde face Litia dupa Utrenie si a iesit la Litie...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde protosinghel » 01 Dec 2010, 23:15

Litia dupa Utrenie
Din păcate există şi asemenea prostii...

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde Alexandru b17 » 02 Dec 2010, 18:43

Dacă sincer, nu înţeleg nici eu la ce se referă.
Există un obicei, nici pe departe vechi şi doar în anumite părţi ale Bisericii Ruse (sau poate şi prin alte părţi), ca la începutul Polieleului unei sărbători să se scoate icoana sărbătorii în mijlocul bisericii. Eu însă nu sunt deacord cu aşa ceva, pt că ar ieşi că toată Vecernia şi aproape jumătate de Utrenie pe tetrapod stă o altă icoană şi nu cea a sărbătorii.
Dacă însă e vorba despre altceva, atunci chiar nu ştiu!
Am gasit ceva despre acest lucru in Tipicul tiparit de Alba Iulia, editia 2003, pag 46.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde porfirie » 03 Dec 2010, 16:09

Litia dupa Utrenie
Din păcate există şi asemenea prostii...
Eu n-am vazut si nici n-am de gand dar tot aici am citit ca se mai practica! ;)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde porfirie » 03 Dec 2010, 16:10

Am gasit ceva despre acest lucru in Tipicul tiparit de Alba Iulia, editia 2003, pag 46.
Transcrieti-ne si noua sa vedem la ce se refera ca suntem curiosi!

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde Alexandru b17 » 26 Apr 2011, 16:35

In unele parti se mai pastreaza, la manastiri si catedrale, vechiul ritual al scoaterii si inchinarii icoanei sfantului (a praznicului) in mijlocul bisericii, in timpul cantarii Polieleului. Cand incepe sa se cante Polieleul, se deschid usile imparatesti si preotul (in sobor protosul), precedat de diacon cu lumanare aprinsa, vine, ia icoana sfantului (a praznicului) asezata pe tetrapod (iconostas) si o duce in mijlocul naosului, asezand-o pe un analog. Stand amandoi in fata icoanei, la vreme incep cantarea Marimurilor de dupa Polieleu; apoi, aducandu-i-se cadelnita, preotul cadeste mai intai icoana imprejur, apoi naosul si toata biserica, precedat de diacon, care tine in maini faclie aprinsa. Dupa cadire saruta icoana si intra amandoi in sfantul altar. Icoana ramane in mijlocul bisericii, spre a fi sarutata de toti fratii (sau de credinciosi) ca si Sfanta Evanghelie duminica, iar la sfarsitul Doxologiei e luata de preot si diacon cu aceeasi solemnitate si depusa pe tetrapodul pe care sta de obicei icoana hramului, unde ramane pana la odovania sarbatorii respective (la sarbatorile sfintilor ramane pana la vecernia din seara zilei respective).

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde PanainteGabriel » 02 Iun 2011, 22:26

Nu stiu cum e prin alte parti, dar de cand sunt eu mic si merg la Biserica (8-9) ani, la Utrenie, dupa ce se citeste Evanghelia, se canta Invierea Ta Hristoase si pr scoate Sf.Evanghelie in mijlocul Bisericii.Ea sta spre inchinare pana la sfarsitul Doxologiei, cand se canta Sfinte Dumnezeu... iar pr o ia si o duce in Altar frumos.Apoi urmeaza, cred ca o ectenie de sfarsit si binecuvantarea de inceput de Sf.Liturghie. :mrgreen: Cu icoana...nu am vazut.
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde protosinghel » 03 Iun 2011, 01:15

Nu stiu cum e prin alte parti, dar de cand sunt eu mic si merg la Biserica (8-9) ani, la Utrenie, dupa ce se citeste Evanghelia, se canta Invierea Ta Hristoase si pr scoate Sf.Evanghelie in mijlocul Bisericii.Ea sta spre inchinare pana la sfarsitul Doxologiei, cand se canta Sfinte Dumnezeu... iar pr o ia si o duce in Altar frumos.Apoi urmeaza, cred ca o ectenie de sfarsit si binecuvantarea de inceput de Sf.Liturghie. :mrgreen: Cu icoana...nu am vazut.
Da, interesante lucruri se cântă pe la voi... ;) Şi încă îţi crează impresia că la fiecare Utrenie, chiar dacă nu-i duminică. Or întrebarea era anume despre Sărbătorile de peste săptămână.

kyrillos
Mesaje:1
Membru din:04 Mai 2011, 10:51
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde kyrillos » 06 Iun 2011, 16:01

Randuiala scoaterii icoanei la Polieleu se face la Manastirea Antim din Bucuresti, la privegherile sarbatorilor care nu cad duminica. Parintii mai vechi spun ca obiceiul a fost adus de Parintele arhim. Sofian Boghiu, din Basarabia. Aceasta practica este amintita si in Liturghierul romanesc (ed. 2000, p. 21), la sfarsitul ,,privegherii de toata noaptea", precum si in Arhieraticon (la randuiala utreniei, cu arhiereu).

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde Alexandru b17 » 12 Iun 2011, 19:41

Scoaterea icoanei la Manastirea Sihastria


Scoaterea icoanei la Manastirea Antim
http://video.crestinortodox.ro/17fAM3qt ... renia.html

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde nikolai » 18 Feb 2013, 14:07

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:04 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde protosinghel » 18 Feb 2013, 14:42

Nikolai, mi se pare chestia asta exagerată. Tot timpul "prima doxologie" a sărbătorii au fost considerate stihirile de la "Doamne strigat-am" şi mai ales stihira de la "Slavă", înainte de procesiunea cu cădelniţa la Vecernie. Faptul că în Moldova puţini care le mai cântă, ci majoritatea le citesc, a făcut să nu se mai înţeleagă importanţa acestor stihiri.
Iarăşi foarte importantă este cântarea la sfârşitul Vecerniei şi la începutul Utreniei a troparului sărbătorii.
Iar în privinţa Polieleului situaţia e mai încurcată. De exemplu, la greci (inclusiv în Athos) nici nu există "Mărimurile" pe care le avem noi, ci la Psalmii 134 şi 135 cântaţi integral (!) ei mai adaugă alte stuhuri tematice din psalmi în funcţie de categoria sfântului (ierarh, mucenic, cuvios). Deci numele sfântului nici nu este pomenit la Polieleul original. Şi atunci ce fel de "primă doxologie" poate fi asta?
Şi iată aşa necunoaşterea duce la interpretări greşite...

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde nikolai » 18 Feb 2013, 15:14

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:13 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

protosebastian
Mesaje:10
Membru din:02 Sep 2013, 14:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:psalt,citet,paraclisier,elev

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde protosebastian » 06 Sep 2013, 10:38

ACEASTA RANDUIALA SE MAI PRACTICA SI LA CATEDRALA MITROPOLITANA DIN CLUJ NAPOCA DE PARINTELE SIMEON PINTEA TIPICARUL CATEDRALEI, CARE MAI ADAUGA SI CATIVA BAIETI CU RIPIDE CARE IL INSOTESC LA CADIRE.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuiala scoaterii icoanei la Utrenie

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2013, 17:53

Aşa-i când te vezi deja arhiereu... Şi nu zic că-i păcat să faci astea, dar mie personal, toate bizantinismele astea (trecute şi prin filtrul fastului rusesc) tare îmi displac...


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX