Despre Polihroniu

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox
Despre Polihroniu

Mesaj necititde catalinconstantin » 01 Sep 2011, 21:01

Daca se poate sa-mi comunicati ceva legat de aceasta randuiala (istoric, practica)
La inceperea anului scolar este o randuiala la sfarsitul careia exista niste formulari la care se raspunde cu ,,La multi ani'' (de 3 ori).
Oare voi urma intreaga randuiala prevazuta, in contextul in care discursurile oficialitatilor pun la incercare rabdarea elevilor si a profesorilor, sau voi prescurta, asa cum am mai vazut in practica.
Va multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Polihroniu

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2011, 22:39

Daca se poate sa-mi comunicati ceva legat de aceasta randuiala (istoric, practica)
În Bizanţ (şi la greci astăzi) acesta era cântat doar pentru episcopi, iar în mănăstiri şi pt stareţi. De obicei înainte şi după slujbă sau numai la sfârşit.
La inceperea anului scolar este o randuiala la sfarsitul careia exista niste formulari la care se raspunde cu ,,La multi ani'' (de 3 ori).
Da, la ruşi asta e obligatoriu la orice "ierurgie" pt vii, aşa cum cele pt morţi se termină cu "Veşnică pomenire".
Oare voi urma intreaga randuiala prevazuta, in contextul in care discursurile oficialitatilor pun la incercare rabdarea elevilor si a profesorilor, sau voi prescurta, asa cum am mai vazut in practica.
Din câte-mi amintesc, acolo sunt 2 rânduieli, care se cumulează în una. Puneţi doar cereri şi rugăciuni mai relevante (care să nu repete aceleaşi idei) şi lăsaţi mai mult timp pt predică.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX