(Ne)lamuriri din randuiala utreniei

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
viorelstefan
Mesaje:1
Membru din:13 Ian 2014, 02:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:sfintele slujbe
(Ne)lamuriri din randuiala utreniei

Mesaj necititde viorelstefan » 13 Ian 2014, 03:20

La randuiala utreniei duminicale glas V, la un moment dat se spune: "După Dumnezeu este Domnul...se cântă troparul învierii glasului de rând(de două ori); apoi Slavă...troparul sfântului zilei, din Minei; Şi acum...troparul Născătoarei de Dumnezeu de la glasul troparului sfântului. După aceea, cântăreţul zice: Doamne miluieşte(de 3 ori) Slavă... Şi acum...şi se citesc Catismele de rând din Psaltire (Duminică dimineaţa: Catisma a doua, a treia şi a şaptesprezecea), pe analogul aşezat din vreme în mijlocul bisericii, sub policandru. Apoi preotul rosteşte ectenia mică, după care cântăreţul citeşte îndată, cu glas mare şi rar, Ipacoi (Subascultâtorul) al glasului de rând. De îngerească vedere spăimântându-se cu mintea Mironosiţele, şi prin dumnezeiasca sculare luminându-şi sufletele, Apostolilor grăiau: Binevestiţi între neamuri învierea Domnului, Cel ce împreună-lucrează prin minuni şi ne dăruieşte nouă mare milă.
Şi se cântă îndată Antifoanele".
Unde gasesc de ex: troparul invierii, troparul sfantului, troparul nascatoarei de Dumnezeu, catismele, ipacoi(gl.V), antifoanele? In minei la ziua care te intereseaza, nu e specificat clar troparul ... sunt mici amanunte care nu stiu de unde sa le gasesc...
Iertare pentru nestiinta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: (Ne)lamuriri din randuiala utreniei

Mesaj necititde protosinghel » 13 Ian 2014, 09:39

Ei, din câte se observă, la dvs neştiinţa e mare, şi nu cred că vom putea face aici prea multe chestiuni elementare.
- Tot ce este legat de slujba învierii (începând de la tropare şi terminând cu toate celelalte), le găsiţi în Octoih (cartea celor 8 glasuri). Cântările celor 8 glasuri se mai găsesc şi în cartea românească numită Catavasier, numai că acolo lipsesc Canoanele (în carezul în care doriţi să le citiţi).
- Tot ce ţine de slujba Sfântului (sau a unui Praznic Împărătesc cu dată fixă) se găseşte în Minei - o carte în 12 volume lunare. Troparul fiecărei zile este indicat la sfârşitul Vecerniei. El poate avea un text special, redat la slujba zilei, dar de multe ori se face trimitere la un tropar de obşte (la sfârşitul Mineiului), unde se adaugă numele Sfântului prăznuit.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 10 Oct 2014, 19:25

Am observat la o parohie ca se face mai nou spre a mea uimire Vecernia respectiv Utrenia dupa tipic,dar la canoane sa zicem sunt 2 canoane din minei si unul din octoihul mare, am observat ca "irmosul" ori de nu e irmos prima stihira (oda) se canta , restul se citesc,ce parere aveti e normal asa ? Eu consider sa zic ....ok dar vreau sa stiu parerea dumneavoastra parinte !
Doamne ajuta !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2014, 23:47

Am observat la o parohie ca se face mai nou spre a mea uimire Vecernia respectiv Utrenia dupa tipic,dar la canoane sa zicem sunt 2 canoane din minei si unul din octoihul mare, am observat ca "irmosul" ori de nu e irmos prima stihira (oda) se canta , restul se citesc,ce parere aveti e normal asa ?
Canoanele sunt făcute pentru a fi cântate, nu citite. Dar decât să nu se pună deloc e mai bine să se citească sau o parte să se cânte, iar o altă parte să se citească (cum se face mai nou în Athos).

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 19 Oct 2014, 19:23

Am observat la o parohie ca se face mai nou spre a mea uimire Vecernia respectiv Utrenia dupa tipic,dar la canoane sa zicem sunt 2 canoane din minei si unul din octoihul mare, am observat ca "irmosul" ori de nu e irmos prima stihira (oda) se canta , restul se citesc,ce parere aveti e normal asa ?
Canoanele sunt făcute pentru a fi cântate, nu citite. Dar decât să nu se pună deloc e mai bine să se citească sau o parte să se cânte, iar o altă parte să se citească (cum se face mai nou în Athos).
Sincer Parinte,asa m-am gandit si eu , decat deloc mai bine o cale de mijloc,citite si cantate ori doar citite !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: (Ne)lamuriri din randuiala utreniei

Mesaj necititde barbosioan » 30 Oct 2014, 21:36

Scuze ca ma bag ! E normal ca intre stihirile (odele) unei cantari din canon sa se puna ""stihuri" ? De exemplu Cantarea I Irmosul apoi (de ex.) Sfinte mucenice roaga-te lui Hristos pentru noi,vorbind de minei nu am vazut pe undeva sa se puna aceste stihuri intre stihirile unei cantari di canon,Cantarea 1,3,etc. De unde asta,ps. - Au inceput sa apara ceva carti numite : "Stihirariul . Tomul 1" , idiomelarul il stiu dar asta ma pune pe ganduri,explicatii pe internet nu prea gasesti si nici in cartile de liturgica,tipic,etc. , sa fie de vina faptul ca nu prea am avut de-a face cu cantarea psaltica......?????
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: (Ne)lamuriri din randuiala utreniei

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2014, 02:41

E normal ca intre stihirile (odele) unei cantari din canon sa se puna ""stihuri" ? De exemplu Cantarea I Irmosul apoi (de ex.) Sfinte mucenice roaga-te lui Hristos pentru noi,vorbind de minei nu am vazut pe undeva sa se puna aceste stihuri intre stihirile unei cantari di canon,Cantarea 1,3,etc.
În mod normal Canoanele trebuie să se citească împreună cu cântările biblice (de la sfârşitul Psaltirii). Mai detaliat puteţi citi aici. Stihurile de genul "Sfinte (N) roagă-te lui Dumnezeu pentru noi" este un substitut al acelor cântări biblice. Dar fără nici una, nici alta, Canonul îşi pierde ceva din sensul primar. Să nu uităm că troparele Canoanelor sunt doar un fel de refrenuri. Strofa era una biblică...
Au inceput sa apara ceva carti numite : "Stihirariul . Tomul 1" , idiomelarul il stiu dar asta ma pune pe ganduri,explicatii pe internet nu prea gasesti si nici in cartile de liturgica,tipic,etc. , sa fie de vina faptul ca nu prea am avut de-a face cu cantarea psaltica......?????
Da, cred că nu prea le aveţi cu psaltica. "Stihirariul" are variante mai lungi şi de diferiţi autori, pe când Idiomelarul (clasic), prezintă doar varianta lui D. Suceveanu şi nu doar stihiri, ci majoritatea cântărilor.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: (Ne)lamuriri din randuiala utreniei

Mesaj necititde barbosioan » 31 Oct 2014, 07:22

Va multumesc de raspuns,vedeti daca nu ne-au invatat psaltica in seminar :x3 ? ! Asta este , inveti toata viata nu ? Doamne ajuta !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX