Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protopsalt » 31 Ian 2009, 14:01

Inca din facultate stiu ca in ziua praznicului Bunei Vestiri, atunci cand cade de luni pana vineri inclusiv se face unita cu vecernia zilei urmatoare. Este asa?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 31 Ian 2009, 15:28

Nu. În aceste cazuri se pune Vecernia tot a Praznicului. Adică aceeaşi Vecernie de 2 ori, cu mici deosebiri.
Mai amintesc că aici ne confruntăm cu o excepţie. La Vecernie nu avem 10 stihuri şi stihiri (ca de obicei), ci 11.
Mai avem o asemenea excepţie în joia săptămânii a 5 a Postului Mare. Acolo sunt 24 de stihiri.
În general însă, numărul maxim e de 10.

adrian81
Mesaje:26
Membru din:08 Aug 2008, 22:26

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde adrian81 » 24 Mar 2009, 00:08

Anul acesta, de sărbătoarea Bunei Vestiri, se va săvârşi Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia, conform învăţăturilor tipiconale ale Bisericii Ortodoxe.
În ziua serbării praznicului, miercuri, 25 martie 2009, se săvârşeşte Utrenia praznicului, Ceasurile şi Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, unită cu Vecernia zilei următoare (26 martie, Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil), conform Învăţăturii de tipic a lui Marcu, cap. al VI-lea, inclusă la sfârşitul cărţii de cult numită Triod. Marcu a fost egumen al Mănăstirii Sfântului Sava (Ţara Sfântă) şi ulterior episcop al Idruntului (Otrando).
Eu acum nu mai stiu cum e bine. Ma puteti lamurii?
Va multumesc mult de tot!

diaconul Daniel
Mesaje:17
Membru din:16 Dec 2008, 01:11
Confesiune:ortodox
Localitate:Satu Mare

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde diaconul Daniel » 24 Mar 2009, 01:05

Din cate stiu se face Liturghia Sf. Ioan unita cu vecernia zilei urmatoare, in acest fel: Binecuvantarea mare, psalmul 103, continuandu-se cu randuiala vecerniei mari cu cantari din Minei si Triod corespondente zilei urmatoare (26 martie, respectiv joia saptamanii a 4-a a Postului), pana dupa paremii (vohod cu Evanghelie, evident). Dupa paremii urmeaza ectenie mica, al carei ecfonis e "Ca Sfant esti, Dumnezeul nostru...", dupa care urmeaza "Sfinte Dumnezeule..." intrandu-se in randuiala Liturghiei propriu-zise.
Aceasta randuiala apare si in cartea de tipic special editata pentru anul 2009 la Ed. Trinitas. Astept si confirmarea parintelui Petru.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2009, 01:18

"Basilica patriarhală" minte.
Chiar am verificat după Tipic şi scrie clar că Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur se uneşte cu Vecernia Praznicului (repetată într-un fel). Paremiile se vor pune cele ale Triodului - 2 şi alte 2 (nu 3) ale Praznicului; deci în total 4.

diaconul Daniel
Mesaje:17
Membru din:16 Dec 2008, 01:11
Confesiune:ortodox
Localitate:Satu Mare

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde diaconul Daniel » 24 Mar 2009, 01:29

Nu am la indemana Mineiul pe martie sa consult indicatiile de tipic de la sfarsit. Oare ele ce spun?...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2009, 02:21

Am ataşat Ediţia 1930 a Mineiului pe Martie. Aici indicaţiile tipiconale nu sunt la sfârşit, ci chiar în text, vezi pp. 184-201.
Fişiere ataşate
Minei_martie_Bucuresti-1930.djvu
(4.14MiB)Descărcat de 1493 ori

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protopsalt » 24 Mar 2009, 07:17

Da, asa zic si tipicoanele straine.

adrian81
Mesaje:26
Membru din:08 Aug 2008, 22:26

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde adrian81 » 24 Mar 2009, 20:03

La pg 200 a Mineiului scrie clar ca la vecernia zilei de 26 se face Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2009, 21:36

La pg 200 a Mineiului scrie clar ca la vecernia zilei de 26 se face Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur.
Corect, dar stihirile şi paremiile nu cumva se iau de la 25 martie? ;)

adrian81
Mesaje:26
Membru din:08 Aug 2008, 22:26

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde adrian81 » 24 Mar 2009, 21:39

Asa e, aveti dreptate, dar ale Arhanghelului nu se pun?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2009, 21:55

Se pun, dar pe plan secundar, ca un fel de După-prăznuire şi Odovanie a Praznicului în acelaşi timp.
La un Sfânt cu Polieleu, care se întâmplă în Postul Mare, şi a cărui Vecernie se combină cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite, dublarea Vecerniei Sfântului e mai evidentă ca aici.

diaconul Daniel
Mesaje:17
Membru din:16 Dec 2008, 01:11
Confesiune:ortodox
Localitate:Satu Mare

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde diaconul Daniel » 25 Mar 2009, 13:57

Pana la urma nu cred ca "basilica patriarhala" a gresit. Intradevar se face Liturghia unita cu vecernia zilei de 26, ale carei cantari sunt aproape integral o repetare a vecerniei Praznicului (ma refer la stihirile de la "Doamne strigat-am" si la paremii)

sorinmr
Mesaje:22
Membru din:31 Oct 2009, 12:40
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde sorinmr » 27 Mar 2010, 16:40

De ce liturghia din ziua Praznicului se uneste cu vecernia si nu se face liturghie normala, ca la greci? In Biserica Rusa tot cu vecernia se uneste?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 27 Mar 2010, 22:41

De ce liturghia din ziua Praznicului se uneste cu vecernia si nu se face liturghie normala, ca la greci? In Biserica Rusa tot cu vecernia se uneste?
Românii fac ca ruşii (şi ca grecii până în sec. XIX), adică Liturghia unită cu Vecernia. Cândva, această Liturghie cu Vecernia se făcea spre seară, pt că regulilie monahale cu privire la postirea în zilele de rând f. stricte şi nu admiteau masa în prima jumătate a zilei.
În prezent însă eu personal optez pt o revizuire a acestor reguli (chiar şi legat de Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite) pt că formalismul de a le respecta duce la o pervertire atât a formelor cât mai ales a esenţei cultului nostru.

sorinmr
Mesaje:22
Membru din:31 Oct 2009, 12:40
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde sorinmr » 28 Mar 2010, 23:41

Românii fac ca ruşii (şi ca grecii până în sec. XIX), adică Liturghia unită cu Vecernia. Cândva, această Liturghie cu Vecernia se făcea spre seară, pt că regulilie monahale cu privire la postirea în zilele de rând f. stricte şi nu admiteau masa în prima jumătate a zilei.
Sa inteleg ca regula veche a fost si la greci: liturghia unita cu vecernia? unde as putea citi ceva referitor la acest lucru? ce izvoare avem?
În prezent însă eu personal optez pt o revizuire a acestor reguli (chiar şi legat de Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite) pt că formalismul de a le respecta duce la o pervertire atât a formelor cât mai ales a esenţei cultului nostru.
Preacuvioase parinte, puteti dezvolta, in limita timpului disponibil si a dragostei fata de cei interesati, chestia cu revizuirea regulilor? Va multumim anticipat. Va rog sa nu va suparati, ca insistam asupra acestor lucruri, dar atata timp cat suntem in legatura cu alte popoare, este bine sa vedem ce pozitie trebuie sa avem si noi, bineinteles argumentata...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 29 Mar 2010, 12:03

Sa inteleg ca regula veche a fost si la greci: liturghia unita cu vecernia? unde as putea citi ceva referitor la acest lucru? ce izvoare avem?
Da, sigur. Toată lumea ortodoxă, conform unui Tipic comun, săvârşea această Liturghie unită cu Vecernie.
Totul s-a schimbat după 1821, când Bunavestire devine Sărbătoare Naţională a Greciei. Intervine şi Tipicul protopsaltului Konstantinos apoi cel al lui Gheorghe Violakis (ambele din sec. XIX), care reglementează liturgic această problemă.
Preacuvioase parinte, puteti dezvolta, in limita timpului disponibil si a dragostei fata de cei interesati, chestia cu revizuirea regulilor? Va multumim anticipat. Va rog sa nu va suparati, ca insistam asupra acestor lucruri, dar atata timp cat suntem in legatura cu alte popoare, este bine sa vedem ce pozitie trebuie sa avem si noi, bineinteles argumentata...
În afara de Liturghiile din Joia şi Sâmbăta Mare, cred că toate celelalte trebuie săvârşite dimineaţa, fără Vecernie.
Aşa cum am spus, chiar şi Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite poate fi săvârşită unită cu Obedniţa, pt că în vechime Obedniţa ea însăşi însemna o Liturghie a Darurilor mai înainte Sfinţite (în mediul monahal).
Decât să facem de zeci de ori pe an Vecernia dimineaţa, mai bine să se facă un "aggiornamento". Necesitatea lui este simţită în prea multe aspecte ale cultului nostru ortodox.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde presviter » 24 Mar 2011, 16:00

Prea mare acalmie pe forum. :|

În Triodul explicat, pr. Makarios scrie:
Soluţia adoptată de Typikon ul Sf. sava, de a muta Liturghia euharistică după Vecernia praznicului din 25 martie, prezintă avantajul ajunării pînă seara. Ca şi în zilele în care se slujeşte Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite, postul euharistic se suprapune peste postul ascetic, iar bucuria pascală a sărbătorii nu rupe continuitatea efortului ascetic.
Totul s-a schimbat după 1821, când Bunavestire devine Sărbătoare Naţională a Greciei. Intervine şi Tipicul protopsaltului Konstantinos apoi cel al lui Gheorghe Violakis (ambele din sec. XIX), care reglementează liturgic această problemă.
Un caz tipic de secularizare. În locul zilei naţionale pot interveni diverse alte comemorări şi onomastici.
În afara de Liturghiile din Joia şi Sâmbăta Mare, cred că toate celelalte trebuie săvârşite dimineaţa, fără Vecernie.
Ceea ce în vechime era normativ, s-a lăsat în mod tacit la latitudinea fiecăruia, apoi a devenit excepţie, iar apoi a dispărut cu totul, devenind piesă de muzeu, pentru pasionaţi de arheologie liturgică. Postul Mare este în mod clar excepţia remarcabilă a anului liturgic, zeciuiala anului - după expresia Părinţilor, cu o structură ascendentă şi coerentă, foarte unitară. Cred că nu este viabilă o selecţie de genul celei pe care o propuneţi, pentru că cele 40 de zile stau împreună sau cad împreună. În primul caz, ca dovadă, faptul că şi în zi de praznic împărătesc se menţine aceeaşi rigoare de ajunare ca în oricare altă zi din cele 40. În al doilea caz, ca dovadă, faptul că în majoritatea bisericilor şi în aceste 2 zile se slujeşte de dimineaţa, sau, în cazul Sâmbetei Mari, nu se slujeşte deloc.
Decât să facem de zeci de ori pe an Vecernia dimineaţa, mai bine să se facă un "aggiornamento". Necesitatea lui este simţită în prea multe aspecte ale cultului nostru ortodox.
Nu am intra în această dilemă dacă am respecta Tipicul, cu slujbele "la vremea rînduită".
Iar ca să-l respectăm, trebuie să-l înţelegem şi să-l iubim, "în duh şi în adevăr".
Să aveţi praznic luminos !
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghia praznicului Bunei Vestiri

Mesaj necititde protosinghel » 06 Apr 2011, 10:23

Să aveţi praznic luminos !
Da, mulţumim. Tocmai şi la noi se apropie sărbătoarea.
Toată lumea se bate în cap cu Tipicul, neştiind cum să-l respecte. Eu râd oarecum de situaţia asta şi mă pregătesc de împărtăşanie. Chiar nu mă interesează dacă la "Doamne strigat-am..." vor pune 10 sau 11 stihiri, 4 sau 5 Paremii, Liturghia unită sau nu cu Vecernia (deşi asta în Basarabia nu se încalcă, dar nici nu se ştie de ce se ţine).


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX