Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Aici trebuie să se prezinte fiecare user nou şi tot aici puteţi face diferite propuneri şi observaţii privind organizarea şi administrarea forumului
Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox
Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Cosmin Florin » 19 Mar 2010, 15:37

Recent, unul dintre voi m-a acuzat de mârlănie pentru că mi-am permis să mă adresez lui cu „tu”, pretinzându-mi că ar fi trebuit să folosesc formula de adresare „dumneavoastră”, deși nu poate spune că am fost nepoliticos, pentru că profilul lui nu-mi spune nimic despre persoana sa: nu are poză, nu-și menționează numele, sau locația, sau ocupația, sau interesele, sau religia.

Mă surprinde numărul mare de utilizatori care preferă să rămână în anonimat și mă întreb de ce. Răspunsul mi l-a dat părintele dr. Dorin Octavian Picioruș: Pentru că nu există! Și nu există cu față…pentru că au interese neserioase. Cine îi împușcă, dacă spun cine sunt? Nimeni! De ce nu ne spun cine sunt? De ce nu își afișează poza și CV-ul? Pentru că știu că atunci când ar deveni vizibili ar fi niște indivizi fără nimic de spus, fără nicio personalitate, fără studii și fără duhovnicie. Nu își asumă ceea ce scriu…pentru că le e rușine cu cine sunt. Nu își asumă ceea ce scriu cu numele lor…pentru că nu au o gândire și o experiență proprie. Sunt niște luzări de nota 10! Sunt mai penibili ca penibilul.

Nu trebuie să fii o persoană de referință în teologie ca să-ți completezi profilul de pe acest forum cu niște informații minime despre tine și cu o fotografie. Este o chestiune de bun simț ca atunci când intri într-un dialog să te prezinți. Când vorbești la telefon pentru prima dată cu o persoană necunoscută, mai întâi te recomanzi, apoi intri în discuție. La o conferință de presă, reporterul mai întâi se prezintă, apoi pune întrebările.

Îi felicit pe părintele George Dimoiu și pe părintele Florin Constantin care și-au creat recent cont pe forumul nostru și care, dovedind că sunt persoane responsabile și că își vor asuma afirmațiile pe care le vor face, și-au menționat numele, ocupația și au atașat și câte o fotografie.
Îi felicit pe toți cei care înțeleg că, în general, la avatar se pune o fotografie personală, nu icoane de tot felul sau poze cu părintele Rafail Noica, patriarhul Daniel sau Britney Spears. Cum pot purta o discuție serioasă cu cineva care se recomandă ca fiind Arsenie Boca sau Ioan Maximovici...? [evident, nu vorbesc despre cei care nu au posibilitatea tehnică de a atașa la profil o fotografie personală]. Nu de puține ori pe site-urile de socializare, la fotografiile de profil, lângă fete seminude și băieți beți prin cluburi și discoteci ședeau Maica Domnului, Sf. Siluan Athonitul, Sf. Marcu al Efesului, părintele Iustin Pârvu ș.a.

Deci, dragi co-utilizatori ai acestui forum, vă îndemn să ieșiți la lumină!
Ultima oară modificat 19 Mar 2010, 16:24 de către Cosmin Florin, modificat 1 dată în total.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Petre C » 19 Mar 2010, 15:50

Recent, unul dintre voi m-a acuzat de mârlănie pentru că mi-am permis să mă adresez lui cu „tu”, pretinzându-mi că ar fi trebuit să folosesc formula de adresare „dumneavoastră”, deși din profilul utilizatorului respectiv nu reiese că am fost nepoliticos, pentru simplul motiv că nu are un profil: nu are poză, nu-și menționează numele, sau locația, sau ocupația, sau interesele, sau religia.

Mă surprinde numărul mare de utilizatori care preferă să rămână în anonimat și mă întreb de ce. Răspunsul mi l-a dat părintele dr. Dorin Octavian Picioruș: Pentru că nu există! Și nu există cu față…pentru că au interese neserioase. Cine îi împușcă, dacă spun cine sunt? Nimeni! De ce nu ne spun cine sunt? De ce nu își afișează poza și CV-ul? Pentru că știu că atunci când ar deveni vizibili ar fi niște indivizi fără nimic de spus, fără nicio personalitate, fără studii și fără duhovnicie. Nu își asumă ceea ce scriu…pentru că le e rușine cu cine sunt. Nu își asumă ceea ce scriu cu numele lor…pentru că nu au o gândire și o experiență proprie. Sunt niște luzări de nota 10! Sunt mai penibili ca penibilul.

Nu trebuie să fii o persoană de referință în teologie ca să-ți completezi profilul de pe acest forum cu niște informații minime despre tine și cu o fotografie. Este o chestiune de bun simț ca atunci când intri într-un dialog să te prezinți. Când vorbești la telefon pentru prima dată cu o persoană necunoscută, mai întâi te recomanzi, apoi intri în discuție. La o conferință de presă, reporterul mai întâi se prezintă, apoi pune întrebările.

Îi felicit pe părintele George Dimoiu și pe părintele Florin Constantin care și-au creat recent cont pe forumul nostru și care, dovedind că sunt persoane responsabile și că își vor asuma afirmațiile pe care le vor face, și-au menționat numele, ocupația și au atașat și câte o fotografie.
Îi felicit pe toți cei care înțeleg că, în general, la avatar se pune o fotografie personală, nu icoane de tot felul sau poze cu părintele Rafail Noica, patriarhul Daniel sau Britney Spears. Cum pot purta o discuție serioasă cu cineva care se recomandă ca fiind Arsenie Boca sau Ioan Maximovici...? [evident, nu vorbesc despre cei care nu au posibilitatea tehnică de a atașa la profil o fotografie personală]. Nu de puține ori pe site-urile de socializare, la fotografiile de profil, lângă fete seminude și băieți beți prin cluburi și discoteci ședeau Maica Domnului, Sf. Siluan Athonitul, Sf. Marcu al Efesului, părintele Iustin Pârvu ș.a.

Deci, dragi co-utilizatori ai acestui forum, vă îndemn să ieșiți la lumină!
Sunt intru-totul de acord. Pentru ca sunt trecut printre moderatori, ar trebui sa scriu ceva despre mine. Oricum, ma deranjeaza enorm cand sunt apelat cu domnule. :) :)
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 26 Mar 2010, 19:28

Citez: 'Pentru că nu există! Și nu există cu față…pentru că au interese neserioase. Cine îi împușcă, dacă spun cine sunt? Nimeni! De ce nu ne spun cine sunt? De ce nu își afișează poza și CV-ul? Pentru că știu că atunci când ar deveni vizibili ar fi niște indivizi fără nimic de spus, fără nicio personalitate, fără studii și fără duhovnicie. Nu își asumă ceea ce scriu…pentru că le e rușine cu cine sunt. Nu își asumă ceea ce scriu cu numele lor…pentru că nu au o gândire și o experiență proprie. Sunt niște luzări de nota 10! Sunt mai penibili ca penibilul.'

Nu trebuie să fii o persoană de referință în teologie ca să-ți completezi profilul de pe acest forum cu niște informații minime despre tine și cu o fotografie. Este o chestiune de bun simț ca atunci când intri într-un dialog să te prezinți. Când vorbești la telefon pentru prima dată cu o persoană necunoscută, mai întâi te recomanzi, apoi intri în discuție. La o conferință de presă, reporterul mai întâi se prezintă, apoi pune întrebările.'


De ce judecati cu atita usurinta fratilor? De ce puneti motivele voastre in fata si ginditi ca acela TREBUIE sa fie adevarul? Eu va spun ca va inselati si ca nici unul din motivele expuse de voi mai sus nu sunt motivele mele spre exemplu, si probabil nici ale celorlalti care prefera sa ramina intrucitva anonimi: nu imi este rusine cine sunt, am o personalitate, o viata si o identitate, am studii.. iar despre duhovnicie numai Dumnezeu stie. Dar sunt o persoana foarte privata care doreste sa nu fie judecata dupa CV si dupa chip, o persoana anonima din multime, un crestin de rind. Nu zice Domnul sa nu cautati la fata omului? De ce ma biciuiti ca pe un cal in tirg care refuza sa deschida gura ca sa i se inspecteze dintii? Chiar asa de putina varietate exista in motivatiile umane? Si daca am avea studii, si daca am fi 'mari duhovnici' (adica de unde am stii noi asta daca nu din parere de sine) ar trebui numaidecit sa ne trimbitam meritele si sa aratam maselor cit de tari suntem?
Spre exemplu figura lui Cosmin Florin m-a smintit pentru ca mi-am zis: ce cauta pustiul asta sa-si dea cu parerea despre teologie? Nici nu i-a dat bine barba si mustata si crede ca are ceva de spus. Lucru care nu s-ar fi intimplat daca nu ii vedeam poza si nu ii citeam biografia.
Ultima oară modificat 26 Mar 2010, 20:29 de către AMaria, modificat 1 dată în total.

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 26 Mar 2010, 19:37

@ Petre C

Foarte rau ca va deranjeaza sa vi se adreseze lumea cu 'domnule'. Limba romana nu este engleza unde nu exista pronume de politete. La noi pronumele de politete exista si au fost inventate tocmai ca prin ele sa ne exprimam respectul. Haideti sa rezistam tentatiei de a ne transforma intr-o masa globala amorfa in care sa uitam cine suntem... haideti sa ne crestem o coloana vertebrala....
Un lucru care ma dezgusta la maxim cind citesc presa romana este aceasta adresare cu 'tu', atit de nepotrivita noua ca popor. Cind am plecat din tara oamenii se respectau, acum sunt la per-tu cu doctorul, profesorul universitar si preotul. Rusine noua! Cum sa ne respectam unii pe altii asa? Cum sa-si respecte elevii profesorii cind se trag de bracinari cu el? Nu va dati seama ca aceasta 'pretenie' si familiaritate cu toata lumea ne-a fost introdusa tocmai ca sa ni se darime sistemul de valori? Pacat ca nu va dati seama...

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 26 Mar 2010, 19:46

P.S pentru Cosmin Florin

Adica dumneata crezi ca am pus o icoana cu Maica Domnului la avatar pentru ca ma cred Ea ????? Nu, am ales-o pe Ea pentru ca Ea este cea care merita sa fie vazuta, pentru ca la chipul Ei trebuie sa privim ca sa ne amintim de buna-cuviinta si respect. Cine merge la razboi isi pune pe steag chipul sau sau cel in numele caruia lupta?
Ultima oară modificat 26 Mar 2010, 20:06 de către AMaria, modificat 1 dată în total.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Petre C » 26 Mar 2010, 19:48

P.S pentru Cosmin Florin

Adica dumneata crezi ca daca am pus o icoana cu Maica Domnului la avatar inseamna ca ma cred Ea ????? Nu dragutule, am ales-o pe Ea pentru ca Ea este cea care merita sa fie vazuta, pentru ca la chipul Ei trebuie sa privesti nu la al meu ca sa-ti amintesti de buna-cuviinta si respect, cuvinte pe care vad ca nu le-ai invatat inca. Dumneata daca ai merge la razboi (ce-o fi aia??) ti-ai pune steag cu chipul dumitale? Sau cu cel caruia apartii..... Eu pun poza celor pe care ii respect cel mai mult si de care ascult. Probabil ca si tu faci la fel.
In calitate de moderator, observ ca aveti o tendinta de a intra in contre cu alti forumisti.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 26 Mar 2010, 19:54

si de cind contrele sunt ceva rau? Dovediti-mi ca ma insel si am sa tac. A lasa greselile sa perpetueze nu este un lucru bun...
Oricum daca in calitatea dvs de moderator sinteti deranjat de franchetea mea, n-aveti decit sa ma interziceti. Ma astept la asta pentru ca am observat de mult cu dezamagire ca in ziua de azi oamenii nu il mai tolereaza pe fratele lor decit daca ii cinta osanale... Nu am venit pe acest forum sa laud pe nimeni, am crezut doar ca gasesc niste oameni 'pe aceeasi lungime de unda'.
Ultima oară modificat 26 Mar 2010, 20:07 de către AMaria, modificat 1 dată în total.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Petre C » 26 Mar 2010, 19:56

si de cind contrele sunt ceva rau? Dovediti-mi ca ma insel si am sa tac. A lasa greselile sa perpetueze nu este un lucru bun...
Oricum daca in calitatea dvs de moderator sinteti deranjat de franchetea mea, n-aveti decit sa ma interziceti. Ma astept la asta pentru ca am observat de mult cu dezamagire ca in ziua de azi oamenii nu il mai tolereaza pe fratele lor decit daca ii cinta osanale... Nu am venit pe acest forum sa laud pe nimeni, am crezut doar ca gasesc niste oameni 'pe aceeasi lungime de unda'. Dar nu. Aici e mai bine sa taci ca sa nu tulburi linistea si consensul..
Sunteti binevenita pe forum. :D
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 26 Mar 2010, 19:57

Pentru lamurire:

P.S.-ul meu lui Cosmin Florin era ca raspuns la ceea ce a scris, citez:

'Îi felicit pe toți cei care înțeleg că, în general, la avatar se pune o fotografie personală, nu icoane de tot felul sau poze cu părintele Rafail Noica, patriarhul Daniel sau Britney Spears. Cum pot purta o discuție serioasă cu cineva care se recomandă ca fiind Arsenie Boca sau Ioan Maximovici...? [evident, nu vorbesc despre cei care nu au posibilitatea tehnică de a atașa la profil o fotografie personală]. Nu de puține ori pe site-urile de socializare, la fotografiile de profil, lângă fete seminude și băieți beți prin cluburi și discoteci ședeau Maica Domnului, Sf. Siluan Athonitul, Sf. Marcu al Efesului, părintele Iustin Pârvu ș.a.'

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde protosinghel » 26 Mar 2010, 20:15

Despre avatar s-a scris aici.

Şi vă rog să vă învăţaţi să folosiţi Quote-le pt a cita pe cineva, căci cu @ şi alte semne, nimic nu e clar.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Cosmin Florin » 27 Mar 2010, 14:42

De ce judecati cu atita usurinta fratilor? De ce puneti motivele voastre in fata si ginditi ca acela TREBUIE sa fie adevarul? Eu va spun ca va inselati si ca nici unul din motivele expuse de voi mai sus nu sunt motivele mele spre exemplu, si probabil nici ale celorlalti care prefera sa ramina intrucitva anonimi: nu imi este rusine cine sunt, am o personalitate, o viata si o identitate, am studii.. iar despre duhovnicie numai Dumnezeu stie. Dar sunt o persoana foarte privata care doreste sa nu fie judecata dupa CV si dupa chip, o persoana anonima din multime, un crestin de rind. Nu zice Domnul sa nu cautati la fata omului? De ce ma biciuiti ca pe un cal in tirg care refuza sa deschida gura ca sa i se inspecteze dintii? Chiar asa de putina varietate exista in motivatiile umane? Si daca am avea studii, si daca am fi 'mari duhovnici' (adica de unde am stii noi asta daca nu din parere de sine) ar trebui numaidecit sa ne trimbitam meritele si sa aratam maselor cit de tari suntem?
Spre exemplu figura lui Cosmin Florin m-a smintit pentru ca mi-am zis: ce cauta pustiul asta sa-si dea cu parerea despre teologie? Nici nu i-a dat bine barba si mustata si crede ca are ceva de spus. Lucru care nu s-ar fi intimplat daca nu ii vedeam poza si nu ii citeam biografia.
Doamnă Maria, cuvintele dvs vi se întorc împotrivă. Spuneți că nu vreți ca lumea să vă judece după fotografie, dar dvs nu ați ezitat să faceți acest lucru asupra mea... Nu pot înțelege cum de v-ați smintit de o banală fotografie... Până la urmă e neputința dvs, nu problema mea; nu pot să-mi cer iertare pentru felul în care arăt. Ăsta-s eu, frumos sau urât, cu sau fără barbă. V-aș pune aceeași întrebare pe care mi-ați pus-o și dvs mai sus: Nu zice Domnul sa nu cautati la fata omului?

Nu știu cum de vedeți dvs mândrie în a-ți completa în profil numele, locația și ocupația.
Spuneați că preferați să fiți doar o persoană anonimă. Bine, este opțiunea dvs, dar atunci rămâneți pe margine, nu vă implicați în discuții, limitați-vă la a citi postările celorlalți. Dacă vreți să participați la discuții, hai să facem prezentările; vreau și eu să știu cu cine stau de vorbă.

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 27 Mar 2010, 18:30

[/quote]
Doamnă Maria, cuvintele dvs vi se întorc împotrivă. Spuneți că nu vreți ca lumea să vă judece după fotografie, dar dvs nu ați ezitat să faceți acest lucru asupra mea... Nu pot înțelege cum de v-ați smintit de o banală fotografie... Până la urmă e neputința dvs, nu problema mea; nu pot să-mi cer iertare pentru felul în care arăt. Ăsta-s eu, frumos sau urât, cu sau fără barbă. V-aș pune aceeași întrebare pe care mi-ați pus-o și dvs mai sus: Nu zice Domnul sa nu cautati la fata omului?
Domnule Florin,

Cuvintele nu se intorc impotriva-mi ci sprijina tocmai ideea pe care am vrut s-o aduc in discutie: si anume aceea ca noi nefiind sfinti cautam la fata omului si ne putem smintiti usor judecind. Motiv pentru care nu gasesc ca este bine sa le publicam. Eu am vazut-o pe a dumitale si am judecat. Nu vreau sa cazi si dumneata in acelasi pacat vazind poza mea...

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 27 Mar 2010, 18:40

Pentru Cosmin Florin si PetreC:

Imi pare rau pentru asprimea cuvintelor si pentru faptul ca v-am judecat. Sunt o persoana aspra si cu sine si din pacate si cu altii. Pentru aceasta imi cer iertare. Nadajduiesc sa ma ierte si Dumnezeu.
Doamne ajuta!

Maria

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Cosmin Florin » 27 Mar 2010, 19:21

Doamnă Maria, pentru că de mâine intrăm în linie dreaptă în alergarea noastră duhovnicească spre Înviere, se cuvine ca și eu să-mi cer iertare.
Și vă rog mult să-mi împliniți o dorință: nu-mi mai ziceți „domnule”. :)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Petre C » 27 Mar 2010, 19:26

Pentru Cosmin Florin si PetreC:

Imi pare rau pentru asprimea cuvintelor si pentru faptul ca v-am judecat. Sunt o persoana aspra si cu sine si din pacate si cu altii. Pentru aceasta imi cer iertare. Nadajduiesc sa ma ierte si Dumnezeu.
Doamne ajuta!

Maria

Doamne ajuta!
Iertare!

Petre
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 27 Mar 2010, 20:46

Doamnă Maria, pentru că de mâine intrăm în linie dreaptă în alergarea noastră duhovnicească spre Înviere, se cuvine ca și eu să-mi cer iertare.
Și vă rog mult să-mi împliniți o dorință: nu-mi mai ziceți „domnule”. :)

Bine Florin, cum doresti. Si daca suntem prieteni si voi sa imi spuneti pe nume.
Pentru ca de miine, asa cum spui incepe urcusul celei mai Mari saptamini, sa ne dea bunul Dumnezeu pace si intelepciune sa ajungem sa ne bucuram duhovniceste de lumina Invierii!

Doamne ajuta!
Maria

AMaria

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde AMaria » 28 Mar 2010, 19:59

Pentru Cosmin Florin (daca Florin este prenume) si tuturor Florinilor si Florinelor si purtatorilor de nume de flori:

La multi ani!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Dragi co-utilizatori ai acestui forum

Mesaj necititde Cosmin Florin » 28 Mar 2010, 20:13

Pentru Cosmin Florin (daca Florin este prenume) si tuturor Florinilor si Florinelor si purtatorilor de nume de flori:

La multi ani!
Ambele sunt prenume. Sărut mâna! Mulțumesc! :D


Înapoi la “Probleme administrative. Prezentarea membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX