Date personale membri. Prezentări...

Aici trebuie să se prezinte fiecare user nou şi tot aici puteţi face diferite propuneri şi observaţii privind organizarea şi administrarea forumului
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde protosinghel » 07 Aug 2012, 11:37

Bine ai veni şi ne bucurăm de gândurile bune cu care ai intrat pe forum.
Vă rog să vă orientaţi bine în forum ca să scrieţi la subiect (căci deja a trebuit să fac unele moderări).

În general încercăm să purtăm discuţii serioase, de aceea, pe forumul nostru, oricine poate adresa întrebări, dar răspund doar cei care au un răspuns concret şi nu scriu de dragul scrisului. Asta se referă nu doar la Dvstră, ci şi la alte 2-3 persoane care încearcă să se dea cu părerea... Nu alungăm pe nimeni de pe forum, Doamne fereşte, dar dorim ca acesta să fie o punte de avansare intelectuală şi duhovnicească, dar nu o platformă de pălăvrăgeli.

denisa7
Mesaje:1
Membru din:11 Aug 2012, 14:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:Studenta

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde denisa7 » 11 Aug 2012, 14:54

Studenta la drept in Cluj-Napoca, 20 de ani. As vrea sa il cunosc mai bine pe Dumnezeu si sa apreciez mai mult ceea ce imi ofera in viata.

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Andreea2012 » 31 Aug 2012, 16:30

Vreau sa va spun ca m-am inregistrat ca Allison2012 dar acum am trecut numele meu adevarat Andreea . Sper sa nu fie probleme in urma acestei modificari.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

apasarar

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde apasarar » 02 Sep 2012, 04:29

apasarar, Adrian , 42 de ani.. Doctorand USA calculatoare , student teologie ROCOR .

Nu mi-am pus problema religiei adevarate pana nu am intalnit protestantismul si am vazut oamenii facand fapte bune si m-am intrebat. Daca sunt de partea gresita a gardului si daca Dumnezeu este la ei?
M-am gandit cum as putea afla adevarul mai ales ca erau sute de denominatiuni protestante.
Este Biserica dreapta Biserica cu cei mai multi oameni? Arienii au avut cei mai multi oameni odata si au fost dovediti gresiti.
Este Biserica dreapta cea cu cladiri mari? Arienii au avut asta si au fost dovediti gresiti.

O idee mi-a avenit atunci. M-am gandit ca Dumnezeu stie adevarul si ca daca ma rog la Dumnezeu o sa-l aflu si eu. M-am rugat sa-mi fie aratat adevarul despre toate religiile si citind documente mi-au venit la indemana ceea ce trebuia si s-a facut si conexiunea in mintea mea. Asa am scris "Abcul vietii eterne" care nu cred ca este in nici o carte pentru simplul motiv ca Dumnezeu nu este intrebat. Acest document clar explica in 5 minute clasificarea religiilor : http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... hp?t=12927

Minunile ortodoxiei: http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... hp?t=12926

Un vers interpreteaza Vechiul testament: http://www.teologie.net/forum/viewtopic ... 61b#p32061
Nu uitati : La Dumnezeu totul este posibil.

Dumnezeu catre tine:
Luca 11:9. Şi Eu zic vouă: Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
Luca 11:10. Că oricine cere ia; şi cel ce caută găseşte, şi celui ce bate i se va deschide.


Uita-te sus si tine minte: "<<<<Ca oricine cere ia>>>>" cu punctarea cuvantului ORICINE. Cauta si vei gasi.Daca vei cere mantuire si tot ceea ce ai nevoie atat in toata viata aceasta cat si in toata viata viitoare ,pentru tine si pentru cati mai multi oameni, o sa obtii aceasta.

Era o poveste cu un om care a cautat raiul si l-a gasit caci la o manastire IIsus a venit la el si l-a luat in rai.

Corinne
Mesaje:13
Membru din:15 Sep 2012, 14:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia ortodoxa, pictura de icoane

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Corinne » 17 Sep 2012, 11:12

Doamne ajuta! Eu sunt Corina, din Cluj-Napoca si sunt absolventa de Teologie Ortodoxa.
Exista membri din Cluj-Napoca aici?

Numai bine!

CristianH
Mesaje:1
Membru din:16 Noi 2012, 16:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde CristianH » 16 Noi 2012, 16:17

preot ortodox ,

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Noi 2012, 19:21

preot ortodox
Sărut mâna, părinte! Mulţumim pentru transparenţă.

Dea Domnul mult folos duhovnicesc pe forum nouă şi dvstră.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
C4dilac
Mesaje:1
Membru din:14 Dec 2012, 17:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:Artă
Localitate:Bârlad
Contact:

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde C4dilac » 14 Dec 2012, 17:34

Prenumele meu este Cosmin, am 19 ani și sunt din Bârlad. Salutare tuturor și Doamne ajută!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde dimitrie » 15 Dec 2012, 00:47

Prenumele meu este Cosmin, am 19 ani și sunt din Bârlad. Salutare tuturor și Doamne ajută!
Domnul să ajute! Totul e artă în jurul nostru, însă puțini văd asta. Mai puțini sunt însă aceia care se duc cu gândul la Autorul ei, ca mai apoi să-L și laude.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

istocescumihaela
Mesaje:1
Membru din:27 Dec 2012, 23:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică,pictură,arhitectură bizantină

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde istocescumihaela » 27 Dec 2012, 23:31

Doamne-ajută!
Sunt nouă pe-aici, pe forum și de aceea doresc să vă salut și, deși ziua este pe sfârșite, totuși vă doresc ca Nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos să sălășluiască în sufletele voastre căldura bunătății. Domnul Iisus să vă dăruiască ani îndelungați, cu sănătate și bucurii binecuvântate!
Mă numesc Nicoleta, sunt licențiată în Litere și Teologie Ortodoxă - specializarea Didactică, am 40 de ani și sunt în căutarea linștii și a ordinii sufletești (mai ales acum, după ce iarna trecută - în ianuarie 2012 - mi-a furat tatăl, după ce am rămas numai cu mama - ce binecuvântare! - și am trecut prin două operații foarte grele, în prezent neputând să mă deplasez... Altfel, am predat ca profesor suplinitor calificat limba și literatura română și limba franceză, atât la școli generale, cât și la licee (colegii naționale, grupuri școlare).
Doresc să aflu și să citesc cât mai multe din și despre Sfinții Părinți, despre marii teologi ortodocși. De pildă, mi-aș dori să aflu cât mai multe despre Părintele Dumitru Stăniloae. (și... sper să nu mă trimiteți la bibliotecă, pentru că nu pot să merg, nu are cine să mă ducă...)
Nu sunt căsătorită, deși aș vrea să cunosc și să mă căsătoresc cu un viitor preot creștin ortodox. Dar... Numai Bunul Dumnezeu știe dacă va voi sau nu să-mi împlinească visul.
Nu am copii.
Vă doresc tot binele din lume!
Pace!

parinteleiacob

Parintele Iacob Ionescu

Mesaj necititde parinteleiacob » 28 Dec 2012, 19:38

Ma bucur ca am descoperit acest forum. Sunt foarte incantat de functionalitatea lui.

Cu timpul, sper sa ne cunoastem si in viata reala. Sunt deschis la proiecte catehetice. Cred ca unu plus unu, la crestini, nu fac doi.

Despre mine nu prea este mare lucru de spus. Ziceti un "Doamne miluieste !" pentru mine. Am ispite multe, sunt vremuri grele; poate asa au fost dintotdeauna pentru noi, crestinii.
In comunism te omorau dar nu te desparteau de Dumnezeu; acum este riscul ereziei la fiecare cuvant si peste tot. "In numele pacii, gata pentru compromis" imi pare deviza vremurilor de astazi.

Doamne miluieste !

Al vostru,
Parintele Iacob Ionescu

valentin
Mesaje:12
Membru din:02 Ian 2013, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:teolog
Localitate:Rm. Valcea
Contact:

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde valentin » 02 Ian 2013, 23:20

Doamne ajută!
Mă numesc Nedelus Valentin, am 18ani, sunt în ultimul an la "Seminarul Teologic Sf. Ierarh Nicolae Rm. Vâlcea" mă bucur să fiu printre dumneavoastră mai ales că am observat că majoritatea aveţi o vârstă mai mare decât a mea. Să vă dea Domnul multă sănătate, înţelepciune şi nădejde!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde protosinghel » 03 Ian 2013, 02:11

Bine aţi venit printre noi. La unii trebuie să mai corectez textele, să pun spaţii după virgule şi puncte sau altele de genul ăsta, dar e bine că totuşi aţi intrat. Dacă nu veţi reuşi să învăţaţi teologie aici, cel puţin ortografie o să vă "obligăm"... ;)

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde new » 11 Ian 2013, 19:14

Buna seara. Sunt Cristian. Traiesc in Chisinau.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde nikolai » 12 Ian 2013, 12:37

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:22 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Caleidoscop
Mesaje:12
Membru din:16 Ian 2013, 14:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teatrul Viselor

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Caleidoscop » 16 Ian 2013, 15:06

Dani , Arad, ortodox,


Sunt pe acest forum ca sa imi cunosc mai bine credinta si sa imi lamuresc eventualele nelamuriri.

lucykmyk
Mesaje:5
Membru din:22 Feb 2013, 17:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:secretara

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde lucykmyk » 25 Feb 2013, 19:33

Buna ziua! Ma numesc Lucia, am 24 de ani, sunt secretara, momentan locuiesc in Italia cu sotul si fetita noastra de 9 luni. Am intrat pe forum la indicatiile duhovnicului de aici si va spun ca deja incep sa ma folosec de discutiile pe care le purtati. Nu indraznesc sa-mi dau cu parerea in multe dintre argumente; hehe.. cineva zicea ca mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2013, 00:12

Domnul cu noi și nimeni împotriva noastră!
Singurul ce-mi stă împotrivă sunt eu însumi, cel iubitor de "nămol".
Îmi cer iertare că nu m-am prezentat până acum această rubrică specială, ci doar ocazional în câteva mesaje de-ale mele.
Mă numesc Dumitru Pătra (Dimitrie mi s-a zis la hiritonii) , sunt preot ortodox . Stau în Craiova și sunt preot în postul 2 într-o parohie din orașul Segarcea, Dolj. Am 36 de ani, soție și 6 copii (până în prezent), cu vârste cuprinse între 13 și un an (4 fete și 2 băieți).
Nu sunt nici antiecumenist șî nici ecumenist, ci simplu ortodox. Sunt doar pro/pentru ADEVĂR, și încerc să fac și eu ce pot în acest sens pe acest forum.
Adevărul este Singurul care trebuie și merită să fie adorat.
Cu bine!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

mihai40

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde mihai40 » 13 Mar 2013, 18:55

Mihai , 40 ani, din Constanta, pasionat de studiul eschatologic , as indrazni s spun ca am prmiy mici revelatii legate de subiect inca dinainte de a capata credinta (bazata pe certutudini interioare) .
Trecerea de la starea de necredincios la cea de credincios si capatarea certitudinilor a fost realizata in cadrul unei cai spirituale de sorginte orintala care insa cuprinde si credinta in divnitatea lui Iisus si a Fecioarei.-"facatoarea cerului si a pamantului " si din a carei putere "ia Iisus atunci cind binecuvinteaza" ("Bucura-te Marie") ..

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde dimitrie » 14 Mar 2013, 00:15

Mihai , 40 ani, din Constanta, pasionat de studiul eschatologic , as indrazni s spun ca am prmiy mici revelatii legate de subiect inca dinainte de a capata credinta (bazata pe certutudini interioare) .
Trecerea de la starea de necredincios la cea de credincios si capatarea certitudinilor a fost realizata in cadrul unei cai spirituale de sorginte orintala care insa cuprinde si credinta in divnitatea lui Iisus si a Fecioarei.-"facatoarea cerului si a pamantului " si din a carei putere "ia Iisus atunci cind binecuvinteaza" ("Bucura-te Marie") ..
Deci... idolatru.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Probleme administrative. Prezentarea membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron