Date personale membri. Prezentări...

Aici trebuie să se prezinte fiecare user nou şi tot aici puteţi face diferite propuneri şi observaţii privind organizarea şi administrarea forumului
AlexT
Mesaje:2
Membru din:02 Apr 2014, 18:05
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mersul pe munte
Localitate:Brasov
Contact:
Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde AlexT » 02 Apr 2014, 18:17

Doamne ajuta!
Numele meu este Tudoran Alexandru Nicolae si am 26 ani.
Sunt Ortodox .
Lucrez ca receptioner in Brasov.
Nivel studii: liceu.
In momentul de fata incerc sa aprofundez Patericul.
Sanatate!

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde AndreiDinu » 06 Apr 2014, 15:39

Andrei Dinu, sunt ortodox, lucrez ca inginer in telecomunicatii dar sunt student la teologie. Sunt pasionat de dogmatica, istorie si liturgica dar si de studiul NT si VT. Ma bucur ca fac parte din aceasta comunitate unde putem discuta problemele teologice actuale.

Doamne ajuta!

mihail336
Mesaje:2
Membru din:29 Apr 2014, 12:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:novice

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde mihail336 » 29 Apr 2014, 12:25

Ma numesc Mihail, sunt novice la un schit din Bacau (Ro), si...dornic de polemici constructive!
Hristos a inviat!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde dimitrie » 30 Apr 2014, 13:21

Ma numesc Mihail, sunt novice la un schit din Bacau (Ro), si...dornic de polemici constructive!
Hristos a inviat!
Adevărat a înviat, și bine ai venit! Singura polemică constructivă, este aceea cu patimile. Așadar, dorința este bună numai "tirul" trebuie bine direcționat.
P.S. Nu uita, starețul este pus ca să asculți de el, nu să-l judeci - acest lucru este cu desăvârșire interzis. Apropo, ai binecuvântarea lui de a fi prezent aici? Dacă da, bun-venit! Dacă nu, la revedere!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marius83
Mesaje:1
Membru din:05 Aug 2014, 12:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:Inginer

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Marius83 » 05 Aug 2014, 13:02

Buna ziua,

Sunt Marius, din Pitesti, ortodox, 31 ani.
Desi este o pagina de prezentare am cateva intrebari directe pentru ieromonahului Petru Pruteanu si nu numai:

1. Sunt foarte "bulversat" de anumiti preoti din biserica ortodoxa care practica un fel de "magie", ma refer la deschisul cartii, la indrumarea oamenilor la tot felul de ritualuri pentru insanatosire (rugaciuni la 12 noaptea, aprinderea a 33 lumanari, etc). In functie de banii care ai primeste mai cheama si alta data sa se vada stadiul bolii de catre preot. In acest caz intrebarea este, daca este permis asa ceva de catre biserica ortodoxa? Daca NU, de ce nu face nimic in acest sens?

2. Am vazut construirea "Bisercii Neamului", oare cati bani sunt bagati acolo si imi pun intrebarea de unde? Nu se puteau folosi in alte scopuri?
La una dintre slujbele de canonizare am vazut cum din masini de lux, bolizi de mii de euro, coborau figuri "preafericite" si langa, oameni in carucioare, bolnavi, et. Acestia venid pentru mantuire si vindecare a bolilor lor, priveau cum coborau din aceste masini de lux preafericitii, parca erau coloane oficiale de presedinti de stat. Este frumos domnilor ?

3. De ce sunt in masonerie "preafericiti" din conducerea bisericii ortodoxe?

4. De ce sunt percepute TAXE la botez ?!!?? (altii se roaga sa ne convertim si noi platim sa intram la dreapta credinta)

Oare nu din aceasta cauza biserica ortodoxa pierde teren si credibilitate, din cauza anumitor personaje din interiorul ei?
Vad cum oamenii se duc la teologie pentru a se face preoti, nu din credinta pentru D-zeu si sa isi ajute semenii , ci pentru bani, pentru bunastare personala. Oare este bine unde ne indreptam?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2014, 01:13

Haideţi să nu identificăm spitalul cu bolnavii. La spital mergem pentru a ajunge la doctor/Doctor, nu pentru a ne "bulversa" de mulţimea bolnavilor şi a bolilor...

weliyah
Mesaje:1
Membru din:11 Aug 2014, 21:00
Confesiune:eterodox
Preocupări:Cuvantul viu

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde weliyah » 11 Aug 2014, 21:34

Shalom aleichem sau toate cele bune,
Dumitru, nascut in Constanta, 25 ani, 'student autodidact accentuat pe spontaneitate si invatarea pe termen lung..', deschis, in a cerceta.. (Tes.5,21) si a lua ce este bun si de folos.

AlinaAd
Mesaje:2
Membru din:05 Sep 2014, 07:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:economist

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde AlinaAd » 09 Sep 2014, 16:12

Bună ziua

locuiesc aproape de Bucureşti, am aproape 40 de ani...
Simt nevoia de a comunica, drept pentru care m-am înscris pe forumul dvs.
Am mai activat pe un forum similar, şi mi-a rămas inima puţin pe acolo, deşi în ultima vreme am fost cam dezamăgită şi m-am retras...
Poate va fi şi acest forum mai activ :-)
Cu scuzele de rigoare pentru a nu-mi dezvălui numele real.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde barbosioan » 24 Sep 2014, 08:14

Doamne Ajuta,ma numesc Barbos Ioan , sunt din Timisoara,absolvent de seminar teologic ortodox si ma bucur sa ma aflu aici ! :x22
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

bogdanf
Mesaje:1
Membru din:27 Oct 2014, 19:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:natura, sportul si relaxarea mentala

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde bogdanf » 27 Oct 2014, 20:06

Buna,
Numele meu este Bogdan am 32 ani si sunt incantat sa fiu membru al acestui forum unde poti gasi multe din raspunsurile care le caut de multa vreme

abcd

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde abcd » 17 Noi 2014, 14:15

Pomeniți și iertați.
Ultima oară modificat 13 Aug 2018, 18:13 de către abcd, modificat de 4 ori în total.

adelinacomanescu
Mesaje:1
Membru din:22 Ian 2015, 21:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura,credinta,flori

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde adelinacomanescu » 22 Ian 2015, 21:26

Bună seara!
Ma numesc Carmen Mihaela,am 44 de ani si vreau sa cunosc cat mai bine religia ortodoxa,religia mea!
Va doresc sănătate si binecuvântare de la Dumnezeu!

dumi87
Mesaje:3
Membru din:21 Ian 2015, 14:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:it-ist

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde dumi87 » 23 Ian 2015, 12:13

Ma numesc Andrei Cristian Dumitrascu,sunt ortodox. Sunt din Ploiesti si lucrez ca administrator de retele.

SAndrei
Mesaje:1
Membru din:12 Feb 2015, 01:38
Confesiune:ortodox
Preocupări:Elev

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde SAndrei » 12 Feb 2015, 01:43

Buna ziua ! Ma numesc Andrei-Marian, am 14 ani, sunt elev in clasa a 8-a, ma aflu din Galati si doresc sa admit la finalul clasei a 8-a la Seminarul Teologic Galati. Ma trag din familie de preoti (din tata in tata), iar dragostea fata de Bunul Dumnezeu a fost pe primul plan, acest lucru determinandu-ma sa merg pe calea lui Dumnezeu.

PS: Cred ca sunt cel mai mic membru :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde protosinghel » 23 Feb 2015, 01:07

Bine ai venit. E bine că la vârsta asta ai preferat să intri pe acest forum şi nu ai ales (doar) facebookul.
Sper că alegerea preoţiei este una liberă şi conştientă, şi nicidecum determinată de "carma familiară". Nu trebuie să te faci preot doar pentru că aşa-i tatăl tău, ci tu însuţi trebuie să iubeşti asta şi să te formezi cât mai bine atât teoretic, cât şi practic. De obicei, fiii de preoţi sunt foarte relaxaţi şi indiferenţi în cele duhovniceşti, dar sper că tu eşti printre puţinele excepţii...

Georgian
Mesaje:1
Membru din:25 Apr 2015, 09:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica psaltica

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Georgian » 25 Apr 2015, 11:53

Ma numesc Georgian, am 27 de ani. Sunt ortodox. Lucrez ca operator calculator in Brasov.
De curand l-am gasit regasit pe Dumnezeu si am inceput sa ma apropii cat mai mult de Bierica. Inainte Biserica era pe un plan mai indepartat.
M-am inregistrat sa aflu cat mai multe despre randuiala Bisericii.

Doamne ajuta!

Vladim
Mesaje:3
Membru din:07 Iun 2015, 11:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer in transport

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Vladim » 07 Iun 2015, 12:02

Ma numesc Vladimir Panteleiciuc, am 27 ani, locuiesc in Moldova, r. Briceni, sunt inginer auto dupa profesie

Mariaceatrista
Mesaje:1
Membru din:13 Iun 2015, 00:48
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mama

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Mariaceatrista » 13 Iun 2015, 00:57

Eu sunt Maria. Sunt mama, asta e cel mai important acum. Mama de baiat de 6 ani si, cu ajutorul lui Dumnezeu, voi fi mama a altui copil peste cateva luni.
Sunt singura, tatal copiilor a decis ca nu il facem fericit. Uneori deznadajduiesc, apoi imi amintesc ca Dumnezeu ma iubeste, chiar daca nu merit. Si in El imi e toata nadejdea, ca va avea grija de noi.
Va rog, rugati-va pentru noi, sa ne intareasca Domnul si Sfanta Fecioara, mie sa-mi dea putere si copiilor mei sanatate si viata usoara.
Doamne ajuta!

mihai
Mesaje:1
Membru din:02 Apr 2015, 17:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:sport

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde mihai » 13 Iun 2015, 21:23

vă salut.mă numesc nechita mihai,sunt ortodox şi locuiesc în iași

Yasmina
Mesaje:1
Membru din:25 Iun 2015, 22:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Spiritualitate

Re: Date personale membri. Prezentări...

Mesaj necititde Yasmina » 25 Iun 2015, 22:35

Salutari tuturor membrilor!
Ortodoxa de peste hotare.


Înapoi la “Probleme administrative. Prezentarea membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX