Proorociile neîmplinite ale martorilor

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau
Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde dumitru85 » 29 Sep 2011, 19:02

Rog pe toti martorii sa explice cine si cum a stabilit data venirii lui Isus.Si cum cred posibil acest lucru de catre masonul dl. Russel.Si de cate ori a fost stabilita si amanata aceasta data.Un lucru as vrea sa spun:
In urma ultimei profetii (Armaghedonul in 1975) aceasta organizatie au parasit circa un milion de adepti.
ortodox Evanghelic

Claudiu68

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Claudiu68 » 23 Oct 2011, 20:50

Si tacerea este un raspuns. Vreau sa mai stiu ce este cu data de 1914 ?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde descoperire » 21 Ian 2012, 14:21

Si tacerea este un raspuns. Vreau sa mai stiu ce este cu data de 1914 ?
Intr-adevar cum cineva poate stabili data venirii sau chiar confirma prezenta lui in cer daca acest lucru doar Dumnezeu-Tatal il stie? Invitam un martor sa se expuna.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde dimitrie » 21 Ian 2012, 16:04

Si tacerea este un raspuns. Vreau sa mai stiu ce este cu data de 1914 ?
În primul rând, anul 1914 este rezultatul unui calcul greşit. Fiind o dată de referinţă în istoria martorilor, aceasta este considerată dogmă - dogma 1914. Şi oricine o contrazice, chiar demonstrând că au greşit la însumarea anilor, este exclus din Congregaţie.
Am citit asta într-o carte a doi fost martori, care se cheamă "În căutarea adevărului", nepublicată în română încă. Dar dacă o vrea cineva, i-o trimit pe mail (să mi-l dea pe privat). Însă cartea nu are diacriticile puse; cine vrea le poate pune.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Manuel
Mesaje:7
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teolog Seminarist
Contact:

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Manuel » 26 Aug 2012, 22:18

Dragi mei fratii,nu sunt martor dar am primit in scris prin mail aceasta explicatie.Explicatia este de la martorul Marcu (ce se gaseste dialogand pe siteul :http://www.romanialibera.ro/stil-de-via ... 31893.html).Va rog sa cititi si sa comentati :
Eu:,, ....Bateti campi pentru ca toti iehovisti sustineti ca a venit Hristos in 1914 dar voi tot celebrati comemorarea.Comemorarea trebuia oprita din moment ce Hristos se face prezent asa cum credeti voi.Spune asta la I Cor 11,26 .Deci daca,, Domnul a venit'' dece mai o celebrati ? Am o intrebare ca sa va arat cat bateti campii: Unde scrie in scriptura ca Hristos vine in 1914 ? ''

Si imi raspunde iehovistul :,, ....Isus nu a "venit" nicaieri in anul 1914 ! El DOMNESTE, ESTE REGE IN CER de atunci ca implinire a profetiei despre cel 7 timpuri(vremi)a lui Daniel precum si a Psalmului 110:1,2.Cum era acolo de mult timp......NU A VENIT NICAIERI !!!!
Daca te referi la AHOMEMNON(venirea pe nori) sau la ELTE (venirea ca Judecator),acestea sunt evenimente viitoare.De aceea noi Comemoram moartea Sa,pt.ca Isus spune: FACETI ACEST LUCRU IN AMINTIREA MEA ...PANA CAND SUNT CU VOI.A nu se confunda PAROUSSIA cu AHOMEMNON sau cu ELTE !''.


Va rog sa nu considerati ca am inventat eu acest dialog, acesta a avut loc pe data de 19 August 2012.

Parerea mea : Vedeti dvs, iehovistul aici in text (.Isus nu a "venit" nicaieri in anul 1914 ! El DOMNESTE, ESTE REGE IN CER) face din punct de vedere filozofic o echivocatie.Adica schimba sensul cuvintelor ca sa isi manifeste ideile.Rastalmaceste chiar propriile sale invataturi ca sa ne faca sa credem ca ceea ce ne prezinta el este adevarat, oare asta nu este mestesugul lui satana ? Astea sunt cu adevarat lupii in piei de oaie .Sa ne fereasca Dumnezeu de ei ! Amin. Adica ei au sustinut ca a venit 1914, acum spune acesta ca ,,Isus nu a venit nicaieri in anul 1914" Si o intoarce zicand ca isi intemeiaza Regat.Unde scrie in Biblie anul 1914 ? Acestea au nevoie de un control la psihiatrie ,dupa aceea pot pune mana pe Biblie.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde amator » 27 Aug 2012, 17:26

Parerea mea : Vedeti dvs, iehovistul aici in text (.Isus nu a "venit" nicaieri in anul 1914 ! El DOMNESTE, ESTE REGE IN CER) face din punct de vedere filozofic o echivocatie.Adica schimba sensul cuvintelor ca sa isi manifeste ideile.Rastalmaceste chiar propriile sale invataturi ca sa ne faca sa credem ca ceea ce ne prezinta el este adevarat, oare asta nu este mestesugul lui satana ? Astea sunt cu adevarat lupii in piei de oaie .
Acest "martor" a mai fost si aici pe forum(vezi mesajele).Sunt niste aberatii ce scrie el acolo.Cred ca nu in zadar ei vorbesc de razboaiele care s-au petrecut pana la 1914,de foamete,boli,etc.Am impresia ca acest "marcu" nu este martor ci este din secta asemanatoare cu ei "Student in biblie".Probabil este vreo divergenta intre ei.Pe saiturile lor poti vedea invatatura lor oficiala sa nu mai zic de numeroase carti scrise de fosti membri.
Baptist

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Floryan » 28 Aug 2012, 10:42

Am impresia ca acest "marcu" nu este martor ci este din secta asemanatoare cu ei "Student in biblie".Probabil este vreo divergenta intre ei.Pe saiturile lor poti vedea invatatura lor oficiala sa nu mai zic de numeroase carti scrise de fosti membri.
Nu e din acela care umbla pe la usile oamenilor sa "catehizeze"? Eu am in zona multi din acestia care isi spun stundeti. Tatal meu i-a intrebat odata ce studii au, iar ei au raspuns "suntem stundeti". La ce facultate? Atunci s-a asternut tacerea. Deci probabil sunt aceeasi stundeti de care amintesti.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde ADI » 19 Sep 2012, 20:41

Toate prorociili din biblie au fost implinite .Tot ce nu se bazeaza pe Dumnezeu nu poti fi sigur de reusita.Sa nu judecam pe alti ,eu as zice sa nu mai judecam pe alti sa ne uitam la noi insine.Aceste atacuri la adresa fratilor nostri nu sunt pe placul lui Dumnezeu caci el spune :,,Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti"si,,Sa nu marturisesti stramb inpotriva aproapelui tau!" (EXOD 20:16)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Floryan » 20 Sep 2012, 10:51

Toate prorociili din biblie au fost implinite .Tot ce nu se bazeaza pe Dumnezeu nu poti fi sigur de reusita.Sa nu judecam pe alti ,eu as zice sa nu mai judecam pe alti sa ne uitam la noi insine.Aceste atacuri la adresa fratilor nostri nu sunt pe placul lui Dumnezeu caci el spune :,,Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti"si,,Sa nu marturisesti stramb inpotriva aproapelui tau!" (EXOD 20:16)
Tare mai esti tu bun cand e vorba de profetesa voastra si de calculele venirii Domnului si tare va mai aprindeti cand e vorba de altii, de neconcordata cu idele voastre despre sabat, de mancaruri curate, de Sola scriptura, ei atunci cum e? Oare ii place lui Dumnezeu cand spuneti ca imaginea cu Chipul Sau e idol? Oare ii place lui Dumnezeu sa nu o cinstiti pe Maica Sa? I-a zi!
Apropo, tu ai inteles ceva din citatul pe care l-ai pus acolo, sau doar le pui ca sa dea bine?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde ADI » 20 Sep 2012, 14:58

Nici ei nu tin tot ce spune Domnul dar asta nu inseamna ca terebue sa ne luam de ei.
Nu va plac citatele?

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Vasile46 » 15 Dec 2014, 22:55

Nicaieri nu a fost profetita data venirii lui Hristos , ci cu mult timp inainte de anul 1914 , conform profetiilor din Scriptura , martorii au atentionat lumea ,,Atentie la anul 1914,, ca un an important al profetiilor Bibliei in care urma sa se intample un eveniment mondial , dupa care lumea nu avea cum sa-si mai revina. Si asa a si fost , a inceput primul razboi mondial. Iar razboiul zilei celei mari cum e numit ,,Armaghedonul ,, in Biblie , nu a fost profetit niciodata , pentru ca inca nu e timpul. Nici insusi Hristos Iisus nu stie cand , va primii de la Tatal porunca sa iasa si sa zdrobeasca natiunile ca pe vasul unui olar cum zice in cartea ,,Apocalipsei,,

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Vasile46 » 15 Dec 2014, 23:04

Si tacerea este un raspuns. Vreau sa mai stiu ce este cu data de 1914 ?
În primul rând, anul 1914 este rezultatul unui calcul greşit. Fiind o dată de referinţă în istoria martorilor, aceasta este considerată dogmă - dogma 1914. Şi oricine o contrazice, chiar demonstrând că au greşit la însumarea anilor, este exclus din Congregaţie.
Am citit asta într-o carte a doi fost martori, care se cheamă "În căutarea adevărului", nepublicată în română încă. Dar dacă o vrea cineva, i-o trimit pe mail (să mi-l dea pe privat). Însă cartea nu are diacriticile puse; cine vrea le poate pune.
Nu este nicidecum o dogma a Martorilor , treaba cu anul 1914 , este clar un an in profetiile Scripturii la fel ca si anul mortii lui Hristos in primavara lui 33 e.n sau anul botezului in anul 29 e.n . Apocalipsa care e o carte a sperantei pentru crestini , si e o carte sa sperie oamenii cu metaforele ei , spune intr-un loc asa . ,,Vai de tine pamant si mare , caci Diavolul s-a COBORAT . la tina ,STiind , ca are o scurta perioada de timp. Acest lucru nu avea cum se se intample sau sa se refere la facerea lumii , Apocalipsa fiind ultima carte a Bibliei in ea se gasesc profetii numai cu referire clara la ,,vremurile din urma,, adica la cele in care azi traim.

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Iancu36 » 20 Dec 2014, 20:42

Si tacerea este un raspuns. Vreau sa mai stiu ce este cu data de 1914 ?
Intr-adevar cum cineva poate stabili data venirii sau chiar confirma prezenta lui in cer daca acest lucru doar Dumnezeu-Tatal il stie? Invitam un martor sa se expuna.
Despre ceea ce numai Tatal , adica Dumnezeu stie , si Fiul nu , este ,,razboiul zilei celei mari a Dumnezeului Atotputernic,, cum e prezentat in Scriptura adica ,,Armaghedonul,, Ceea ce a pus Tatal,, sub ,,timpuri,, cum a zis Hristos Apostolilor , este treaba legata de restabilirea Imparatiei . In Apocalipsa este prezenta dupa cum stim un ,,razboi in cer sau in ceruri. Deci invizibil ochiului uman. Acolo se spune ca Satan si ingerii lui decazuti au fost ,,aruncati,, pe pamant , si nu s-a mai gasit loc pentru ei in cer. Pe urma citim clar ,,Vai de TINE PAMANT SI MARE , caci Diavolul s-a coborat la tine cu manie ,,stiind ca mai are putin ,,timp,,Deci pe pamant , urma dupa razboiul din cer invizibil ochiului uman , sa aiba loc un ,,eveniment deosebit care sa zguduie umanitatea.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Vasile46 » 28 Apr 2015, 22:19

Dragi mei fratii,nu sunt martor dar am primit in scris prin mail aceasta explicatie.Explicatia este de la martorul Marcu (ce se gaseste dialogand pe siteul :http://www.romanialibera.ro/stil-de-via ... 31893.html).Va rog sa cititi si sa comentati :
Eu:,, ....Bateti campi pentru ca toti iehovisti sustineti ca a venit Hristos in 1914 dar voi tot celebrati comemorarea.Comemorarea trebuia oprita din moment ce Hristos se face prezent asa cum credeti voi.Spune asta la I Cor 11,26 .Deci daca,, Domnul a venit'' dece mai o celebrati ? Am o intrebare ca sa va arat cat bateti campii: Unde scrie in scriptura ca Hristos vine in 1914 ? ''

Si imi raspunde iehovistul :,, ....Isus nu a "venit" nicaieri in anul 1914 ! El DOMNESTE, ESTE REGE IN CER de atunci ca implinire a profetiei despre cel 7 timpuri(vremi)a lui Daniel precum si a Psalmului 110:1,2.Cum era acolo de mult timp......NU A VENIT NICAIERI !!!!
Daca te referi la AHOMEMNON(venirea pe nori) sau la ELTE (venirea ca Judecator),acestea sunt evenimente viitoare.De aceea noi Comemoram moartea Sa,pt.ca Isus spune: FACETI ACEST LUCRU IN AMINTIREA MEA ...PANA CAND SUNT CU VOI.A nu se confunda PAROUSSIA cu AHOMEMNON sau cu ELTE !''.


Va rog sa nu considerati ca am inventat eu acest dialog, acesta a avut loc pe data de 19 August 2012.

Parerea mea : Vedeti dvs, iehovistul aici in text (.Isus nu a "venit" nicaieri in anul 1914 ! El DOMNESTE, ESTE REGE IN CER) face din punct de vedere filozofic o echivocatie.Adica schimba sensul cuvintelor ca sa isi manifeste ideile.Rastalmaceste chiar propriile sale invataturi ca sa ne faca sa credem ca ceea ce ne prezinta el este adevarat, oare asta nu este mestesugul lui satana ? Astea sunt cu adevarat lupii in piei de oaie .Sa ne fereasca Dumnezeu de ei ! Amin. Adica ei au sustinut ca a venit 1914, acum spune acesta ca ,,Isus nu a venit nicaieri in anul 1914" Si o intoarce zicand ca isi intemeiaza Regat.Unde scrie in Biblie anul 1914 ? Acestea au nevoie de un control la psihiatrie ,dupa aceea pot pune mana pe Biblie.
Dar oare de ce nu ar fii in Biblie o profetie clara data de Dumnezeu intr-un anumit an , din vremurile noastre cand a inceput ca relatiile dintre multe popoare sa se strice? . Pana si in cartea domnului preot profesor Isidor Martinca ,,Manuscrisele de la Marea Moarta,, el spune ca ,cuvintele sau textul dat de Hristos ,,Aceasta generatie , nu va trece( sau nu va muri) , pana se vor intampla aceste lucruri,,,etc...El spune ca acest text ne duce spre o profetie eshatologica in viitor. Deci el se refera in primul rand , la distrugerea Ierusalimului atunci in anul 70 e.n de catre generalul Titus , dar are o implinire eshatologica in viitor. Dupa ce Hristos a fost inviat de catre Dumnezeu la cer la dreapta s-a , atunci in secolul intai , nu s-a mai intamplat nimic acolo oare? .Sa nu spuna Biblia in privinta asta nimic oare ? . Pai la ce sa dezvaluie aceste lucruri clare si adevarate Biserica , din moment ce ea a ADOPTAT , practici , invataturi , si simboluri precrestine pagane cu buna stiinta. Si in cer s-a facut un razboi , deci invizibil ochiului uman cum spune Apocalipsa. Si Satan si ingerii lui au fost aruncati pe pamant,,,, Vai de VOI PAMANT SI MARE , caci Diavolul s-a corborat la voi, stiind ca are putin timp.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Vasile46 » 05 Mai 2015, 17:38

Rog pe toti martorii sa explice cine si cum a stabilit data venirii lui Isus.Si cum cred posibil acest lucru de catre masonul dl. Russel.Si de cate ori a fost stabilita si amanata aceasta data.Un lucru as vrea sa spun:
In urma ultimei profetii (Armaghedonul in 1975) aceasta organizatie au parasit circa un milion de adepti.
Nicaieri nu a fost stabilita data venirii lui Hristos. Era vorba de o profetie clara descrisa in Scriptura care se referea la un eveniment mondial . Iar Russel nu a avut nici o treaba cu ,,masoneria,,. Dupa cum stim Masoneria , sau in cadrul Masoneriei sant INTERZISE ,orce discutii pe teme biblice. Pentru ca din Masonerie , sau in Masonerie sant primiti si fac parte oameni dein TOATE RELIGIILE , numai sa nu fie atei. Cand de fapt in cazul inchinarii la Martori , tocmai ca sant analizate toate subiectele din Biblie. Si de fapt inca un argument , acum cativa ani pe National TV ,era o emisiune ceva de genul ,,Momentul adevarului,, si subiectul era tocmai ,,Masoneria,, Erau invitati niste masoni romani , cu grad inalt . La un moment dat cineva din ceilanti invitati a adus vorba de ,,Martori,, Acei masoni renumiti romani au spus atunci clar ,,ca Martorii , nu nicidecum nu fac parte din masonerie. Asa ca nu aveti dreptate.

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Vasile25 » 05 Iun 2016, 09:44

Rog pe toti martorii sa explice cine si cum a stabilit data venirii lui Isus.Si cum cred posibil acest lucru de catre masonul dl. Russel.Si de cate ori a fost stabilita si amanata aceasta data.Un lucru as vrea sa spun:
In urma ultimei profetii (Armaghedonul in 1975) aceasta organizatie au parasit circa un milion de adepti.
Masoneria accepta doar persoane de ORCE RELIGIE, crestini(?) , musulmani , budisti , sintoisti , hindusi , catolici , deci sa nu fie cineva cumva ATEU. Cum va ganditi ca Russel a fost mason si a inventat oare la porunca Masoneriei o religie sau secta sau Organizatie care sa cuprinda oameni din toate popoarele care sa se iubeasca cu adevarat? Lucru profetit si in Biblie. Am vazut O MARE MULTIME DE OAMENI DIN ORCE NEAM , ORCE POPOR , LIMBA ETC,,,sa fie aceasta multime de oameni din toate popoarele catolici , ortodocsi nu cred . Atunci. Si apoi intr-o emisiune prin anii 2010 la National Tv unde erau invitati masoni romani mari maestrii , Olimpian Ungherea etc , cineva prin telefon sau chiar moderatorul emisiunii a pus intrebarea daca si Martorii lui Iehova fac parte din Masonerie. Raspunsul a fost clar nu , din partea masonilor acolo prezenti. Masoneria tocmai interzice ORCE DISCUTIE PE BAZA BIBLICA, atunci cum va ganditi la sa ceva daca in randul Martorilor Biblia este o carte de studiu de la A la Z .

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde Vasile25 » 24 Dec 2017, 22:44

Am impresia ca acest "marcu" nu este martor ci este din secta asemanatoare cu ei "Student in biblie".Probabil este vreo divergenta intre ei.Pe saiturile lor poti vedea invatatura lor oficiala sa nu mai zic de numeroase carti scrise de fosti membri.
Nu e din acela care umbla pe la usile oamenilor sa "catehizeze"? Eu am in zona multi din acestia care isi spun stundeti. Tatal meu i-a intrebat odata ce studii au, iar ei au raspuns "suntem stundeti". La ce facultate? Atunci s-a asternut tacerea. Deci probabil sunt aceeasi stundeti de care amintesti.
Da ce trebuie sa studiezi la vreo Facultate , ca sa cunosti ce spune Scriptura sau cum,,,

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Proorociile neîmplinite ale martorilor

Mesaj necititde MarcusAurelius » 05 Aug 2018, 11:05

Toate prorociili din biblie au fost implinite .
Care proorocii? Ati putea intocmi o lista de evenimente istorice corelate cu proorocii din Biblie care sa indice exact si in detaliu aceste evenimente? Ma refer la proorocii care sa aiba cat de cat valoare, nu chestiuni de genul "vor fi razboaie, foamete si catastrofe", pentru ca am avut o multime de asemenea lucruri in ultimii 2000 de ani si nu a existat secol in istorie cand asemenea lucruri sa nu se fi intamplat.
Nicaieri nu a fost profetita data venirii lui Hristos [...] Nici insusi Hristos Iisus nu stie cand , va primii de la Tatal porunca sa iasa si sa zdrobeasca natiunile ca pe vasul unui olar cum zice in cartea ,,Apocalipsei,,
In acest caz ce incredere pot sa mai am in atotstiinta care sta in spatele revelatiei lui Hristos? Ce incredere pot sa mai am in faptul ca Hristos a inteles intr-adevar ca va veni a doua oara si ca evanghelia sa e exacta. Pot foarte bine sa presupun ca Dumnezeu Tatal stie mai bine decat Hristos cum se vor intampla lucrurile. In definitiv, cum pot "adora" o divinitate a carei cunoastere e incompleta asa cum e acest Hristos care habar n-are cand va veni a doua oara?
Apocalipsa fiind ultima carte a Bibliei in ea se gasesc profetii numai cu referire clara la ,,vremurile din urma,, adica la cele in care azi traim.
Poate cineva sa-mi explice pana cand vor dura vremurile in care traim azi? Pana peste 10 ani? 100 de ani? 1000 de ani? Credeti ca am mai putea numi "vremuri de azi" vremurile de peste 1000 de ani? Cu alte cuvinte, ce inseamna pentru dumneavoastra "azi", la ce interval de timp se refera acest cuvant? Asta ca sa vedem in cadrul carui interval de timp se va sfarsi lumea. Ca sa intelegeti la ce ma refer, am sa va dau un exemplu. In viitorul apropiat, in Romania se va produce un cutremur cu magnitudinea mai mare de 7 grade pe scara Richter. Daca ma intrebati ce inteleg prin "viitorul apropiat", va voi raspunde, sa zicem, "in urmatorii 50 de ani". Nu stiu daca cutremurul se va produce maine sau exact peste 20 ani sau 30 de ani, dar consider (si nu vreau sa intru acum in detalii privitoare la motivele pe care le am, deoarece nu cred ca e prea important pentru discutia noastra) ca pana peste 50 de ani cutremurul se va fi produs. In acelasi fel, as vrea sa aflu de la oamenii care considera ca Apocalipsa e adevarata, care e intervalul de timp in care cred ei ca vine sfarsitul lumii. Daca vor spune ca se va intampla in urmatorii 200 de ani si in realitate se va intampla maine, nu e nicio problema, deoarece estimarea lor a fost corecta. Prin urmare, cat credeti ca mai dureaza "zilele de azi", cu alte cuvinte, pana cand credeti ca mai poate dura lumea aceasta?

Desigur nu ma astept la un raspuns, cum de altfel nu cred ca expresia "zilele in care azi traim" are vreo noima pentru cei care o folosesc. Ea nu a avut o noima nici pentru Hristos atunci cand le-a spus discipolilor sai ca va reveni inainte ca ei sa moara. Sa nu credeti totusi ca as crede ca Hristos a existat vreodata. Nu la asta ma refer, ci la faptul ca o profetie nu poate sa spuna nimic precis despre realitate, deoarece risca sa fie infirmata de realitate. Religiile nu-si permit luxul de a fi infirmate, de aceea sunt formulate intr-un limbaj care e suficient de vag incat sa nu poata fi supus testului realitatii. Folosim cuvinte precum "azi", "in viitor", "va veni", "se va intampla", "in mod invizibil", deoarece ele sunt foarte flexibile si permit o multime de interpretari
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX