Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant
Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 23 Dec 2009, 08:19

Si,indiferent cat efort depuneti cu subiectul acesta,tot nu veti putea nega faptul ca,inchinarea la orice obiect este idolatrie.Nu forma lui stauros este o problema stimate domn,ci faptul ca,incepand din secolul IV,dupa visul paganului imparat Constantin cu
IN HOC SIGNO VINCES,clericii au inceput sa caute motivatia introducerii cultului crucii in biserica.Stiu,o sa replicati ca oamenii nu se inchina la cruce,care este numai un simbol.Dar asa ziceau si evreii in pustiu,cand si-au facut vitelul de aur,numindu-l IHWH.Consecinta? Dramatica pt.ei,dramatica va fi si pt.dvs.
Povestea dvs.despre ruinele de sub cenusa Vezuviului este patetica,dar este o prezumtie.
Crucea era folosita in inchinare de catre egipteni si de catre babilonieni deopotriva,deci Constantin a avut de unde sa se inspire in visul sau de pagan.Problema este ca pt.egipteni crucea reprezenta niscaiva organe sexuale...
Nu e ciudat ca dvs.ati preluat multe dintre obiceiurile paganilor din jurul Izraelului?
Evreii nu se inchinau la cruce,egiptenii si banilonienii da.Si dvs.la fel.
Evreii nu credeau in nemurirea sufletului,egiptenii,grecii si babilonienii da.Dvs.la fel.
Evreii credeau intr-un singur Dumnezeu,egiptenii,babilonienii si alte popoare din zona credeau in triade de zei.Dvs.la fel.
Evreii nu celebrau Dies Soles,paganii din jurul lor da.Dvs.la fel,numind-o Craciun.
Iata stimate domn cateva dogme ale dvs.si ciudate similitudini nu cu credinta poporului lui Dumnezeu,ci cu practicile paganilor.
Politica imparatilor romani ,interesele acestora, obedienta clerului au condus la aceste preluari treptate,intre sec.IV si X ,de practici si cutume pagane si convertirea lor in practici crestine.Era relativ usor,oricum oamenii impodobind bradul la 25 decembrie in cinstea soarelui,au facut in continuare acest lucru,in cinstea Nasterii lui Isus.Nu avea importanta faptul ca Isus s-a nascut la alta data ,neprecizata,dar deductibila din profetia celor 70 de saptamani a lui Daniel: sfarsitul lunii septembrie,inceputul lunii octombrie.In astfel de preluari consta "sfanta traditie" pe care o clamati dvs.in apararea ereziilor introduse in biserica.Sa va vad cum va aparati astfel de practici...cum le justificati biblic.
Cate despre cruce,traducatorii dvs.au tradus astfel nu numai stauros,ci si XYLON la: Faptele Apostolilor 5:30, 10:39,13:29
Galateni 3:13,I Petru 2:24.Sunteti amabil sa le traduceti cititorilor acest cuvant?Referindu-se la acelasi lucru ( stalpul de tortura) ,stauros si xylon sunt sinonimi.Astept comentariul dvs.,dar va rog: fara jigniri,pt.ca nu este crestineste.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 23 Dec 2009, 10:13

Stimate domn,educatia dvs.va permite sa jigniti,a mea nu.
Nu am jignit. Am arătat prostia evidentă a interlocutorului meu...
Despre diferentele dintre alfabetul limbii vechi si noi a grecilor,va rog sa cititi aici:ro.wikipedia.org/wiki/Limba_greaca_veche.Eu nu am afirmat ca sunt diferente mari de scriere,dar acestea sunt.De exemplu,U din greaca veche a devenit V in greaca moderna,E a devenit I etc.Unde vedeti dvs."absolut acelasi alfabet??.Apoi,in greaca veche se scria cu majuscule si fara delimitari intre cuvinte,fara semne de punctuatie.Eu nu sunt grec,nu am pretentia cunoasterii limbii,dar am facut cercetari si iata ca am dreptate.
Să nu spui nimănui că ai făcut "cercetări" că s-ar putea ca pe lângă cuvintele mele să-ţi dea şi o palmă... Ceea ce spui tu sunt nişte prostii. Iată de ce:
Limba greacă veche, chiar dacă la un moment dat era scrisă doar cu majuscule, are acelaşi alfabet cu cel al limbii greceşti moderne. Textele limbii vechi astăzi se scriu şi cu minuscule, şi în felul acesta el nu încetează să fie un text de greacă veche. Sunt aceleaşi litere, chiar dacă unii le citesc diferit. Chiar şi exemplele pe care le dai tu sunt de doi bani. Nimic defapt nu s-a schimbat. Este vorba despre două citiri ale limbii greceşti vechi: cea a lui Erasmus de Roterdam, acceptată aproape unilateral în Apus, şi cea a lui Reuchlin, care nu face diferenţe între citirea limbii vechi şi a celei noi. Tu vorbeşti doar din "cercetări" (şi nu pot să nu râd la acest cuvânt), dar eu chiar ştiu să citesc, să scriu şi să vorbesc (chiar dacă nu foarte bine) atât în greaca veche, cât şi în cea nouă. Grecii (şi asta e limba lor, nu a noastră) citesc şi greaca veche şi pe cea nouă la fel. Mergi în Grecia şi vezi cum citesc ei textul N.T. sau LXX! Nu vei auzi pe nimeni cu stauros, Betleem, Laodiceea, ci stavros, Vithleem (th - ca în engleză, aproape ca un f), Laodikia etc.
Eu va rog sa lasati infumurarea la o parte si sa acordati atentie altora.
Eu cred că din cele de mai sus te-ai lămurit cine e mai înfumurat sau măcar cine este înfumurat motivat şi cine e pur şi simplu excroc.
Cat despre martori convertiti,mintiti.Despre martorii care injura,idem.Iar cu starpirea noastra,fiti fara grija:noi suntem tot mai multi si mai ales suntem peste tot in lume.Nu aveti nici dvs.,nici toate guvernele lumii puterea sa ne distrugeti pe noi.Apoi,ce calitate crestina este aceasta starpire??
Nu vreau să fiţi stârpiţi ca oameni, Doamne fereşte. Spre surprinderea ta, chiar şi pe tine te iubesc. Dar ştiind că în spatele rătăcirii voastre stau lighioane de draci, mă rog şi lupt ca erezia şi secta voastră să piară. Voi însă să vă mântuiţi în Adevăr.
Apropo, acest comportament al meu e cu totul diferit faţă de cel al vostru când îi numiţi pe ceilalţi "ne-martori" (doar oameni până la urmă): slugi ale lui Satan.
Şi-apoi ce treabă ai tu să-mi zici despre creştinism, când voi declaraţi că nu sunteţi creştini şi prin aceasta consideraţi creştinismul (credinţa în Hristos ca Dumnezeu) drept o rătăcire.
Am crezut ca plagiatul dvs.este un accident,dar vad ca aveti serioase devieri de comportament...Ma rog pt.dvs,indiferent daca va place acest lucru ori ba.
Nu ştiu la ce te referi. Eu ştiu că nu plagiez nimic şi de la nimeni. Dumnezeu mi-a dat destulă minte şi-I mulţumesc pt asta.
Eu nu sunt omul care să dau copy-paste. Am condus 5 ani o Facultate de Teologie (ca decan) şi nu sunt un terchea-berchea aşa cum mă crezi tu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 23 Dec 2009, 10:16

Si,repet: eu sunt un contribuabil mediu la buget,cate o letcaie din banii produsi de mine intra si in umilul dvs.buzunar,asa ca nu merit anatemizarea...
CU RESPECT,ING.MARCU.
Staţi liniştit, că eu mie nu-mi daţi nimic. Eu nu primesc şi nu am primit vreodată salariu de la nimeni, cu atât mai puţin de la stat şi încă de la statul român.
Ei, acum mai meritaţi anatemizarea sau nu? Eu nu am s-o fac, o face Sf. Pavel pt toţi cei care aduc altă Evanghelie decât cea propovăduită de el...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 23 Dec 2009, 10:32

Si,indiferent cat efort depuneti cu subiectul acesta,tot nu veti putea nega faptul ca,inchinarea la orice obiect este idolatrie.
Aşa este dar noi nu ne îchinăm la obiect, ci privind obiectul ne închinăm lui Hristos cel care a pătimit pe obiect (pe Cruce).
Nu forma lui stauros este o problema stimate domn,
A, dacă nu forma e o problemă, înseamnă că acceptaţi şi forma prezentată de noi şi acceptată de absolut toată lumea, afară de iehovşti.
incepand din secolul IV,dupa visul paganului imparat Constantin cu IN HOC SIGNO VINCES,clericii au inceput sa caute motivatia introducerii cultului crucii in biserica.
Fals. În primul rând nu a fost un vis, ci o arătare în amiaza mare, pe care au văzut-o toţi. Nu minţi.
Crucea a fost cinstită de la început şi abordarea asta pseudo-istorică este totalmente falsă. Dacă nu crezi în ruinele din Pomepei (şi cu asta eu am vrut să aduc arugment anume din sec. I), nimeni nu poate contesta numeroasele semne ale Crucii din tot Imperiul Roman de atunci, din sec. II-III. Şi catacombele romane sunt pline de astfel de semne.
Crucea era folosita in inchinare de catre egipteni si de catre babilonieni deopotriva,deci Constantin a avut de unde sa se inspire in visul sau de pagan.Problema este ca pt.egipteni crucea reprezenta niscaiva organe sexuale...
Nu e ciudat ca dvs.ati preluat multe dintre obiceiurile paganilor din jurul Izraelului?
Toate aceste afirmaţii eu le-am studiat şi orice istoric serios îţi va spune că sunt nefondate.
Evreii nu se inchinau la cruce,egiptenii si banilonienii da.Si dvs.la fel.
Hristos ne spune clar că crucea a fost prefigurată în VT de şarpele de aramă la care evreii s-au închinat şi aşa s-au salvat. Cât despre egipteni şi babilonieni, afară de cărţile voastre, nici o istorie a religiilor nu vorbeşte despre aşa ceva. Sau cel puţin "crucea" lor nu era ca a noastră.
Evreii nu credeau in nemurirea sufletului,egiptenii,grecii si babilonienii da.Dvs.la fel.
:D :D :D Adu argumente biblice cu privire la evrei şi mai discutăm...
Evreii credeau intr-un singur Dumnezeu,egiptenii,babilonienii si alte popoare din zona credeau in triade de zei.Dvs.la fel.
Eşti bătut în cap, maestre. Noi credem întru-un singur Dumnezeu întreit în persoane!
Evreii nu celebrau Dies Soles,paganii din jurul lor da.Dvs.la fel,numind-o Craciun.
Mă mir că un inginer poate să fie atât de naiv la basmele cârcotaşilor de la Turnul de Veghe.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 24 Dec 2009, 22:35

Stiu ca v-am suparat.Imi cer scuze,dar dvs.ati inceput.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 25 Dec 2009, 17:12

Nu m-aţi supărat, ci m-aţi dezamăgit şi mai mult...

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 26 Dec 2009, 21:38

Ati jignit,maestre,dar nu vreau sa mai discutam pe acest subiect.Dvs.sunteti roman,eu doar in parte,dvs.ati fost educat sub Hrusciov ,Brejnev et.co, eu sub atenta grija a rudelor mele ,majoritatea martori ai lui Iehova,dar si apartinand altor confesiuni( cativa ortodocsi,doi rabini ,etc.).Asa ati invatat,asa faceti.
Despre plagiat,imi cer scuze,nu dvs.ati plagiat ci l-ati acuzat pe pr.Dorin ca a facut-o.Am citit superficial prima oara.
Sunteti insa un jongleur dogmatic.V-am rugat sa comentati cateva versete si ati facut "sourde oreille".
Nu vorbesc greaca,nu am o astfel de pretentie,insa e posibil sa cunosc mai multe limbi decat cele 5-6 ale dvs.Nu doresc sa fac pe eruditul.Nu eu sunt subiectul aici,dar cred ca nici dvs.Cunosc foarte bine cariera dvs.Inainte de a comenta aici,m-am documentat in cauza.De aceea,cred ca ati observat ca eu manifest respect fata de studiile dvs.
Nu suntem din aceeasi generatie;cand dvs.v-ati nascut,eu eram student in anul al II lea.Eu provin din Apuseni,dar am sange semit,un amestec letal pt.cei cu care am dispute.Strabunicii si bunicii mei jucau la Bursa,aveau servitori,majordom si bucatareasa,vizitiu si secretara.Comunistii ne-au saracit,dar material numai.De aceea spun ca am o alta educatie decat dvs.si va mai spun ceva:pt.jigniri sa va fie rusine.
Sa comentam mai departe .Cu ebraica ma jigniti profund.Cu greaca de asemenea,pt.ca eu ma documentez intotdeauna.Nu vorbesc in necunostinta de cauza,iar cand gresesc am bunul simt sa-mi cer scuze oricui, chiar si copiilor mei.
Nu voi continua cu polemica despre alfabetul grec pt.ca nu acesta este subiectul.
Stimate domn,cu idolatria stati foarte bine.Pt.ca,evreii ,facandu-si ei un vitel de aur in desert,numindu-l ei IHWH,NU CREDEAU CA ACELA ESTE IHWH,ci,la fel ca dvs.,ca-l reprezinta pe IHWH,DECI ERA UN IDOL!!Crunta le-a fost soarta111
Asemenea lor,dvs.spuneti acelasi lucru acum....E idolatrie in toata regula,stimate d-le dr.
Cu "Nu forma are importanta" iar sunteti smecher,trunchiindu-mi spusele.Problema nu este forma,pt.ca nici nu este precizata in Biblie.Dvs.insa va inchinati obiectului folosit de gadele antic si aceasta este adevarata problema.Dvs. v-ati creat-o.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 26 Dec 2009, 22:02

Ati jignit,maestre,dar nu vreau sa mai discutam pe acest subiect.
Îmi cer iertare. Nu am avut intenţia să jignesc, ci doar să pun la punct. După părerea mea aveţi totuşi o doză de obrăznicie ca şi orice evreu. Mai mult decât atât, iarăşi ca orice evreu aveţi obsesia de victimă. Dar eu îndrăznesc să vă zic că sunteţi victima propriei încăpăţinări şi ignoranţe.
Dvs.sunteti roman,eu doar in parte,dvs.ati fost educat sub Hrusciov ,Brejnev et.co,
Da, eu sunt român pe deplin, în sensul că sunt şi ortodox. Mă mândresc cu asta şi-i mulţumesc lui Dumnezeu.
Cât priveşte istoria URSS văd că sunteţi varză. Eu m-am născut în 1979, când Hruşciov demult nu mai era, iar Brejnev îşi trăia ultimile zile. Studiaţi istoria. Oricum eu nu am avut nimic cu aceştia şi spre deosebire de dvstră (consider, dar să dea Domnul să greşesc), nu am acceptat să fiu pioner, cu riscul de a fi exmatriculat de la şcoală. Alte date biografice din partea amândorura cred că sunt de prisos. De părinţi cumsecade nu am dus nici eu lipstă...
Sunteti insa un jongleur dogmatic.
Mulţumesc. Am luat-o ca pe un complement.
eu ma documentez intotdeauna.
Am văzut... Să vă fie ruşine să faceţi o asemenea afirmaţie, mai ales că sunt atât de în vârstă...
Stimate domn,cu idolatria stati foarte bine.Pt.ca,evreii ,facandu-si ei un vitel de aur in desert,numindu-l ei IHWH,NU CREDEAU CA ACELA ESTE IHWH,ci,la fel ca dvs.,ca-l reprezinta pe IHWH,DECI ERA UN IDOL!!Crunta le-a fost soarta111
Asemenea lor,dvs.spuneti acelasi lucru acum....E idolatrie in toata regula,stimate d-le dr.
Este părerea dvstră. Eu nu mă închin lemnului sau unei "intersecţii" din două bucăţi din lemn, ci uitându-mă la Cruce, mintea mi se duce la Cel care a suferit pe ea pt mine...
Dvstră nu faceţi o diferenţă logică elementată între idol şi icoană. Idolul e un zid spre Dumnezeu, pe când icoana o ferestră spre Dumnezeu. Ce a poruncit Iahve lui Moise se brodeze pe perdeaua templului: icoane (chipuri) de heruvimi sau idoli de heruvimi?

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 27 Dec 2009, 07:48

Ba chiar asa procedati.Adorati un obiect,va inchinati in fata lui si-l sarutati cu veneratie.Exact,dar absolut exact ca evreii in desert cu acel vitel pe care-l numisera IHWH,se inchinau in fata lui,spunand ca se inchina in fata lui Iehova.
Mai este si un obiect de tortura.Daca Isus era iradiat nu rastignit,ce va faceati? Ramanea lumea fara idolatrii....
Iar Isus nu ne-a cerut niciodata sa ne rugam Lui(pt.ca este Mijlocitor si Mare Preot) ci ne-a spus sa ne rugam PRIN EL NUMAI TATALUI.Nici nu ne-a spus sa ne inchinam Lui.Versetele din Filipeni cu care dvs.argumentati (orice genunchi sa se plece IN NUMELE LUI,...SPRE GLORIA LUI DUMNEZEU,TATAL) sunt in mod clar interpretate eronat de dvs.,in "tonul" doctrinei absurde si ilogice a trinitatii.Acolo e clar scris:SA SE PLECE IN NUMELE LUI ISUS,SPRE GLORIA LUI DUMNEZEU,TATAL.Numai niste ignoranti in scripturi,care nu pot intelege Biblia din cauza creierelor pline de dogme,de traditii si de datini nu observa ca nu se vorbeste despre inchinare la Isus,ci in numele lui Isus,SPRE GLORIA TATALUI.Rugaciunea,un element esential al inchinarii noastre,pt.a ne fi ascultata,trebuie sa fie adresata PRIN FIUL,CATRE TATAL.
Cat despre triadele de zei si dumnezeul dvs.triunic (mie imi place cafeaua simpla,niciodata nu beau "trei intr-unul",pt.ca este altceva) apare o diferenta de interpretare,in esenta problema fiind aceeasi.
Biblia ne spune ca,in timp ce sunt "multi domni si dumnezei,atat in cer cat si pe pamant(printre care,evident si Isus),noi avem un singur Dumnezeu,TATAL-I.Cor.8:5,6.Dar ce daca scrie??Dl.doctor in ortodoxie(cineva va spunea corect:nu in teologie,poate intr-o teologie kafkiana) nu si nu,sunt "trei intr-unul".Ce mai conteaza ca Enoh,Noe,Avraam,Isac,Iacov,Moise,David etc.se inchinau NUMAI TATALUI?? Ce mai conteaza ca noi,pt.a fi crestini trebuie sa avem ACELASI DUMNEZEU,al lui Avraam,Isac si Iacov?? Domnii care se autodefinesc cu obraznicie si mandrie "preasfinti"
nu recunosc asa ceva si,asa cum i-a scris Pavel lui Timotei,si-au facut invattaturi care sa le gadile urechile.
Curat martori ai lui Christos!!! Cu un procent de divorturi nebiblice care ajunge la 35%,cu 10% alcoolici,cu 70% curvari,cu 35% evazionisti,cu 8% hoti....teribili martori,dar ai cui???
Iar cu sarpele= cruce dovediti un infantilism in gandire care va face ridicol...Sa stiti insa ca eu sunt de acord: inchinarea la cruce,ma rog cultul crucii= cultul Sarpelui...Iata ca singur va autodefiniti!!!
Sunteti un antisemit feroce,mon cher,unul care nu doar vorbiti ci si actionati asa.Cu ce drept imi spuneti mie ca sunt obraznic?Pt.ca am curaul,argumentele si taria sa va combat ereziile???
Acesta nu este insa un dialog duhovnicesc.Dvs.alunecati mereu in derizoriu,aruncand venin.In contiunuare o sa ignor astfel de iesiri si voi ramane strict pe subiectul discutiei.Nu merita sa ajungem la zavistii.Acestea sunt de la Satan...Asa ca,indiferent ce veti spune,eu o sa va raspund strict la problemele biblice.Va indemn si pe dvs.sa faceti asisderea.
Poate ne onorati cu raspunsuri la chestiunile ridicate mai sus.Daca aveti raspunsuri...daca nu,nu este nici o problema:aveti invective....

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 27 Dec 2009, 23:29

In tonul promis,sa va raspund la cateva exceptii ridicate de catre dvs.:
-chestiunea cu roman=ortodox este din alte timpuri.Ce v-ati face daca ati trai aici in Ardeal? Noi avem in oras peste 1000 de greco-catolici,aproximativ 5000 de neoprotestanti (penticostalii si-au marit numarul de 10 ori in 20 de ani,in cea mai mare parte pe cale naturala,nu facand prozelitism),300 de martori ai lui Iehova,apoi multi sceptici si atei.Acestia nu sunt romani??
-la partea cu documentarea,nu am pretentia sa o fac la modul exhaustiv,insa nu-mi "dau cu parerea" cand nu cunosc ceva.Sigur,cercetand,preiau uneori erorile surselor.Este riscul cercetatorului...dar e un rau mai mic decat nestiinta,ignoranta.
-la problema Craciunului ar fi bine sa-mi raspundeti,nu sa jigniti.Sau poate nu stiti cum? Poate ma "luminati" si pe mine aratandu-mi in Biblie cum sarbatoreau apostolii nevoie mare la 25 decembrie....si ce sarbatoreau,desigur.Daca doriti,va demonstrez cu Biblia ca ISUS NU S-A NASCUT LA 25 DECEMBRIE.Data exacta nu este mentionata,deci nu pot nici eu sa v-o comunic.Dar poate gasiti dvs.vreun verset scapat din vedere de mine,ca de,sunt cam batran....
-repet:nu forma lui stauros are importanta.Problema apare cand va inchinati in fata obiectului,indiferent cum arata...
Locuitorii Samariei se inchinau tot la IHWH,dar nu la templu.Era aprobata inchinarea lor? Asa este si cu inchinarea dvs.in fata crucii si icoanelor.
-cu IN HOC SIGNO VINCES,accept ca a fost "o aratare".Dvs.acceptati insa ca Dumnezeu nu a dat "aratari" paganilor??Costica al dvs.era cam pagan cand a avut "aratarea"....Doamne,cata" intelepciune "...
-cine sunt "istoricii seriosi" care infirma spusele mele despre adorarea crucii la egipteni si babilonieni?
Sa va dau eu o sursa "neserioasa": Encyclopaedia Britannica,editia 1946,vol.VI,pag.753.Ce va faceti cu afirmatia "nici o istorie a religiilor nu vorbeste despre asa ceva"?? E cam minci...pardon,am promis sa raman strict la subiect.
-Despre faptul ca evreii nu credeau in nemurirea sufletului citim la:Ezechiel 18:4,20 si Ecles. 3:19.De fapt,au existat evrei si exista si azi (adeptii Caballei de exemplu) care cred in asa ceva.Dar nu o fac in mod corect,pt.ca nu e biblica o astfel de credinta.Cam atat pt.azi.Astept cu interes comentariile dvs.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 15:44

Ba chiar asa procedati.Adorati un obiect,va inchinati in fata lui si-l sarutati cu veneratie.Exact,dar absolut exact ca evreii in desert cu acel vitel pe care-l numisera IHWH,se inchinau in fata lui,spunand ca se inchina in fata lui Iehova.
Ne inchinam Crucii deoarece pe aceasta s-a varsat Sangele Celui care este Fiu al lui Dumnezeu! Daca Hristos este Sfant ("Sfinţiţi-vă şi veţi fi sfinţi, că Eu, Domnul Dumnezeul vostru, sfânt sunt" - Leviticul 20:7 sau "Că scris este: "Fiţi sfinţi, pentru că Eu sunt Sfânt" " - Petru 1:16), automat si Sangele Sau este sfant si foarte adevarat e ca atunci cand ceva sfant (dupa cum in acest caz este vorba de Sangele lui Hristos) intra in contact cu ceva care nu e sfant, si acest lucru se sfinteste (dar nu de la sine, ci prin puterea Celui care a sfintit)-vezi in acest caz, exemplu din bilbie in care Dumnezeu il obliga pe Moise sa se descalte, intrucat se afla pe pamant sfant ""Nu te apropia aici! Ci scoate-ţi încălţămintea din picioarele tale, că locul pe care calci este pământ sfânt!" (Iesirea 3:5). Chiar si in rugaciunea din biserica se sugereaza asta "...si cu puterea Celui ce s-a rastignit pe tine). Este total gresita afirmatia "...absolut exact ca evreii in desert..." Am mai dat exemplu asta in alta parte: in biblie ni se spune ca nu avem voie nici macar cerului si nici pamantului sa ne inchinam si sa ne rugam, pentru ca ele au fost create de Dumnezeu pentru folosul nostru. Ori in aceasta situatie, cum pot sa explice cei care considera icoanele si crucea idoli, ca inchinarea la cer nu e inchinare la dumnezeu strain; sau sa presupunem ca ne aflam intr-o incapere in care nu exista nici o fereastra si suntem nevoiti sa stam acolo pentru cateva zile (fara sa iesim); in situatia aceasta, faptul ca stam si ne inchinam (eu stiu... cu fata la un perete presupun) poate sa fie considerata inchinare la idol?
Mai este si un obiect de tortura.Daca Isus era iradiat nu rastignit,ce va faceati? Ramanea lumea fara idolatrii...
Hristos nu avea cum sa moara in asa fel. Scris este ca El trebuia sa isi verse sangele pentru mantuirea noastra!
...noi avem un singur Dumnezeu,TATAL-I.Cor.8:5,6.Dar ce daca scrie??
Rescriu si aici ceea ce am scris in cadrul unui alt subiect
Pentru o intelegere cat mai exacta era foarte indicat sa iei si urmatoarele "din Care sunt toate şi noi întru El; şi un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate şi noi prin El." Aici este destul de graitor exemplu dat de Sfantul Ioan Damaschin in Dogmatica sa: Precum exista legatura intre foc si lumina asa exista si legatura intre Tatal si Fiul; precum lumina ia nastere din foc asa si Fiul a luat nastere din Tatal. Nu exista lumina fara foc dar nici foc fara lumina. Punctul de plecare e Tatal, de aceea apostolul a afirmat ca nu cunoastem decat un singur Dumnezeu - Tatal, din (si cand te uiti la foc, e doar un singur element dar la o analiza mai atenta ai sa descoperi si lumina si caldura!) si a continuat ideea de Dumnezeu si in partea a doua "si Fiul, prin", diferenta constand in insusirile fiecaruia. Adam a fost plasmuit de Dumnezeu, Set a fost nascut pentru ca a fost fiu al lui Adam, dar Eva nici nu s-a nascut nici nu a fost plasmuita de Dumnezeu, ci a purces din coasta lui Adam! Acestia nu se deosebesc prin fire unii de altii, deoarece sunt oameni, ci diferenta consta in modul in care au fost creati sau modalitatea prin care si-au inceput existenta! Asa este si cu Sfanta TReime: Un Dumnezeu Tatal necreat, care a existat din toti vecii, din care s-a nascut in acelasi timp Fiul si a purces Duhul Sfant; la origine avand tot pe Tatal - abia din acest punct de vedere putem spune ca deosebirea dintre cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi priveste cauza; de acceea cand vom auzi ca Tatal este mai mare decat Fiul sa avem in vedere cauza! (adica Fiul a fost nascut din Tatal- doar din acest punct de vedere exista subordonare). Un alt exemplu destul de graitor este soarele, izvor al razei si al luminii.
Iertati si Doamne ajuta!

Credincios Ortodox
Mesaje:3
Membru din:28 Dec 2009, 14:45
Confesiune:ortodox

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Credincios Ortodox » 29 Dec 2009, 23:34

Nu inteleg de ce lasati asemenea indivizi ( gen marcu ) sa aduca hule Sfintei Cruci si Sfintelor Icoane.
Mantuitorul nostru Iisus Hristos spunea: "Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi.".
Banati definitiv asemenea hulitori, inainte sa calce complet in picioare Sfanta Ortodoxie!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2009, 23:39

Dragă "Credincios Ortodox". Crucea de aia şi este sfântă căci oricât de mult ar scuipa nenoriciţii ăştia de sectari spre ea, ea tot luminează. Discuţiile astea nu sunt nici pt a-i convinge pe ei (deşi ne-am bucura, auzi marcu), căci sunt aproape irecuperabili, ci pentru a le da ortodocşilor intrumentarului unei polemici care, aşa cum ai observat, de fiecare dată se termină în favoarea noastră, chiar dacă ereticii nu recunosc asta.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 31 Dec 2009, 00:38

Ati primit ajutoare pretioase d-le Pruteanu!! Sigur ca astfel de humanoizi va dau dreptate,va sustin ideile,pt.ca ei nu gandesc.Ei ne blameaza,ne arunca invective de la taticul lor venite.Halal crestin,care nu are curajul identificarii.Eu cred ca ASEMENEA atitudini nu au ce sa caute aici.Dar,apropo: ce inseamna "banati" ,ca am mai intalnit la un adventist,tot pe un forum adventist,o astfel de notiune.
Cu "victoriile" dvs.,sa va fie de bine.Aici invinge numai Adevarul.Cel fara idolatrie,betivi,curvari,ucigasi,hoti,talhari sub pulpana.Cel al lui Dumnezeu,care ne-a fost lasat scris in Biblie.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 31 Dec 2009, 07:45

Iar noi nu scuipam pe crucile dvs.Am rugamintea sa manifestati corectitudine si sa va mentineti calmul,pt.ca noi nu va purtam de grija,nici nu va necinstim idolii,din cauza ca nu avem de a face cu ei in nici un fel.Problema va priveste intru totul.Mai ales ca nu ati oferit nici o baza scripturala care sa va indreptateasca sa va inchinati in fata ei.In fapt,daca sangele lui Isus,sangele sau fizic,ar fi sfintit lemnul,ar fi facut-o numai cu acela.Dvs.va faceti cruci din lemn,din aur,argint,granit,marmura,PVC,polietilena,polipropilena si...scuze daca am uitat ceva.Pe acestea nu a curs sangele lui Isus.Le stropiti dvs.cu alta aberatie,"apa sfintita". "sfintita" de catre cine? Sunteti dvs.sfant,sau pacatos?
Si nu suntem "sectari" ,nici "iehovisti".Nu puteti aborda o discutie fara aceasta" manie proletara" la care va impinge sorgintea?
Nu vreti sa incetati cu invectivele si sa discutam serios,cu argumente biblice? Aa,ar trebui sa le aveti....Nu este vina mea ca nu le aveti,problema crucii dumneavoastra ati expus-o aici asa ca....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 31 Dec 2009, 09:23

Sunteti dvs.sfant,sau pacatos?
Eu sunt păcătos şi nu sunt deloc sfânt. Cu toate astea sunt sfinţit. Dacă nu faceţi deosebire între aceste noţiuni, mergeţi şi vă ocupaţi de inginerie, căci cu teologia sunteţi la furat. Nu aveţi nici cele mai elementare idei... Şi nu mă miră, că doar sunteţi "martor al lui Iehova"...
Si nu suntem "sectari" ,nici "iehovisti".
Întrebaţi pe orice om sănătos la cap de pe lumea asta, chiar neo-protestant, şi vă va confirma că "martorii lui Iehova" sunt o sectă şi chiar "secta" prin excelenţă.
Dar,apropo: ce inseamna "banati" ,ca am mai intalnit la un adventist,tot pe un forum adventist,o astfel de notiune.
Asta-i atunci când lumea constată că nu are cu cine vorbi şi-l lasă pe om să se odihnească, aşa cum vă las şi eu pe dvstră...

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 03 Ian 2010, 15:46

In fapt,daca sangele lui Isus,sangele sau fizic,ar fi sfintit lemnul,ar fi facut-o numai cu acela.Dvs.va faceti cruci din lemn,din aur,argint,granit,marmura,PVC,polietilena,polipropilena si...scuze daca am uitat ceva.Pe acestea nu a curs sangele lui Isus.Le stropiti dvs.cu alta aberatie,"apa sfintita". "sfintita" de catre cine?
Foarte bine pusa intrebarea, de aceea voi incerca sa dau si un raspuns pe masura intrebarii! "Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. "(Iacov 5:14) "Şi aşa eraţi unii dintre voi. Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit, dar v-aţi îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos şi în Duhul Dumnezeului nostru."(1 Corinteni 6:11). de unde putem deduce ca toate se fac prin puterea Lui Dumnezeu! Si Sfintii, de ce sunt Sfinti; deoarece au capatat pe "Duhul Dumnezeului nostru"; uleiul acela de ce tamaduia, deoarece era sfintit de catre Domnul Dumnezeul nostru! Apa aceea este sfintita prin puterea Celui care sfinteste toate! De aceea se fac rugaciuni inainte, pentru ca Domnul Dumnezeu sa isi arate milostivirea; nu pentru a arata ca omul are putere (ca ticalosul nu poate nici macar sa isi faca sa creasca un fir de par), ci pentru ca sa se arate puterea lui Dumnezeu, pentru ca sa se arate ca puterea pe care o are omul de fapt e a lui Dumnezeu si ca sa se implineasca cuvantul Mantuitorului care a spus ca " cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face". De aceea se sfintesc acestea (nu conteaza daca nu e din lemnul pe care a murit Hristos), prin prezenta Duhului Sfant se sfintesc si capata putere (putere care apartine lui Dumnezeu, nu materiei din care e facuta Crucea sau icoana); Nu stiu unde am citit , ca sfintirea de fapt e sfintire chiar si atunci cand este inscriptionat numele Domnului Dumnezeului nostru Iisus Hristos sau a Sfantului (in cazul icoanelor)! De ce e oare asa de importanta acest nume? deoarece lupta noastra nu e impotriva trupului, ci impotriva duhurilor necurate; Satana a fost biruit de Hristos si tocmai de aceea numele lui Hristos are putere! Numai auzindu-l ca si fuge! Logica noastra nu e tot una cu cea a lui Dumnezeu!

Iertati si Doamne ajuta!

Credincios Ortodox
Mesaje:3
Membru din:28 Dec 2009, 14:45
Confesiune:ortodox

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Credincios Ortodox » 03 Ian 2010, 16:26

Un parinte spunea ca atunci cand cineva este aprins este bine ca sa fie lasat si ne departam de el. Deoarece ii putem da prilej de hule si de alte cuvinte spurcate.

Opriti-va in cea mai apropiata biserica ortodoxa sau manastire si marturisiti-va toate ratacirile.

Sfanta Cruce a facut nenumarate minuni. Un exemplu: Crucea miraculoasa de la Manastirea Dervent.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 03 Ian 2010, 18:51

Opriti-va in cea mai apropiata biserica ortodoxa sau manastire si marturisiti-va toate ratacirile.
Frate, cui îi spui asta, că nu am înţeles.

Credincios Ortodox
Mesaje:3
Membru din:28 Dec 2009, 14:45
Confesiune:ortodox

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Credincios Ortodox » 03 Ian 2010, 21:11

Doamne ajuta, parinte!

Normal ca m-am referit la marcu. Scuze pentru ambiguitate.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron