Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dumio » 09 Dec 2010, 18:43

Peste tot in Scriptura, cei doi termeni nu se confunda. Crucea ca altar e cruce si jertfa e jertfa. Daca cucea e jertfa si jertfa e Cruce, pe ce s-a adus jertfa? Si daca jertfa e Sfanta (pentru ca e si Dumnezeu) si sfintitoare, de ce nu intelegi ca Altarul acesta s-a sfintit mai presus de orice altar pe care se aduceau jertfe de sange animal?
despre ce vorbiti, sfintia dumneavoastra? ce altare? Crucea e altar? pai romanii au ridicat un altar pentru a aduce o jertfa? Cristos a murit in modul in care romanii executau detinutii, si cei doi talhari la fel au murit, tot pe cruci.
Mai, omule, greu mai esti de cap! Pai Hristos a vrut sa moara asa si dinainte si-a ales ca altar al propriei Sale jertfe Crucea. Este o vorba in popor: Tot raul spre bine! Asa a facut si Hristos: a convertit prin moartea Sa Crucea, unealta de tortura, in Altar al Jertfei Sale, semn al biruintei asupra mortii si diavolului din care rasare Invierea, izvor al iubirii Sale de oameni. Legea lui Moise era prin sine un simbol al Crucii: primele 4 porunci cu referire la Dumnezeu reprezinta latura verticala a Crucii, iar celelalte 6 cu referire la aproapele, latura orizontala a ei. Deci Crucea uneste cerul cu pamantul si pe oameni intreolalta. Hristos ne-a imbratisat prin Cruce cu iubirea Sa divina pe toti. De aceea Crucea (si nu doar jertfa in sine) devine sminteala pt. evrei si eretici si nebunie pentru pagani si eretici. De aceea fug de ea dracii si ereticii (fiii lor si slujitorii lor).
Ultima oară modificat 10 Dec 2010, 23:21 de către dumio, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 18:49

Mai, omule, greu mai esti de cap! Pai Hristos a vrut sa moara asa si dinainte si-a ales ca altar al propriei Sale jertfe Crucea. Este o vorba in popor: Tot raul spre bine! Asa a facut si Hristos: a convertit prin moartea Sa Crucea, unealta de tortura, in Altar al Jertfei Sale, semn al biruintei asupra mortii si diavolului din care rasare Invierea, izvor al iubirii Sale de oameni. Legea lui Moise era prin sine un simbol al Crucii: primele 4 porunci cu referire la Dumnezeu reprezinta latura verticala a Crucii, iar celelalte 6 cu referire la aproapele, latura orizontala a ei. Deci Crucea uneste cerul cu pamantul si pe oameni intreolalta. Hristos ne-a imbratisat prin Cruce cu iubirea Sa divina pe toti. De aceea Crucea (si nu doar jertfa in sine) devine sminteala pt. evrei si eretici si nebunie pentru pagani si eretici. De aceea fug de ea dracii si ereticii (fii lor si slujitorii lor).
Pavel sau alt apostol nu au scris asa ceva.
Nu mi-e frica de cruce, e doar un obiect. :idea:

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 09 Dec 2010, 23:20

Mai baieti,cand s-a implinit profetia aia:"Ce-ti este tie,mare,ca ai fugit?Si tie Iordane,ca te-ai intors inapoi?"(Ps.113,5)?
Unii,cica,se mai implineste si acum.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Dec 2010, 12:55

Mai baieti,cand s-a implinit profetia aia:"Ce-ti este tie,mare,ca ai fugit?Si tie Iordane,ca te-ai intors inapoi?"(Ps.113,5)?
Unii,cica,se mai implineste si acum.
Iarta-ma,dar esti prea subtil pt np.Mirat as fi sa inteleaga ei unde bati tu. :D
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 13 Dec 2010, 14:49

Iertati-mi modul de abordare! Am incercat sa nu-i dau impresia lui"electric77" (ma mira ca si-a luat asemenea nume de uti.; sper ca nu intentioneaza doar sa curenteze, ca doar tin[-em?] cu el, si nu sunt ironic) sau oricarui alt neortodox, ca ies cumva la bataie. Le-am dat ocazia sa se arate de sunt iubitori de adevar sau doar de cearta.Dar stiu eu, de ce pana la urma nu au abordat subiectul?Poate ai dreptate frate Daniel,trebuia sa fiu mai putin sters in exprimare.Dar ii asigur ca cele 2 inerv (pg.5,6), au mai multa legatura cu subietul nostru decat s-ar putea crede. Ii salut ultima interv. a lui"eahel", si-i transmit ca daca iubeste mai mult adev. decat prietenia cu lumea (si tind sa cred acest lucru), ii rasp. la orice intrebare sau acuza (dupa putere si pe cat mi-o ajuta Dumnezeu), daca im ceri, pe aceasta cale ori in particular (patradumitru@yahoo.com).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 29 Oct 2011, 20:42

Parinte Petru, va multumim pentru toate aceste informatii. La aceste argumente, martorii chiar ca nu mai au ce sa raspunda.


Nu jubila pentru ca martorii lui Iehova au si ei argumente pe care ortodoxii nu le pot argumenta dar , acesta poate fi un nou subiect pe forum .Revenind la subiectul de fata , referitor la cruce adevarul este undeva la mijloc . Am sa explic pe scurt deocamdata . Problematica crucii este foarte sensibila . Se rezuma la a o recunoaste sau a o venera . Rastignirea pe lemn , este adevarata ptr. ca intradevar materialul de tortura era lemnul , dar si stilpul de lemn , deoarece romanii nu erau chiar atit de prosti ca pentru fiecare condamnat la moarte sa-i pregateasca o groapa in care sa-i propteasca crucea , sa o stabilizeze sa nu cada s.a.m.d. , asa ca stilpul era pregatit iar condamnatul venea cu celalalt lemn legat de maini si-l agatau sus. Prin unirea celor doua lemne se obtine o cruce . Deci cine greseste ?In dorinta de a fi altfel exagereaza prin argumentatia lor referitoare la ,, stalpul de tortura" da este adevarat dar trebuie privita problema din punct de vedere dogmatic si nu de fond.

Mai se pune urmatoarea intrebare : TOTI CEI CE NU-SI FAC SEMNUL CRUCII NU CRED CA ISUS A FOST RASTIGNIT? Nu cred . In plus sunt milioane de oaneni in aceasta situatie si nu cred ca toti au ,,ochelari de cal" CINE ESTE CURVA DIN APOCALIPSA?CINE A CURVIT CU TOTI CONDUCATORII LUMII ??? Cine este marea multime care a curvit impreuna cu ea? Cine numara mai multi adepti ? ,,Crestinii " sau restul? Cine a ucis de-a lungul istoriei in numele cricii ?ESTE GREU DE RASPUNS . Asa ca nu jubila ; mai bine ai fi smerit ca un bun crestin.
Crucea ca simbol al crestinatatii a aparut dupa 300 de ani dupa Cristos , deci primii crestin peste care a coborut duhul sfant la PENTICOSTA nu aveau acel semn . Asa ca ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 07:45

Crucea ca simbol al crestinatatii a aparut dupa 300 de ani dupa Cristos , deci primii crestin peste care a coborut duhul sfant la PENTICOSTA nu aveau acel semn . Asa ca ?
E greu de spus cine stă mai bine cu prostia: romanii din vechime sau unii de acum...
Eu totuşi ştiu că semnul Crucii era gravat prin catacombe încă din secolul II, şi nu abia în sec. IV cum afirnaţi dvstră.
Iar dacă dvstră ţintiţi spre o Biserică de la Penticosta, atunci trebuie să renunţaţi şi la statutu de creştin, care a fost dat celor ce cred în Hristos mult mai târziu, în Antiohia. Mă mir că un "greco-catolic" poate fi atât de mult infectat cu prostie neo-protestantă.

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 18:33

Bine . Dar atunci in anul 33 e.n asupra cui a pogorit duhul sfint ? asupre paginilor? pe atunci nu era ,,slavita " crucea

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 19:10

Bine . Dar atunci in anul 33 e.n asupra cui a pogorit duhul sfint ? asupre paginilor? pe atunci nu era ,,slavita " crucea
Hai că sunteţi răutăcios şi confirmaţi ceea ce doriţi să ascundeţi.
1. Duhul Sfânt s-a pogorât asupra Bisericii şi a semănat harul în Ea. Acesta a lucrat în decursul istoriei şi va lucra până la sfârşitul veacurilor ajutât Biserica (nu pe papa, cum crezi dumneata) să nu greşească.
2. Crucea nu este slăvită, ci cinstită. Proştii şi ignoraţii să studieze sensul termenilor.
3. Orice creştin poate să se mântuiască fără a cinsti Crucea (mai ales dacă nu ştie despre asta), dar nu se poate mântui dacă o batjocoreşte. Aşa că - atenţie mare!

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 21:00

Adevarat ! Dar nu toti preotii gindesc ca si d-voastra . Felicitari !

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 21:14

Peste tot in Scriptura, cei doi termeni nu se confunda. Crucea ca altar e cruce si jertfa e jertfa. Daca cucea e jertfa si jertfa e Cruce, pe ce s-a adus jertfa? Si daca jertfa e Sfanta (pentru ca e si Dumnezeu) si sfintitoare, de ce nu intelegi ca Altarul acesta s-a sfintit mai presus de orice altar pe care se aduceau jertfe de sange animal?
despre ce vorbiti, sfintia dumneavoastra? ce altare? Crucea e altar? pai romanii au ridicat un altar pentru a aduce o jertfa? Cristos a murit in modul in care romanii executau detinutii, si cei doi talhari la fel au murit, tot pe cruci.
Mai, omule, greu mai esti de cap! Pai Hristos a vrut sa moara asa si dinainte si-a ales ca altar al propriei Sale jertfe Crucea. Este o vorba in popor: Tot raul spre bine! Asa a facut si Hristos: a convertit prin moartea Sa Crucea, unealta de tortura, in Altar al Jertfei Sale, semn al biruintei asupra mortii si diavolului din care rasare Invierea, izvor al iubirii Sale de oameni. Legea lui Moise era prin sine un simbol al Crucii: primele 4 porunci cu referire la Dumnezeu reprezinta latura verticala a Crucii, iar celelalte 6 cu referire la aproapele, latura orizontala a ei. Deci Crucea uneste cerul cu pamantul si pe oameni intreolalta. Hristos ne-a imbratisat prin Cruce cu iubirea Sa divina pe toti. De aceea Crucea (si nu doar jertfa in sine) devine sminteala pt. evrei si eretici si nebunie pentru pagani si eretici. De aceea fug de ea dracii si ereticii (fiii lor si slujitorii lor).
Crucea era un mod de a pedepsi pe cei mai crunti raufacatori ; nu degeaba a fost rastignit Isus ,dar voi nu palpati esenta ! atentie mare . ,,Lumea m-a urat pentru ca nu fac parte din ea" totul a fost premeditat !.Isus putea sa cheme in ajutor legiuni de angeri dar nu a facut-o pentru ca sa se implineasca scriptura . Crucea a cazut si ea la mijloc , dar fara vreun rol foarte deosebit ci doar un instrument de tortura ! A o venera este una si a o recunoaste ca simbol al crestinatatii este alta ! Nu cred ca lui Isus iar face placere sa vorbim de ea in fata lui (ipotetic vorbind) + ca ea a aparut cu multi ani dupa ce mantuitorul nostru s-a ridicat la cer!

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 21:44

Chiar conteaza cum a murit Cristos? ,, Isus este regele iudeilor " era scris in trei limbi ! ,,deasupra capului ia fost pusa vina " NU deasuprea mainilor ; ,,pana nu voi vedea in mainile lui semnul CUIELOR ( nu un cui ) nu voi crede' stim cu totii care am citit biblia de unde sunt exemplele , dar nu asta conteaza ; conteaza pentru cine a murit Cristos si cu ce scop !

OLGA

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde OLGA » 31 Oct 2011, 22:57

Chiar conteaza cum a murit Cristos? ,, Isus este regele iudeilor " era scris in trei limbi ! ,,deasupra capului ia fost pusa vina " NU deasuprea mainilor ; ,,pana nu voi vedea in mainile lui semnul CUIELOR ( nu un cui ) nu voi crede' stim cu totii care am citit biblia de unde sunt exemplele , dar nu asta conteaza ; conteaza pentru cine a murit Cristos si cu ce scop !
Eu cred că scopul a fost să se împlinească toate. Greşesc?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 23:20

Chiar conteaza cum a murit Cristos? ,, Isus este regele iudeilor " era scris in trei limbi ! ,,deasupra capului ia fost pusa vina " NU deasuprea mainilor ; ,,pana nu voi vedea in mainile lui semnul CUIELOR ( nu un cui ) nu voi crede' stim cu totii care am citit biblia de unde sunt exemplele , dar nu asta conteaza ; conteaza pentru cine a murit Cristos si cu ce scop !
Dacă mergem pe principiul subiectiv de important şi secundar, multe le putem exclude. Şi dacă nu-i chiar atât de important cum a murit Hristos, de ce "martorii" insistă cu "stâlpul", iar dacă li se aduc argumente, imediat vin cu replica (ne)vinovată: dle nu contează cum a murit.
Teologia crucii (inclusiv ca obiect) este exprimată şi de Sf. Ap. Pavel, care nu vorbeşte despre moarte, abstract, ci anume despre cruce. De aceea, nu ca element de bază, dar totuşi esenţial, trebuie să (re)afirmăm clar că Hristos a fost răstignit pe cruce şi nu putem admite o falsificare a Scripturilor.

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde emy777 » 03 Noi 2011, 18:55

Martorii lui Iehova cea mai ratacita secta deoarece vorbesc tot felul de aberatii inventate de ei la adresa Mantuitorului .(ISAIA9:5)Prunc s-a nascut noua un Fiu S-A DAT NOUA ,A CAREI STAPANIRE E PE UMARUL LUI SI SE CHEAMA NUMELE LUI INGER DE MARE SFAT ,SFETNIC MINUNAT ,DUMNEZEU TARE,BIRUITOR DOMN AL PACI PARINTE AL VEACULUI CE VA SA FIE.(ISAIA44:5)ASA ZICE DOMNUL REGELE LUI ISRAEL SI IZBAVITORUL SAU ,DOMNUL SAVAOT ,,EU SUNT CEL DINTAI SI CEL DE PE URMA SI NU ESTE UN ALT DUMNEZEU AFARA DE MINE .NU CUMVA SPUNE HRISTOS LA (APOC22:13)CA ESTE ALFA SI OMEGA SI ATUNCI DE CE SPUNE LA (APOC1:8)EU SUNT ALFA SI OMEGA ZICE DOMNUL DUMNEZEU CEL CE ESTE CEL CE ERA SI CEL CE VINE IEHOVA=CEL CE ESTE=HRISTOS ;SUBLINIEZ CINE TREBUIE SA VINA =)HRISTOS CA SA JUDECE LUMEA .OARE CINE ESTE VREDNIC SA O JUDECE DESIGUR CA NUMAI DUMNEZEU. HRISTOS A SPUS EU SI TATAL UNA SUNTEM .(GAL3:20)MIJLOCITOR NU ESTE AL UNUIA SINGUR IAR DUMNEZEU ESTE UNUL.NU TREBE SA AI 100 DE FACULTATI CA SA TALCUIESTI ACEST VERSET REPET NUMA ACEST VERSET SF AP PAVELA VRUT SA ARATE CA MIJLOCITORUL ESTE UNUL DUMNEZEU .EU CRED CA APOSTOLUL DE FAPT AR FI VRUT SA SPUNA DUMNEZEIREA NU ESTE AL UNUIA SINGUR IAR DUMNEZEU ESTE UNUL .(1IOAN5:7)CACI TREI SUNT CARE MARTURISESC IN CER TATAL,CUVANTUL,SI FANTUL DUH ACESTI TREI UNA SUNT .CE PARTE A CUVANTULUI UNA NU INTELEGI.PRIN URMARE DUMNEZEU ESTE IMPARTIT IN TREI PERSOANE DAR TOTUSI UNUL .TATAL CAPUL,FIUL INIMA,DUHUL SFANT CORPUL.SI DACA NE ADUCEM AMINTE LA EVANGHLIA la Ioan 10:33 (Iudeii I-au răspuns: „Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru o hulă, şi pentrucă Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu.”).HRISTOS A SPUS EU SUNT MAI ININTE DE A FI AVRAAM.SF AP PAVEL SPUNE CA NUMAI DUMENZEU PUTEA LUA ACESATA PEDEAPSA INFINITA=)IISUS HRISTOS -DUMNEZEU.SA STITI CA DUMNEZEU ESTE DUH DAR SI OM TOT ODATA (1TIM3:16)SI CU ADEVARAT MARE ESTE TAINA DREPTEI CREDINTE ,DUMNEZEU S-A ARATAT IN TRUP,S-A INDREPTAT IN DUHUL,A FOST VAZUT DE INGERI,S-A PROPOVADUIT INTRE NEAMURI,A FOST CREZUT IN LUME,S-A INALTAT INTRU SLAVA. DUMNEZEU S-A INTRUPAT LUAND CHIP DE ROB (FILIPENI2:7)(ai auzit mai Dumnezeu s-a facut om,si de ce n-a spus Hristos,deoarece El este una si aceeasi cu Dumnezeu)SF AP PAVEL SPUNE 0,,SA ASTEPTAM FERICITA NADEJDE SI ARATAREA MARELUI DUMNEZEU SI MANTUITORULUI NOSTRU IISUS HRISTOS .IOAN 20:28A RASPUNS TOMA SI A ZIS DOMNUL SI DUMNEZEUL MEU ..PSALMISTUL DAVID SPUNE DUMNEZEU ESTE DOMNUL SI SA ARATAT NOUA.IISUS A RASPUNS DE ATAT VREME AM FOST CU TINE SI NUMAI CUNOSCUT CA DOVADA CA TATAL CARE ESTE IN EL A VORBIT.FAPTE20:28,,DREPT ACEEA LUATI AMINTE DE VOI SI DE TOATA TURMA INTRU CARE DUHUL SFANT VA PUS PE VOI EPISCOPI CA SA PASTRATI BISERICA LUI DUMNEZEU PE CARE A CASTIGAT-OCU INSUSI SCUMP SANGELE SAU BIBLIA SPUNE CLAR DUMNEZEU ESTE DUH SI TRUP ALB PE NEGRU.ROM9:5AI CARORA SUNT PARINTI DIN CARE DUPA TRUP ESTE HRISTOS CEL CARE ESTE PESTE TOATE DUMNEZEU BINECUVANTAT IN VECI AMIN.DECI SFANTUL AP PAVEL SPUNE CLAR EL ESTE HRISTOS DUPA TRUP SI DUMNEZEU .EL ESTE SI DUH SI TRUP.TATAL FIUL SI SFANTUL DUH SUNT UNUL SI ACELASI DUMNEZEU TARE ,PARINTE A TOT CE EXISTA IMPARAT A TOATA FAPTURA ,BIRUITORUL SI IMAPARATUL MILOSTIVIRI .ISAIA54:5CACI BARBATUL TAU ESTE FACATORUL TAU SI NUMELE LUI DOMNUL SAVAOT SI RASCUMPARATORUL TAU ESTE SFANTUL LUI ISRAEL DUMENZEU A TOT PAMANTUL SE CHEAMA.ALT EXEMPLU.COLOSENI1:15ACESTA ESTE CHIPUL LUI DUMNEZEU NEVAZUT MAI INTAI NASCUT DECAT TOATA FAPTURA.ISAIA 43:10VOI SUNTETI MARTORI MEI ZICE DOMNUL SI SLUGA MEA PE CAR AM ALES-O CA SA STITI ,SA CREDETI SI SA PRICEPETI CA EU SUNT .INAINTE DE MINE DUMNEZEU NA FOST NICI DUPA MINE NU VA MAI FI 13.EU SUNT DUMNEZEUL DIN VESNICIE.DUMNEZEU NE-A INSTINTAT CA VA TRIMITE PE SLUGA LUI CARE DE FAPT TOT EL ESTE DE AVERTIZAT CA SA STIM CA EL ESTE.(Mare este Dumenzeu s-a facut om si tot odata sluga,cu adevarat Dumnezeu este Imparatul smereniei) .EVREI1:8.IAR CATRE FIUL ,,TRONUL TAU DUMNEZEULE IN VEACUL VEACULUI SI TAIAGUL DREPTATI ESTE TOAIAGUL IMPARATIEI TALE .DIN SCURTA DEMONSTRATIE REIESE CA HRISTOS ESTE DUMNEZEU DE NE CONTESTAT .DUMNEZEU ATAT DE MULT NE-A IUBIT INCAT SA FACUT TATA AL NEAMURILOIR PE CARE PUTEM SA NE SPRIJINIM SI SA NE ALINAM DURERILE DIN SUFLET 2 SI S-A FACUT FRATE CU NOI PTR A NE INTELEGE MAI BINE SI PENTRU A NE MANTUI.SI DUH AL ADEVARULUI SI SFINTITOR MANGAIETOR PTR A NE SFINTI .AMIN(Intrebare catre martori lui Iehova.Cum poate sa fie Hristos inger ?mai ales Arhanghelul Mihail?ca spune( Sf Ap Pavel Evrei 1:1-4)După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci . În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile . Care, fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale, după ce a săvârşit, prin El însuşi, curăţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte. Făcându-Se cu atât mai presus de îngeri, cu cât a moştenit un nume mai deosebit decât ei.Auzi-ti ce spune de Hristos-Dumnezeu ,,care tine toate cu cuvantul ".iar in continuare spune la versetul 14.Îngerii oare nu sunt toţi duhuri slujitoare, trimise ca să slujească, pentru cei ce vor fi moştenitorii mântuirii?,cap2 versetul5. Pentru că nu îngerilor a supus Dumnezeu lumea viitoare, despre care vorbim.versetul 16.Căci, într-adevăr, nu a luat firea îngerilor, ci sămânţa lui Avraam a luat.si spune ca ingerii sunt facuti din foc dar Fiul lui Dumnezeu-Hristos e nascut din sanul Tatalui (Ioan 1:18)Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.Hristos nu a fost creat,El este din vesnicie in sanul Tatalui.(Ioan 1:14)La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. Acesta era întru început la Dumnezeu.Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.Aceste versete ne arata ca la inceput(daca la inceput inseamna ca si din totdeauna)era Cuvantul=Dumnezeu= Hristos,IAR IN EL VIATA ERA(viata insemnannd Duhul Sfant)Aceste versete ne arata tot odata si vesnicia Sf Treimi.

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 03 Noi 2011, 19:17

DE unde ati dat asemenea copi/paste este fantastic

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde emy777 » 03 Noi 2011, 20:35

nu am dat copi paste am adunat versete biblice si am stat 1 ora ca sa le scriu intai pe calc si ceva is copil nu adult ......am 14 ani si ma jur ca nu am luat de pe site nici nam copiat am citit doc multora ,parintele cleopa si calauza cunoasterea si combaterea sectelor am citit versete anumite din biblie pe mine foarte mult ma interesat DESPRE DUMNEZEIREA MANTUITORULUI.credeti ce vreti iti citez din SF AP PAVEL CARE ZICE LA 2CORINTENI,,DUMNEZEU STIE CA NU MINT".

Claudiu68

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 03 Noi 2011, 20:44

Scuza-ma ! Te felicit pentru interesul tau pentru sfintele scripturi ! Oricind iti stau la dispozitie pentru un dialog cinstit .Felicitari inca o data !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde protosinghel » 03 Noi 2011, 20:57

Emy, dacă tot scrii aceste texte, măcar scrie-le îngrijit, că altfel nu le citeşte nimeni.
Aici nu se scriu SMS-uri care să facem economie de caractere. Regulamentul nostru prevede ca pe forum să se scrie CU DIACRITICE, cu spaţii şi din aliniat orice idee nouă (cum probabil aţi învăţat la şcoală). În astfel de condiţii suntem bucuroşi să vă citim mesajele.

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde emy777 » 03 Noi 2011, 21:12

Iertati-ma parinte,de obicei sunt dezordonat si la scoala deoarece ma grabesc.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX