Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 06 Dec 2010, 08:39

Nu este adevarat. Profetiile sunt cu totul altceva. Sunteti exact ca martorii lui iehova, care vad "profetii" in orice secventa biblica. :lol:
Frumos si elegant din partea dumitale inainte de a-mi pune eticata de "martor "era sa spui si ce anume crezi ca spun acele profetii, sa argumentezi.
Semnul crucii, moartea si patimile Domnului sunt profetite inca din VT. Eu pot sa-ti arat, dumneata poti sa-ti sustii punctul de vedere?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 06 Dec 2010, 13:21

Semnul crucii, moartea si patimile Domnului sunt profetite inca din VT. Eu pot sa-ti arat, dumneata poti sa-ti sustii punctul de vedere?
Semnul crucii nu este profetit niciunde, pentru ca nu are nicio relevanta. Domnul putea la fel de bine sa fie lapidat. Jerfa este aceeasi, nu conteaza modul cum a fost omorat.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde daniel tuduran » 06 Dec 2010, 14:04

Semnul crucii, moartea si patimile Domnului sunt profetite inca din VT. Eu pot sa-ti arat, dumneata poti sa-ti sustii punctul de vedere?
Semnul crucii nu este profetit niciunde, pentru ca nu are nicio relevanta. Domnul putea la fel de bine sa fie lapidat. Jerfa este aceeasi, nu conteaza modul cum a fost omorat.
Semnul Crucii este profetit de Insusi Hristos,si desigur in multe alte locuri.

Matei 24,30.Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului

Crucea se va arata pe norii cerului, adusa de ingerii lui Dumnezeu cu mare şi negraita slava, a carei stralucire va intrece de mii de ori lumina soarelui.

Aceasta aratare a semnului Fiului Omului, adicA a Sfintei Cruci, va aduce mare Si nespusa bucurie tuturor binecredinciosilor crestini care au cinstit-o si s-au închinat ei, altarul cel sfintit cu sangele lui Hristos dar si mare spaima si cutremur va aduce peste cei rai si necredinciosi care n-au cinstit semnul Fiului Omului.

Unii din SfinTii Parinti zic ca odata cu aratarea Sfintei Cruci pe cer se va insemna Crucea pe fetele tuturor dreptilor, cum citim în Apocalipsă: Îngerii se sfătuiesc între ei unii cu alţii şi zic: “Să însemnăm pe robii lui Dumnezeu pe frunţile lor” (Apocalipsa 7, 3).

Fericitul Augustin zice:
“Atunci se vor tîngui şi vor plînge toate seminţiile pămîntului, văzînd pe pîrîşul lor Crucea. Căci Crucea îi va mustra pe ei şi cu arătarea sa se va cunoaşte păcatul lor şi vor mărturisi nebunia lor şi robirea lor, dar fără de folos. Vor plînge pentru că acolo nu va mai fi cu putinţă să se pocăiască, nici să scape de dreptatea lui Dumnezeu, nici de hotărîrea blestemului. De aceea se vor tîngui pentru păcatele lor din trecut, pentru înfricoşările ce le vor sta în faţă la înfăţişarea Preadreptului Judecător şi pentru muncile şi pedepsele cele veşnice care urmează să-i cuprindă. Aşa vor plînge soarta lor cea ticăloasă şi jalnică. Crucea care mai înainte era semn al dragostei şi al păcii, nădejdea celor păcătoşi, mîngîierea celor scîrbiţi, scăparea celor deznădăjduiţi, atunci cînd se va arăta pe cer, va fi semn al tuturor pedepselor şi îngrozirea tuturor păgînilor şi necredincioşilor, spaima înfricoşată a celor păcătoşi spre pierzarea celor care au fost hulitori ai Crucii.

Nu vor găsi atunci acei hulitori şi necredincioşi nici un loc de scăpare sau sprijin ca să se ascundă de vederea şi strălucirea cea preaînfricoşată a Crucii lui Hristos, care pe cer va străluci de mii de ori mai mult decît soarele. Atunci Crucea, copacul eliberării şi lumina vieţii, va străluci asupra lor, nu ca pînă acum, ca semn al eliberării şi al mîntuirii prin Iisus Hristos care S-a jertfit pe ea pentru a noastră mîntuire, ci va străluci ca un fulger şi ca un tunet spre pedeapsă şi răzbunare asupra şi răzbunare asupra celor necredincioşi şi hulitori. Şi dacă Crucea Domnului, biruinţa lui Hristos asupra iadului şi a morţii, va îngrozi lumea necredincioasă, cine altul o va mîngîia şi mîntui? Şi dacă semnul milostivirii va fi semn de pieire, cine altul îi va mai învia? Şi dacă Sîngele lui Hristos vărsat pe altarul Crucii va striga asupra lor, cine va mai apăra atunci pe cei necredincioşi şi hulitori?

Crucea atunci se va arăta spre mai mare bucurie şi veselie pentru cei credincioşi, care pentru dragostea Celui ce a sfinţit-o cu preascump Sîngele Său, au purtat-o în viaţă împotriva necazurilor şi a scîrbelor. Aceştia au sărutat semnul Sfintei Cruci cu mare evlavie, cu dragoste şi cu lacrimi spre slava lui Dumnezeu şi spre mîntuirea lumii”.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 06 Dec 2010, 14:29


Matei 24,30.Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului

Crucea se va arata pe norii cerului, adusa de ingerii lui Dumnezeu cu mare şi negraita slava, a carei stralucire va intrece de mii de ori lumina soarelui.
Ma faceti sa rad, asta e o interpretare foarte tendentioasa si puerila. Acel "semn" pe cer nu e ceva fizic, ci o insiruire de evenimente care vor culmina cu rapirea celor credinciosi. Si eu am vazut odata o cruce pe cer, cand doua avioane si-au intersectat traiectoriile lasand urma de fum. :lol:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 07 Dec 2010, 08:58

Ma faceti sa rad, asta e o interpretare foarte tendentioasa si puerila. Acel "semn" pe cer nu e ceva fizic, ci o insiruire de evenimente care vor culmina cu rapirea celor credinciosi. Si eu am vazut odata o cruce pe cer, cand doua avioane si-au intersectat traiectoriile lasand urma de fum. :lol:
Aha si care ar fi acel semn? Cum ar arata? Un chip? Phiu, aia e icoana, idol, nu?
Acel semn este Crucea, deoarece ea este semnul puterii şi al biruinţei lui Hristos
Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. 1COr 1,18
Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce. COlos 2,15 ;)

I-a sa aruncam un ochi prin Sfintele Scripturi sa vevede cum stau treburile:
Crucea, ca mijloc de mântuire a oamenilor, a fost prefigurată şi în Vechiul Testament:
Şi a făcut Moise un şarpe de aramă şi l-a pus pe un stâlp; şi când un şarpe muşca vreun om, acesta privea la şarpele cel de aramă şi trăia. Num 21,9
Şi după cum Moise a înălţat şarpele în pustie, aşa trebuie să se înalţe Fiul Omului, Ioan 3,14

Crucea a fost închipuită cin Legea Veche prin semnul „T" (Tau), care-i apăra pe cei ce îl aveau pe frunte (Iez. 9, 4-6). ;)
Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeţi de nici un om, care are pe frunte semnul "T"

apoi mergi repejor la Apocalipsa si citeste acolo
Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru.Apoc 7,3
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 07 Dec 2010, 12:48

Niciunde in exemplele mentionate nu este vreo referire la crucifix. Sarpele e sarpe, Tau e T etc.
V-am spus, "semn" are numeroase semnificatii, cand iudeii cereau semne si minuni, oare la ce se refereau? la litere, la cifre? doreau sa vada ceva iesit din comun, miraculos. La fel este si semnul venirii lui Mesia, eu ma gandesc ca vor fi si fenomene naturale, si evenimente socante.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 07 Dec 2010, 21:52

Niciunde in exemplele mentionate nu este vreo referire la crucifix. Sarpele e sarpe, Tau e T etc.
V-am spus, "semn" are numeroase semnificatii, cand iudeii cereau semne si minuni, oare la ce se refereau? la litere, la cifre? doreau sa vada ceva iesit din comun, miraculos. La fel este si semnul venirii lui Mesia, eu ma gandesc ca vor fi si fenomene naturale, si evenimente socante.
Da omule, dar asta e parerea ta. Sf Parinti marturisesc cu totul altceva.
Cum ti-ai imagina tu de ex. Semnul Fiului omului pe care sa-l inteleaga toate neamurile? I-a sa te vad. Intr-adevar evreii doreau sa vada chiar foc coborandu-se din cer si vor avea parte de asta. In apocalipsa antihristul asta va face. Va cobori foc din cer si multe alte semne.
Deci cum vor face diferenta toate neamurile intre semnul venirii lui Hristos si minunile amagitoare ale lui antihrist? Si cum vor stii toate neamurile ca acelae semnul Fiului Omului si nu a lui alah sau budda sau krishna?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde daniel tuduran » 08 Dec 2010, 12:40

Niciunde in exemplele mentionate nu este vreo referire la crucifix. Sarpele e sarpe, Tau e T etc.
V-am spus, "semn" are numeroase semnificatii, cand iudeii cereau semne si minuni, oare la ce se refereau? la litere, la cifre? doreau sa vada ceva iesit din comun, miraculos. La fel este si semnul venirii lui Mesia, eu ma gandesc ca vor fi si fenomene naturale, si evenimente socante.
Prietene,daca erai "baiat" destept si citeai referatul paritelui Petru la dezbaterea cu baptistii vedeai ca inca din liturghiile sec. 2 crestinii se insemnau cu semnul sfintei cruci dar si intelegeau preinchipuirea acestui semn in VT.(sF Ipolit Romanul,Traditia Apostolica,cap 42)

Apoi tot prin acea vreme Tertulian (160-240)«La fiecare pas si la fiecare fapta ne insemnam… cu semnul sfintei cruci» (Tertulian, De corona ., c. 3, Migne, P. L., II, col. 99).

sI poate si mai devreme de sec 2 gasim ca prin semnul crucii aducem si o marturie de credinta "Facand semnul sfintei cruci, marturisim credinta in Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos, Cel rastignit pe cruce, si credinta intr-un Dumnezeu in trei ipostasuri" (Dionisie Areopagitul, Ierarhia bisericeasca, cap. VI, 30)

Iar ca semnul FIului omului este crucea toti crestinii o stiu mai putin tu care esti de "alta religie". Iti place tie asa sa fi impotriva sfintilor un fel de "gica contra". ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 08 Dec 2010, 13:10

Eu nu ma iau dupa Tertulian, Origene si altii, pentru ca il am pe Pavel si mi-e de ajuns. Pavel a fost dovedit de Duhul ca era apostolul Domnului. Nu zic, si in secolele urmatoare au fost crestini autentici, dar ca Pavel nu a fost nimeni. Acum, in alta ordine de idei, chiar pe timpul lui Pavel erau invatatori si prooroci mincinosi, incat multe biserici crestine erau influentate de ideile lor gresite (de exemplu, unii ziceau ca Invierea venise). Unii crestini mai tineau Legea, deci Sabatul. Deci e foarte posibil ca acestia sa fi gresit, adoptand un semn al crucii ca fiind important in mantuire, desi Pavel nu a invatat asta.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde daniel tuduran » 08 Dec 2010, 13:20

Eu nu ma iau dupa Tertulian, Origene si altii, pentru ca il am pe Pavel si mi-e de ajuns. Pavel a fost dovedit de Duhul ca era apostolul Domnului. Nu zic, si in secolele urmatoare au fost crestini autentici, dar ca Pavel nu a fost nimeni. Acum, in alta ordine de idei, chiar pe timpul lui Pavel erau invatatori si prooroci mincinosi, incat multe biserici crestine erau influentate de ideile lor gresite (de exemplu, unii ziceau ca Invierea venise). Unii crestini mai tineau Legea, deci Sabatul. Deci e foarte posibil ca acestia sa fi gresit, adoptand un semn al crucii ca fiind important in mantuire, desi Pavel nu a invatat asta.
Ah tu dupa Pavel te iei? ;)
Nu stiu de ce aveam impresia ca tu te iei dupa mintea ta? ;)
Da ai dreptate,posibil ca in secolele urmatoare sa fi existat si cativa crestini din astia "autentici' asa ca si tine care sa creada in Sf Doime si sa nu cinstesca sf Cruce. Pacat ca nu ne-au lasat nicio marturie insa nu-i nici un bai ca doar putem fabula destul pe spatele acelor crestini "autentici" si invizibili.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 08 Dec 2010, 13:24

Da ai dreptate,posibil ca in secolele urmatoare sa fi existat si cativa crestini din astia "autentici' asa ca si tine care sa creada in Sf Doime si sa nu cinstesca sf Cruce. Pacat ca nu ne-au lasat nicio marturie insa nu-i nici un bai ca doar putem fabula destul pe spatele acelor crestini "autentici" si invizibili.

Eu Il cinstesc pe Cristos, obiectul cu care a fost torturat nu cred ca merita vreo atentie.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 08 Dec 2010, 13:51

Eu Il cinstesc pe Cristos, obiectul cu care a fost torturat nu cred ca merita vreo atentie.
TU faci o confuzie intre executie si jertfa. Pai Hristos s-a jertfit nu executat. Este o diferenta enorma.
Pai daca s-a jertfit loc jertfel este altar de sacrificiu. O spune Sf Scriptura.
...nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi Sângele Său,
mai mult Sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veşnic, S-a adus lui Dumnezeu pe Sine, jertfă fără de prihană,...
Deci cine iubeste pe Hristos, ii iubeste si Crucea ;)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 08 Dec 2010, 14:18


TU faci o confuzie intre executie si jertfa. Pai Hristos s-a jertfit nu executat. Este o diferenta enorma.
Pai daca s-a jertfit loc jertfel este altar de sacrificiu. O spune Sf Scriptura.
...nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi Sângele Său,
mai mult Sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veşnic, S-a adus lui Dumnezeu pe Sine, jertfă fără de prihană,...
Deci cine iubeste pe Hristos, ii iubeste si Crucea ;)
De unde pana unde? Crucifixul era un instrument de tortura folosit de romani, iar "crucea" lui Cristos are sensul de jertfa adusa. Atunci dragilor, inchinati-va si magarilor pentru ca Isus a mers pe un magarus si ligheanelor pentru ca Domnul obisnuia sa-si spele picioarele in lighean si mantiilor pentru ca purta o mantie dintr-o singura tesatura etc. etc. etc. :lol:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 08 Dec 2010, 14:58

De unde pana unde? Crucifixul era un instrument de tortura folosit de romani, iar "crucea" lui Cristos are sensul de jertfa adusa. Atunci dragilor, inchinati-va si magarilor pentru ca Isus a mers pe un magarus si ligheanelor pentru ca Domnul obisnuia sa-si spele picioarele in lighean si mantiilor pentru ca purta o mantie dintr-o singura tesatura etc. etc. etc. :lol:

Le cinstim si pe acelea si vasele in care a schimbat apa in vin chiar si coroana cu spini, dar nu ca pe cruce.
Intr-adevar din cruce, Dumnezeu, prin mila Lui cel ce nu intoarce raul cu rau, din obiect executie, EL ne da arma importiva diavolului. Daca printr-un pom , a intrat pacatul in lume, prin alt "pom" vine si izbavirea noastra.
Ce spune AP Pavel:
Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos,
Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Deci ce este crucea?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 08 Dec 2010, 16:42

Deci ce este crucea?
un obiect de tortura.

apostolii nu au scos demoni si nu au facut minuni in numele crucii sau nu au purtat cruci, ci in numele Domnului Isus.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dumio » 08 Dec 2010, 22:35

Deci ce este crucea?
un obiect de tortura.

apostolii nu au scos demoni si nu au facut minuni in numele crucii sau nu au purtat cruci, ci in numele Domnului Isus.
Sf. Pavel este destul de clar in privinta Crucii. Pe langa faptul ca ea are o putere pentru cei credinciosi (Cf. I Cor.1,18), prin ea (en stavro) s-a surpat puterea diavolului, s-a pironit zapisul pacatelor noastre (Col. 2,14-15) si chiar ea este personificata, vorbindu-se de sangele Crucii (dia tou haimatos tou stavrou sou) (Col. 1,20). Noi nu ne referim la cruce in general, care era un obiect de tortura, ci la Crucea lui Hristos (O Stavros Sou-Cf. Col. 1,20). Deci aceasta cruce este mantuitoare si nu toate. Acesteia ne inchinam, pentru ca este nedespartita de Hristos, iar puterea ei este a lui Hristos, si sfintenia ei este a lui Hristos. Noi, inchinandu-ne si cinstind lemnul Crucii, nu cinstim tot lemnul si toti copacii, ci doar lemnul si semnul acesta al Crucii Mantuitorului. Ea este Altar de jertfa, si stim bine ca orice Altar este sfintit si sfant, cu atat mai mult Crucea lui Hristos, care a fost sfintita prin Sangele Lui care s-a varsat pt. mantuirea noastra, si prin Trupul Lui, asumat pt. a mantui firea noastra. Sf. Pavel spune ca noi avem Altar (Evr. 13,10), ori acesta este Crucea lui Hristos, desi Biserica are si un Altar in mod concret pe care se actualizeaza in fiecare zi jertfa cea unica si desavarsita a lui Hristos.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 09 Dec 2010, 01:16

"...,si va fi Domnul numit si intru semn vesnic,si nu va lipsi"(Isaia,55;13-Biblia 1914).Cautati profetia doar in Septuaginta,si in Bibliile ortodoxe de pana la 1914,ca dupa 1914 s-au folosit surse eterodoxe in editarea Bibliei.O mai puteti afla in manuscrisele de la Qumran-Marea Moarta...Pt. cine are nelamuriri poate afla din "Dialogul"cu Trifon iudeul ,de unde se trage lipsa din anumite traditii bilblice a unor profetii mes.cum e si cea din Isaia 45;14,15...In fine,aici in Is.55;13 sunt 3 profetii mesianice.Ortodocsii pot sa le observe si sa le inteleaga cu aproape toate textele paralele din N.T.in care se reveleaza implinirea profetiei.Si spun aest lucru,pt. ca noi ortodocsii avem pe Duhul Sfant care ne aduce aminte noua toate .
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 12:54

Sf. Pavel este destul de clar in privinta Crucii. Pe langa faptul ca ea are o putere pentru cei credinciosi (Cf. I Cor.1,18), prin ea (en stavro) s-a surpat puterea diavolului, s-a pironit zapisul pacatelor noastre (Col. 2,14-15) si chiar ea este personificata, vorbindu-se de sangele Crucii (dia tou haimatos tou stavrou sou) (Col. 1,20). Noi nu ne referim la cruce in general, care era un obiect de tortura, ci la Crucea lui Hristos (O Stavros Sou-Cf. Col. 1,20). Deci aceasta cruce este mantuitoare si nu toate. Acesteia ne inchinam, pentru ca este nedespartita de Hristos, iar puterea ei este a lui Hristos, si sfintenia ei este a lui Hristos. Noi, inchinandu-ne si cinstind lemnul Crucii, nu cinstim tot lemnul si toti copacii, ci doar lemnul si semnul acesta al Crucii Mantuitorului. Ea este Altar de jertfa, si stim bine ca orice Altar este sfintit si sfant, cu atat mai mult Crucea lui Hristos, care a fost sfintita prin Sangele Lui care s-a varsat pt. mantuirea noastra, si prin Trupul Lui, asumat pt. a mantui firea noastra. Sf. Pavel spune ca noi avem Altar (Evr. 13,10), ori acesta este Crucea lui Hristos, desi Biserica are si un Altar in mod concret pe care se actualizeaza in fiecare zi jertfa cea unica si desavarsita a lui Hristos.
Peste tot in Scripturi referirea la Cruce inseamna Jerfa nicidecum un obiect de forma respectiva. 2 linii puse la 90 grade, una mai mare alta mai mica, cu ce va ajuta?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dumio » 09 Dec 2010, 17:33

Peste tot in Scripturi referirea la Cruce inseamna Jerfa nicidecum un obiect de forma respectiva. 2 linii puse la 90 grade, una mai mare alta mai mica, cu ce va ajuta?
Peste tot in Scriptura, cei doi termeni nu se confunda. Crucea ca altar e cruce si jertfa e jertfa. Daca cucea e jertfa si jertfa e Cruce, pe ce s-a adus jertfa? Si daca jertfa e Sfanta (pentru ca e si Dumnezeu) si sfintitoare, de ce nu intelegi ca Altarul acesta s-a sfintit mai presus de orice altar pe care se aduceau jertfe de sange animal?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 18:10

Peste tot in Scriptura, cei doi termeni nu se confunda. Crucea ca altar e cruce si jertfa e jertfa. Daca cucea e jertfa si jertfa e Cruce, pe ce s-a adus jertfa? Si daca jertfa e Sfanta (pentru ca e si Dumnezeu) si sfintitoare, de ce nu intelegi ca Altarul acesta s-a sfintit mai presus de orice altar pe care se aduceau jertfe de sange animal?
despre ce vorbiti, sfintia dumneavoastra? ce altare? Crucea e altar? pai romanii au ridicat un altar pentru a aduce o jertfa? Cristos a murit in modul in care romanii executau detinutii, si cei doi talhari la fel au murit, tot pe cruci.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron