Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:
Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 01 Feb 2010, 09:58

Din Tatal ia nastere Cuvantul (care este Fiul) si purcede Duhul Sfant! E foarte simplu, fara mari batai de cap, fara discutii inutile si argumentatii absurde! Repet: nu poate Dumnezeu da nastere, sau mai bine spus nu se poate ca din Tatal sa iasa ceva necurat, imperfect, cu deficiente! Imposibil! Daca veti observa se spune ca "Eu astazi te-am nascut" nu " Eu astazi te-am facut". La fel si la Duhul Sfant; se spune " care din Tatal purcede" si nu " care Tatal L-a facut" sau alte minunatii! Toate cele Trei Persoane sunt strans legate una de alta! Este scris: " Iar nouă ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Său, fiindcă Duhul toate le cercetează, chiar şi adâncurile lui Dumnezeu. ", de unde putem trage concluzia ca Duhul este o Persoana bine individualizata si care are si anumite "sarcini". Sau in alta parte :" Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu. " sau aceeasi idee dar sub o alta forma " Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine."

"Omul firesc nu primeşte cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie şi nu poate să le înţeleagă, fiindcă ele se judecă duhovniceşte."

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 02 Feb 2010, 20:59

Deci Duhul Sfant este tot un Fiu al lui Dumnezeu , identic cu Christos ??

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 02 Feb 2010, 21:01

Biblia spune despre apostoli ca "erau plini de Duh Sfant".De ce nu erau "Plini de Tatal" ...sau "plini de Fiul " ??Cum poate o fiinta sa se umpla cu alta ??

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 02 Feb 2010, 21:14

Stimati preoti,de ce nu vreti sa discutam cele 7 puncte solicitate de mine...asa,succesiv ?? Cate unul sau doua la un comentariu...A incercat d-l.Andry3,dar a facut din subiect "varza a la Cluj"...Sa fim seriosi si sa discutam punctual.Astept...
Ca sa nu spuneti ca sunt las,raspund eu la prima intrebare pusa tot de mine.Adica raspund eu primul...Duhul (Spiritul ) Sfant nu este o persoana.Este puterea nemarginita a lui Dumnezeu IHWH.A sustine ca este o persoana,ca este Dumnezeu nu are suport biblic.Mai mult,daca ar fi Dumnezeu,ar trebui sa aibe un Nume.Tatal este o Persoana si are un Nume:IHWH.Fiul este o Persoana si are un Nume :Yehoshuah.Duhul Sfant nu este o Persoana si,pe cale de consecinta,nu are un Nume.
Probabil ca-mi veti arata unele versete in care Duhul Sfant are calitati specifice unei Persoane.Le astept...cu alte surprize...din Biblie.Deci,astept cu interes comentariile dvs....

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 02 Feb 2010, 22:02

1.Este Duhul Sfant o persoana ??
Da, este o Persoana. "Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu" sau "Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor." sau "Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? "sau "Dar a intrat în mine Duhul şi m-a ridicat în picioare, iar Domnul mi-a grăit şi mi-a zis: "Mergi şi te închide în casa ta! "
2.Care este raportul dintre Dumnezeu si Duhul Sfant ?? ( prin Dumnezeu inteleg Tatal).
Purcede din Tatăl. "Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede".
3.Care este raportul dintre Isus si Duhul Sfant ?
Conform Sf. Ioan Damaschin Duhul Sfant se odihneşte în Fiul şi îl face cunoscut. "puteţi să cunoaşteţi înţelegerea mea în taina lui Hristos, Care, în alte veacuri, nu s-a făcut cunoscută fiilor oamenilor, cum s-a descoperit acum sfinţilor Săi apostoli şi prooroci, prin Duhul".
4.Ce inseamna "a ne umple cu duh sfant " ??
Are mai multe intelesuri. Unul il putem gasi in Efeseni "Să vă dăruiască, după bogăţia slavei Sale, ca să fiţi puternic întăriţi, prin Duhul Său, în omul dinăuntru, Şi Hristos să Se sălăşluiască, prin credinţă, în inimile voastre, înrădăcinaţi şi întemeiaţi fiind în iubire, Ca să puteţi înţelege împreună cu toţi sfinţii care este lărgimea şi lungimea şi înălţimea şi adâncimea, Şi să cunoaşteţi iubirea lui Hristos, cea mai presus de cunoştinţă, ca să vă umpleţi de toată plinătatea lui Dumnezeu. Iar Celui ce poate să facă, prin puterea cea lucrătoare în noi, cu mult mai presus decât toate câte cerem sau pricepem noi, Lui fie slava în Biserică şi întru Hristos Iisus în toate neamurile veacului veacurilor. Amin!"
5.S-a inchinat cineva la Duhul Sfant ??
Inchinandu-ne Tatalui, ne inchinam si Fiului si Sfantului Duh! Deci, s-au inchinat foarte multi.
6.Trebuie sa ne inchinam Duhulul Sfant ??
Fiind parte din Sfanta Treime, care este Singurul Dumnezeu, consider ca este important sa ne inchinam si Duhului Sfant.
7.Cum stim daca beneficiem de suportul Duhului Sfant in actiunile noastre sau de un alt duh ??
Aici intervine smerenia.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Vianor » 11 Noi 2010, 00:31

Dle Marcu. Apreciez mult curajul, râvna și stăruința dstră de a ține piept la atâția adversari... pt că de altfel, nu este atât de ușor să-ți aperi crezul...
Multe lucruri s-au scris la acest subiect, cu mult mai multe au rămas nescrise, deși până la sfârșit, la o concluzie finală, care să-i împace pe toți, nu cred că se va ajunge.
Cu riscul de a repeta întrebarea, aș vrea doar să aflu opinia organizației dstră vizavi de moartea Domnului Isus... Cum credeți, care a fost motivul pentru care Isus Hristos a fost răstignit de către evrei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde protosinghel » 12 Noi 2010, 21:39

Marcu a plecat definitiv de pe forum, fără să fie alungat. Un comportament tipic iehovist...
L-am inviatat de mai multe ori, dar refuză să vină.

eahel
Mesaje:10
Membru din:26 Noi 2010, 12:38
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde eahel » 02 Dec 2010, 00:04

Tatal si Fiul sunt UNA. Dupa cum a spus Mantuitorul. "Una" are un sens duhovnicesc pe care numai oamenii dedicati rugaciunii si postului il pot intelege.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 09:14

Tatal si Fiul sunt UNA. Dupa cum a spus Mantuitorul.
Asa este, Sunt una, dar nu sunt aceasi persoana.

Ca si o comparatie cind vorbim de Sf Treime, Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt precum Soarele. Soarele este si corp si caldura si lumina Toate 3, sunt una, dar distincte.

TATĂL: - nu are origine – nenăscut
FIUL- origine în Tatăl – născut
Sf Duh –origine în Tatăl – purces
Cele 3 Persoane ale Sf. Treimi, nu sunt diferite ca esenţă sau rang, ci ca mod de existenţă (ipostas). Ipostasurile sunt la fel: nenăscut, născut şi purces: sunt complet necunoscute de om – taine ale lui Dumnezeu.

numai oamenii dedicati rugaciunii si postului il pot intelege.
Post tin si yogini si musulmanii si buddistii. Budda minca un bob de orez pe zi si nu a inteles nimic de Sf Treime.
Numai Dumnezeu descopera, si descopera celor vrednici nu oricui. Omul nu poate sa descopere nimic oricit post ar tine.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 12:33

Budda minca un bob de orez pe zi si nu a inteles nimic de Sf Treime.
Interesant este ca nici apostolul Pavel nu a inteles trinitatea, altfel ar fi scris ceva despre acest concept.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 13:19

Budda minca un bob de orez pe zi si nu a inteles nimic de Sf Treime.
Interesant este ca nici apostolul Pavel nu a inteles trinitatea, altfel ar fi scris ceva despre acest concept.
Este posibil sa fi scris. Din cite stiu s-au pierdut dintre epistolele lui. Este posibil sa fi inteles, dar sanse mai mari este ca punctul tau de vedere sa fie corect, adica nici sa nu fi scirs nici sa nu fi inteles.
Ce este cert ca invatatura despre Sf Treime s-a stabilit prima data la Sinodul de la Niceea cind a fost combatuta erezia lui Arie, totodata atunci a fost enuntat si Crezul.
Ca sa fiu sincer, nu cred ca exista cineva care sa fi inteles complet notiunea de Sf Treime
Persoanele Lui Dumnezeu sunt deopotrivă, nu egale. Tatăl este Dumnezeire izvorâtoare: Fiul este născut din Tatăl mai înainte de veci si Duhul Sfânt purcede de la Tatăl. Cum vine asta, nu știm si nu trebuie sa ne macine. Nici îngerii nu știu.
Putem discuta aici si de energiile necreate.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 13:48

Eu nu inteleg de ce trebuie complicate in asa hal lucrurile si date atatea definitii .

eahel
Mesaje:10
Membru din:26 Noi 2010, 12:38
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde eahel » 02 Dec 2010, 16:57

Ioan 1:18 - Traducerea Lumii Noi - "dumnezeul unic născut, care se afla in sânul Tatălui, Acela l-a facut cunoscut."

eahel
Mesaje:10
Membru din:26 Noi 2010, 12:38
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde eahel » 02 Dec 2010, 17:04

Eu nu inteleg de ce trebuie complicate in asa hal lucrurile si date atatea definitii .
Cand explici, complici. Trebuie sa intelegem cu sufletul si cu mintea. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una. Sa spui ca nici Ingerii nu cunosc Sfanta Treime e prea de tot. Oricum, Taina e si pentru ingeri si pentru oameni.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 17:40


Cand explici, complici. Trebuie sa intelegem cu sufletul si cu mintea. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una. Sa spui ca nici Ingerii nu cunosc Sfanta Treime e prea de tot. Oricum, Taina e si pentru ingeri si pentru oameni.
Sunt una dar si crestinii sunt una (cititi Ioan cap.17 :11-21) si cum sunt Tatal si Fiul una asa sunt si crestinii una.
Nu cred ca stiti dumneavoastra ca ingerii cunosc Sfanta treime, ca nu v-a vorbit vreun inger referitor la acest aspect :idea:

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 13 Dec 2010, 23:40

Atentie la politeismul promovat de Societatea Martorilor lui Iehova, eahel! Vad ca si electric si la insusit, poate tot ca tine, mai mult sau mai putin constient. Doar unde nu-i Cap (Hristos, cf.Col.1,18;Ef.1,22;5,23), vai de picioare! Caci doar Biserica cea adevarata a lui Hristos este "stalp si intarire a adevarului"(1Tim.3,15) .
Ultima oară modificat 14 Dec 2010, 07:18 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am obosit să tot pun spaţii. Oameni buni, învaţăţi-vă odată să scrieţi corect şi nu obosiţi cititorii şi mai ales moderatorii.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 14 Dec 2010, 13:45

Atentie la politeismul promovat de Societatea Martorilor lui Iehova, eahel! Vad ca si electric si la insusit, poate tot ca tine, mai mult sau mai putin constient. Doar unde nu-i Cap (Hristos, cf.Col.1,18;Ef.1,22;5,23), vai de picioare! Caci doar Biserica cea adevarata a lui Hristos este "stalp si intarire a adevarului"(1Tim.3,15) .
ce mi-am insusit, domnule? Dumnezeu este Unul singur, nu triunic. Politeisti sunt trinitarienii.

paulus
Mesaje:32
Membru din:04 Dec 2010, 19:25
Confesiune:alta religie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde paulus » 14 Dec 2010, 15:20

Eu inteleg (dar nu cred in) d-zeul trinitarian ca fiind un ventriloc (Tatal) cu doua papusi in mana (Fiul si Duhul Sfant). O fiinta, cu trei fete (personalitati?).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde electric77 » 14 Dec 2010, 15:23

Eu inteleg (dar nu cred in) d-zeul trinitarian ca fiind un ventriloc (Tatal) cu doua papusi in mana (Fiul si Duhul Sfant). O fiinta, cu trei fete (personalitati?).
apostolul Pavel nu vorbeste despre asemenea aberatii.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dumio » 17 Dec 2010, 00:47

Atentie la politeismul promovat de Societatea Martorilor lui Iehova, eahel! Vad ca si electric si la insusit, poate tot ca tine, mai mult sau mai putin constient. Doar unde nu-i Cap (Hristos, cf.Col.1,18;Ef.1,22;5,23), vai de picioare! Caci doar Biserica cea adevarata a lui Hristos este "stalp si intarire a adevarului"(1Tim.3,15) .
ce mi-am insusit, domnule? Dumnezeu este Unul singur, nu triunic. Politeisti sunt trinitarienii.
Politeistii sunt idolatrii, ca si cei care cred diferit de cum invata BO! Chiar daca crezi intr-un singur Dumnezeu, daca nu e asa cum invata corect Biserica, devine un idol!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX