Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant
Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 13 Ian 2010, 23:08

Nu,stimate domn!! Dogma trinitatii spune ca sunt trei Dumnezei,vesnici,co-egali,de aceeasi substanta.Dvs.asa credeti,ca sunt trei nu numai Tatal ,asa cum le scrie Pavel crestinilor din Corint.Dogma si versetele citate de mine sunt in contradictie fatisa,radicala.Pai daca "AVEM UN SINGUR DUMNEZEU" iar acesta este identificat ca fiind TATAL,ce sens au elucubratiile unor asceti carora mintea le-o luase cu sorcova??
V-am citat versete din care reiese ca Fiul nu este Atotputernic,nefiind in masura sa stabileasca ierarhia in Guvernul ceresc,nici omniscient,necunoscand ziua sfarsitului.Dvs.o tineti de-a boulea ca nu,ca este Atotputernic...De ce ignorati ce scrie in Biblie??Ma intreb: de ce vreti sa dezbateti astfel de subiecte cu noi,daca nu acceptati autoritatea textului biblic???
AAA,da...Am citit..Dvs.ne urati...Asa scrie si in Biblie si este probabil peste puterile dvs.sa aveti o alta atitudine fata de noi...
VETI FI URATI DE TOATE NEAMURILE,PENTRU NUMELE MEU...DACA PE MINE M-AU URAT,SI PE VOI VA VOR URA...Daca dvs.ne-ati fi iubit,poate,spun poate ca eu ma intrebam:nu cumva or fi crestini acesti popi???
Ce rod al Duhului Sfant este "ura pana la moarte"???
Daca incetati cu invectivele si cu manifestarile mitocanesti,va promit o analiza a trinitatii cum nu ati avut parte.Va cer doar rabdare si umilinta....Le aveti???

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 13 Ian 2010, 23:20

Nu este adevarat ceea ce afirmati! Crezul Bisericii Ortodoxe spune destul de clar : "Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,.....Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii......Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Carele de la Tatal purcede, ..". Cum puteti sa afirmati ca noi sustinem ca sunt TREI DUMNEZEI ???? Daca v-as arata o paine, si v-as spune ca painea asta e facuta din faina, apa si drojdie, dumneavoastra mi-ati raspunde ca drojdia, respectiv faina si apa sunt fiecare in parte paine ???? Adica de fapt avem trei paini (cam asta reiese din ce spuneti dumneavoastra)??? Nu cred asta! Va rog frumos sa intelegeti ca precum e cu painea asa e si cu Dumnezeu! Nu ca Dumnezeu ar fi paine (sa nu se inteleaga asta), doar ca precum painea contine trei elemente (ma rog... painea mea :D, ca de obicei painea mai are si altele) , asa si Dumnezeu e compus din 3 Persoane (nu Dumnezei). Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Ian 2010, 23:34

Ma amuza faptul cum dl Marcu ne acuza de ceea ce singur practica: cum sa nu vezi in "Eu sunt alfa si omega" marturia clara a existentei din vesnicie? Sau in "Toate prin El s-au facut si nimic fara El nu s-a facut din cate s-au facut" marturia despre atotputernicia Sa? Sau atunci cand citea gandurile ucenicilor, a fariseilor, a femeii cu scurgere de sange - marturia omnistiintei Sale?

Dvs sunteti ca si copilul cela, care astupandu-si ochii crede ca nu-l mai vede nimeni. Stimati iehovisti, e timpul sa cresteti din varsta asta...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 13 Ian 2010, 23:56

necunoscand ziua sfarsitului.
Uitati ce scrie, tot in biblie, in evanghelia dupa Ioan : "Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl." sau, ca tot ziceti ca Stefan nu a vazut pe Dumnezeu :"Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl." si mai adaug si versetul asta : "Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi când va fi acea vreme."
Acuma sa o luam logic: Dumnezeu Tatal a vorbit prin Hristos, iar Hristos , din ascultare, a spus doar ceea ce a auzit de la Tatal (conform primului verset); raspunsul Mantuitorului, daca e sa luam in considerare primul verset, este unul prin care incearca sa isi indeplineasca acesta ascultare, sau mai exact, sa transmita celorlalti exact ceea ce ii spusese Tatal; oricum nu le era de folos sa stie cand va veni sfarsitul, dimpotriva le era chiar primejdios, deoarece nu mai implineau cu daruire cerinta din al treilea verset (rugati-va... privegheati). Teama ca ii va prinde sfarsitul nepregatiti, ii putea face sa se roage si sa privegheze. Si apoi, daca e sa spunem ca nu stia despre cand va veni sfarsitul .... cum se face ca le spunea apostolilor unele semne prin care puteau sa isi dea seama de acest sfarsit? Oare El, daca nu cunostea cand vine acest sfarsit, cum se face ca stia semnele cand va veni acest sfarsit? Sau va asteptati ca Hristos in Atotputernicia Sa sa le spuna apostolilor data si ora exacta? Total absurd... Nu uitati ca nicaieri in evanghelii nu veti gasi ca Hristos se va declara, direct, Fiu al lui Dumnezeu (de ex ... Eu sunt Fiul lui Dumnezeu.... ci "eu sunt usa", "eu sunt alfa si omega" ); ci ii lasa pe ceilalti sa faca astfel de afirmatii ("Fiul Omului va fi dat pe mana....", "voi cine credeti ca sunt"); asa si cu Atotputernicia Lui, a venit sa se smereasca, nu sa se mareasca. Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Ian 2010, 23:59

Asi vrea sa mi se arate, in Biblie, cand prin "Domn" a fost numit altcineva decat numai Dumnezeu.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 15 Ian 2010, 08:05

Stimate domn,viclenia nu va ajuta la nimic,nici zbaterile inutile .Isus nu a spus doar ca ei nu aveau nevoie sa cunoasca ziua sfarsitului.Sigur ca nu era bine sa o stie.Isus a spus ca El nu o cunoaste.Deci,nu e omniscient.Punct.Lasati "vrajelile" si nu va mai pierdeti in explicatii penibile.Textul e clar,fara echivoc.
Referitor la ultima afirmatie,cu sintagma Domn folosita in Biblie,da,sunt mai multi domni,asa cum scrie apostolul Pavel catre corinteni:sunt multi domni si dumnezei,in cer si pe pamant.Va dau cate un exemplu: in cer,Domni sunt numiti Tatal si Isus.Pe pamant,domn a fost numit Avraam,stramosul meu,de vatre Sara.Din nou va luati la tranta cu textele biblice...Nu va temeti??
Se pare ca dvs.nu cunoasteti dogma trinitatii ,asa cum ea a fost statuata la Sinodul de la Constantinopole,in anul 382 e.n.Vreti sa o afisez aici??Sa vedeti textul??
Comparatia cu painea este ridicola...iar Crezul Atanasian doar in ultima sa parte contine erezii.Nu vindeti castraveti gradinarului....Biblia este fara echivoc:trebuie sa avem un singur Dumnezeu care este Tatal,iar dvs.,mai aveti pe Fiul si pe Duhul Sfant.Cum or fi trei-intr-unul,nimeni nu poate explica,dar nu are importanta,pt.ca Biblia ne spune:NUMAI TATAL....SOLO PATER...Nu intelegeti romaneste ce inseamna UN SINGUR DUMNEZEU-TATAL???
Si,in mod ciudat,dvs.aduceti faptul ca Isus vorbea numai ce l-a invatat Tatal drept argument al Atotputerniciei Sale.Inversare a sensurilor,stimate domn....Iar faptul ca Isus nu stia acel lucru este dovada ca nu este omniscient...ca nu este Atotputernic,reiese din faptul ca nu are competente in a stabili ierarhia in Guvernul ceresc(cine sa fie la dreapta sau la stanga Sa).Daca dvs.ignorati astfel de lucruri,discutia este inutila.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde protosinghel » 15 Ian 2010, 08:12

Se pare ca dvs.nu cunoasteti dogma trinitatii ,asa cum ea a fost statuata la Sinodul de la Constantinopole,in anul 382 e.n.Vreti sa o afisez aici??Sa vedeti textul??
Care text, dle, când matale nu ştii nici anul când a avut loc Sinodul. Bine, nici nu ştii să scrii româneşte, dar asta e altă treabă...
ca Biblia ne spune:NUMAI TATAL....SOLO PATER...Nu intelegeti romaneste ce inseamna UN SINGUR DUMNEZEU-TATAL
O întrebare: Tatăl este în acelaşi raport paternal şi cu noi şi cu "Fiul Său cel Unul Născut"? Aştept răspuns!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 15 Ian 2010, 14:40

Stimate domn,viclenia nu va ajuta la nimic,nici zbaterile inutile .Isus nu a spus doar ca ei nu aveau nevoie sa cunoasca ziua sfarsitului.Sigur ca nu era bine sa o stie.Isus a spus ca El nu o cunoaste.Deci,nu e omniscient.Punct.Lasati "vrajelile" si nu va mai pierdeti in explicatii penibile.Textul e clar,fara echivoc.
Referitor la ultima afirmatie,cu sintagma Domn folosita in Biblie,da,sunt mai multi domni,asa cum scrie apostolul Pavel catre corinteni:sunt multi domni si dumnezei,in cer si pe pamant.Va dau cate un exemplu: in cer,Domni sunt numiti Tatal si Isus.Pe pamant,domn a fost numit Avraam,stramosul meu,de vatre Sara.Din nou va luati la tranta cu textele biblice...Nu va temeti??
Se pare ca dvs.nu cunoasteti dogma trinitatii ,asa cum ea a fost statuata la Sinodul de la Constantinopole,in anul 382 e.n.Vreti sa o afisez aici??Sa vedeti textul??
Comparatia cu painea este ridicola...iar Crezul Atanasian doar in ultima sa parte contine erezii.Nu vindeti castraveti gradinarului....Biblia este fara echivoc:trebuie sa avem un singur Dumnezeu care este Tatal,iar dvs.,mai aveti pe Fiul si pe Duhul Sfant.Cum or fi trei-intr-unul,nimeni nu poate explica,dar nu are importanta,pt.ca Biblia ne spune:NUMAI TATAL....SOLO PATER...Nu intelegeti romaneste ce inseamna UN SINGUR DUMNEZEU-TATAL???
Si,in mod ciudat,dvs.aduceti faptul ca Isus vorbea numai ce l-a invatat Tatal drept argument al Atotputerniciei Sale.Inversare a sensurilor,stimate domn....Iar faptul ca Isus nu stia acel lucru este dovada ca nu este omniscient...ca nu este Atotputernic,reiese din faptul ca nu are competente in a stabili ierarhia in Guvernul ceresc(cine sa fie la dreapta sau la stanga Sa).Daca dvs.ignorati astfel de lucruri,discutia este inutila.
Primul sinod ecumenic (cel de la Nicea) a statuat destul de clar urmatoarele:Credem într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atot¬pu¬ter¬nic, Făcătorul tuturor celor văzute şi celor nevăzute. Şi într-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, născut din Tatăl, Unul Născut, adică din [fiinţa] Tatălui, Dumnezeu din Dumne¬zeu, lumină din lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, iar nu făcut, Cel de-o-fi-inţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut, atât cele din cer cât şi cele de pe pământ; Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire S-a pogorât şi S-a întrupat şi S-a făcut om, a pătimit şi a înviat a treia zi, S-a înălţat la ceruri şi va veni să judece viii şi morţii; şi în Duhul Sfânt.
Iar pe aceia care spun că a fost o vreme când [Fiul lui Dumnezeu] nu era şi că înainte de a Se fi născut nu era, şi că S-a făcut din cele ce nu erau, sau dintr-un alt ipostas sau substanţă, sau pe aceia care spun că Fiul lui Dumnezeu este schimbător sau stricăcios, pe [toţi] aceştia Biserica apostolească şi sobornicească îi dă anatemei.
Iar al doilea sinod ecumenic (cel de la Constantinopol) a declarat umatoarele :Credem într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atotpu¬ter¬nic, Făcătorul tuturor celor văzute şi celor nevăzute. Şi într-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, născut din Tatăl, Unul Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toţi vecii, lumină din lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, iar nu făcut, Cel de-o-fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut, Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Fecioara Maria şi S-a făcut om; şi S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponţiu Pilat, şi a pătimit şi S-a îngropat, şi a înviat a treia zi, după Scripturi, şi S-a înălţat la ceruri, şi şade de-a dreap-ta Tatălui, şi iarăşi va să vină, să judece vii şi morţii, a Cărui împărăţie nu va avea sfârşit. Şi întru Duhul Sfânt, Domnul de viaţă făcătorul, Care din Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl şi cu Fiul este închinat şi slăvit, Care a grăit prin prooroci. Şi întru una sfântă, soborni¬cească şi apostolească Biserică. Mărturisim un [singur] botez spre iertarea păcatelor. Aşteptăm învierea morţilor şi viaţa veacului ce va să vină. Amin.
Eu nu inteleg modul in care interpretati dumneavoastra textele din biblie. Nici ca nu cunoaste Hristos nu a spus! "nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl". Iar ca este Fiul al lui Dumnezeu, iarasi nu veti gasi in biblie o marturisire directa a lui Hristos, gen " Eu sunt Fiul lui Dumnezeu"; si totusi ati ajuns la concluzia ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu. Nu stiu ce metode de interpretare ati folosit ca sa deduceti asta, dar va indrum sa folositi acelelasi metode ca sa ajungeti si la concluzia ca Hristos este omniscient.
Hristos e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat! Sa stiti ca exemplu cu painea mi se pare destul de simplu si doar sa nu vreti nu o sa intelegeti! Am sa va mai dau un exemplu, ceva mai real: Romania este un stat suveran si independent; dar statul nu este altceva decat organizarea statala a puterii poporului sau a puterii de stat; putem spune fara sa gresim ca statul sau puterea de stat inseamna acelasi lucru. Cu toate ca exista un singur stat sau o singura putere de stat, in realitate avem de a face cu trei puteri diferite: PUTEREA EXECUTIVA, PUTEREA LEGISLATIVA SI PUTEREA JUDECATOREASCA; avand fiecare o anumita structura, diferite functii si diferite domenii de aplicare, insa dependente una de alta, si foarte important, care impreuna formeaza PUTEREA DE STAT sau Statul, nu puterile de stat sau statele! Cam asa sta treaba si cu Dumnezeu; exista un singur Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant! Repet nu trec cu vederea spusele apostolului : EXISTA UN SINGUR DUMNEZEU TATAL [...] SI UN SINGUR DOMN IISUS HRISTOS, numai ca mare atentie cum incercati sa diferentiati notiunile de Dumnezeu si Domn (care in realitate vorbesc despre acelasi lucru)! Si daca exista un singur Domn (ca asa ne spune apostolul) .... de ce afirmati ca in ceruri sunt mai multi Domni - Tatal si Fiul? Va spun eu ca nu exista mai multi Domni, ci Unul singur care este si Dumnezeu alcatuit din Tatal, Fiul si Duhul Sfant!
"Eu sunt Domnul Dumnezeul tău" la cine face referire acest text ?

Completare: cautand ceva prin scrierile Sfintei Scripturi am gasit aceste versete care intaresc invatatura ca Hristos e Dumnezeu.

"I-a răspuns deci mulţimea: Noi am auzit din Lege că Hristosul rămâne în veac; şi cum zici Tu că Fiul Omului trebuie să fie înălţat?"(Ioan 12: 34)
"Eu sunt ajutorul tău, zice Domnul, Mântuitorul tău şi Sfântul lui Israel. "(Isaia 41:14)
"Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Mântuitorul."(Isaia 43:3)
""Pentru Sion El va veni ca un Mântuitor, pentru cei din Iacov care se vor căi de păcatele lor", zice Domnul."(Isaia 59:20)
"Pentru mine, acestea au încetat! Dar Tu eşti Părintele nostru! Avraam nu ştie nimic, Israel nu ne cunoaşte. Tu, Doamne, eşti Tatăl nostru, Mântuitorul rostru: acesta este numele Tău de totdeauna."(Isaia 63:16)
"Acesta este cu adevărat Hristosul, Mântuitorul lumii. "(Ioan 4:42)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Ian 2010, 21:37

Referitor la ultima afirmatie,cu sintagma Domn folosita in Biblie,da,sunt mai multi domni,asa cum scrie apostolul Pavel catre corinteni:sunt multi domni si dumnezei,in cer si pe pamant.Va dau cate un exemplu: in cer,Domni sunt numiti Tatal si Isus.Pe pamant,domn a fost numit Avraam,stramosul meu,de vatre Sara.Din nou va luati la tranta cu textele biblice...Nu va temeti??
Ce ar fi sa apasati mai moale tastele claviaturii?

V-am pus o intrebare simpla. Si tocmai v-ati intins si plasa:

1Corinteni 8:6 Totuşi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate şi noi întru El; şi un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate şi noi prin El.

Dumneavoastra nu va temeti de sucirea textelor biblice?

Rusine sa va fie de invinuirile rautacioase si nefondate!

Efeseni 4:
4 Este un trup şi un Duh, precum şi chemaţi aţi fost la o singură nădejde a chemării voastre;
5 Este un Domn, o credinţă, un botez,
6 Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi.


Si inca:

1 Corinteni 12:
3 De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot aşa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt.
4 Darurile sunt felurite, dar acelaşi Duh.
5 Şi felurite slujiri sunt, dar acelaşi Domn.
6 Şi lucrările sunt felurite, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează toate în toţi.


Filipeni 2:11 Şi să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.

Asa cum ziceam, "Domn" in Biblie nu este un formula de politete, ci o marturisire de credinta! Nu cred in "domnul" Avraam, ci in Domnul lui Avraam!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 15 Ian 2010, 22:39

Sintagma Domn se refera la rolul lui Isus de Rege.Biblia ne spune ca sunt mai multi dumnezei si mai multi domni,nu o spun eu.Mai spune ca avem un singur Dumnezeu,iar acesta este Tatal si un singur Domn,acesta fiind Fiul.Sunt roluri diferite,regalitatea lui Isus fiind data de Tatal,care este Suveran Suprem.Iar acolo scrie "nici Fiul",asa cu majuscula,referindu-se direct la El,tocmai pt.ca spune "...ci NUMAI TATAL".Cine?Numai Tatal...deci nu Fiul,nu ingerii...Iar suneti pe "aratura"...amuzant doctoras...Eu nu va numar greselile,pt.ca nu pentru aceasta sunt aici...biet infatuat ignorant,care criticati ceea ce nu cunoasteti...
Sara ii spunea sau nu lui Avraam "Domnul meu"?? Sigur,dvs.ar trebui sa credeti in Dumnezeul lui Avraam,numai ca,la Nicea ati mai adaugat unul,iar la Constantinopole inca unul...Credea cumva Avraam in treime??Credeau Moise,David,Isaia in aberatia trinitatii?? NU!!! Ati "descoperit" ca Dumnezeu are o theotokos...ati inceput sa va inchinati la idoli...sa botezati bebelusii...sa aveti cler platit...sa va numiti "sfinti","preasfinti" "preafericiti" sau "parinti"...asa,pe banda rulanta!!! Rusine!!!

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde CatalinM » 15 Ian 2010, 22:48

Noul Testament ne arată încă de la început dumnezeirea Fiului la Matei, cap. 4: "Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt şi I-a arătat toate împărăţiile lumii şi slava lor. Şi I-a zis Lui: Acestea toate Ţi le voi da Ţie, dacă vei cădea înaintea mea şi Te vei închina mie. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini şi Lui singur să-I slujeşti". Atunci L-a lăsat diavolul şi iată îngerii, venind la El, Îi slujeau."

Sfântul Ioan Damaschin explică foarte pe înţelesul tuturor (celor ce au urechi de auzit): "Căci n-a fost cândva Tatăl când n-a fost Fiul, ci odată cu Tatăl şi Fiul Care s-a născut din El. Căci Dumnezeu nu s-ar putea numi Tată fără de Fiu. Iar dacă ar fi, fără să aibă pe Fiul n-ar fi Tată. Şi dacă ar avea mai pe urmă Fiu, ar deveni mai pe urmă Tată şi astfel s-ar schimba din a nu fi Tată în a fi Tată, lucru mai rău decât orice blasfemie"

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 15 Ian 2010, 23:47

Sintagma Domn se refera la rolul lui Isus de Rege.Biblia ne spune ca sunt mai multi dumnezei si mai multi domni,nu o spun eu.Mai spune ca avem un singur Dumnezeu,iar acesta este Tatal si un singur Domn,acesta fiind Fiul.
Eram sigur ca asa veti spune. Insa uitati ce spune David : "Dumnezeu este Domnul si s-a arata noua!", sau proorocul Ieremia : "Iar Domnul este adevăratul Dumnezeu, este Dumnezeu viu şi împărat veşnic;" sau acesta care e foarte frumos: "Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn". ... Sa se contrazica Apostolul cu Hristos Invatatorul sau? sau sa se contrazica biblia? Nu... in nici un caz! Atunci unde o fi problema? :?:

Dumnezeii si domnii din biblie se refera la cei care apartineau paganilor! ... Ce sunt dumnezeii paganilor? nimic!

Foarte bun exemplu domnului Catalin!

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 16 Ian 2010, 00:21

Iar suneti pe "aratura"...amuzant doctoras...Eu nu va numar greselile,pt.ca nu pentru aceasta sunt aici...biet infatuat ignorant,care criticati ceea ce nu cunoasteti...
Chiar va rog sa mi le "numarati", sa ne amuzam toti impreuna. :roll:

Asa cum a remarcat si Andrei, prin trucurile dvs introduceti contradictii in Scripturi. Daca Biblia numeste domn pe Avraam, de ce atunci Sfantul Pavel refuza sa lege acest "titlu" de altcineva decat numai de Hristos?

Si apoi, daca cititi atent intrebarea, am pus "Domn" cu litera mare...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 18 Ian 2010, 08:12

Stimate domn,cei doi profeti nu au spus :" Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn",ci: " IHWH Dumnezeul nostru este singurul IHWH".Dvs.,cei din BOR,preferati sa traduceti din Septuaginta,o traducere eretica a Tanachului,care a inlocuit IHWH cu sintagma kurios.Dar este gresit,asa cum este ,pe cale de consecinta si argumentul dvs.Si nu ma mai jigniti,va rog,pt.ca eu cunosc foarte bine limba romana...daca gresesc,o fac nu din nestiinta,ci din graba.Iar aici nu facem concurs de cunostinte sintactice si morfologice.Daca doriti,deschideti un forum pe tema si o sa vedeti ca sunt capabil sa fac fata unei stfel de provocari.Eu am scris articole de presa si lucrari stiintifice,nefiind acuzat vreodata ca nu cunosc limba romana.
Sa revin insa: sigur ca noi avem un singur Dumnezeu,care este Tatal.Dvs.insa nu.Crezul de la Necea prezinta dualismul Tata-Fiu,iar cel de la Constantinopole trinitatea.Crezurile incep bine,(cred intr-unul Dumnezeu,Tata....) insa dupa aceea se contrazic flagrant in termeni.De ce nu observati astfel de erori ?? Pt.ca va convin,fiind baza ereziilor dvs.??

Pt.Catalin: ignoranta si bigotismul,dogmele va fac irational in interpretarea textelor cu ispitirea lui Isus.Pai cum sa-i spuna Satan lui Dumnezeu "inchina-te mie"???? Tocmai versetele acestea ne arata ca Isus NU ESTE Dumnezeul Atotputernic,pt.ca,intr-un astfel de caz,nu i-ar fi putut cere Satan sa i se inchine.
Biblia ne spune noua oamenilor sa-l slujim numai pe Dumnezeu.Ingerii il slujesc si pe Isus,care le este superior...
Imi pare rau,dar interpretarea dvs. este una naiva si dogmatica..

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Cosmin Florin » 18 Ian 2010, 10:10

Stimate domn,cei doi profeti nu au spus :" Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn",ci: " IHWH Dumnezeul nostru este singurul IHWH".Dvs.,cei din BOR,preferati sa traduceti din Septuaginta,o traducere eretica a Tanachului,care a inlocuit IHWH cu sintagma kurios.Dar este gresit,asa cum este ,pe cale de consecinta si argumentul dvs.Si nu ma mai jigniti,va rog,pt.ca eu cunosc foarte bine limba romana...daca gresesc,o fac nu din nestiinta,ci din graba.Iar aici nu facem concurs de cunostinte sintactice si morfologice.Daca doriti,deschideti un forum pe tema si o sa vedeti ca sunt capabil sa fac fata unei stfel de provocari.Eu am scris articole de presa si lucrari stiintifice,nefiind acuzat vreodata ca nu cunosc limba romana.
Sa revin insa: sigur ca noi avem un singur Dumnezeu,care este Tatal.Dvs.insa nu.Crezul de la Necea prezinta dualismul Tata-Fiu,iar cel de la Constantinopole trinitatea.Crezurile incep bine,(cred intr-unul Dumnezeu,Tata....) insa dupa aceea se contrazic flagrant in termeni.De ce nu observati astfel de erori ?? Pt.ca va convin,fiind baza ereziilor dvs.??

Pt.Catalin: ignoranta si bigotismul,dogmele va fac irational in interpretarea textelor cu ispitirea lui Isus.Pai cum sa-i spuna Satan lui Dumnezeu "inchina-te mie"???? Tocmai versetele acestea ne arata ca Isus NU ESTE Dumnezeul Atotputernic,pt.ca,intr-un astfel de caz,nu i-ar fi putut cere Satan sa i se inchine.
Biblia ne spune noua oamenilor sa-l slujim numai pe Dumnezeu.Ingerii il slujesc si pe Isus,care le este superior...
Imi pare rau,dar interpretarea dvs. este una naiva si dogmatica..
Domnule Marcu, nici nu cunoaşteţi învăţăturile propriei confesiuni şi veniţi să ne daţi nouă lecţii...? Iată ce am găsit pe Jehovah's Witnesses Official Web Site: http://www.watchtower.org/e/20020915/article_01.htm

Şi, apropo, ce e aia "kurios", "Necea" sau "Constantinopole"? Dvs vă informaţi de pe referate.ro ?!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde protosinghel » 18 Ian 2010, 20:44

Să-i amintim dlui Marcu că mi-a rămas dator cu răspunsul la o întrebare... ;)

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde CatalinM » 18 Ian 2010, 21:17

Pt.Catalin: ignoranta si bigotismul,dogmele va fac irational in interpretarea textelor cu ispitirea lui Isus.Pai cum sa-i spuna Satan lui Dumnezeu "inchina-te mie"???? Tocmai versetele acestea ne arata ca Isus NU ESTE Dumnezeul Atotputernic,pt.ca,intr-un astfel de caz,nu i-ar fi putut cere Satan sa i se inchine.
Biblia ne spune noua oamenilor sa-l slujim numai pe Dumnezeu.Ingerii il slujesc si pe Isus,care le este superior...
Imi pare rau,dar interpretarea dvs. este una naiva si dogmatica..
Doamne fereste!!! Adica satan, fiind inferior lui Dumnezeu, nu avea cum sa-i ceara Acestuia inchinare, dar lui Iisus i-a putut cere deoarece i-ar fi cumva superior? Asa blasfemie ce se deduce din ce ati scris aici chiar ca n-am mai auzit. Doamne fereste!!!!

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 19 Ian 2010, 07:03

Pt.Catalin:
Tocmai a spune ca Dumnezeu a fost ispitit de Satan,care i-a cerut "inchina-te mie" este o blasfemie!! Cand Satan i-a spus:"toate acestea ti le voi da"(regatele lumii) Isus nu l-a contrazis...Iar atunci,in acel moment,Isus era un om perfect,nu
Dumnezeu,de aceea a putut fi ispitit,de aceea obosea,de aceea a oferit un pret echivalent pt .pacatele noastre fiind numit Al Doilea Adam,de aceea a putut sa moara si sa fie inviat.A fost pt.33 de ani si jumatate "mai prejos decat ingerii"...asa scrie in Biblie.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 19 Ian 2010, 07:17

Pt.d-l.Cosmin Florin: In textul "incriminat" de dvs.,la paragraful 14 scrie clar ca Tetragrama a fost scoasa din textul original,"eruditii" evrei vorbitori de limba greaca folosind sintagmele "Dumnezeu" sau "Domnul".Nu inteleg ce ati urmarit cu acuzatia dvs.,insa nu ati nimerit-o,eu evreu fiind,mai multe limbi,printre care si engleza imi sunt familiare.De ce nu ati reprodus textul in limba romana?? Publicatia aceea exista...Sigur ca noi nu stigmatizam Septuaginta,insa faptul ca a scos Tetragrama din textele Tanachului este regretabil,fiind un fals,o eroare fundamentala,atata vreme cat pt.evrei (conf.Ioel 2:32) cat si pt.crestini( conf.Romani 10:13) chemarea acestui Nume este una dintre conditiile sine qua non ale mantuirii.
Acolo,in comentariu am gresit.Nicea nu Necea...Constantinopole este una din formele corecte in care se scrie numele initial al actualului oras Istanbul ( eu nu agreez forma greceasca),iar Kurios sau Kyrios( daca dorim sa scriem ad literam) inseamna Domnul in greaca,fiind termenul cu care strabunicii mei filosofi au inlocuit Numele Etern al Tatalui.Sigur ca dvs.incercati sa gasiti hibe in locul replicilor biblice...pt.ca Biblia va este straina. Daca primeam laude de la dvs.atunci era intr-adevar o problema.Asa insa,se intampla ceea ce scrie in Biblie:veti fi urati...

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 19 Ian 2010, 07:35

Stimate domn Pruteanu,va raspund cu placere.Avraam a fost domn pentru sotia sa,Sara.
Isus este Domn sau Rege pentru noi.Insa,aceasta calitate ,aceasta pozitie nu a fost detinuta de Isus dintotdeauna.Numai DUPA invierea Sa,Isus a primit de la Tatal TOATA PUTEREA IN CER SI PE PAMANT.
De aceea Pavel il numeste Domn pe Isus,pt.ca Tatal,care este numit in Scripturile ebraice (V.T.) " DOMNUL DOMNILOR SI REGELE REGILOR" a predat Domnia Sa Fiului,care acum este Rege in cer si in curand va fi Rege si al pamantului.Acum se implineste Psalmul 110:1,2,adica Isus domneste in mijlocul dusmanilor.Nu peste mult timp urmeaza AHOMEMNON ( venirea pe norii cerului) si apoi ELTE ( venirea ca Judecator).Cand ? Nu stim,pt.ca numai Tatal stie...dar semnele timpului arata ca suntem in timpul semnelor Prezentei Sale (Paroussia).Cititi Matei cap.24.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX