Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde esenin » 25 Ian 2010, 19:47

Aoleu...
Acuma Christos nu mai are suflet, ca la ce i-ar trebui?. In urmatoarea versiune ortodoxissima, o sa vedem un Christos schiop si autist. Iar omul nu are duh, ca ce sa faca cu el? Sunteti in blasfemia cea mai profunda, dar nu va dati seama.
Revin maine.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde esenin » 25 Ian 2010, 20:11

E normal ca Hristos sa nu fi avut suflet! Ce rost mai avea sufletul, atunci cand Insusi Dumnezeu, care a dat suflet omului, e in trup! Absurd!
Ce efect are sufletul? Vedem in Facerea: "şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie." Deci sufletul da viata trupului. Asadar, in situatia noastra, Hristos fiind Cuvantul lui Dumnezeu, Cel prin care s-au facut toate, Cel care a dat acea "suflare de viata" omului, mai avea El nevoie de suflet?! :shock:
Stau si ma intreb cum poate un om sa creada ca Hristos nu avea suflet. Nu e chestiune de stiinta, de teologie, ci de bun simt. Vad ca sunteti tanar. Incercati sa NU MAI SPECULATI. Gandurile trebuiesc strunite. Nu orice gand e bun. Multe nu sunt in noi decat ca sa ne sporeasca fudulia intelectuala. Boala interpretarii, comuna la ortodocsi, are ca leac bun simtul, masura.

Sufletul mediaza intre spirit si trup, el sufera (ca Hristos), se bucura, se indragosteste, etc. Se poate, sa zicem, intrista la o durere a trupului, sau pentru o problema spirituala. Este la mijloc. Mai este la mijloc si intre lumea exterioara si spiritul nostru....Cat timp Hristos a fost si om, a avut si suflet, binenteles.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 25 Ian 2010, 20:46

DA. Aici am gresit! Multumesc ca mi-ati atras atentia! Daca era sa fie cum am spus, adica Hristos sa nu fi avut suflet, ar insemna o umanitate anormala, incompleta! Cer iertare pentru redactare si concluzia eronata pe care am putut sa o scriu! Eu presupuneam ca Logosul a inlocuit sufletul din firea umana a lui Hristos. Ceea ce implica faptul ca nu mai exista omul Hristos! Total gresit! Voind sa evidentiez firea dumnezeiasca a lui Hristos, am lasat la o parte firea omeneasca a Sa!
Concluzia: Omul Hristos a avut trup si suflet!pentru ca altfel nu mai putea fi considerat OM!

Iertati si Doamne ajuta!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 25 Ian 2010, 20:56

Am gasit si erezia propriu zisa!
APOLINARIANISMUL

Teza poartă numele celui ce a susţinut-o, Apolinarie, episcop de Laodiceea (mort în anul 390).Acesta concepţie neagă prezenţa unui suflet uman în Iisus Hristos. Apolinarie afirma că Iisus Hristos este radical deosebit de noi, făcându-se întru asemănarea oamenilor. Deoarece trupul omenesc nu poate exista prin el însuşi, are nevoie de un principiu animator în om, acest rol îl joacă sufletul, dar în cazul lui Iisus, sufletul său a fost înlocuit de Logosul divin numit Hristos. Logosul e principiul de viaţă, atât al fizicului, cât şi al psihicului tuturor vieţuitoarelor. Trupul lui Iisus a fost vitalizat temporar prin Hristos, nu prin suflet raţional uman obişnuit. Astfel, Iisus nu a avut suflet raţional, minte şi voinţă. Biserica nu a acceptat această învăţătură, deoarece concluzia ei e că Iisus ar fi avut o umanitate anormală, El nu ar fi trăit pe pământ ca om adevărat.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 25 Ian 2010, 21:38

Stimate domn Ioan Cr.: de unde stiti dvs.ca eruditii autori ai Septuagintei "aveau trecere la apostoli"?? Au avut la unul,la Saul din Tars,dar nu au mai avut la Pavel...iar faptul ca NT a fost scris in greaca,are legatura cu realitatea demografica intre crestinii din deceniile IV-VII,cand majoritatea cartilor au fost scrise si nicidecum cu Septuaginta...Faceti speculatii naive,d-le !! Daca era asa,ar mai fi fost scrisa Evanghelia dupa Matei in ebraica ?? Asa a fost scrisa pt.prima data...Apoi,ar mai fi citat Pavel din Ioel 2:32 ?? Cum sa le fi scris Pavel tesalonicenilor,corintenilor,efesenilor,galatenilor,filipenilor,colosenilor ??? In ebraica ??? Dar cand credeti in basme pt.ca acestea va dau notorietate si bani,ce sa ne mai mire ??? Dvs.traiti din aceste aberatii...si este normal -adica firesc-sa le sustineti.Eu ma deplasez pe banii mei,imi pregatesc materialele dupa care tin prelegeri,cuvantari,fac analize biblice prin efort propriu si am doua servicii laice pt.a trai eu si familia.De aceea aici eu sunt cel obiectiv,pt.ca pe dvs.interesul material va face extrem de subiectiv.Unde sa mai punem ca o parte din bani va revin de la buget,deci si eu va platesc...

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 25 Ian 2010, 22:03

D-le Esenin,ma amuzati copios...Pe langa dvs.d-nii acestia ortodocsi sunt mici copii.Ce le incurca dansii...dvs.le incurcati pe deplin....Nu aveti orizont,nu aveti fir al argumentatiei,nu aveti un tel....Intrati intr-un dialog ortodocsi-martori ai lui Iehova pt.a deturna discutia...Nu,stimate domn,Isus nu este Dumnezeu-om si nici Om-Dumnezeu,nu a fost niciodata asa ceva.El a fost o fiinta cereasca,Fiul lui Dumnezeu pana la anul 2 i.e.n.,apoi,nascandu-se dintr-o femeie pe nume Maria care a fost pt.El mama purtatoare (altfel nu se putea naste perfect),a fost NUMAI om timp de 33 de ani si jumatate (altfel nu putea muri),a murit,timp de 3 zile a fost mort,deci nu a existat,dupa care a fost inviat de Tatal,in trup de slava (altfel ar fi fost vazut permanent de TOTI oamenii,nu doar cand se intrupa),revenind la slava dintai.
Iar oamenii nu vor judeca pe ingeri.Vor avea acest privilegiu numai aceia care vor avea parte de prima inviere,care vor fi regi si preoti alaturi de Isus,acestia insa atunci nu vor mai fi oameni.Christos a vorbit in Predica de pe Munte despre "cei blanzi,care vor stapani pamantul".Ei bine,acestia-conform Legamantului Adamic intarit cu Noe-"cresteti inmultiti-va ,umpleti pamantul si stapaniti-l "-vor trai pe un pamant nou,asemenea Gradinii Edenului.
Despre noi spuneti ca nu stiti nimic,apoi va contraziceti,adica nu va contraziceti,dar comentati in necunostinta de cauza.Nu,stimate domn,noi nu spunem despre Isus ca este un profet asemeni verilor musulmani ( cu mine sunt frati vitregi...)
ci spunem ca este Fiul lui Dumnezeu,Regele nostru,Calea Adevarul si Viata,Marele Preot si singurul Mijlocitor (Mediator) intre noi si Dumnezeu.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Ian 2010, 22:58

Stimate domn Ioan Cr.: de unde stiti dvs.ca eruditii autori ai Septuagintei "aveau trecere la apostoli"?? Au avut la unul,la Saul din Tars,dar nu au mai avut la Pavel...iar faptul ca NT a fost scris in greaca,are legatura cu realitatea demografica intre crestinii din deceniile IV-VII,cand majoritatea cartilor au fost scrise si nicidecum cu Septuaginta...Faceti speculatii naive,d-le !! Daca era asa,ar mai fi fost scrisa Evanghelia dupa Matei in ebraica ?? Asa a fost scrisa pt.prima data...Apoi,ar mai fi citat Pavel din Ioel 2:32 ?? Cum sa le fi scris Pavel tesalonicenilor,corintenilor,efesenilor,galatenilor,filipenilor,colosenilor ??? In ebraica ???
Repet: Daca Apostolii considerau ca Numele lui Dumnezeu ORIGINAL IN EBRAICA ar fi avut valoare-in-sine, nu credeti ca l-ar fi calchiat si in greaca, ca i-ar fi invatat si pe cei de alte limbi sa-l rosteasca "cum se cuvine"? "Realitatea demografica" este in defavoarea teoriei "numelui magic" pe care o promoveaza "Martorii lui Iehova".

Astept raspuns la cealalta intrebare.
Dar cand credeti in basme pt.ca acestea va dau notorietate si bani,ce sa ne mai mire ??? Dvs.traiti din aceste aberatii...si este normal -adica firesc-sa le sustineti.Eu ma deplasez pe banii mei,imi pregatesc materialele dupa care tin prelegeri,cuvantari,fac analize biblice prin efort propriu si am doua servicii laice pt.a trai eu si familia.De aceea aici eu sunt cel obiectiv,pt.ca pe dvs.interesul material va face extrem de subiectiv.Unde sa mai punem ca o parte din bani va revin de la buget,deci si eu va platesc...
Cu acuzatii de felul acesta adresativa la patronatul regatului dvs: "Watchtower" e o cladire mai inalta decat toate cutiile de donatii ortodoxe din lume. Va rog sa nu mai scrieti daca toata argumentatia dvs se rezuma la aluzii de acest fel (prea dese).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde esenin » 25 Ian 2010, 23:10

D-le Esenin,ma amuzati copios...Pe langa dvs.d-nii acestia ortodocsi sunt mici copii.Ce le incurca dansii...dvs.le incurcati pe deplin....Nu aveti orizont,nu aveti fir al argumentatiei,nu aveti un tel....Intrati intr-un dialog ortodocsi-martori ai lui Iehova pt.a deturna discutia...Nu,stimate domn,Isus nu este Dumnezeu-om si nici Om-Dumnezeu,nu a fost niciodata asa ceva.El a fost o fiinta cereasca,Fiul lui Dumnezeu pana la anul 2 i.e.n.,apoi,nascandu-se dintr-o femeie pe nume Maria care a fost pt.El mama purtatoare (altfel nu se putea naste perfect),a fost NUMAI om timp de 33 de ani si jumatate (altfel nu putea muri),a murit,timp de 3 zile a fost mort,deci nu a existat,dupa care a fost inviat de Tatal,in trup de slava (altfel ar fi fost vazut permanent de TOTI oamenii,nu doar cand se intrupa),revenind la slava dintai.
Iar oamenii nu vor judeca pe ingeri.Vor avea acest privilegiu numai aceia care vor avea parte de prima inviere,care vor fi regi si preoti alaturi de Isus,acestia insa atunci nu vor mai fi oameni.Christos a vorbit in Predica de pe Munte despre "cei blanzi,care vor stapani pamantul".Ei bine,acestia-conform Legamantului Adamic intarit cu Noe-"cresteti inmultiti-va ,umpleti pamantul si stapaniti-l "-vor trai pe un pamant nou,asemenea Gradinii Edenului.
Despre noi spuneti ca nu stiti nimic,apoi va contraziceti,adica nu va contraziceti,dar comentati in necunostinta de cauza.Nu,stimate domn,noi nu spunem despre Isus ca este un profet asemeni verilor musulmani ( cu mine sunt frati vitregi...)
ci spunem ca este Fiul lui Dumnezeu,Regele nostru,Calea Adevarul si Viata,Marele Preot si singurul Mijlocitor (Mediator) intre noi si Dumnezeu.
Ha ! Ce-mi plac semitii cu dop! E o mica specialitate semita (arabii inclusi, adica)
1. Nu am spus NIMIC de genul Dumnezeu-om sau invers.
2. Dar credeti ca eu il socotesc fiinta acvatica? Asta e intelegere de molusca. Dumneavoastra aveti "logo" ul asta, nu? Se potriveste. Bineinteles ca e fiinta cereasca, biet deseu! (ce bine ar fi daca ati fi civilizati, inainte de a fi credinciosi).
3. Pentru neuronul dumneavoastra cine e mort "nu exista". De unde ati scos-o? din Ghidul Militianului?
4. Desi nu exista a fost inviat dupa 3 zile. E chiar o performanta sa invii ceva ce nu exista.
5. Ba da, sfantul Pavel spune ca "Noi - adica el si corintienii - ii vor "judeca pe ingeri". (1 Cor. 6:3). Sf Pavel zice "Noi", adica "cei care vom deveni sfinti" (1Cor 6.2) Perspectiva lui Pavel e MULT mai larga decat orizontul unui biban, e adevarat.
6. mais la cerise sur le gateau este chestia cu "mama purtatoare". E un concept care are cam 15 ani vechime. Daca nu ar fi existat acest concept la care altul ati fi apelat ?. La "copil din flori" ? "Bastard" ? "Tata purtator" ? Se mai pare, la guvizi, fireste, ca daca se vrea sa te nasti perfect trebuie sa te nasti dintr-o "mama purtatoare": "....nascandu-se dintr-o femeie pe nume Maria care a fost pt.El mama purtatoare (altfel nu se putea naste perfect)".
Kitsch-religion. Ortodocsii sunt doar naivi (uneori).Insa, cel putin de la o varsta incolo, naivitatea se numeste altfel. "Mama purtatoare" ! De ce nu taur comunal?
7. Nu aveti orizont,nu aveti fir al argumentatiei,nu aveti un tel....
Ba am telefon, amice!. In ce priveste "orizontul" meu, cum poti judeca din bezna adancurilor? Esti exact in pozitia "Eu pretind onoarea mea care m-a injurat, si un clondir de mastica prima care a cazut dumnealui peste masa si s-a spart". Pretios-ridicol cu mofturi (teologice -in citatul din Caragiale sint sociale, dar asta e singura diferenta).
8. Firul (de la telefon?) nu il sesizati, tout simplement. Pentru altii, chiar de pe acest forum, este vizibil. Trebuie doar sa ai o anumita altitudine (nu profunzime!) culturala.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde esenin » 26 Ian 2010, 09:33

Bon.
Raspund repede. Intai despre batracieni si religia lor. Tot nu am aflat "de unde vine si ce vrea" iahvistii. Dar, cum se vede din exemplul glorios cu mama purtareatza, este tot "gandire" de tip american. Cand gandesti cu hamburgerul dintre falci, nu cu creierul, (ca tot omul) ies consideratii "practice" pe care americanul le aplica la orice: ne e greu sa definim rolul Fecioarei, ei bine este practic sa o consideram "mama purtatoare". Astfel intelege tot prostul. A fost insamantata ca o vaca cu Marele Ovul si apoi a scuipat un bastard programat sa traiasca 33,5 ani, dupa care sa dispara si sa reapara, provocand un cutremur si o eclipsa. Dar, e adevarat, exista in lume bande de ortodocsi sau de catolici care dau acestei femei o importanta primordiala. Sa fie acolo, la ei, in Europa (ati observat ca chiar si steagul UE este marial, stimabile ? Ce este desenat pe el e o viziune a Fecioarei a Sf. Ioan).

Anrdy3
Credeam ca sunteti un teolog-acrobat, specie cunoscuta la ortodocsi. Dar nu sunteti, faceti acrobatii intelectuale ca tanar cautator. Ceea ce, de fapt, e bine. Asa ca o sa pun un bemol, o sa dau tonul mai incet .
Na. Acuma am remarcat ca topicul este rezervat ortodocsilor si iahvistilor.
(revin. Eu cred ca ar fi mai bine sa reluati firul topicului. E un subiect extrem important).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2010, 10:09

Eu cred ca ar fi mai bine sa reluati firul topicului. E un subiect extrem important.
Şi eu cred acelaşi lucru şi-i propun lui Marcu să trecem la şi Persoana Duhului Sfânt, căci discutăm totuşi despre Treime, nu doime.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 26 Ian 2010, 13:36

El a fost o fiinta cereasca,Fiul lui Dumnezeu pana la anul 2 i.e.n.,apoi,nascandu-se dintr-o femeie pe nume Maria care a fost pt.El mama purtatoare (altfel nu se putea naste perfect),a fost NUMAI om timp de 33 de ani si jumatate (altfel nu putea muri),a murit,timp de 3 zile a fost mort,deci nu a existat,dupa care a fost inviat de Tatal,in trup de slava (altfel ar fi fost vazut permanent de TOTI oamenii,nu doar cand se intrupa),revenind la slava dintai.
Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu (nu o fiinta cereasca!)(2Corinteni 1:19; Efeseni 4:13; Evrei 6:6; Galateni 2:20; Ioan 1:34; 6:69; 10:36; 2 Ioan 1:3; si altele); care s-a nascut din Tatal mai inainte de veci (Evrei 1:5; Evrei 5:5; Ioan 1:14; 1Ioan 4:9; 5:1; si altele), Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat (1 IOan 5:20; si altele), nascut dupa trup dintr-o Fecioara cu numele Maria care este considerata NAscatoare de Dumnezeu (a fost un Om perfect - trup si suflet si Dumnezeu - Logosul), a trait ca un Om pana la moartea Sa pe Cruce, iar dupa trei zile A INVIAT (nu a fost inviat!) si pe urma s-a inaltat la ceruri sa sada de-a dreapta Tatalui (in Slava pe care a avut-o inainte de intrupare).
Despre Duhul Sfant nimic mai mult: Domnul de viata Facatorul, care din Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, care a grait prin prooroci!

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 27 Ian 2010, 08:14

D-le Ioan Cr.: Importanta Numelui (asa,"in original",pt.ca Pavel,un poliglot,avea totusi ca limba materna ebraica) o reliefeaza Biblia,atat in VT cat si in NT,evindentiind-o ca o conditie sine qua non a mantuirii noastre.Asa ca,elucubratiile si persiflarile dvs.sunt superflue in cauza...Iar de pronuntat il pronuntau in mod sigur corect,pt.ca au fost invatati de cel mai mare Invatator din istoria omenirii,care cunostea in mod cert pronuntia corecta.Astfel de "argumente" au adus eruditii evrei cand au provocat marginalizarea Numelui lui Dumnezeu...insa au ignorat ca,fara a chema acest Nume,nu poti fi mantuit.Pavel a reiterat aceasta,scriindu-le crestinilor din Roma.Dvs.veniti cu argumente ad extra,care insa-din pacate-sunt contrazise de textele biblice.Sigur ca am putea face o analiza extrem de interesanta pe tema Numelui,insa tema forumului este alta.Asadar,in concluzie:cand Pavel spune ca "oricine cheama Numele DOMNULUI va fi mantuit " citand Ioel 2:32,cum puteti afirma dvs.ca ei nu l-au promovat ??? Pt.ca scribii nu l-au "calchiat" ?? Acesta nu este un argument....Iar Numele lui Dumnezeu este pt.noi sfant,nu magic.Noi nu credem in magii...v-ati gresit "adrisantul".
Asteptati raspuns la ce intrebare ??
Cladirile Watchtower Society sunt modeste in raport cu catedralele dvs...noi nu purtam vesminte cu fir de aur....patronul nostru este Christos,nu am nici o problema cu cutiile dvs.de donatii,pt.ca si noi avem....am "infierat" taxele pe "servicii",care reprezinta cu totul altceva.Noi construim in Romania cam doua lacasuri de cult lunar,fara bani de la buget...asadar eu platesc pt.bisericile dvs.desi nu doresc aceasta,in timp ce dvs.nu platiti pt.salile noastre...
Dar aveti dreptate,nu este subiectul...

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 27 Ian 2010, 08:25

Stimate domn Andry3: ca Isus a fost inviat de Tatal,cititi va rog la Faptele Apostolilor 2:32 si la Galateni 1:1.De ce,in loc sa va dati cu parerea ,nu aveti umilinta necesara pt.a citi Biblia ??? Nu observati ca mereu gresiti ??? Stiu ca dogmele dvs.sunt altele ,insa Biblia le contrazice ca si pe aceasta cu Invierea lui Isus...

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde andr3y » 27 Ian 2010, 13:25

Stimate domn Andry3: ca Isus a fost inviat de Tatal,cititi va rog la Faptele Apostolilor 2:32 si la Galateni 1:1.De ce,in loc sa va dati cu parerea ,nu aveti umilinta necesara pt.a citi Biblia ??? Nu observati ca mereu gresiti ??? Stiu ca dogmele dvs.sunt altele ,insa Biblia le contrazice ca si pe aceasta cu Invierea lui Isus...
Hristos e Dumnezeu ! |Si cu asta am pus punct! Urmeaza o serie de versete extrase din biblie care vor intari aceasta!
Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.
Aşa zise Domnul, Regele lui Israel şi Izbăvitorul său, Domnul Savaot: "Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi nu este alt dumnezeu afară de Mine!
Căci bărbatul tău este Făcătorul tău, şi numele Lui: Domnul Savaot şi Răscumpărătorul tău este Sfântul lui Israel: "Dumnezeul a tot pământul" se cheamă!
A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!
Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
Ai cărora sunt părinţii şi din care după trup este Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în veci. Amin!
Şi cu adevărat, mare este taina dreptei credinţe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălţat întru slavă.
Şi să aşteptăm fericita nădejde şi arătarea slavei marelui Dumnezeu şi Mântuitorului nostru Hristos Iisus
Iar către Fiul: "Tronul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului; şi toiagul dreptăţii este toiagul împărăţiei Tale.
Reiese destul de clar faptul ca Hristos e Dumnezeu! Voi aduce si argumente despre dumnezeirea Duhului Sfant!
Nu importa, vorba dumneavoastra, daca eu am gresit intr-un punct. Pana la urma m-am corectat si mi-am cerut iertare pentru eroare produsa (nu cu intentie)! In rest nu cred ca am gresit cu ceva in afirmatii (daca da, atunci aratati ceeaa ce am gresit ! ).
Ca si concluzie Hristos e Dumnezeu, alaturi de Tatal si Duhul Sfant!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Ian 2010, 17:12

Importanta Numelui (asa,"in original",pt.ca Pavel,un poliglot,avea totusi ca limba materna ebraica) o reliefeaza Biblia,atat in VT cat si in NT,evindentiind-o ca o conditie sine qua non a mantuirii noastre.Asa ca,elucubratiile si persiflarile dvs.sunt superflue in cauza...Iar de pronuntat il pronuntau in mod sigur corect,pt.ca au fost invatati de cel mai mare Invatator din istoria omenirii,care cunostea in mod cert pronuntia corecta.
Vorbe in vant. Simplific intrebarea: daca tetragramma in sine ar fi avut importanta capitala pentru mantuirea noastra, DE CE scriitorii Noului Testament au preferat traducerea greaca, si nu au fost fideli ei - cei invatati de Invatatorul invatatorilor - pronuntiei originale? De ce nu au fost instruiti romanii de catre Pavel, care a cheltuit atat cerneala pentru catehizarea lor, sa pronunte corect Numele Domnului, daca vor sa se mantuiasca - ci peste tot in epistolele sale pune doar "κυριος, Domnul"? Ascundea el cumva ceva? El care prefera sa fie ars mii de ori pentru Dumnezeu sa neglijeze tocmai ceea ce ar fi fost esential pentru orice crestin - si mai ales pentru cei din pagani, de alta traditie - ca Dumnezeu trebuie chemat cu un singur Nume, si anume Iehova, Iahve?
Dvs.veniti cu argumente ad extra,care insa-din pacate-sunt contrazise de textele biblice.Sigur ca am putea face o analiza extrem de interesanta pe tema Numelui,insa tema forumului este alta.Asadar,in concluzie:cand Pavel spune ca "oricine cheama Numele DOMNULUI va fi mantuit " citand Ioel 2:32,cum puteti afirma dvs.ca ei nu l-au promovat ??? Pt.ca scribii nu l-au "calchiat" ?? Acesta nu este un argument....Iar Numele lui Dumnezeu este pt.noi sfant,nu magic.Noi nu credem in magii...v-ati gresit "adrisantul".
Oare nu ati citit la Ap. Petru, ca Iisus (nu Iehova!), este Numele "mai presus de orice nume" si singurul in care avem mantuirea? Iehova este Nume? Numele Iisus este mai mare, Iehova a hotarat!

Apoi, oare nu credeti ca un nume care poate fi tradus si interpretat (YHWH="Cel ce este") nu apartine in mod esential lui Dumnezeu? Ati afirmat despre "Domnul" ca este o "calitate, o pozitie" - aflati ca si "YHWH" tot atribut este.

Ramane intrebarea despre Numele revelat din Ioan 17. E clar ca acesta nu putea fi "YHWH", de vreme ce Iisus il face cunoscut alesilor lui Dumnezeu!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 30 Ian 2010, 23:31

Stimate domn Ioan Cr.: Tocmai pe Pavel l-ati gasit ca exemplu ???Si tocmai pe crestinii din Roma ???Pai,de ce a reiterat Pavel necesitatea chemarii Numelui lui Dumnezeu pt.mantuire ?? Si tocmai pt.crestinii din Roma....Iar apostolii vorbeau indeobste in ebraica.Este adevarat ca Scripturile crestine,cu exceptia Evangheliei dupa Matei au fost scrise in greaca...pt.ca ,incepand din deceniul al cincilea majoritatea congregatiilor crestine se gaseau in teritorii sub influenta greaca (Asia Mica,insulele din Marea Egee,Cipru,Macedonia.....),indubitabil ca apostolii foloseau ebraica in discutiile dintre ei,deci pronuntau acest unic Nume.Iar daca Biblia ne cere sa-l chemam,la ce bun sa tot protestati,d-le ??? Faceti asa cum scrie acolo,ori ba...nu puteti "si asa si altfel".La ce bun sa tot inventam sintagme...Domnul...Kuryos...asa pronuntau apostolii ? I-ati auzit dvs.??
Ce inseamna Isus (Yehoshuah in ebraica) ?? Inseamna : IHWH (Iehova) este salvare .In aceste conditii,.... iar argumentati ad extra.... Amuzant...cata ignoranta...Nu ar fi mai bine sa cercetati si DUPA aceea sa comentati ??

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 31 Ian 2010, 08:16

Stimate domn Andr3Y: Ati gresit cu invierea lui Isus...v-am aratat si v-ati suparat.Ati insirat n versete despre dumnezeirea lui Isus.Eu,noi martorii lui Iehova nu o negam.Numai ca nu ignoram ca dvs.suprematia Tatalui,care este "singurul Dumnezeu adevarat " -Ioan 17:3,noi,spre deosebire de dvs. avem " un singur Dumnezeu-Tatal" -I Cor.8:5,6,noi stim ca "Dumnezeu este capul lui Christos " asa cum ne-a invatat apostolul Pavel,ca ,Isus a primit de la Tatal tot ceea ce are,ca El face NUMAI ceea ce vede pe Tatal facand....ca El (Isus) nu cunoaste ziua sfarsitului,ceea ce nu poate fi un atribut al Atotputerniciei.Isus este Dumnezeu in sensul ca este Coautor al Creatiei.In sensul ca este Rege,avand puteri depline in Regatul Sau pt.1000 de ani.Ca
va fi Judecator.Dar toate aceste pozitii ,intreaga Sa putere i-au fost date de Tatal.De fapt,Crezul Atanasian are contradictie in termeni.Incepe bine...cred intr-Unul Dumnezeu,Tata....ca apoi, modificat fiind la cateva Sinoade sa produca aceasta contradictie ...ca ,de fapt,mai sunt doi...si totusi Unul.Atanasie nici nu a fost adept al trinitatii....dogma trinitatii fiind statuata in biserica numai la sfarsitul sec.IV,la Constantinopole...Atanasie nu mai traia atunci.El a fost adeptul dumnezeirii Fiului...un fel de promotor al doctrinelor protestante,care ii acorda intaietate exclusiva lui Isus.Neoprotestantii nici nu se prea mai roaga Tatalui.Deci,stimate domn,versetele insirate de dvs.nu pot inlatura realitatea biblica,istorica si logica:anume ca trebuie sa avem un singur Dumnezeu care este Tatal (asa cum au avut Enoh,Noe,Avraam etc...) si un singur Mijlocitor, Isus Christos....Dogma trinitatii este una ilogica,eretica prin faptul ca nu este sustinuta de Biblie decat prin texte apocrife (la I Ioan si Apocalipsa ) si fara sustinere a traditiei,pe care dvs.puneti atata pret.Numai traditia post-sec.IV contine acest element.4000 de ani anteriori inseamna absenta absoluta a unei astfel de doctrine...sau,mai exact,ea a existat la egipteni...la indieni...la babilonieni...etc.,insa cu referire la alti dumnezei.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 31 Ian 2010, 14:03

Buna ziua d-le Petru Pruteanu.Sa discutam deci despre Duhul Sfant....Ce vreti sa stiti ??? Propun cateva directii pt.discutie...
1.Este Duhul Sfant o persoana ??
2.Care este raportul dintre Dumnezeu si Duhul Sfant ?? ( prin Dumnezeu inteleg Tatal).
3.Care este raportul dintre Isus si Duhul Sfant ?
4.Ce inseamna "a ne umple cu duh sfant " ??
5.S-a inchinat cineva la Duhul Sfant ??
6.Trebuie sa ne inchinam Duhulul Sfant ??
7.Cum stim daca beneficiem de suportul Duhului Sfant in actiunile noastre sau de un alt duh ??

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Ian 2010, 17:27

Stimate domn Ioan Cr.: Tocmai pe Pavel l-ati gasit ca exemplu ???Si tocmai pe crestinii din Roma ???Pai,de ce a reiterat Pavel necesitatea chemarii Numelui lui Dumnezeu pt.mantuire ?? Si tocmai pt.crestinii din Roma....Iar apostolii vorbeau indeobste in ebraica.Este adevarat ca Scripturile crestine,cu exceptia Evangheliei dupa Matei au fost scrise in greaca...pt.ca ,incepand din deceniul al cincilea majoritatea congregatiilor crestine se gaseau in teritorii sub influenta greaca (Asia Mica,insulele din Marea Egee,Cipru,Macedonia.....),indubitabil ca apostolii foloseau ebraica in discutiile dintre ei,deci pronuntau acest unic Nume.Iar daca Biblia ne cere sa-l chemam,la ce bun sa tot protestati,d-le ??? Faceti asa cum scrie acolo,ori ba...nu puteti "si asa si altfel".La ce bun sa tot inventam sintagme...Domnul...Kuryos...asa pronuntau apostolii ? I-ati auzit dvs.??
Ce inseamna Isus (Yehoshuah in ebraica) ?? Inseamna : IHWH (Iehova) este salvare .In aceste conditii,.... iar argumentati ad extra.... Amuzant...cata ignoranta...Nu ar fi mai bine sa cercetati si DUPA aceea sa comentati ??
Iarasi puneti carul inaintea boilor, stimate.

Iisus = "YHWH este salvare"

Ce citim la Matei 1:21?
"Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor."

Prin urmare, argument:
1. YHWH este salvare
2. Iisus este salvare
de unde 3. Iisus = YHWH

Iata de ce Apostolul repeta nu o data: nu exista alt Nume dat intre oameni in care sa ne mantuim (se refera la Iisus); Iisus este cel mai mare Nume in fata caruia sa se plece tot genunchiul.

Continuati sa bateti in tepusa. Ati gresit Numele (si iarasi evitati Ioan Cap. 17).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 31 Ian 2010, 23:15

IHWH se refera intotdeauna la Tatal Numele lui Isus exprima suprematia Tatalui.Adica ,insusi Numele Isus exprima suprematia Tatalui.Yehoshuah nu inseamna IHWH...Tetragrama nu se poate pronunta Yehoshuah si dvs.stiti aceasta... Yehoshuah si IHWH sunt doua Nume diferite: IHWH este Numele Tatalui,iar Yehoshuah este Numele Fiului. Simplu...


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron