Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 20 Dec 2010, 16:00

Am să vorbesc cu mitroplitul meu, poate îmi va da rangul de stavrofor, să pot purta şi eu o cruce la arătare pe piept. Încă 20 kg. pentru a avea greutatea normală la înălţimea ce o am, nu cred că-mi va mai putea da. Timpul de odihnă, numărul copiilor pe care-i am, ar putea să explice starea mea. Nu mai luăm în calcul posturile Bisericii de peste an, care însumează mai multe zile de post decât de dulce (mâncare constituită din produse de origine animală)... Iar de mă va înzestra Domnul şi cu bale, domnule esenin, bucuros le voi purta mulţuindu-i.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde esenin » 20 Dec 2010, 18:16

Ce sa-ti spun prietene ? Te doare. Invata din asta ce trebuie invatat. Ai o groaza de referinte in NT. Ce e intr-adevar rau este ca pastoriti oameni nevinovati care au incredere in voi. Cum se face insa, asta intrebam, ca doar ortodocsii au tara asta ? (unul dintre voi imi zicea ca Dumnezeul lui ii permite sa jigneasca. asta sa fie? aveti un Dumnezeu special ?).

Nu stiu de unde e traducerea pe care ai pus-o. Eu am facut un copier-coller dupa ”biblia ortodoxa online”, despre care stiu deja ca nici ea nu e corecta.Dar e ortodoxa. (Poate ca nu e intr-adevar ortodoxa). Dar acela pe care l-ai pus e si mai departe de originalul evreiesc. Cauta aici: http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... f/pro8.pdf
Ti-l pot furniza si in frantuzeste.
Acuma ca voi luati de buna, par default, o versiune cu sifon, e treaba voastra. Dar vinul e altceva decat spritzul. Uita-te la 8.1. Acolo vei vedea ca este vorba despre o ”her” (”a ei”, in romaneste). Ori in engleza substantivele nu au genuri. Nu se poate deci spune ”she” DECAT unei femei (femele). ”Puterii” cum spui acolo, nu i se poate spune ”she” (”her”). Trebuie luata versiunea cea mai aproape de original, si NU o versiune convenita. Adevarul ne doare pe noi, ceilalti, si nu conventiile. Sf. Pavel zice i 1,Cor 1.23-24 asta:23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
Ce raport faceti cu textul citat de mine ? De unde stiti ca la acest text face aluzie ? pentru ca foloseste ”intelepciune” ? il aveti aici: http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... f/1co1.pdf
Despre restul....desi nu e important: daca regreti zilele de post, eu sunt vegetarian. (tot anul adica). se poate si mai ”rau”, deci.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 20 Dec 2010, 20:10

Textul Biliei de la 1914 , Ediţia Sinodală a B.O.R. e cel folosit de mine şi nu numai de mine (l-au folosit şi Pr. Stăniloae, Cleopa, etc, din acelaşi motiv). După 1914, BOR a folosit şi alte surse în editarea Biliei, bineînţeles eretice, chiar şi Tora a fost folosită. Dar amănunte puteţi afla de pe o altă pg. a forumului. Ceea ce justifică folosirea Bibliilor de până la 1914 (inclusiv), este că în ele găsim toate profeţiile mesianice, citate de Sfinţii Părinţi în primele 4 veacuri creştine. Ştim din "Dialogul Sf. Iustin martirul şi filosoful cu iudeul Trifon" că încă din sec.2, rabinii au început să falsifice textul Septuagintei folosit în sinagogă, pentru a nu se mai putea afla profeţiile mesianice de către iudei şi să înţeleagă din ele că Iisus din Nazaret e Mesia. Mereu iudeii erau dovediţi în disputele cu creştinii în baza textelor mesianice, şi unii chiar primeau adevărul Scripturii. Aşa se explică şi faptul că Universitatea Ebraică din Ierusalim, a ascuns textele biblice descoperite la Qumran. Asta până în 1982, când doi americani le-au fotografiat şi le-au făcut publice în SUA.
În rest, consider că nu mai meritaţi atenţia pe acest forum, având în vedere lipsa demnităţii în limbaj (că tot nu v-aţi legitimat apartenenţa religioasa şi sunteţi anonim), şi hulele aduse Celui Preaînat, afirmând că era lipsit de înţelepciune, şi a trebuit s-o dobândescă cumva din altă parte. Nici un adept al creştinismului şi nici chiar un musulman n-ar putea huli în acest fel. Neînţelegând anumite pasaje biblice nu e o scuză pt. hulă . Adio şi nu am cuvinte .
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde marcu » 15 Dec 2011, 22:50

Draga d-le dr...o vreme nu am putut adasta pe aici din nu stiu ce probleme tehnice.V-am lasat plin de ura impotriva evreilor,va gasesc cu aceleasi "alese sentimente" fata de martorii lui Iehova.Sunt onorat de doua ori...in ambele mele ipostaze !! Ce "roada a duhului" o fi aceasta ura ?
Cat despre TREIME...nici nu are sens discutia.Nu este un termen biblic si...nu poti avea ca principala invatatura ceva nescris in Biblie si sa mai pretinzi ca esti parte din Biserica lui Christos...
Isus Insusi ne lamureste:...SA TE CUNOASCA PE TINE (TATA) SINGURUL DUMNEZEU ADEVARAT.
Draga d-le dr...o fi mintit Isus cand a spus aceste cuvinte ? -vezi Ioan 17:3.
Problema o lamureste Pavel,la 1 Corinteni 8:5,6. SUNT MULTI NUMITI DUMNEZEI IN CER SI PE PAMANT ( intelegeti? NUMITI DUMNEZEI...nu DUMNEZEI !!)...dar...NOI AVEM UN SINGUR DUMNEZEU,TATAL.-vers.6.
Biblia nu se contrazice draga d-le dr.
Trinitatea este:
-ilogica
-fara traditie istorica( aici nu mai "tineti" la traditia atat de mult declamata de dvs. ???),adica,timp de 4000 de ani,inchinatorii la adevaratul Dumnezeu,de la Abel ,Enoh si Noe la Moise..David Daniel,Isus,Petru,Pavel sau Ioan NU AU CREZUT IN TREIME.
-fara nici macar o sustinere biblica,textul de la 1 Ioan cu TREI SUNT CARE MARTURISESC IN CER...fiind APOCRIF.
Asadar...ce "dovezi" va trebuie impotriva unei ineptii????

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dumitru85 » 15 Dec 2011, 23:24

dl Marcu dar termenul teocratie este biblic?(nu este in biblie)sigur ca este ,deoarece explica modul de guvernarea a lui Dumnezeu.Asa si trinitatea descrie natura lui Dumnezeu ,modul in care s-a revelat.Apropo apostol Pavel spunea ;"cum noi putem sa intelegem pe Dumnezeu cu mintea noastra?".(despre logica).De ce nu faceti un efort si raspundeti la intrebarile din topicul :despre suflet " sau intrebari la care martorii nu stiu sa raspunda"? sau despre prorociile neimplinite?. Cititi epistola catre tesaloniceni cap. 2:1-4 si puneti-va intrebarea care confesiune astazi declara ca Iisus si-a instaurat prezenta.
Si nu stiu ai cui martori sunteti voi daca tot Noul Testament este o marturie edespre Iisus Hristos.Voi oameni buni nu vestiti evanghelia ci vestiti armaghedonul.
ortodox Evanghelic

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dumitru85 » 15 Dec 2011, 23:33

Si vorbind de trinitate,dvs ati citit biblia pe cont propriu?Pardon am uitat ca martorilor nu li se permite sa citeasca pe cont propriu caci sclavul fidel( turnul de minciuna)trebuie sa spuna cum trebuie sa ganditi.Sunteti asa de smeriti ca nici macar autorii cartii voastre nu-si devulga numele(pentru a nu permite controlul competentei lor).Ce peti spune dvs daca nici nu consultati alte surse in afara de cele vi se ofera d-le.Ce fel de obiectivitate aveti voi?Teoriile voatre sunt asa prost facute incat se pot combate prin logica simpla.
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 16 Dec 2011, 00:37

D-le marcu, ia ceteşte matale colea, după care răspunde-ne la întrebarea:

- Cine S-a arătat patriarhilor şi lui Moise, ba le-a mai şi vorbit, pe care ei L-au numit YAHWE, date fiind cuvintele Domnului:
"Şi Tatăl Care M-a trimis, Acela a mărturisit despre Mine. Nici glasul Lui nu l-aţi auzit vreodată, nici faţa Lui nu aţi văzut-o..." (Ioan.5:37) ?

PS
Unde văzuşi d-le la mine ură faţă de evrei? Bag de seamă că .. Nu cumva eşti rău intenţionat, ori vii cu prejudecăţi?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
cristian9898
Mesaje:8
Membru din:03 Noi 2011, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde cristian9898 » 01 Ian 2012, 17:57

(ISAIA9:5)Prunc s-a nascut noua un Fiu s-a dat noua ,a carei stapanire e pe umarul lui si se cheama numele lui Inger De Mare Sfat ,Sfetnic minunat ,Dumnezeu Tare,Biruitor Domn al paci ,Parinte al veacului ce va sa fie (ISAIA44:5)Asa zice Domnul Regele lui Israel si Izbavitorul Sau ,Domnul Savaot ,,Eu sunt cel dintai si ce de pe urma si nu este alt Dumnezeu afara de mine.Nu cumva spune Hristos la (APOC22:13)Ca este ALFA si OMEGA si atunci de ce spune la (APOC1:8)Eu sunt ALFA si OMEGA zice DOMNUL DUMNEZEU CEL CE ESTE CEL CE ERA SI CEL CE VINE IEHOVA=CEL CE ESTE=HRISTOS ;subliniez cine trebuie sa vina ?HRISTOS ca sa judece lumea .Oare cine este vrednic sa o judece desigur ca numai Dumnezeu. HRISTOS a spus EU si TATAL una suntem .(GAL3:20)Mijlocitor nu este al unuia singur iar Dumnezeu este unul.Nu trebe sa ai 100 de facultati ca sa talcuiesti acest verset, repet numa acest verset Sf Ap Pavel A vrut sa arate ca Mijlocitorul este Unul Dumnezeu .Eu cred ca Apostolul de fapt ar fi vrut sa spuna Dumnezeirea nu este al unuia singur dar totusi Dumnezeu este Unul .(1IOAN5:7)Caci Trei sunt cate marturisesc in cer Tatal,Cuvantul ,si Sfantul Duh acesti trei una sunt.Care parte cuvantului una nu intelegi???.Prin urmare Dumnnezeu este impartit in trei persoane dar totusi Unul in fiinta .Tatal capul,Fiul inima,Duhul Sfant corpul.Daca ne aducem aminte in evangheliela Ioan 10:33:Iudeii I-au răspuns: „Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru o hulă, şi pentrucă Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu.”.Hristos a spus Eu sunt mai inainte de a fi Avraam.Sf ap Pavel spune ca numai Dumnezeu putea lua aceasta pedeapsa infinita (Romani 5:8; 2 Corinteni 5:21).Anunţul lui Iisus cu privire la identitatea Sa prin expresia “Eu sunt” reprezintă o aplicaţie directă a Numelui lui Dumnezeu din Vechiul Testament (Exod 3:14).Sf ap Pavel il descrie ca Domn si Mantuitor(Tit 2:13).Cine poate fi Mantuitor daca nu Dumnezeu,deoarece numai Dumnezeu putea sa ne izbaveasca din pedeapsa aceasta.Dumnezeu i-a spus Sf Proc David ,,Daca vreodata ma voi gandi sa parasesc cerul imi voi pregati un trup"La fel il numeste si Sf ap 2Petru 1:1,,Dumnezeului nostru şi a Mântuitorului Iisus Hristos"Sf ap Pavel iar repeta Dumnezeul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos.Sa stiti ca Hristos este om adevarat si Dumnezeu adevarat,dupa trup Iisus Hristos,iar dupa duh Dumnezeu;Ioan 1:1,,Dumnezeu era Cuvântul" si spune mai departe ,,Si Cuvantul s-a facut trup".(1Tim3:16)Şi cu adevărat, mare este taina dreptei credinţe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălţat întru slavă.I-a auzi a fost vazut de ingeri ptr ca nu degeaba a spus Hristos in evanghelie ,,pe Dumnezeu nimeni nu l-a vazut"Dumnezeu s-a intrupat luand chip de rob(Filipeni2:6-7)Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,Ci S-a deşertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,I-a auzi mare este Taina lui Dumnezeu.Acest ,,tocmai"inseamna ,,acelasi".(De ce nu a spus Hristos s-a facut om???deoarece este acelasi cu Dumnezeu)Dumnezeul din vesnicie cum ne spune la Sf proroc Isaia,,Eu sunt Dumnezeul din vesnicie"Hristos este Dumnezeul cel creator care l-a creat pe Adam(Isaia44:24)Aşa grăieşte Domnul, Izbăvitorul tău şi Care te-a zidit din sânul maicii tale: "Eu sunt Domnul, Care a zidit lumea; singur am făcut cerurile, Eu am întărit pământul, şi cine Mi-a fost într-ajutor?Sf ap Pavel spune ,,sa asteptam fericita nadejde si aratarea marelui Dumnezeu si Mantuitorului nostru Iisus Hristos"Isaia 44:22Risipit-am păcatele tale ca pe un nor şi fărădelegile tale ca pe o negură. Întoarce-te către Mine, că Eu te-am mântuit!Aici este prorocit ca Dumnezeu isi va mantui poporul.Deci uni v-or zice ca Iisus nu este Dumnezeu,dar in vechiul testament a fost prorocit clar ca Dumnezeu ne va mantui.Un fapt foarte interesant ne este aratat la (Fapte4:12)Şi întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi.(se refera la Iisus Hristos daca cititi tot capitolul o sa aflati)Deci Iisus este Dumnezeu Mantuitorul Lumi.(Ioan 20:28)A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!Foarte interesant Sf ap Toma il numeste Domn si Dumnezeul lui.Ptr ca a spus prorocul David la psaltire,,Dumnezeu este Domnul si s-a arata noua"Cand ucenici l-au pus sa il arate pe Tatal,Iisus a zis:De atata vreme am fost cu voi si nu ma-ti cunoscut"este dovada cea mai clara ca el este Dumnezeul lui Israel,ptr ca a zis Sf Ev 1Ioan spune,,ca ati cunoscut pe cel ce este de la inceput"Hristos este Dumnezeu din vesnicie(Petru1:20)are a fost cunoscut mai dinainte de întemeierea lumii, dar Care S-a arătat, în anii cei mai de pe urmă, pentru voi, (Ioan2:13)Va scriu voua parintilor ptr ca ati cunoscut pe cel ce este de la inceput(din vesnicie).Hristos in evanghelie a spus,,Eu sunt lumina lumi"iar LA 1Ioan1:5,,Dumnezeu este lumina"Deci Hristos=Cuvantul=Dumnezeu=Lumina.Fapte20:28 Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.Sfanta Scriptura spune clar Dumnezeu este trup si duh.(Rom9:5)Ai cărora sunt părinţii şi din care după trup este Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în veci. Amin!Hristos dupa trup si Dumnezeu dupa duh.Tatal,Fiul si Sfantul Duh,adevaratul nostru Dumnezeu,Imparatul milostiviri si a toata faptura vazuta si nevazuta!(Isaia 54:5)Căci bărbatul tău este Făcătorul tău, şi numele Lui: Domnul Savaot şi Răscumpărătorul tău este Sfântul lui Israel: "Dumnezeul a tot pământul" se cheamă!Coloseni1:15 Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura. Isaia43:10Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!Deci Dumnezeu ne-a spus ca va trimite pe sluga sa ca sa stim si sa cunoastem ca el este.Hristos a spus ,,Eu sunt".(Cat de smerit poate sa fie Dumnezeu,cu adevarat este Imparatul milostiiviri,s-a facut pe sine sluga)ptr ca a zis Hristos apostolilor la cina cea de taina,,si eu totusi sunt intre voi cel ce slujeste"Evrei1:8 Iar către Fiul: "Tronul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului; şi toiagul dreptăţii este toiagul împărăţiei Tale.1Ioan5:20 Ştim iarăşi că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaştem pe Dumnezeul cel adevărat; şi noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu şi viaţa de veci.Dupa demonstratia pe care v-am facut-o v-am demonstrat ca Iisus Hristos este Dumnezeu de necontestat.DUMNEZEU ATAT DE MULT NE-A IUBIT INCAT SA FACUT TATA AL NEAMURILOIR PE CARE PUTEM SA NE SPRIJINIM SI SA NE ALINAM DURERILE DIN SUFLET 2 SI S-A FACUT FRATE CU NOI PTR A NE INTELEGE MAI BINE SI PENTRU A NE MANTUI.SI DUH AL ADEVARULUI SI SFINTITOR MANGAIETOR PTR A NE SFINTI .AMIN (Intrebare catre martori lui Iehova.Cum poate sa fie Hristos inger ?mai ales Arhanghelul Mihail?ca spune( Sf Ap Pavel Evrei 1:1-4)După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci . În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile . Care, fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale, după ce a săvârşit, prin El însuşi, curăţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte. Făcându-Se cu atât mai presus de îngeri, cu cât a moştenit un nume mai deosebit decât ei.Auzi-ti ce spune de Hristos-Dumnezeu ,,care tine toate cu cuvantul ".iar in continuare spune la versetul 14.Îngerii oare nu sunt toţi duhuri slujitoare, trimise ca să slujească, pentru cei ce vor fi moştenitorii mântuirii?,cap2 versetul5. Pentru că nu îngerilor a supus Dumnezeu lumea viitoare, despre care vorbim.versetul 16.Căci, într-adevăr, nu a luat firea îngerilor, ci sămânţa lui Avraam a luat.si spune ca ingerii sunt facuti din foc dar Fiul lui Dumnezeu-Hristos e nascut din sanul Tatalui (Ioan 1:18)Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.Hristos nu a fost creat,El este din vesnicie in sanul Tatalui.(Ioan 1:14)La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. Acesta era întru început la Dumnezeu.Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.Aceste versete ne arata ca la inceput(daca la inceput inseamna ca si din totdeauna)era Cuvantul=Dumnezeu= Hristos,IAR IN EL VIATA ERA(viata insemnannd Duhul Sfant)Aceste versete ne arata tot odata si vesnicia Sf Treimi.Un alt fapt foarte interesant este la epistola catre Tit a Sf ap Pavel in care spune la capitolul 1 versetul 3 ,,Mantuitorului nostru Dumnezeu"Cine este acest Mantuitor?raspunsul il aflat tot de la Sf ap Pavel cap 1 versetul 4,,si de la Domnul nostru Iisus Hristos,Mantuitorul nostru.Tit 1:3 Şi Care, la timpul cuvenit, Şi-a făcut cunoscut cuvântul Său, prin propovăduirea încredinţată mie, după porunca Mântuitorului nostru Dumnezeu .Foarte interesant cine la trimis sa propovaduiasca evanghelia pe Sf Ap Pavel?Hristos !!!spune clar la faptele apostolilor si atunci de ce spune Sf ap Pavel ca Dumnezeu i-a incredintat prpovaduirea evangheliei?Ca sa arate ca Hristos e Dumnezeu.La fel arata si al cap 2versetul 10 Să nu dosească ceva, ci să le arate toată buna credinţă, ca să facă de cinste întru toate învăţătura Mântuitorului nostru Dumnezeu.Care invatatura? eu stiu ca numa ca Hristos ne-a invatat si ne-a daruit o evanghelie de care sa ascultam.Si daca nu am inteles cine este acest Dumnezeu Mantuitor ne explica mai bine Sf Ap Pavel in cap 2 versetul 13-14 Şi să aşteptăm fericita nădejde şi arătarea slavei marelui Dumnezeu şi Mântuitorului nostru Hristos Iisus,Care S-a dat pe Sine pentru noi, ca să ne izbăvească de toată fărădelegea şi să-Şi curăţească Lui popor ales, râvnitor de fapte bune.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 02 Ian 2012, 01:02

cristian9898 sau emy777, care eşti acolo, mai foloseşte ceva semne de punctuaţie precum :, " ". Mai bagă şi ceva spaţii între propoziţii, etc.
Nu este de ajuns să scrii, ci să scrii spre a putea fi citit cu uşurinţă. Priveşte la câţiva dintre adulţii de pe forum cum scriu şi ia exemplu.
Pe mine m-a ajutat un mesaj al d-lui esenin, în care îmi sugera să scriu mesaje mai scurte în postare căci altfel risc să nu fie citite. Este foarte adevărat, deoarece nici eu nu îţi citesc mesajele kilometrice, fiindcă este foarte obositor.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
pcartadmin
Mesaje:6
Membru din:17 Feb 2012, 14:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia(pasiune) si medicina(profesie)

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde pcartadmin » 17 Feb 2012, 14:38

Recomand tuturor sa citeasca o carte foarte folositoare: ,,Martorii lui Iehova" scrisa de un fost presbiter de-al lor: David A. Reed.
Ca unul din interior povesteste toate dedesubturile sectei, inclusiv cum a fost amenintat cu moartea cand a parasit secta...
Dar nu despre asta vroiam sa va vorbesc ci despre faptul ca ia fiecare verset folosit de iehovisti si le da un raspuns coerent din care reiese falsa credinta a lor si eronata intelegere a Sfintei Scripturi.

Avatar utilizator
pcartadmin
Mesaje:6
Membru din:17 Feb 2012, 14:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia(pasiune) si medicina(profesie)

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde pcartadmin » 17 Feb 2012, 14:43

Ca tot e threadul despre Sfanta Treime aici sunt cateva spicuiri din acea carte:
Credinta in Sfanta Treime:
VT

Dumnezeu in mai multe persoane: Facere 1:1 - Dumnezeu >> Elohim se foloseste pluralul; Facere 1:26 -asemanarea noastra; Facere 3:22 - Adam...ca unul dintre noi; Facere 11:7 - veniti sa le amestecam limbile; Facere 18:1,2 - Domnul s-a aratat... si iata trei oameni stateau inaintea lui >> Avraam se adreseaza lor ca unuia singur(v3); Ps 32:6 -mentionate cele 3 Persoane: Cuvantul(Iisus), Dumnezeu si Duhul.
NT
Matei 28:19 Mergand, invatati...; Luca 1:35- mentionate cele 3 persoane; Luca 3:21-22 si Marcu 1:10-11 - Epifania de la botez;

Avatar utilizator
pcartadmin
Mesaje:6
Membru din:17 Feb 2012, 14:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia(pasiune) si medicina(profesie)

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde pcartadmin » 17 Feb 2012, 14:45

Divinitatea Duhului Sfant: atribute ale unei persoane>> Fapte 13:2 - Duhul Sfant vorbeste; Ioan 15:26 - Duhul Sfant marturiseste si invata; Ioan 16:13 - Duhul Sfant spune ceea ce aude; Isaia 63:10 - este intristat;I Cor.2:11 - stie cele ale lui Dumnezeu (vedem deci ca nu are cum sa fie doar o putere)

Divinitatea Fiului: Ioan 10:30 - Eu si Tatal una suntem; Isaia 43:3,11 si 44:6 - Domnul(Iahve) este Mantuitor/Izbavitor + Luca 19:10 si Ioan 3:17 Iisus, Fiul lui Dumnezeu este singurul mantuitor => Dumnezeirea Fiului
Ultima oară modificat 17 Feb 2012, 15:14 de către pcartadmin, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
pcartadmin
Mesaje:6
Membru din:17 Feb 2012, 14:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia(pasiune) si medicina(profesie)

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde pcartadmin » 17 Feb 2012, 14:57

Profetul Isaia enunta foarte clar ca este un singur Dumnezeu iar acesta este Iehova!
Isaia 43:10-11
Isaia 44:6-8
Isaia 45:5-6 si 21

Acum comparati cu Noul Testament:
Romani 3:24
Coloseni 1:14
Efeseni 1:7
Tit 2:13
Evrei 9:12 si 15
I Petru 1:18-19
Apocalipsa 5:9

si nu in ultimul rand
Tit 2:13: ,,...asteptam fericita nadejde si aratarea slavei marelui Dumnezeu si Mantuitorului nostru Iisus Hristos"

Dragii nostri martori ai lui Iehova, nu o sa scriu eu concluzia ci spuneti-o voi...
Domnul(Yahve) sa va lumineze si sa va deschida sufletul ca sa rodeasca samanta...
Amin!

Avatar utilizator
pcartadmin
Mesaje:6
Membru din:17 Feb 2012, 14:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia(pasiune) si medicina(profesie)

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde pcartadmin » 17 Feb 2012, 15:13

Cat despre varianta Bibliei pe care o foloseste Biserica Ortodoxa, intr-adevar, dupa Biblia lui Galaction s-a departat de Septuaginta si de traducerile anterioare ce pastrau fidelitatea textului si a folosit textul masoretic.
Dar intotdeauna a existat alternativa: Biblia de la 1914, Biblia de la Blaj, Biblia lui Anania, iar la finalul anilor '80 stiu ca s-a revenit la traducerea dupa Septuaginta...

Pentru cei mai carcotasi dar si cu oarecare cultura aici gasiti originalul (cea mai veche Biblie din lume - sec 4) in limba greaca dar si cateva limbi moderne, de circulatie internationala:http://codexsinaiticus.org/en/manuscrip ... omSlider=0
Comparand cu oricare varianta ortodoxa a Bibliei veti vedea ca suntem cel mai aproapre de original!!!

kosty37
Mesaje:1
Membru din:19 Feb 2012, 22:18
Confesiune:ortodox
Preocupări:nimic

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde kosty37 » 19 Feb 2012, 22:49

Isus a zis în rugăciunea sa: „Tată, ...

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Feb 2012, 23:21

kosty37,pe forumul asta nu merge sa fi ortodox dar sa scrii Iisus (cu un i) si sa citezi din Cornilescu. :roll:
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
pcartadmin
Mesaje:6
Membru din:17 Feb 2012, 14:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia(pasiune) si medicina(profesie)

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde pcartadmin » 20 Feb 2012, 22:52

Eu ma asteptam la o concluzie, doream sa imi raspundeti la acele versete, sa incercati sa le explicati... nicidecum la o ploaie de versete pe care nu le intelegeti si le luati din lista pregatita pentru subiectul acesta de presbiterii dvs...
Macar aveti rabdare si cautati-le in Scriptura, cititile cu atentie si apoi raspundeti la ele.

Va rog explicati punctual, versetele enuntate anterior care completeaza fara sa contrazica cele expuse de dvs.

Cat despre aparenta contradictie intre termenul Treime si Unul se explica foarte usor... Unul se refera la fiinta lui Dumnezeu si Treime la Persoane...

PS. Si noi suntem tot monoteisti... pana nu cititi despre Sfanta Treime in tratatele unor teologi ortodocsi nu veti putea sa ne intelegeti si sa ne raspundeti coerent... Ne certati degeaba, si noi credem tot intr-UN SINGUR DUMNEZEU!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 20 Mar 2012, 23:34

kosty37, prin ce anume eşti ortodox? Răspunde la întrebare, ori declară-ţi confesiunea corect!
Postările tale nu sunt decât copy/paste din literatura iehovistă. Mi se pare că faci prozelitism. Ai grijă. Dacă eşti onest rămâi; dacă nu, pleci.
Ţi-am şters "virusul".
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

floryn
Mesaje:13
Membru din:23 Iul 2013, 11:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:sa ajung in imparatia lui Dumnezeu

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde floryn » 29 Iul 2013, 10:11

Dumnezeu i-a spus Sf Proc David ,,Daca vreodata ma voi gandi sa parasesc cerul imi voi pregati un trup".
poti sa-mi dai trimiterea la acest verset biblic?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre Sf. Treime (Trinitate). Dialog cu iehoviştii

Mesaj necititde dimitrie » 29 Iul 2013, 20:48

Dumnezeu i-a spus Sf Proc David ,,Daca vreodata ma voi gandi sa parasesc cerul imi voi pregati un trup".
poti sa-mi dai trimiterea la acest verset biblic?
Nu există un asemenea verset biblic. Pretinsul citat biblic fiind și eronat d.p.d.v. dogmatic, deoarece contrazice mărturia Domnului despre Sine din Sf. Scriptură (vezi Ioan.3:13).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX