Resurse anti-AZS online

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Resurse anti-AZS online

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Dec 2010, 00:11

Aici

Am hotarat sa deschid acest topic in mod separat pentru ca:
- da posibilitate credinciosului ortodox sa urmareasca "dintr-o parte" dezbateri interprotestante si sa invete sa nu se implice in ele pentru ca nu au sfarsit
- da posibilitate credinciosului adventist sa-si reanalizeze pozitiile doctrinare confruntandu-le cu alte sisteme tip "Sola Scriptura"

Doamne ajuta
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Resurse anti-AZS online

Mesaj necititde vasinec » 18 Dec 2010, 08:21

Aici

Am hotarat sa deschid acest topic in mod separat pentru ca:
- da posibilitate credinciosului ortodox sa urmareasca "dintr-o parte" dezbateri interprotestante si sa invete sa nu se implice in ele pentru ca nu au sfarsit
- da posibilitate credinciosului adventist sa-si reanalizeze pozitiile doctrinare confruntandu-le cu alte sisteme tip "Sola Scriptura"

Doamne ajuta
Interesant titlul topicului deschis de dvs. "Surse ANTI -AZS". Stiti ce ma leaga si mai mult de biserica adventista? Faptul ca nu a fabricat site-uri specializate pe denigrarea celorlalte confesiuni religioase (ceea ce nu se poate spune despre alte confesiuni). Gasiti multe site-uri adventiste care nu fac decat sa vorbeasca despre adevar (partea pozitiva). Atat.

Cat priveste "posibilitatea crediciosului adventist sa-si analizeze pozitiile doctrinare confruntandu-le si cu alte sisteme tip "sola scriptura": personal, am facut acest lucru inainte de a deveni adventist. Am aflat de pazirea zilei a saptea. Nu-mi placea acest lucru. Asa ca am cautat argumente pentru pazirea zilei intaia (duminica), in special la ortodocsi si baptisti (adepti, cel putin declarativ, al principiului "sola scriptura"). Rezultatul: argumentele biblice pentru pazirea zilei intaia nu exista. In schimb, argumentele biblice pentru pazirea zilei a saptea sunt zdrobitoare.

P.S. La site-urile dvs. atasez si eu un singur site: http://www.adventist.ro/index/#axzz18RRUo14d (in limba roamana).
Pentru o mai buna cunoastere (doar acesta este si scopul dvs.)

ADI

Re: Resurse anti-AZS online

Mesaj necititde ADI » 26 Sep 2012, 20:49

DUMNEZEU A SPUS :,,SA IUBESTI PE APROAPELE TAU CA PE TINE INSUTI "
ASTA INSEAMNA CA NU NE IUBIM NICI PE NOI DACA NU II IUBIM PE FRATII ADVENTISTI


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron