Stramosii adventistilor si invataturile lor

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde daniel tuduran » 14 Dec 2010, 12:34

Am deschis acest topic intrucat nu pot sa inteleg cum unii np se lasa atat de usor prostiti si aburiti de "povesti cu zmei" din brosurele frumos colorate si ridicol de prost scrise.
Voiam sa arat doua lucruri:
- advetistii de ziua a saptea nu au adus nimic nou;
- de-a lungul vremurilor, au existat crestini sau grupuri de crestini care doreau sa respecte Cuvantul lui Dumnezeu (nu ma refer doar la cei care pazeau sabatul); acestia reprezinta Biserica lui Hristos; biserica catolico-ortodoxa reprezinta forta prigonitoare a crestinilor fideli Cuvantului lui Dumnezeu.
Dvs. nu ati auzit despre sabatarienii transilvaneni (ca sa ne limitam numai la plaiurile noastre)? Nu ati auzit despre masurile luate de bisericile "oficiale" (printre care si cea ortodoxa) de a prigoni pe cei care doreau sa pazeasca toate poruncile lui Dumnezeu (inclusiv porunca a patra)? Va anunt ca prin anii 1630, inchisorile au fost umplute cu sabatarieni transilvaneni iar multi dintre ei au fost ucisi (cu implicare ortodoxa).

Scrieti pe "google" cuvantul "sabatarieni". Vedeti ce gasiti. Pana atunci, va ajut eu cu un link
http://cercetatiscripturile.intercer.ne ... hp?id=2942
Plecand de la indemnul lui vasinec am citit un pic si iata ce scrie:
Ultima oară modificat 14 Dec 2010, 23:13 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde daniel tuduran » 14 Dec 2010, 12:52

"Francisc Nagy Szabo, scrie următoarele, în cronica sa cu privire la noua confesiune: „După cât îmi amintesc, pe la anul 1588, religia unitariană s-a scindat la Szent Erzsebet, un sat din comitatul Odorheilor. Acolo locuia un moşier cu numele Andrei Eossy, care, citind Biblia, a descoperit Sabatul şi a întemeiat religia sabatarienilor."
http://cercetatiscripturile.intercer.ne ... hp?id=7095

Deci un oarecare mosier sectant unitarian citind Biblia (ceilalti protestanti citeau Coranul si Vedele :lol: ) descopera Sabatul si intemeiaza o secta pe mosia sa.Nimic nou sub soare,cunosteam bine harababura protestanta unde oricine poate intemeia o secta cand il taie capul.

"Bărbatul de stat şi scriitorul, Mihail Kogălniceanu, aminteşte şi el în Istoria României de unii creştini, pe care îi numeşte „sâmbătaşi” şi despre care spune că ar crede în „legea jidovească”. Iată întregul pasaj: „Ungurii nu ţin toţi o lege, ci în patru sau cinci legi sunt împerechiaţi, că unora le zic Calvini, altora Luteri, altora Calangio ce pre limba lor se cheamă dreaptă, alţii se cheamă ‚sâmbătaşi’, care ţin legea jidovească.”
http://cercetatiscripturile.intercer.ne ... hp?id=7095

Mai pe scurt Kogalniceanu descrie harababura protestanta unde se tin patru,cinci legi,cei mai periculosi fiind sambatasii care tin legea jidovesca.

Mai mult din imnurile lor putem afla orientarea lor teologică. Ca şi unitarienii, nu credeau în Trinitate.
http://cercetatiscripturile.intercer.ne ... hp?id=7095

Deci nici macar nu erau crestini,nu credeau in Sf Treime.

in timp ce altii au ajuns la Constantinopol unde au gasit intelegere pentru convingerile lor religioase. Cele 72 de sate de iobagi au ramas aproape pustii, iar cei care au ramas, pentru a scapa de prigoana, au trecut la religia mozaica http://cercetatiscripturile.intercer.ne ... hp?id=7095

Iar in final trec la mozaism,adica la dusmanii de moarte a lui Hristos si a crestinilor.Astia da exemple de urmat!
Asta este Biserica lui Hristos care a evenghelizat lumea?
Ultima oară modificat 14 Dec 2010, 23:15 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde daniel tuduran » 14 Dec 2010, 13:09

O paranteza: ca evreii sunt in spatele multor miscari np noi o stim foarte bine,eu ii invit pe np sa citesca asta :
părintele Gheorghe Calciu -martin-luther-si-cauzele-secrete-ale-reformei-lui

iar apoi sa vedeti cum unii asa zis crestini nu sunt decat niste slugi umile iudaismului,pe la mijlocul filmului danseaza in jurul steagului evreiesc.

http://vimeo.com/11108641
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde daniel tuduran » 14 Dec 2010, 13:24

Un astfel de exmplu il reprezinta persecutarea violenta a crestinilor valdenzi ( nume provenit de la Valdo, intemeietorul miscarii valdenze ). Pe la 1180, la Lyon, valdenzii erau numiti « insabbatati » , datorita pazirii Sabatului biblic. In cartea sa « Practica inquisitionis », scrisa in anul 1322, Bernard Gui preia aceasta titulatura a valdenzilor, dovada ca acesti crestini ai Alpilor, crunt persecutati de armatele trimise de pontifii romani, erau pazitori ai Sabatului biblic.
http://cercetatiscripturile.intercer.ne ... hp?id=2942

Altii stramosi ai adventistilor ar fi si valdezii insa foarte interesant ca si baptistii pretind ca ar avea acesti stramosi :lol:

"Baptistii au fost aceia care, având o traditie îndelungatã în spatele lor, pe anabaptisti, pe albigenzi, pe valdenzi, pe lollarzi"_(Pastorul baptist Iosif Ton, „Sã ne cunoastem Crezul”)

Un np,Mihai Oara,convertit la ortodoxie ne spune ca valdezii de fapt au fost niste schismatici catolici care n-au avut nimic in comun cu protestantismul ;
"Fondatorul valdenzilor a fost Peter Valdo (mort în 1216), un negustor bogat din Lyon, care si-a vândut averea sãracilor si a început sã predice în sudul Frantei. Peter Valdo nu a avut nici o obiectie împotriva doctrinelor catolice, dar a predicat si a încurajat o viatã de sãrãcie care contrasta cu fastul si luxul Bisericii Catolice. Ulterior el a intrat în conflict cu Biserica Catolicã, aceasta interzicându-i sã mai predice. Urmasii lor au început sã adopte unele învãtãturi care se îndepãrtau mai mult de catolicism. Cu toate acestea, între valdenzii din secolele XII si XIII si neoprotestantii moderni nu existã aproape nimic în comun. De exemplu, ei cinsteau pe Fecioara Maria si pe sfinti, acceptau cele sapte taine si botezau pruncii. De abia dupã 1600 unele grupuri de valdenzi s-au apropiat de protestanti, fãrã a se asemãna însã niciodatã cu baptistii moderni.
Profesorul Emilio Comba de la Colegiul Teologic Valdenz din Florenta scrie:
„Am cãuta în zadar în crezul valdenzilor timpurii sã gãsim elementele care caracterizeazã protestantismul”
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde daniel tuduran » 14 Dec 2010, 13:28

vasinesc,alti stramosi mai de "Doamne ajuta" aveti?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde vasinec » 18 Dec 2010, 07:51

vasinesc,alti stramosi mai de "Doamne ajuta" aveti?
1. In primul rand, eu nu am pomenit ceva despre "stramosii adventistilor". Am vrut doar sa arat ca adventistii nu au adus nimic nou. De-a lungul secolelor, au fost alte comunitati de crestini care au pazit Poruncile lui Dumnezeu (asa cum le-a scris Dumnezeu).

2. Putem vorbi si despre stramosi. Si, chiar despre stramosi "mai de Doamne ajuta. Ma voi referi doar la pazirea singurei zile a saptamanii, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea):

- Sfintii Apostoli si primii crestini au pazit ziua a saptea (sambata). Arhiereul Calist Botosaneanul, episcop de Arges, in "Istoria bisericeasca" din 1902, pg. 55, declara: "Ziua in care crestinii savarseau cultul lor religios la inceput a fost sambata, mai tarziu duminica, zi de inchinare si bucurie, dupa cum zice si sfantul Atanasie al nostru: Sambata noi ne adunam laolalta nu ca sa iudaizam... ci ca sa ne inchinam lui Isus, Domnul Sabatului."

Deci, o categorie de stramosi "mai de Doamne ajuta" sunt Sfintii Apostoli si primii crestini.

- Domnul Sambetei a pazit sambata (ziua a saptea). Domnul Iisus Hristos nu a incalcat niciuna din cele 10 Porunci Dumnezeiesti (inclusiv porunca a patra).

Putem spune ca, un stramos "mai de Doamne ajuta" este Insusi Domnul Sambetei.

P.S. Cand va veni ziua judecatii, eu nu am nici o teama referitor la pazirea zilei de odihna inchinata Domnului (ziua a saptea). Daca Domnul Iisus Hristos ma va intreba, de ce am pazit ziua a saptea (sambata), eu ii voi raspunde foarte simplu: "pentru ca asa ai facut si TU, Doamne." Cel mai sigur mod de a nu gresi este "imitatio Cristi" (sa-L imiti pe Hristos).

Dvs. pe cine imitati cand paziti "ziua soarelui" (dies solis)? Caci asa se numea prima zi a saptamanii chiar si in sec IV. V-a poruncit Domnul cumva sa schimbati singura zi binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, si poruncita sa fie tinuta ca zi de odihna inchinata Domnului? Daca Domnul nu a poruncit aceasta schimbare, atunci cine a facut-o? De cine ascultati?

vasinec

Re: Stramosii adventistilor si invataturile lor

Mesaj necititde vasinec » 18 Dec 2010, 08:03

O paranteza: ca evreii sunt in spatele multor miscari np noi o stim foarte bine,
Vorbiti, va rog,doar despre adventisti nu despre cine stie ce miscari conspirative (reale sau inventate, facute de altii). Biserica adventista nu este agreata de evrei (paradoxal, tocmai pentru faptul ca adventistii sunt pazitori ai zilei a saptea la fel ca evreii). In plus, biserica adventista "nu colaboreaza" si nu face aliante cu alte organizatii religioase. Organizeaza actiuni si face planuri numai pe "cont propriu". Asta nu inseamna ca nu-i respecta pe credinciosii din alte confesiuni religioase.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX