Vin vs Must

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
vasinec
Re: laodiceean

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 14:06

(sau cum spuneti voi pocanitii oprit)
Rog administratia sa nu considere cuvintul pocanit o jignire pentru ca nu este! O jignire este sa spui ca acesti oameni sint pocaiti. Pocainta este altceva. Pocanit este pentru mine termenul care descrie cel mai bine starea in care se afla ei. Adica cumva pocniti in cap, capii. Avind o dioda, tranzistor scurt-circuitat...pocanit! Iar daca considereati cuvintul totusi jignire (astazi e modern sa aperi dreptul minoritatilor calcind pe drepturile majoritatii) puteti sa ma excludeti, pentru ca nu voi da inapoi!
Domnule Daniel, subiectul in discutie era mai mult o joaca. Stim ca se consuma vin (alcool), in diferite ocazii. Nu stim ce a numit Domnul Iisus Hristos, la Sfanta Impartasanie, ca fiind "rod al vitei", din care va bea si in Imparatia lui Dumnezeu. Cam greu de grezut ca se va consuma alcool in Imparatia lui Dumnezeu.

Dvs. ati lamurit problema venind cu niste ganduri si filozofii savante; teoria pocanitilor. Felicitari. Ati vrut, cu orice pret, sa va remarcati. Ati reusit.

P.S. Poate incercati sa abordati si unele subiecte, clare din punct de vedere biblic, cum ar fi: cultul icoanelor, cultul moastelor, cultul mortilor, etc.

vasinec

Re: laodiceean

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 14:09

dar te rog: frate Daniel :D
Bine zis Domnule Daniel . De astia sunt pocanitii nebunia lor ii va pierde .
S-au intalnit Daniel cu Iulian. Si ce se mai incurajeaza unul pe altul. Ca-n piesele lui Caragiale.

Stiti vorba aceea din popor: "cine se aseamana se aduna". Iubiti-va mult.

Danie1

Re: laodiceean

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 14:17

Acuzatorii cu pricina făceau parte din tagma batjocoritorilor, deci nu putem pune nici o bază în ce spuneau ei. Ce autoritate morală poate prezenta unul ce-i numeşte pe creştini: beţi, pocăniţi, oameni cu mintea atrofiată, pocniţi în cap?
Daca un batjocoritor spune ca pamintul se invirte in jurul soarelui nu-i mai putin adevarat decit daca o spune un nebatjocoritor. Apoi un batjocoritor n-ar fi spus must lasind sa se intelaga vin ar fi spus cu siguranta vin sau alte bauturi mai tari care se gaseau cu siguranta in timpul acela!
In ceea ce ma priveste eu unul nu te batjocoresc de loc, de ce asi face-o? Are grije Satana si tu-l ajuti! Mie efectivimi pareti niste scurt-circuitati, niste pocniti in cap si e impropiu spus imi pareti, voi chiar sinteti prin felul de a fi, de a nu gindii, de a copia, de a va impotrivii normalului samd.
Ce caut aici? Din întâmplare locuiesc şi eu pe această planetă..
Si pamintul asta n-are si el forumuri pocanite? Sincer eu nu intru nici sa ma omori pe un astfel de forum pentru ca m-asi simtii murdarit intre voi. Ba parca mai zice si un psalm sa nu o fac (nu stiu care ca voi sinteti cu teoria, noi mai mult cu practica)
Pe voi va inteleg ca doriti intre noi, ti-am explicat sufletul vostru isi doreste sa fie viu dar mintea voastra atrofiata nu-l lasa!
Stai liniştit, nu te va exclude nimeni, doar eşti ortodox. Mai bine îngrijeşte-te să nu fi exclus din împărăţia lui Dumnezeu. Mat.5,22.
Fi tu linistit nu mi-e frica ca ma exclude de pe forum dar nu pentru ca n-ar face-o fiind ortodox! NU! Nu mi-e frica pentru ca astfel de forumuri sint neimportante pentru mine; eu am biserica, am minastiri nu-i ca la tine singurul loc unde ma pot apropia de adevar.
In privinta lui Iulian sau oricarui alt ortodox ma bucur sincer de cunostinta si-mi pare rau ca nu-i pot intradevar iubii pe toti ortodocsii cum ar trebuii.
Din pacate uite ca "se aduna si cine nu se aseamana" ca tu si restul pocanitilor nu ne scutiti de loc de prezenta voastra!

Danie1

Re: laodiceean

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 14:34

Domnule Daniel, subiectul in discutie era mai mult o joaca. Stim ca se consuma vin (alcool), in diferite ocazii. Nu stim ce a numit Domnul Iisus Hristos, la Sfanta Impartasanie, ca fiind "rod al vitei", din care va bea si in Imparatia lui Dumnezeu. Cam greu de grezut ca se va consuma alcool in Imparatia lui Dumnezeu..
Cam aici e marea problema stiti dar nu vreti! Si nu va opriti macar aici vreti sa stiti totul! Ce se va bea in Imparatia cerurilor? :o Uite am 50 de ani dar nu mi-a trecut o clipa prin minte sa ma gindesc l lucru asta. Sa fi linga Iisus e bautura si mincare destula si in lipsa celei materiale. Cind va aud imi vin in minte revistele iehovistilor in care pe un cimp plin de flori o turma de pocaniti se afla la picknick in rai. Raiul este altceva!
Dvs. ati lamurit problema venind cu niste ganduri si filozofii savante; teoria pocanitilor. Felicitari. Ati vrut, cu orice pret, sa va remarcati. Ati reusit..
Wauuuuu ce simplu a fost sa ma remarc! V-am spus voua pocaniti si uite-ma gata remarcat! Iar voi saracii de atita amar de vreme incercati cu tot felul de aiureli si n-ati reusit! Vezi ce face o minte neatrofiata!? :D

P.S. Poate incercati sa abordati si unele subiecte, clare din punct de vedere biblic, cum ar fi: cultul icoanelor, cultul moastelor, cultul mortilor, etc.
Mai nene eu problemele astea nu le abordez din punct de vedere biblic eu le abordez duhovniceste. Cauta la icoane si vezi cum abordez eu icoana. Voi vreti teorii, diaree verbala pai nu asa neicusorule (Caragiale zici?) du-te si apropiete de icoane fara resentimente pocanite, du-te si apropie-te de moaste la fel, fa milostenie pentru mortii tai lasa teoriile. Credinta ,se traieste. Poti citii milioane de carti (si vorbesc de carti adevarate nu de spalari de creier pocanite) nu-ti ajuta la nimic daca nu traiesti credinta. Cit ai vrea sa faci tu pe teologul nu o sa ajungi asa mare teolog ca seful vostru tangalache!

laodiceean

Re: laodiceean

Mesaj necititde laodiceean » 30 Dec 2010, 14:36

Daca un batjocoritor spune ca pamintul se invirte in jurul soarelui nu-i mai putin adevarat decit daca o spune un nebatjocoritor. Apoi un batjocoritor n-ar fi spus must lasind sa se intelaga vin ar fi spus cu siguranta vin sau alte bauturi mai tari care se gaseau cu siguranta in timpul acela!
Păi uite cum stă treaba domnule Danieunu: batjocoritorii aceia nici nu au spus "must" (decât în traducerile ortodocşilor băutori de alcool Cornilescu şi Anania), ci "vin dulce" [γλεύκους]. Deci nu "vin nou"-must, ci "vin dulce". Întrucât Ziua Cincizecimii a căzut în iunie şi strugurii noi nu erau copţi decât în august, bajocoritorii insinuau că ucenicii sunt plini de alcool.
Si pamintul asta n-are si el forumuri pocanite? Sincer eu nu intru nici sa ma omori pe un astfel de forum pentru ca m-asi simtii murdarit intre voi. Ba parca mai zice si un psalm sa nu o fac
Ei uite, eu nu sunt atât de intolerant şi fanatic: intru şi pe forumuri pocăite şi nepocăite. Dar acest lucru nu aveţi de unde-l şti... măcar încercaţi să aflaţi care e psalmul acela că m-aţi făcut curios

Danie1

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 15:09

Deci am ajuns sa o traiesc si pe asta: un pocanit care cedeaza si recunoaste ca se foloseste vinul, ca se poate bea vin (daca si apostolii au facut-o) Pina la urma se pare ca prezenta pe forumul ortodox a facut sa se nasca un neuron nou in mintea ta atrofiata. Ma bucur!
Stai, ca am intrat iara in sfera neuronilor atrofiati. Deci daca eu nu intru pe forumurile pocanite ca sa jignesc sa atiti sa-mi bat joc de gazde asa cum faceti voi sint intolerant si fanatic?
Iar daca o fac si le spun pocanitilor ca-s posedati de tangalache, ca vor umple iadul ca singura lor sansa este sa se pocaiasca si sa se intoarca la biserica atunci sint tolerant?
Unul dintre noi trebuie sa mai ia un lexicon in mina! Ghici care!?
Iar in privinta tolerantei, uite ca administratorii de aici sint atit de toleranti incit va permit sa spurcati totul in jur. Mi-e frica pt ei sa nu dea socoteala de acest lucru pentru ca Sf. Ioan Gura de Aur spunea:Sa-ti sfintesti mina de obrazul celui care huleste! Nicidecum sa stai sa-i ingadui.

Daca nici pina la primul vers din primul Psalm n-ai ajuns apoi nu-i de mirare ca esti cum esti!

laodiceean

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde laodiceean » 30 Dec 2010, 16:04

Pina la urma se pare ca prezenta pe forumul ortodox a facut sa se nasca un neuron nou in mintea ta atrofiata. Ma bucur!
Stai, ca am intrat iara in sfera neuronilor atrofiati. Deci daca eu nu intru pe forumurile pocanite ca sa jignesc sa atiti sa-mi bat joc de gazde asa cum faceti voi sint intolerant si fanatic?
Nu doar intolerant şi fanatic, dar şi obraznic şi necioplit! Iar până nu reintri în registrul normal pe subiectul topicului, îţi voi ignora mesajele. Sănătate şi Doamne ajută!

Danie1

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 17:05

Era de asteptat cind nu avem argumente, cind sintem prinsi cu mita in sac ori fugim ori repetem ce ne-a spus pastorul chiar daca n-are legatura cu subiectul. Deci daca-ti spun cuvintele unui sfint tu ca "urmasi al Apostolilor" te superi si ma faci necioplit. Interesant. Acum ce vina am eu ca Sfintii ortodocsi nu-i puteau vedea pe eretici? Sfintul Nicolae si-a sfintit mina de Arie cu toate ca era cel mai blajin sfint! Sfintul Nicolae a fost un om care facea minuni adevarate nu "vorbit in limbi de nimeni intelese" ca voi care avea DUh altul decit cel epileptico-satanic care va scutura pe voi.
Ce-mi doresti tu mie iti doresc eu tie insutit! :lol:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: laodiceean

Mesaj necititde dumio » 30 Dec 2010, 20:25

Daca un batjocoritor spune ca pamintul se invirte in jurul soarelui nu-i mai putin adevarat decit daca o spune un nebatjocoritor. Apoi un batjocoritor n-ar fi spus must lasind sa se intelaga vin ar fi spus cu siguranta vin sau alte bauturi mai tari care se gaseau cu siguranta in timpul acela!
Păi uite cum stă treaba domnule Danieunu: batjocoritorii aceia nici nu au spus "must" (decât în traducerile ortodocşilor băutori de alcool Cornilescu şi Anania), ci "vin dulce" [γλεύκους]. Deci nu "vin nou"-must, ci "vin dulce". Întrucât Ziua Cincizecimii a căzut în iunie şi strugurii noi nu erau copţi decât în august, bajocoritorii insinuau că ucenicii sunt plini de alcool.
Si pamintul asta n-are si el forumuri pocanite? Sincer eu nu intru nici sa ma omori pe un astfel de forum pentru ca m-asi simtii murdarit intre voi. Ba parca mai zice si un psalm sa nu o fac
Ei uite, eu nu sunt atât de intolerant şi fanatic: intru şi pe forumuri pocăite şi nepocăite. Dar acest lucru nu aveţi de unde-l şti... măcar încercaţi să aflaţi care e psalmul acela că m-aţi făcut curios
Exista vin dulce foarte alcoolizat! Deci, atunci ce foloseau: must dulce sau vin dulce? Hotaraste-te!

Danie1

Nu stiu unde a disparut raspunsul meu?

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 22:58

Pe scurt:
bine ca am ajuns la concluzia comuna ca se bea vin, ca atare se folosea vin la slujbe.
Ei uite, eu nu sunt atât de intolerant şi fanatic: intru şi pe forumuri pocăite şi nepocăite. Dar acest lucru nu aveţi de unde-l şti... măcar încercaţi să aflaţi care e psalmul acela că m-aţi făcut curios
Deci a fi tolerant inseamna sa intrii pe forumuri straine nepocanite si sa aduci zinzania, pe tangalache cu tine si cine nu face lucrul acesta nu-i tolerant? Interesant! Nu-i mai bine sa ai toleranta de a ne lasa in pace si sa dispari intre satanistii tai?

Si ce pocanit esti tu care nici macar de primul vers din primul psalm n-ai auzit?

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 23:53

pentru laodicean :;
:lol: :lol: te dor intrebarile tanti nuti :?: sunt prea dure pentru tine :lol:
citeste pocanitule apoi vorbeste . Wow ai pasit pe teren gresit ai crezut ca punem manusi in miini si te tratam ca pe o doamna ? tu nu mai esti in stare a raspunde nici macar in cadrul topicului in afara lui esti complet out .
Ultima oară modificat 02 Ian 2011, 15:40 de către iulianbracau, modificat 1 dată în total.

laodiceean

Re: laodiceean

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 09:01

Exista vin dulce foarte alcoolizat! Deci, atunci ce foloseau: must dulce sau vin dulce? Hotaraste-te!
Există (astăzi). Pe vremea aceea nu existau nici vin îndulcit, nici metode de conservare prin adăugare de zahăr, pentru simplul motiv că... zahărul încă nu fusese inventat. Iar ucenicii acuzaţi de beţie, nu băuseră nici vin, nici must.

laodiceean

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 09:04

pentru laodicean :;
:lol: :lol: te dor intrebarile tanti nuti :?: sunt prea dure pentru tine :lol:
citeste pocanitule apoi vorbeste . Wow ai pasit pe teren gresit ai crezut ca punem manusi in miini si te tratam ca pe o doamna ? tu nu mai esti in stare a raspunde nici macar in cadrul topicului in afara lui esti complet out .
Asa ca iti urez sa ne puperzen in
curmorning tu si toti adventistii.
Îţi urez şi ţie şi tuturor forumiştilor un an nou fericit şi împlinirea tuturor năzuinţelor de bine! Fie ca anul 2011 să ne aducă mai aproape de Domnul şi maturizarea spirituală de care avem atâta nevoie. La mulţi ani!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: laodiceean

Mesaj necititde dumio » 20 Ian 2011, 21:00

Exista vin dulce foarte alcoolizat! Deci, atunci ce foloseau: must dulce sau vin dulce? Hotaraste-te!
Există (astăzi). Pe vremea aceea nu existau nici vin îndulcit, nici metode de conservare prin adăugare de zahăr, pentru simplul motiv că... zahărul încă nu fusese inventat. Iar ucenicii acuzaţi de beţie, nu băuseră nici vin, nici must.
Exista si pe atunci, ca si acum, vin dulce, nu prin adaugare de zaharuri (care nici nu existau atunci, decat sub forma de miere). Strugurii mediteraneeni, cu boaba mare, care sunt foarte dulci, si lasati la stafidit, fac un vin foarte dulce. Acest fel de vin (in special rosu spre negru) este folosit de greci la impartasanie. Daca il gusti, zici ca e must sau suc de struguri sau chiar sirop concentrat de struguri, dar de fapt el este vin si, culmea, foarte alcoolizat! Deci, nu tine teoria voastra, de altfel foarte pioasa, cu mustul (vin dulce). Cat despre maturitatea vinului (despre care ma acuzi ca am sters), el exprima maturitatea credintei celui care primeste taina. Voua va trebuie must (lapte), pentru ca nu intelegeti si va smintiti din orice, dar noua ni se impartaseste hrana tare, avand dintii (credintei) tari, ca sa putem mesteca taina credintei. Asadar, noi folosim vin, pentru ca asa a folosit Biserica de la inceput, pentru ca asa a folosit Hristos si mai apoi Apostoli, iar dupa sfintirea lui, vorbim despre Sangele lui Hristos. Voi va laudati cu mustul si doar must beti, neavand nicio partasie cu taina Sangelui (si a Trupului lui Hristos) prin care ni se spala pacatele!

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: laodiceean

Mesaj necititde iulianbracau » 11 Feb 2011, 00:41

Exista vin dulce foarte alcoolizat! Deci, atunci ce foloseau: must dulce sau vin dulce? Hotaraste-te!
Există (astăzi). Pe vremea aceea nu existau nici vin îndulcit, nici metode de conservare prin adăugare de zahăr, pentru simplul motiv că... zahărul încă nu fusese inventat. Iar ucenicii acuzaţi de beţie, nu băuseră nici vin, nici must.
Exista si pe atunci, ca si acum, vin dulce, nu prin adaugare de zaharuri (care nici nu existau atunci, decat sub forma de miere). Strugurii mediteraneeni, cu boaba mare, care sunt foarte dulci, si lasati la stafidit, fac un vin foarte dulce. Acest fel de vin (in special rosu spre negru) este folosit de greci la impartasanie. Daca il gusti, zici ca e must sau suc de struguri sau chiar sirop concentrat de struguri, dar de fapt el este vin si, culmea, foarte alcoolizat! Deci, nu tine teoria voastra, de altfel foarte pioasa, cu mustul (vin dulce). Cat despre maturitatea vinului (despre care ma acuzi ca am sters), el exprima maturitatea credintei celui care primeste taina. Voua va trebuie must (lapte), pentru ca nu intelegeti si va smintiti din orice, dar noua ni se impartaseste hrana tare, avand dintii (credintei) tari, ca sa putem mesteca taina credintei. Asadar, noi folosim vin, pentru ca asa a folosit Biserica de la inceput, pentru ca asa a folosit Hristos si mai apoi Apostoli, iar dupa sfintirea lui, vorbim despre Sangele lui Hristos. Voi va laudati cu mustul si doar must beti, neavand nicio partasie cu taina Sangelui (si a Trupului lui Hristos) prin care ni se spala pacatele!
Doamne Ajuta parinte extraordinara explicatia la obiect .Multumesc si iertati pe mine pacatosul.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: laodiceean

Mesaj necititde dimitrie » 16 Mar 2011, 00:04

Întrucât Ziua Cincizecimii a căzut în iunie şi strugurii noi nu erau copţi decât în august, bajocoritorii insinuau că ucenicii sunt plini de alcool.
"Că aceştia nu sunt beţi, cum vi se pare vouă, căci este al treilea ceas din zi." (FA.2:15)
Nu era mai simplu să aducă argumentul : "Noi nu bem alcool, ci doar Hristos a băut, că de-aia Îl numeau băutor de vin."? Deci, de nu consumau alcool deloc, nu aduceau mai degrabă acest argument, spre a tăia o dată pt. totdeauna o astfel de bănuială?
Dar nu aşa se apără ucenicii, ci doar argumentând altfel faptul că nu-s băuţi.
Eu ştiu că adv. au dreptate în legătură cu consumul de alcool.... conform Coranului; cel mai vechi argument istoric şi scripturistic al lor.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

laodiceean

Re: laodiceean

Mesaj necititde laodiceean » 16 Mar 2011, 06:23

"Că aceştia nu sunt beţi, cum vi se pare vouă, căci este al treilea ceas din zi." (FA.2:15)
Nu era mai simplu să aducă argumentul : "Noi nu bem alcool, ci doar Hristos a băut, că de-aia Îl numeau băutor de vin."? Deci, de nu consumau alcool deloc, nu aduceau mai degrabă acest argument, spre a tăia o dată pt. totdeauna o astfel de bănuială?
Dar nu aşa se apără ucenicii, ci doar argumentând altfel faptul că nu-s băuţi.
Batjocoritorilor nu le aduci argumente scripturistice, ci logice. Iar acest argument logic putea să-i convingă chiar şi pe atei. Doar dacă nu cumva aceştia sunt beţi :)
Apostolul Petru face apel la bunul simţ al ascultătorilor săi. Se putea ca ucenicii să fie beţi în dimineaţa Zilei Cincizecimii, după o noapte petrecută în consacrare şi când toţi iudeii credincioşi posteau? Beţia făcea parte din faptele petrecute noaptea (1 Tes. 5,7). Era un semn de extremă grosolănie ca ucenicii să fie acuzaţi de beţie dimineaţa (Isaia 5,11; Ecl. 10,16.17). Întemeindu-şi practica lor tradiţională pe Fac. 16,8, iudeii mâncau pâine dimineaţa şi carne seara; iudeii respectabili nu beau vin decât după-amiază, târziu.
Eu ştiu că adv. au dreptate în legătură cu consumul de alcool.... conform Coranului; cel mai vechi argument istoric şi scripturistic al lor.
Dumneavoastră probabil cunoaşteţi mai bine Coranul decât Scriptura.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde dimitrie » 23 Mar 2011, 12:38

Eu nu am citit niciodată Coranul, dar am văzut bucuria unui musulman când a aflat că adv., asemenea musulmanilor, nu consumă carne de porc şi nici alcool. El a excalmat: "Noi semănăm!"
Dar poate ne lămuresc învăţaţii şi luminaţii adventişti, cum împacă dogma mustului (rodul viţei) cu Scriptura, luminându-ne şi nouă "contradicţiile" biblice:
-"Şi vă spun vouă că nu voi mai bea de acum din acest rod al viţei până în ziua aceea când îl voi bea cu voi, nou, întru împărăţia Tatălui Meu." (Mt.26:29);
-"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt." (Rom.14:17)
PS:Cred că unii nu au citit nici NT, ci doar argumentele biblice ale confesiunii lor. Dar dacă adventiştii gândesc că în Împ. lui Dumnezeu vor cânta la instrumente muzicale, cum ar putea lipsi mâncarea şi băutura? Dvs., d-le vasinec, la ce instrument gândiţi că veţi cânta, spre a-L onora pe Ziditor? :idea:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

laodiceean

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde laodiceean » 23 Mar 2011, 15:25

Eu nu am citit niciodată Coranul, dar am văzut bucuria unui musulman când a aflat că adv., asemenea musulmanilor, nu consumă carne de porc şi nici alcool. El a excalmat: "Noi semănăm!"
Dar poate ne lămuresc învăţaţii şi luminaţii adventişti, cum împacă dogma mustului (rodul viţei) cu Scriptura, luminându-ne şi nouă "contradicţiile" biblice:
-"Şi vă spun vouă că nu voi mai bea de acum din acest rod al viţei până în ziua aceea când îl voi bea cu voi, nou, întru împărăţia Tatălui Meu." (Mt.26:29);
-"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt." (Rom.14:17)
PS:Cred că unii nu au citit nici NT, ci doar argumentele biblice ale confesiunii lor.
Aţi atins deja două probleme distincte, poate chiar trei, însă consider că întrebarea cu instrumentele nu mi-a fost adresată mie.
1. Hristos într-adevăr declară că nu va mai bea "din rodul viţei" (strugurii, zeama de struguri) până la statornicirea Împărăţiei Slavei. De rodul butoiului, ori rodul drojdiei nu a amintit nimic.
2. Sfântul apostol Pavel declară cu adevărat în Rom 14,17 că Împărăţia lui Dumnezeu nu pune bază pe mâncare şi băutură, aşa cum pun astăzi unii ce trăiesc doar pentru a mânca şi a bea căci -zic ei-"şi aşa mâine vom muri". Însă declaraţia lui trebuie s-o citiţi în context (ca de altfel orice text al Scripturii). Contextul se referă la anumite scrupule pe care un creştin şi le-ar putea face. Dacă l-aş face pe fratele meu să se smintească datorită unei anumite mâncări (sau băuturi), mai bine nu mai mănânc respectiva mâncare să nu-i fiu pricină de cădere şi să-l am pe conştiinţă.

P.S. Dacă dumneavoastră vă imaginaţi Raiul dotat cu abatoare, cârciumi, ori cadavre şi carcase de animale moarte, sunteţi liber s-o faceţi. Asta nu înseamnă şi că aşa va fi. Dimpotrivă.

vasinec

Re: Vin vs Must

Mesaj necititde vasinec » 23 Mar 2011, 15:57

PS:Cred că unii nu au citit nici NT, ci doar argumentele biblice ale confesiunii lor.
Membrii carei confesiuni nu cunosc aproape deloc Sfanta Scriptura ci doar argumentele confesiunii lor (asta, in cazuri fericite)? Ca sa aveti un raspuns, faceti un sondaj printre ortodocsi.
Dar dacă adventiştii gândesc că în Împ. lui Dumnezeu vor cânta la instrumente muzicale, cum ar putea lipsi mâncarea şi băutura?
Se pare ca aveti nostalgia petrecerilor cu mancare, alcool si lautari. Va dau o veste buna: in Imparatia lui Dumnezeu nu veti gasi nimic sa va tulbure mintea.

Cat priveste imaginatia adventistilor despre Imparatia lui Dumnezeu, pregatita pentru cei credinciosi: personal imi permit sa-mi imaginez tot ce poate plasmui mintea mea mai frumos, fiind sigur ca nu voi fi dezamagit. Mintea mea marginita nici macar nu poate gandi ce lucruri frumoase ne-a pregatit Dumnezeu.

"Lucruri, pe care ochiul nu le-a vãzut, urechea nu le-a auzit si la inima omului nu s-au suit, asa sunt lucrurile pe care le-a pregãtit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc." (1 Corinteni 2:9).

Si, de ce sa nu cred ca vor fi coruri imense de credinciosi, care-i vor canta lui Dumnezeu, cu gura si cu instrumente? Nu este frumos?

Dar, sa nu va imaginati ca-si vor drege glasul sau isi vor face curaj cu un sprit.
Dvs., d-le vasinec, la ce instrument gândiţi că veţi cânta, spre a-L onora pe Ziditor? :idea:
Cat priveste persoana mea, avand in vedere marele meu talent muzical, cred ca voi canta la fluierul piciorului. Probabil, eu voi cara, cu placere, instrumentele celor care vor canta.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron