Adventistii =eretici

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant
Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 04 Ian 2011, 11:53

1. Mai întâi vom vedea din Bilie prin ce este diferită natura divină de celelalte naturi. În felul acesta vom şti sigur cine este Dumnezeu şi cine nu, vom face diferenţa dintre Dumnezeu şi idoli, între Dumnezeu şi dumnezei (In,18:34);
2. Apoi vom recunoaşte care Persoane din Bilie posedă natura divină, pe baza mărturiilor ce vin din trei direcţii: mărturiile directe ale acestor Persoane despre Sine; mărturiile altor persoane (îngeri sau oameni) despre Ele; dovada venită din lucrările directe ale acestor Persoane asupra Sieşi sau asupra creaţiei (înţelegătoare/ce posedă facultatea de agândi şi neînţelegătoare/ce-i lipseşte facultatea de a gândi sau raţiunea);
3. Vom observa mai apoi, atât relaţiile dintre aceste Persoane cât şi relaţiile Lor cu creaţia, deosebindule între ele (neconfundându-le).
Cred că pentru început e suficient să observăm acestea, pentru a întrezări adevărul.
Foarte interesante temele propuse de dvs... Putem incepe cu primul punct, 1. Mai întâi vom vedea din Bilie prin ce este diferită natura divină de celelalte naturi. În felul acesta vom şti sigur cine este Dumnezeu şi cine nu, vom face diferenţa dintre Dumnezeu şi idoli, între Dumnezeu şi dumnezei
interesul meu este sa va fac sa intelegeti ca voi ati fost mintiti si inselati de niste oameni care la randul lor au fost mintiti si inselati de cel rau.
Domnule Daniel, cum vreti dvs sa ne faceti "sa intelegem ca am fost mintiti si inselati de niste oameni care la randul lor au fost mintiti si inselati"? informandu-va din surse care mint si inseala ? Atata timp cat veti incerca sa ne demonstrati "ratacirile" pe baza informatiilor preluate din sursele "Anti-AZS", nu veti rezolva nimic, pentru ca acolo sunt numai minciuni. Nu stiu daca ati accesat vreodata site-ul bisericii AZS... poate va lamureati de multe lucruri!
Ce importanta are cum interpretez eu acele pasaje?
Imi cer scuze... eu m-am referit la biserica dvs, nu la dvs personal.
Dragul meu doctrina Sanctuarului este nascocita de adventii care au trait 'Marea Dezamagire".
Hiram Edson este primul care o nascoceste Ellen White il aproba ca fiind "adevarata lumina".
Articolul care era intitulat "Sanctuarul," a fost publicat în "Day-Star Extra" din 7 februarie 1846.
Domnule Daniel, inca continuati sa faceti confuzie intre adventisti si alte dominatiuni... In 1846 nici nu se putea vorbi despre adventisti !!!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 14:39

Eu sper sa nu spun nicio minciuna despre adventisti,ma corectezi daca gresc cu ceva.
Ati spus, deja, destule. Si inca unle deocheate: i-ati facut pe adventisti mercenari (cica ar fi platiti ca sa scrie pe forumuri) si mincinosi de profesie (cica ar fi invatati sa minta). Nu ar strica putintica rusine.
Eu bag de seama ca tie iti place sa sari din copac in copac ca veverita si sa deviezi discutia de pe fagasul ei.Aici discutam despre ereziile adventiste dar vad ca matale vrei sa intram in polemici personale.
Eu nu am acuzat pe toti adventistii la modul general ca mint ci doar am batut apropo la unii dintre ei care sunt platiti pt asa ceva sau la altii care mint din dragoste pt credinta lor.Am precizat ca nu stiu daca exista o asemenea "dezlegare" in statutul lor de a minti pe neadventisti cum exista la martori.
Si nu i-am numit mercenari,eventual ii putem numi servi platititi.Te rog sa nu-mi mai rastalmacesti mesajele si cred ca nu are rost sa ne mai ascundem dupa deget,toata lume stie ca exista forumisti de profesie pe langa cei din convingere.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 15:28

Eu nu am acuzat pe toti adventistii la modul general ca mint ci doar am batut apropo la unii dintre ei care sunt platiti pt asa ceva sau la altii care mint din dragoste pt credinta lor.Am precizat ca nu stiu daca exista o asemenea "dezlegare" in statutul lor de a minti pe neadventisti cum exista la martori.
Eu v-am asigura că nu există aşa ceva în "statut", ba chiar am condamnat o atare faptă ca fiind reprobabilă. Acum rămâne să ne spuneţi care din cei trei adventişti de pe forum este plătit să mintă?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 17:18

Eu nu am acuzat pe toti adventistii la modul general ca mint ci doar am batut apropo la unii dintre ei care sunt platiti pt asa ceva sau la altii care mint din dragoste pt credinta lor.Am precizat ca nu stiu daca exista o asemenea "dezlegare" in statutul lor de a minti pe neadventisti cum exista la martori.
Eu v-am asigura că nu există aşa ceva în "statut", ba chiar am condamnat o atare faptă ca fiind reprobabilă. Acum rămâne să ne spuneţi care din cei trei adventişti de pe forum este plătit să mintă?
Intrucat nu am argumente irefutabile impotriva niciunuia eu zic la lasam la aprecierea cititorilor sa-si dea cu parerea.Eu am mai spus ca minciuna are picioare scurte iar mincinosul sa impiedica pana pana la urma in minciunile lui.Deci sa lasam timpul sa ne lamureasca...
Ultima oară modificat 04 Ian 2011, 17:58 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 17:36

Domnule Daniel, cum vreti dvs sa ne faceti "sa intelegem ca am fost mintiti si inselati de niste oameni care la randul lor au fost mintiti si inselati"? informandu-va din surse care mint si inseala ? Atata timp cat veti incerca sa ne demonstrati "ratacirile" pe baza informatiilor preluate din sursele "Anti-AZS", nu veti rezolva nimic, pentru ca acolo sunt numai minciuni. Nu stiu daca ati accesat vreodata site-ul bisericii AZS... poate va lamureati de multe lucruri!
Oare? Chiar asa sa fie? Care sunt minciuni din ce am scris eu pana acum?
Ai fi in stare sa lepezi invatatura adventista daca ai constata ca pionierii adventismului au fost fara exceptie necrestini,n-au crezut in Sf Treime?
Domnule Daniel, inca continuati sa faceti confuzie intre adventisti si alte dominatiuni... In 1846 nici nu se putea vorbi despre adventisti !!!
Razvan,pe noi nu ne intereseaza cand a aparut oficial biserica adventista ci pe noi ne intrereseaza viata si scrierile primiilor adventisti. Doctrina Sanctuarului n-a aparut din senin ci a fost propusa ca o scuza fata de marea dezamagire. Ellen White a laudat acesta nascocire si a numit-o "adevarata lumina."
"Cred ca Sanctuarul care trebuie sa fie curatat la sfârsitul celor 2300 de zile, este Templul Noului Ierusalim, în care Hristos este preot. Domnul mi-a aratat în viziune cu mai mult de un an în urma ca fratele Croiser are adevarata lumina asupra curatirii Sanctuarului, &c; si ca aceasta a fost voia Sa, ca fratele C. sa scrie punctul sau de vedere pe care ni l-a oferit în DAY-Star, Extra, 7 februarie 1846. Ma simt pe deplin autorizata de catre Domnul sa recomand acest Extra tuturor sfintilor." ("Un Cuvânt Catre Mica Turma," pag. 12)

Primii adventisti au facut din lucrarea de mare preot a lui Hristos, centrul soliei lor. Pionieri ca James White, James M. Stephenson, Joseph H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner), Uriah Smith, Stephen Haskell si altii, au scris mult despre acest subiect al ispasirii finale din cer.

Deci acum haide sa cercetam vietiile si scrierile acelora care au nascocit aceste lucruri.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 17:57

Gandind in felul dvs., am putea desfiinta crestinismul in totalitate. Apostolul Pavel (un "lider care a pus bazele crestinismului"), a avut o perioada cand L-a hulit chiar pe Domnul Iisus Hristos.
Nicidecum,Pavel n-a murit ca hulitor a Sf Treimi ci ca unul care a crezul Sf Treimi pe cand majoritatea liderilor dv am murit in ereziile lor
Despre care lideri vorbiti si la ce erezii, in care au murit, va referiti?
Despre marea majoritate a liderilor adventisti ai sec 19,aproape toti au murit hulind Sf Treime.
Joseph Bates,James White,J. H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner) Uriah Smith,J. M. Stephenson ,J. N. Loughborough,Ellen White...etc
Si au hulit Sf Treimi intrucat acesta combatea nascocirea lor cu Sanctuarul.
În 1868, J. H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner) a publicat lucrarea sa "Ispasirea." O a doua editie a fost publicata în 1872, si o editie extinsa în 1884. Într-un capitol intitulat "Doctrina Trinitatii Submineaza Ispasirea," el scrie ceea ce ar putea fi reprezentativ pentru "Adventismul istoric."

"Cei care au citit comentariile noastre asupra morti Fiului lui Dumnezeu, stiu ca noi credem hotarât în divinitatea lui Hristos; dar nu putem accepta ideea trinitatii ....
În felul acesta, remarca este îndreptatita, si anume, ca doctrina trinitatii depreciaza ispasirea, lasându-i ca baza numai o jertfa umana."
("Ispasirea în Lumina Naturii si a Descoperirii", pag. 164, 165 - editia 1884)
Doctrina Sanctuarului a fost inventata de Sfantul Apostol Pavel. Citit Evrei cap. 7 (ultima parte), cap. 8 si cap. 9. Credeti ca Sfantul Apostol a facut, fara rost, acea paralela intre slujba de la cortul pamantesc (facuta de preoti pamantesti) si slujba din Locasul Ceresc (facuta de Preotul si Marele Preot Ceresc)?
Stiu ca pe cei ca dvs. va deranjeaza doctrina sanctuarului. Preferati sa ramaneti fideli sanctuarului pamantesc si preotiei pamantesti. Nu-L aveti ca Preot pe Hristos.
Hai mai lasa tu basmele! Acuma dupa ce ti-am demonstrat in postarile anterioare ca doctrina Sanctuarului nu are nicio baza biblica tu in loc sa accepti adevarul o dai pe mistocareala.Si culmea fara nerusinare il aduci ca argument pe Pavel care v-a osandit prin scrierile lui.
Dar ma rog,fiecare crede ce vrea,Dumnezeu cu mila! Sa nu ziceti ca nu v-am spus!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 19:16

Ai fi in stare sa lepezi invatatura adventista daca ai constata ca pionierii adventismului au fost fara exceptie necrestini,n-au crezut in Sf Treime?
Domnule Tudoran, puternica dumitale prejudecată te face să crezi că noi suntem legaţi de oameni şi nu de Dumnezeu, de o religie şi nu de Cel ce e de-asupra tuturor. Ai aplica principiul acesta în legătură cu Părinţii bisericii dumitale, sau doar bravezi jubilând că ai găsit o sticlă colorată în gunoaiele de pe ellenwhiteexposed?
Fac încă o dată apel, să revenim la judecarea dogmelor, nu a oamenilor! Să-l lăsăm pe Dumnezeu să aprecieze cine a "hulit Sf. Treime", cine a fost "necreştin", cine a fost "păgân", etc.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 04 Ian 2011, 19:37

pionierii adventismului au fost fara exceptie necrestini,n-au crezut in Sf Treime
Pionierii adventismului, domnule Daniel, tineau Duminica ca zi de odihna, consumau carne de porc si tutun, este adevarat... Nu contest acest lucru, insa cunoasterea Adevarului de catre acestia a fost progresiva. La fel cum un copil trece prin mai multe etape ca sa ajunga sa mearga, sau sa vorbeasca, tot asa si acesti oameni (ca multi altii de altfel) au inteles Adevarul putin cate putin.
Ceea ce afirmati dvs, ca "au murit hulind pe Dumnezeu, ca au murit in necredinta si in dezacord cu doctrina Trinitatii este o minciuna mare de tot ! Vreau sa-mi dovediti ca nu am dreptate...
Razvan,pe noi nu ne intereseaza cand a aparut oficial biserica adventista ci pe noi ne intrereseaza viata si scrierile primiilor adventisti. Doctrina Sanctuarului n-a aparut din senin ci a fost propusa ca o scuza fata de marea dezamagire. Ellen White a laudat acesta nascocire si a numit-o "adevarata lumina."
"Cred ca Sanctuarul care trebuie sa fie curatat la sfârsitul celor 2300 de zile, este Templul Noului Ierusalim, în care Hristos este preot. Domnul mi-a aratat în viziune cu mai mult de un an în urma ca fratele Croiser are adevarata lumina asupra curatirii Sanctuarului, &c; si ca aceasta a fost voia Sa, ca fratele C. sa scrie punctul sau de vedere pe care ni l-a oferit în DAY-Star, Extra, 7 februarie 1846. Ma simt pe deplin autorizata de catre Domnul sa recomand acest Extra tuturor sfintilor." ("Un Cuvânt Catre Mica Turma," pag. 12)

Primii adventisti au facut din lucrarea de mare preot a lui Hristos, centrul soliei lor. Pionieri ca James White, James M. Stephenson, Joseph H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner), Uriah Smith, Stephen Haskell si altii, au scris mult despre acest subiect al ispasirii finale din cer.
Domnule Daniel, sunt interesante citatele dvs... Imi puteti indica locul de unde le-ati luat ? As vrea sa le verific si sa studiez mai mult problema asta !

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 05 Ian 2011, 00:46

pionierii adventismului au fost fara exceptie necrestini,n-au crezut in Sf Treime
Pionierii adventismului, domnule Daniel, tineau Duminica ca zi de odihna,
Frate draga,eu vorbesc strict despre sabatisti,pe ceilalti nu-i consider adventisti de ziua a 7,deci toti de care vorbesc eu tineau sambata si toti erau impotriva Treimii cu Elen Wite in frunte,si ca sa nu vorbesc prostii acesta din urma si-a indulcit un pic crezul la inceputul sec 20 cand a preluat niste doctrine de la un oarecare.
Iata-i pe unii dintre sambatarii dv antitrinitari :Joseph Bates, James White, J. H. Waggoner, R. F. Cottrell, J. N. Loughborough, J. N. Stephenson, Uriah Smith si A. T. Jones. J. N. Andrews, B. L. Whitney, E. J. Waggoner din 1888, Washington Morse, D. M. Canright, James Matteson, A. C. Bourdeau, J. B. Frisbie, S. B. Whitney, A. J. Dennis, M. C. Wilcox, si James Edson White (fiul Ellenei White) etc

Într-o publicatie de cercetare, Russell Holt a afirmat referindu-se la primii adventisti: "fara nici o exceptie, ei au respins trinitatea, dar în egala unanimitate au înaltat divinitatea lui Hristos." ("Doctrina Trinitatii în Denominatiunea Adventista de Ziua a Saptea: Respingerea si Acceptarea ei," pag. 6)

Biserica Adventista a trecut printr-o asemenea schimbare în aceasta doctrina încât George Knight, profesor de istorie bisericeasca la Universitatea Andrews, a putut sa scrie cu exactitate:"Cei mai multi dintre fondatorii adventismului de ziua a saptea nu ar putea sa treaca de partea bisericii astazi daca ar trebui sa subscrie Crezului Fundamental al denominatiunii.
Mai precis, multi nu ar putea fi de acord cu punctul numarul 2, care trateaza doctrina Trinitatii. Pentru Joseph Bates Trinitatea era o doctrina nescripturistica, pentru James White era acea‚ veche absurditate Trinitariana,' iar pentru M. E. Cornell era rodul marii apostazii, alaturi de doctrine ca serbarea duminicii si nemurirea sufletului."
("Ministry," octombrie 1993, pag. 10

Doctrina Trinitatii este numita "taina" (Vezi "Manualul pentru Catolicul de Astazi," pag. 11.) pentru ca este o doctrina inventata de oameni, de întelepciunea lumeasca; de fapt este capodopera lui Satan! Oricum, adevarul despre Dumnezeu, Fiul Sau si Spiritul Sfânt, este atât de lamurit prezentat în Scripturi, încât nu este nevoie sa fie o taina.
Crezurile oamenilor spun "un Dumnezeu, Tatal, Fiul, si Spiritul Sfânt." Scriptura spune "un Dumnezeu, Tatal" punct!

Daca sprijinim doctrina Trinitariana sau triteismul, nu suntem în armonie cu aceste versete. Unul dintre adevarurile fundamentale ale Bibliei este ca exista o singura Fiinta suprema. Isus ne-a învatat sa ne adresam Acestei fiinte cu "Tatal nostru." Datorita faptului ca acest adevar este atât de fundamental pentru Scripturi si pentru planul de mântuire (Vezi Ioan 17:3.), Satan s-a gândit sa-l contrafaca cu doctrina Trinitariana care îi ofera o pozitie în consiliul lui Dumnezeu.

consumau carne de porc si tutun, este adevarat...
Asta nu cunosc si oricum este neesential.
Nu contest acest lucru, insa cunoasterea Adevarului de catre acestia a fost progresiva. La fel cum un copil trece prin mai multe etape ca sa ajunga sa mearga, sau sa vorbeasca, tot asa si acesti oameni (ca multi altii de altfel) au inteles Adevarul putin cate putin.
Ceea ce afirmati dvs, ca "au murit hulind pe Dumnezeu, ca au murit in necredinta si in dezacord cu doctrina Trinitatii este o minciuna mare de tot ! Vreau sa-mi dovediti ca nu am dreptate...
Daca recitesti citatele date pe acest topic este ca si dovedita treaba.
Domnule Daniel, sunt interesante citatele dvs... Imi puteti indica locul de unde le-ati luat ? As vrea sa le verific si sa studiez mai mult problema asta !
Eu doar citesc si citez in "diagonala" caci nu ma intereseaza subiectul AZS insa daca as fi in locul tau as studia la modul serios cartea acesta din care citez eu. in romaneste aici aici iar in engleza aici
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 05 Ian 2011, 08:15

Despre marea majoritate a liderilor adventisti ai sec 19,aproape toti au murit hulind Sf Treime.
Joseph Bates,James White,J. H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner) Uriah Smith,J. M. Stephenson ,J. N. Loughborough,Ellen White...etc
Si au hulit Sf Treimi intrucat acesta combatea nascocirea lor cu Sanctuarul.
În 1868, J. H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner) a publicat lucrarea sa "Ispasirea." O a doua editie a fost publicata în 1872, si o editie extinsa în 1884. Într-un capitol intitulat "Doctrina Trinitatii Submineaza Ispasirea," el scrie ceea ce ar putea fi reprezentativ pentru "Adventismul istoric."

"Cei care au citit comentariile noastre asupra morti Fiului lui Dumnezeu, stiu ca noi credem hotarât în divinitatea lui Hristos; dar nu putem accepta ideea trinitatii ....
În felul acesta, remarca este îndreptatita, si anume, ca doctrina trinitatii depreciaza ispasirea, lasându-i ca baza numai o jertfa umana."
("Ispasirea în Lumina Naturii si a Descoperirii", pag. 164, 165 - editia 1884)
Nici macar nu am auzit de unele nume pomenite de dumneata. Cat despre acest Waggoner ... habar nu am. Nu stiu de unde l-ati scos. Iar despre alte persoane ca Ellen White, James White etc., ... mintiti pe fata, fara rusine. Nu au murit antitrinitarieni. Au murit ca adventisti iar adventistii cred in Sfanta Treime.

Domnul tuduran, decat sa o dati pe tot felul de ciudatenii, este mai simplu sa analizati si sa cautati bube in Doctrinele Biblice AZS, valabile de peste 100 de ani. Le gasiti aici: http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A8cqALdH
Hai mai lasa tu basmele! Acuma dupa ce ti-am demonstrat in postarile anterioare ca doctrina Sanctuarului nu are nicio baza biblica tu in loc sa accepti adevarul o dai pe mistocareala.Si culmea fara nerusinare il aduci ca argument pe Pavel care v-a osandit prin scrierile lui.
Dar ma rog,fiecare crede ce vrea,Dumnezeu cu mila! Sa nu ziceti ca nu v-am spus!
Nu va luati dupa basmele mele. In Sfanta Scriptura gasim unle relatari pe care nu le putem ocoli: se spune despre Cortul intalnirii, facut dupa porunca si indicatiile lui Dumnezeu, si slujbele de la Cort (facute tot dupa porunca si indicatiile lui Dumnezeu); tot ce se intampla la Cortul pamantesc (in mod simbolic) este infaptuit de Adevaratul Preot si Mare Preot, in Cortul Ceresc; Sfantul Apostol Pavel explica aceste lucruri (Evrei cap. 8 si 9). Mai avem si profetiile din Daniel cap. 8 si 9 (care fac referire la Sfantul Locas).

Luati dvs. toate acestea si dati-le explicati. Sau, dati-mi o explicatie (talcuire) facuta de Sfintii Parinti. Nu putem neglija ceea ce Sfanta Scriptura ne relateaza. Mai ales ca sunt lucruri de o deosebita importanta (care ne arata lucrarea de mantuire facuta de Domnul Iisus Hristos - inclusiv cea de Preot si Mare Preot).

Eu va inteleg ca ati prefera sa explicati slujbele, ritualurile si toata coregrafia din bisericile ortodoxe. Dar, acestea nu au fost date de Dumnezeu, nu au nici un rost si nici un efect. Mai bine v-ati concentra pe ceea ce Dumnezeu ne-a lasat spre invatatura, in Sfanta Scriptura. Acolo gasim invataturi cu o mare semnificatie, despre Sfantului locas (doctrina sanctuarului - cum este denumita).

In loc sa-i acuzati pe altii pentru interpretarile lor, mai bine veniti dvs. cu interpretari corecte. Poate adventistii gresesc si exista o altfel de talcuire referitoare la Sfantul Locas (cu slujbele de acolo) si profetiile din Daniel cap. 8 si 9 (cu referire la Sfantul Locas). Astept varianta (sau variantele) dvs.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 05 Ian 2011, 09:24

Nu există doctrina Sanctuarului în Biserica Ortodoxă, deci nu există interpretare, căci pentru ea sanctuarul este "Sfânta Biserică" în care preot mijlocitor nu e Hristos, ci preotul paroh secondat de un Pantheon de sfinţi de lemn şi var ce asistă ablepsic la crearea unui hristos în tainul ridicat la rang de Taină. Asta este în esenţă toată doctrina Santuarului în BO, iar dacă n-are capră, să moară măcar capra vecinului...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 10:02

Ba există credinţa în altarul ceresc şi mijlocirea lui Hristos dar nu este identică cu parodia şi aberaţia adventiştilor cu 1844 şi celelalte.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 05 Ian 2011, 10:13

Frate draga,eu vorbesc strict despre sabatisti,pe ceilalti nu-i consider adventisti de ziua a 7,deci toti de care vorbesc eu tineau sambata si toti erau impotriva Treimii cu Elen Wite in frunte,si ca sa nu vorbesc prostii acesta din urma si-a indulcit un pic crezul la inceputul sec 20 cand a preluat niste doctrine de la un oarecare.
Domnule tuduran, vad ca aveti niste informatii foarte vagi si nu imi aduceti date concrete ("si-a indulcit un pic crezul", "a preluat doctrine de la un oarecare"), iar site-ul indicat de dvs imi ridica mari semne de intrebare cu privire la autenticitatea lui.
Am sa studiez cu mare atentie problemele ridicate de dvs, iar daca informatiile dvs se dovedesc a fi mincinoase, cuvantul dvs va fi compromis pe acest forum (cel putin pentru mine). Pana atunci, va recomand sa aruncati o privire asupra doctrinei actuale a bisericii AZS si sa discutam lucruri reale, de actualitate, ca daca ar fi sa luam si noi istoria BO nu stiu ce-ar iesi...
Oricum, am sa studiez site-ul acela si cartile la care se face referinta pe el !

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 05 Ian 2011, 12:03

Frate draga,eu vorbesc strict despre sabatisti,pe ceilalti nu-i consider adventisti de ziua a 7,deci toti de care vorbesc eu tineau sambata si toti erau impotriva Treimii cu Elen Wite in frunte,si ca sa nu vorbesc prostii acesta din urma si-a indulcit un pic crezul la inceputul sec 20 cand a preluat niste doctrine de la un oarecare.
Domnule tuduran, vad ca aveti niste informatii foarte vagi si nu imi aduceti date concrete ("si-a indulcit un pic crezul", "a preluat doctrine de la un oarecare"), iar site-ul indicat de dvs imi ridica mari semne de intrebare cu privire la autenticitatea lui.
Draga prietene,informatiile nu sunt vagi si neautentice,n-am avut vreme sa caut datele exacte dar daca ajuta o fac cu placere. Iti repet ca toti sambatasii au fost antitrinitari,mai ales ca doctrina Treimii este in opozitie cu doctrina Sanctuarului.La o simpla cautare pe forumuri advente se vede clar ca si adventistii romani sunt nedumeriti pe ce drum s-o apuce.
Un adventist care probabil a citit cartile teologilor adventisti observa foarte bine ca doctrina Trinitatii este in totala opozitie cu Sanctuarul

"Da, dacă, credem în trinitate... însă şi aşa e greu deoarece această doctrină este atât de absurdă încât mai mult încurcă lucrurile în loc să le simplifice...
Bunul meu prieten, aceasta nu e o explicaţie a textului, ci mai de grabă o invitaţie de a ne pune ochelari de trinitarian atunci când citim acest text... însă adevărul lui Dumnezeu este simplu şi frumos: "...Domnul este Duhul..." 2 Corinteni 3:17.

Dincolo de faptul că neagă calitatea de Fiu a lui Hristos, această teorie reduce moartea lui Hristos la cea a unui simplu om, căci dacă Hristos a fost numai o manifestare a singurului Dumnezeu, atunci El nu putea să moară, deoarece Biblia spune că Dumnezeu nu poate muri. (1Timotei 6:16) Aşadar, cu acest concept suntem lăsaţi cu ideea că atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât a venit pe pământ pretinzând că este propriul Său Fiu şi pretinzând că moare pentru a-Şi descoperi marea Sa iubire pentru noi. Dar asta nu are nici o logică."..(Iedidia79, on 23 October 2009 - 10:20 PM, said: aici

alt forumist zice:
(„ereziile” pionierilor noştri n-au reuşit să ne „distrugă”!),
Multumesc pentru informatii,vad ca omega contine ceva mai mult decat consecinte ale unor vechi erezii,sunt si lucruri noi care urmeaza.
Se poate referi si la ''vechile'' crize teologice dar vad ca si astazi sunt unele aspecte de netrecut cu vederea.
am semne de intrebare dar in timp am sa gasesc raspunsul,sa vad daca e chiar asa,ma uit in stanga,ma uit in dreapta si cumva am sa merg inainte.

aici

Nu cunosc limba engleza deloc,traduc cu google si-mi da de inteles ca exista o adevarata criza in adventism daca sa ramana trinitari sau sa revina la crezul parintilor lor,care repet au fost toti impotriva Treimi.

Iau video clip de pe yutube ,traduc cu google,Ellen White despre Treime-Unii au spus Ellen White a devenit un trinitarian.
deci exista o posibilitate ca profeteasa sa fi devenit trinitariana.Dar poate ca nu?
Daca stii engleza urmareste iar daca nu hai sa intrebam pe cineva.
http://www.myspace.com/video/vid/585096 ... id_OEV_P_P
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 05 Ian 2011, 12:20

Am sa studiez cu mare atentie problemele ridicate de dvs, iar daca informatiile dvs se dovedesc a fi mincinoase, cuvantul dvs va fi compromis pe acest forum (cel putin pentru mine). Pana atunci, va recomand sa aruncati o privire asupra doctrinei actuale a bisericii AZS si sa discutam lucruri reale, de actualitate, ca daca ar fi sa luam si noi istoria BO nu stiu ce-ar iesi...
Oricum, am sa studiez site-ul acela si cartile la care se face referinta pe el !
Nu cu mine trebuie sa te lupti tu ci cu tine insuti.Eu nu fac decat sa-ti citez din carti adventiste (nu din papistasi) pt a-ti da de inteles ca adventistii sunt complect inconsecventi in ceea ce priveste invatatura lor.In ce ma priveste eu n-am nicio indoiala ca biserica adventista este o secta oareca aparuta in sec 19 in America.
A fi secta inseamna a fi desparit de Biserica,a aparea din senin cu invataturi noi,invataturi care apoi vor fi modificate ("innoite") de pastorii din a doua generatie iar a treia generatie v-a "innoi" cu totul invataturile inaintasilor lor. Adventistii sunt poate cei mai tari inoitori intrucat au ajuns ca doar in decurs de doua generatii sa schimbe invaturile (dogmele) in asa hal incat le-au pus in totala opozitie cu invataturile de baza ale "bisericii" advente initiale.
Interesul meu este ca tu sa studiezi invataturile advente de la inceput si pana astazi ca poate intelegi ce inteleg eu atat de bine :ca biserica adventista este o secta oarecare.
In ce priveste invataturile oficiale (sau pretins oficiale) si aceste pot fi usor combatute in doi timpi si trei miscari.Iti promit ca astazi (sau maine) o sa ma uit si pe acelea si o sa-ti prezint cateva idei care ne arata ca biserica adventista este o biserica oarecare,nicidecum Biserica lui Hristos.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 14:39

doctrina Sanctuarului
Cât priveşte doctrina adventistă cu 1844, dacă sanctuarul despre care se vorbeşte la Daniel 8:14 este sanctuarul ceresc, atunci cine şi cum îl calcă în picioare ?
«Cât oare va mai dura vedenia, şi jertfa care-a fost oprită şi păcatul pustiirii care a fost dat, şi cât oare vor mai fi sfântul locaş şi oştirea călcate'n picioare?» (Daniel 8:13)

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 05 Ian 2011, 15:08

Cât priveşte doctrina adventistă cu 1844, dacă sanctuarul despre care se vorbeşte la Daniel 8:14 este sanctuarul ceresc, atunci cine şi cum îl calcă în picioare ?
Era să zic "dumneata", dar m-am abţinut. Având în vedere că singurul mobilier din Sfânta Sfintelor este chivotul cu poruncile lui Dumnezeu (Apoc.11,19), evident că la modul simbolic poruncile lui Dumnezeu sunt călcate în picioare. Dar nu numai simbolic, ci şi în mod cât se poate de real poruncile lui Dumnezeu sunt încălcate azi în mod flagrant. Mai este nevoie să zic de către cine?
Desigur toţi păcătuim ca oameni supuşi greşelilor, însă sunt unele porunci călcate în mod repetat şi premeditat la nivel de întreagă Biserică. Vă las să descoperiţi care sunt acele [2] porunci.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 15:15

Cât priveşte doctrina adventistă cu 1844, dacă sanctuarul despre care se vorbeşte la Daniel 8:14 este sanctuarul ceresc, atunci cine şi cum îl calcă în picioare ?
Era să zic "dumneata", dar m-am abţinut. Având în vedere că singurul mobilier din Sfânta Sfintelor este chivotul cu poruncile lui Dumnezeu (Apoc.11,19), evident că la modul simbolic poruncile lui Dumnezeu sunt călcate în picioare. Dar nu numai simbolic, ci şi în mod cât se poate de real poruncile lui Dumnezeu sunt încălcate azi în mod flagrant. Mai este nevoie să zic de către cine?
Desigur toţi păcătuim ca oameni supuşi greşelilor, însă sunt unele porunci călcate în mod repetat şi premeditat la nivel de întreagă Biserică. Vă las să descoperiţi care sunt acele [2] porunci.
Străduieşte-te şi mai încearcă să răspunzi la întrebare. Cât priveşte doctrina adventistă cu 1844, dacă sanctuarul despre care se vorbeşte la Daniel 8:14 este sanctuarul ceresc, atunci cine şi cum îl calcă în picioare ? După cum se vede nu vorbeam despre ce s-ar presupune că ar fi în altar, ci despre sanctuar. Cine şi cum calcă sanctuarul ceresc în picioare ??
«Cât oare va mai dura vedenia, şi jertfa care-a fost oprită şi păcatul pustiirii care a fost dat, şi cât oare vor mai fi sfântul locaş şi oştirea călcate'n picioare?» (Daniel 8:13)

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 05 Ian 2011, 15:42

Cât priveşte doctrina adventistă cu 1844, dacă sanctuarul despre care se vorbeşte la Daniel 8:14 este sanctuarul ceresc, atunci cine şi cum îl calcă în picioare ?
Era să zic "dumneata", dar m-am abţinut. Având în vedere că singurul mobilier din Sfânta Sfintelor este chivotul cu poruncile lui Dumnezeu (Apoc.11,19), evident că la modul simbolic poruncile lui Dumnezeu sunt călcate în picioare. Dar nu numai simbolic, ci şi în mod cât se poate de real poruncile lui Dumnezeu sunt încălcate azi în mod flagrant. Mai este nevoie să zic de către cine?
Desigur toţi păcătuim ca oameni supuşi greşelilor, însă sunt unele porunci călcate în mod repetat şi premeditat la nivel de întreagă Biserică. Vă las să descoperiţi care sunt acele [2] porunci.
Străduieşte-te şi mai încearcă să răspunzi la întrebare. Cât priveşte doctrina adventistă cu 1844, dacă sanctuarul despre care se vorbeşte la Daniel 8:14 este sanctuarul ceresc, atunci cine şi cum îl calcă în picioare ? După cum se vede nu vorbeam despre ce s-ar presupune că ar fi în altar, ci despre sanctuar. Cine şi cum calcă sanctuarul ceresc în picioare ??
«Cât oare va mai dura vedenia, şi jertfa care-a fost oprită şi păcatul pustiirii care a fost dat, şi cât oare vor mai fi sfântul locaş şi oştirea călcate'n picioare?» (Daniel 8:13)
Hai să ţi-o spun direct, că te faci a nu înţelege: În Sanctuar slujeşte Hristos în calitate de Preot şi Mare Preot (de la Înălţare în prima etapă şi de la 1844 în a doua etapă). Bisericile care pretind a face mijlocire sacerdotală calcă prin aceasta Sanctuarul prin uzurparea şi chiar blasfemierea atributelor Mântuitorului (Preot, Mare Preot, Mijlocitor). Acum e clar?

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 05 Ian 2011, 15:49

Eu nu fac decat sa-ti citez din carti adventiste
Mai bine zis site-uri anti-AZS, care pana sa le iau la "bani marunti", dati-mi voie sa le numesc gunoaie !
Daca spuneti ca citati din carti adventiste, veniti cu Titlurile acestora, sa vedem cat de "adventiste" sunt...
A fi secta inseamna a fi desparit de Biserica,a aparea din senin cu invataturi noi,invataturi care apoi vor fi modificate ("innoite") de pastorii din a doua generatie iar a treia generatie v-a "innoi" cu totul invataturile inaintasilor lor.
Definitia n-am mai auzit-o... cred ca va apartine! Va repet: adventismul nu este secta, ci este cult religios recunoscut de statul Roman !
Interesul meu este ca tu sa studiezi invataturile advente de la inceput si pana astazi ca poate intelegi ce inteleg eu atat de bine :ca biserica adventista este o secta oarecare.
Credeti-ma ca studiez aceste invataturi de mic copil si n-am ajuns la concluziile dvs pana in momentul de fata.
poate aruncati o privire pe http://www.adventist.ro la rubrica cu doctrine, sa discutam ceva folositor si pt dvs si pt mine. Asta nu inseamna ca ma feresc de istoria acestei biserici! Nu, ci pana voi studia paragrafele cu care ati venit dvs, putem profita de timp ;)


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron