Adventistii =eretici

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 16:09

Aveti la indemana invataturile Sfintilor Apostoli (se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Verificati-ma in ce masura cred in ele si le respect (cel putin la nivel teoretic).
Chiar şi folosind Sfânta Scriptură sunteţi dovediţi ca fiind eretici, cel puţin în problema cu Euharistia. Problema este însă că nu trebuie să folosesc exclusiv Sfânta Scriptură pentru a vă dovedi ca eretici, ci mai pot folosi şi Sfânta Tradiţie, şi mă refer la Sinoadele Ecumenice şi la operele Sfinţilor Părinţi, pentru că şi în ele a lucrat Duhul Sfânt Care a fost trimis Bisericii de Tatăl şi de Fiul. Prin urmare am mai arătat cu argumente numeroase din Sfinţii Părinţi şi din Sinoade Ortodoxe că sunteţi eretici, cel puţin în ceea ce priveşte Euharistia, iar pretenţiile dumitale că trebuie făcut apel exclusiv la Sfânta Scriptură sunt deşertăciune.

Danie1

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 16:59

Aveti la indemana invataturile Sfintilor Apostoli (se gasesc numai in Sfanta Scriptura)adica in traducere ne batem cu legile mele, nu cu ale voastre. Verificati-ma in ce masura cred in ele si le respect (cel putin la nivel teoretic).
P.S. Dvs. (si cei asemenea) indrazniti sa va supuneti unui asemenea test?
Un astfel de test n-ar aduce nimic.
Pai hai sa judecam. Unul dintre noi este nebun. Cum ar putea testa cel sanatos pe cel nebun si sa-l convinga pe acesta din urma ca-i nebun? Ori tu vezi in mine ceea ce vad eu in tine. Vrei teste. Nu-i nevoie de teste suplimentare in citeva clipe vom sta cu totii in fata Judecatorului si atunci vom vedea care dintre noi era nebunul!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Dec 2010, 17:22

P.S. Am o rugaminte. Imi puteti indica locul de unde luati citatele? Ceva imi spune ca le luati gata spicuite si "prelucrate". V-as sugera sa citi cateva pagini (nu toata lucrarea) din locul de unde sunt luate citatele.
"Marea lupta" se gaseste in limba romana in format digital?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 30 Dec 2010, 23:12

Chiar şi folosind Sfânta Scriptură sunteţi dovediţi ca fiind eretici, cel puţin în problema cu Euharistia
Domnule Aletheia, dumneata ai ramas blocat cu Euharistia... Care-i problema Euharistiei ? Iar ne luati cu "cele 100 de taine"...? Cum rezulta ca suntem eretici ? Concret...
Problema este însă că nu trebuie să folosesc exclusiv Sfânta Scriptură pentru a vă dovedi ca eretici, ci mai pot folosi şi Sfânta Tradiţie, şi mă refer la Sinoadele Ecumenice şi la operele Sfinţilor Părinţi
Asta este adevarat... Veniti de-acasa acuma. Afirmatia asta trebuia facuta de prima data.
Deci, se pare ca Scriptura nu va ajuta in dovedirea "ratacirii" noastre. Si cred ca in mintea dvs este o mare confuzie, din moment ce pretindeti ca Scriptura sustine Traditia si invers...
Cum se face ca Scriptura nu ne dovedeste eretici, contrar Traditiei ? Ramane de vazut...
Voi chiar aveti impresia ca daca spui la nivel declarativ eu am credinta apostolica chiar o ai?
Domnule Daniel, vad ca ai venit cu "forte proaspete"... Haideti sa discutam concret, care este nelamurirea dvs.
1) Noi pana acum am demonstrat ca pe timpul apostolilor nu exista cultul icoanelor si al sfintilor... (vezi topicul Icoana vs Idol) cu date concrete, perioada istorica, texte biblice, etc...
2) S-a demostrat (in alt topic) ca atat apostolii cat si Domnul Isus Hristos au pastrat ziua de odihna consemnata in Decalog, respectiv Sabatul (sambata) si nu exista nici un text care sa desfiinteze porunca asta, pentru ca altfel le-ar desfiinta pe toate...
3) Am aratat (in alt topic) ca botezul pruncilor n-are nici o treaba cu Scriptura, ca insusi Domnul Isus (exemplul suprem al tuturor) a primit botezul la maturitate. Ba mai mult, chiar parintii fondatori ai ortodoxiei condamna aceasta practica...
Si multe alte lucruri...

Haideti sa discutam din Scriptura si numai din Scriptura, fara Ellen White, fara Sfintii Parinti, fara "Sf.Traditie" si fara a consulta alte surse... Mi-e teama ca nu veti accepta...

PS: Domnule Iulian, e foarte simplu sa dati copy/paste la niste paragrafe, insa nu argumentati nimic cu ele... Nu stiu daca sta cineva sa va citeasca zecile de pagini pline cu minciuni. Fiti mai concis si mai scurt in prezentari, ca altfel scrieti doar pt dvs pe acest forum...
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 23:15 de către don_razvan, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 30 Dec 2010, 23:13

"Marea lupta" se gaseste in limba romana in format digital?
Nu stiu, dar daca nu exista, va pot ajuta eu cu un exemplar tiparit ;) Nu va costa nimic !

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 23:39

"Marea lupta" se gaseste in limba romana in format digital?
Nu stiu, dar daca nu exista, va pot ajuta eu cu un exemplar tiparit ;) Nu va costa nimic !
domnule razvan doare adevarul pe care il arat ??
e ,,profeta voastra de mina 7-A aaa pardon de ziua a 7-A

,,profeta,, sau analfabeta ???
,,profeta,, sau debila mintal??
te las pe dumneata sa alegi

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 31 Dec 2010, 09:02

aaa pardon de ziua a 7-A
Nu radeti de singura zi a saptamanii, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu. Mai bine ati respecta aceasta zi , ca zi de odihna inchinata Domnului, asa cum a poruncit Dumnezeu.

P.S. Daca nu stiti care este ziua a saptea, cercetati Biblia si calendarul ortodox (pe anul 2011).

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 31 Dec 2010, 09:11

"Marea lupta" se gaseste in limba romana in format digital?
"Marea lupta" sau "Tragedia veacurilor", plus alte carti (a scris cca 50) ale Ellenei White si despre Ellen White, se pot gasi aici: http://pcshop.3x.ro/ (site oficial Ellen White, in limba romana).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 31 Dec 2010, 11:20

The scriptural ordinance of the Lord’s supper had been supplanted by the idolatrous sacrifice of the mass. Papist priests pretended, by their senseless mummery, to convert the simple bread and wine into the actual body and blood of Christ. With blasphemous presumption, they openly claimed the power of “creating God, the Creator of all things.” All Christians were required, on pain of death, to avow their faith in this horrible, Heaven-insulting heresy.

sursa: Great Controversy - E.G. White - 1998 (reeditarea ediţiei din 1888), pag. 75
Acesta este un citat fundamental din care se poate vedea, după vechea vorbă că hoţii strigă "Hoţii", cum ereticii (adventişti) strigă "Ereticii"; trecem peste faptul că pasajul se referă la papistaşi ţinând cont de faptul că învăţătura de credinţă şi practica eclezială a latinilor este asemănătoare cu cea creştină (adică ortodoxă) şi putem să presupunem că pusă în faţa Liturghiei Bisericii Creştine Ellen White ar fi avut aceeaşi atitudine pe care a avut-o în ceea ce îi priveşte pe latini, atitudine sectantă şi eretică pe care le-a predat-o mai departe sectarilor adventişti.

Ceea ce ar trebui însă să răspundă ereticii adventişti, în frunte cu Ellen White, este când, unde, cine şi cum a înlocuit ceea ce adventiştii pretind că ar fi originala şi biblica Cină a Domnului cu Sfânta Euharistie a Bisericii Creştine. Pentru că textul Ellenei White spune foarte clar că "Cina Domnului scripturistică" ar fi fost înlocuită cu "jertfa idolatră a Liturghiei". Prin urmare aştepăm să ni se spună cine, când, unde şi cum ar fi făcut această pretinsă înlocuire ?? Nu de alta dar este evident că afirmaţia Ellenei White, în lipsa oricărei dovezi aduse, este una fără absolut nici un temei, fără nici un argument şi prin urmare este o afirmaţie care, neargumentată şi nesusţinută de nimic, este de natură a fi una absolut mincinoasă şi compromiţătoare pentru teoriile adventiste.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 31 Dec 2010, 12:02

Domnule Aletheia, dumneata ai ramas blocat cu Euharistia... Care-i problema Euharistiei ? Cum rezulta ca suntem eretici ? Concret...
Concret, învăţătura voastră de credinţă şi practica voastră sunt abătute fundamental de la adevărata învăţătură despre Euharistie şi de la adevărata Euharistie (practic vorbind) care este trupul şi sângele lui Hristos Dumnezeu. Prin acestea sunteţi dovediţi ca eretici.
Asta este adevarat... Veniti de-acasa acuma. Afirmatia asta trebuia facuta de prima data.
Deci, se pare ca Scriptura nu va ajuta in dovedirea "ratacirii" noastre. Si cred ca in mintea dvs este o mare confuzie, din moment ce pretindeti ca Scriptura sustine Traditia si invers...
Cum se face ca Scriptura nu ne dovedeste eretici, contrar Traditiei ? Ramane de vazut...
Păi însăşi scriptura vă dovedeşte ca fiind eretici.
Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu. (Ioan 6:51)
Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. Trupul Meu este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinţii voştri mana şi au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac. (Ioan 6:53-58)
Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos? (1 Corinteni 10:16)
Prin urmare după cum se poate vedea însăşi scriptura vă demască erezia, care este o erezie comună multor protestanţi (dacă nu cumva chiar tututor) precum şi tuturor neoprotestanţilor. Biserica Creştină întotdeauna a crezut în împărtăşirea de Christos Dumnezeu, prin trupul şi sângele Său euharistic, iar acest lucru îl dovedeşte Sfânta Tradiţie prin aceea că Biserica a avut aceeaşi învăţătură de credinţă totdeauna cu aceeaşi învăţătură de credinţă pe care o are şi astăzi. Ceea ce doar pare că v-ar scoate din erezia în care sunteţi, dar nu vă scoate, este interpretarea voastră personală, subiectivă, sectară şi eretică, lipsită de călăuzirea şi luminarea Duhului Sfânt a fragmentelor scripturistice referitoare la Euharistie. Această interpretare eretică nu a existat niciodată în Biserica lui Christos, ea fiind un produs al primilor protestanţi abia după cel puţin un mileniu de existenţă al Bisericii Creştine Universale, timp în care ea a crezut aşa cum a propovăduit Christos şi sfinţii apostoli. Prin Duhul Sfânt care a călăuzit Biserica lui Christos încă de la bun început Biserica Creştină a înţeles şi a crezut în legătură cu Euharistia ceea ce şi în ziua de azi crede tot prin Duhul Sfânt şi prin Evanghelie; o mărturie este chiar Sfânta Tradiţie a Sfinţilor Părinţi care mărturisesc adevărata credinţă despre Euharistie prin Duhul Sfânt care i-a călăuzit la adevăr în această privinţă. Duhul Sfânt, promis de Christos şi trimis apostolilor şi prin ei Bisericii, este Cel care i-a călăuzit pe Sfinţii Părinţi la adevărul despre Euharistie, asta pe lângă propovăduirea apostolică pe care au primit-o.
Ultima oară modificat 31 Dec 2010, 13:42 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 31 Dec 2010, 12:40

domnule razvan doare adevarul pe care il arat ??
e ,,profeta voastra de mina 7-A aaa pardon de ziua a 7-A
,,profeta,, sau analfabeta ???
,,profeta,, sau debila mintal??
te las pe dumneata sa alegi
Domnule Iulian, pana acum n-ai aratat nici un adevar...
"Analfabeta" sau "debila mintal" cum va place dvs sa o numiti, este cel mai tradus autor american din toate timpurile... Pe-asta nu o stiati.
Si daca ar fi sa punem toate cartile dansei una peste alta, v-ar depasi in inaltime.
Dar cui sa cer eu respect ?
Concret, învăţătura voastră de credinţă şi practica voastră sunt abătute fundamental de la adevărata învăţătură despre Euharistie şi de la adevărata Euharistie (practic vorbind) care este trupul şi sângele lui Hristos Dumnezeu. Prin acestea sunteţi dovediţi ca eretici.
Concret...iar m-ati aburit. Cum sunt abatute "credinta si practica noastra de la adevarata invatatura despre Euharistie" ? E chiar atat de greu sa argumentati un lucru ? Spuneti cum ar trebui sa facem, si cum facem noi de fapt, urmand sa vedem daca respectam sau nu ce scrie in Scriptura...
Păi însăşi scriptura vă dovedeşte ca fiind eretici
Ati mai repetat afirmatia aceasta si inca n-ati venit cu dovezi... Astept ceva mai mult de la dvs...
interpretarea voastră personală, subiectivă, sectară şi eretică, lipsită de călăuzirea şi luminarea Duhului Sfânt a fragmentelor scripturistice referitoare la Euharistie
Domnule Aletheia, sa inteleg ca stiti interpretarea noastra din moement ce faceti asemenea afirmatii, si abia asteptam sa o auzim...
Dovediti ca aceasta interpretare este
1) subiectiva
2) "sectara" si "eretica" (mai intai consultati un DEX sa vedeti ce inseamna cuvintele astea doua)
3) lipsita de calauzirea si luminarea Duhului Sfant
Primiti provocarea aceasta ?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 31 Dec 2010, 13:08

Ati mai repetat afirmatia aceasta si inca n-ati venit cu dovezi... Astept ceva mai mult de la dvs..
Cum nu ţi-am adus dovezi ?!? Ia citeşte mai bine tot mesajul inclusiv pasajele din scriptură.
Domnule Aletheia, sa inteleg ca stiti interpretarea noastra din moement ce faceti asemenea afirmatii, si abia asteptam sa o auzim...
Dovediti ca aceasta interpretare este
1) subiectiva
2) "sectara" si "eretica" (mai intai consultati un DEX sa vedeti ce inseamna cuvintele astea doua)
3) lipsita de calauzirea si luminarea Duhului Sfant
Primiti provocarea aceasta ?
Mă sectarule toate caracteristicile pe care ţi le-am enumerat sunt absolut adevărate în ceea ce priveşte interpretarea sectară şi eretică adventistă la fragmentele scripturistice referitoare la Euharistie. Biserica Creştină niciodată, dar niciodată nu a avut credinţa şi practica sectarilor eretici adventişti (şi în general neoprotestanţi). Demonstrează tu când Biserica Creştină a crezut altceva decât crede ea acum ?? Demonstrează tu, mă eretic spurcat, când a avut Biserica Creştină altă credinţă referitoare la Euharistie; eu ţi-am demonstrat şi am demonstrat tuturor credinţa Sfinţilor Părinţi care au fost călăuziţi de Duhul Sfânt. Arată tu mă ereticule când Biserica a crezut altceva decât crede şi decât a crezut dintotdeauna cu privire la Euharistie. Arată tu mă spurcatule eretic când, unde, cum şi de către cine s-a făcut aşa-zisa înlocuire a Cinei Domnului scripturistice cu Sfânta Euharistie a Bisericii Creştine ?? Poţi tu să spui mă ereticule că Sfinţii Părinţi ai Bisericii, călăuziţi de Duhul Sfânt care a fost promis şi trimis Bisericii de către Christos, că s-au înşelat absolut toţi, in corpore, în ceea ce priveşte Euharistia ?? Poţi dumneata să spui că Duhul Sfânt a fost nelucrător şi nu i-a condus la adevăr pe Sfinţii Părinţi, ci i-a lăsat sute şi mii de ani în înşelare, în minciună, în erezie ?? Poţi dumneata să spui că Duhul Sfânt care a călăuzit Biserica la adevăr şi pe Sfinţii Părinţi că i-a învăţat pe Sfinţii Părinţi minciuni cu privire la împărtăşirea de Hristos ?? Poţi dumneata, eretic spurcat şi sectar, să rosteşti asemenea blasfemii la adresa Duhului Sfânt ?? Şi nu mai încerca să duci totul în derizoriu şi pune mâna şi citeşte atent ce am scris că persiflările tale nu ţin loc de răspunsuri, ereticule.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 31 Dec 2010, 14:00

Ati mai repetat afirmatia aceasta si inca n-ati venit cu dovezi... Astept ceva mai mult de la dvs..
Cum nu ţi-am adus dovezi ?!? Ia citeşte mai bine tot mesajul inclusiv pasajele din scriptură.
Domnule Aletheia, sa inteleg ca stiti interpretarea noastra din moement ce faceti asemenea afirmatii, si abia asteptam sa o auzim...
Dovediti ca aceasta interpretare este
1) subiectiva
2) "sectara" si "eretica" (mai intai consultati un DEX sa vedeti ce inseamna cuvintele astea doua)
3) lipsita de calauzirea si luminarea Duhului Sfant
Primiti provocarea aceasta ?
Mă sectarule toate caracteristicile pe care ţi le-am enumerat sunt absolut adevărate în ceea ce priveşte interpretarea sectară şi eretică adventistă la fragmentele scripturistice referitoare la Euharistie. Biserica Creştină niciodată, dar niciodată nu a avut credinţa şi practica sectarilor eretici adventişti (şi în general neoprotestanţi). Demonstrează tu când Biserica Creştină a crezut altceva decât crede ea acum ?? Demonstrează tu, mă eretic spurcat, când a avut Biserica Creştină altă credinţă referitoare la Euharistie; eu ţi-am demonstrat şi am demonstrat tuturor credinţa Sfinţilor Părinţi care au fost călăuziţi de Duhul Sfânt. Arată tu mă ereticule când Biserica a crezut altceva decât crede şi decât a crezut dintotdeauna cu privire la Euharistie. Arată tu mă spurcatule eretic când, unde, cum şi de către cine s-a făcut aşa-zisa înlocuire a Cinei Domnului scripturistice cu Sfânta Euharistie a Bisericii Creştine ?? Poţi tu să spui mă ereticule că Sfinţii Părinţi ai Bisericii, călăuziţi de Duhul Sfânt care a fost promis şi trimis Bisericii de către Christos, că s-au înşelat absolut toţi, in corpore, în ceea ce priveşte Euharistia ?? Poţi dumneata să spui că Duhul Sfânt a fost nelucrător şi nu i-a condus la adevăr pe Sfinţii Părinţi, ci i-a lăsat sute şi mii de ani în înşelare, în minciună, în erezie ?? Poţi dumneata să spui că Duhul Sfânt care a călăuzit Biserica la adevăr şi pe Sfinţii Părinţi că i-a învăţat pe Sfinţii Părinţi minciuni cu privire la împărtăşirea de Hristos ?? Poţi dumneata, eretic spurcat şi sectar, să rosteşti asemenea blasfemii la adresa Duhului Sfânt ?? Şi nu mai încerca să duci totul în derizoriu şi pune mâna şi citeşte atent ce am scris că persiflările tale nu ţin loc de răspunsuri, ereticule.
:D Nu e nimic nou frate ,poate ca ati observat unde nu ii place omul incerca sa schimbe subiectul ,tipic adventistilor si in general sectarilor.
Cit despre a spune cit a plagiat ,,profeta,,dilie prefera sa taca precum porcul in porumb.
Si tacerea lui si incercarea de a schimba subiectul spune multe.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 31 Dec 2010, 14:05

Razvan:Si daca ar fi sa punem toate cartile dansei una peste alta, v-ar depasi in inaltime.
Dar cui sa cer eu respect ?

Domnule razvan care carti scrise de ea??? :lol: Plagiate ati vrut sa spuneti .Nui nimic a inteleg durerea dar mai informativa tipa a plagiat si inca urit de tot.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 15:01

Plagiate ati vrut sa spuneti .Nui nimic a inteleg durerea dar mai informativa tipa a plagiat si inca urit de tot.
E uşor a acuza de plagiat când n-ai citit nicio carte de-a dânsei, e uşor a o acuza de debilitate, când nu poţi construi corect nici măcar o frază...

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 02 Ian 2011, 12:11

"Marea lupta" se gaseste in limba romana in format digital?
Nu stiu, dar daca nu exista, va pot ajuta eu cu un exemplar tiparit ;) Nu va costa nimic !
Multumesc frumos!
Dar ce sa fac cu el daca nu exista dorinta sincera de a citi cartile adventiste in spirit critic,supunandu-le si comparandu-le cu Sfanta Scriptura,cu Traditia dar si cu invataturile celorlalte culte np?
In ce ma priveste eu n-am nicio indoiala ca in BO se gaseste tot adevarul si daca citesc o carte adventista as putea-o face doar daca gasesc adventisti deschisi la minte,cautatori ai adevarului,care au presentimentul ca exista lucruri mult mai frumoase si mai marete decat ofera cultul adventist.
Daca adventistii n-au luat contact cu dumnezeiasca inchinare din ortodoxie,daca nu sunt dornici de cunostere a dumnezeiestilor dogme,daca n-au dorinta de depasire a omului firesc si preschimbare a lui in om duhovnicesc,atunci zadarnica ar fi discutia cu acestia.
Atata vreme cat enoriasii adventisti se lasa inchistati in dogmele stramte si mincinoase ale cultului adventist,se lasa prostiti de profeti fara minte si "istorici" adventisti care n-au nicio pregatire in domeniu,discutia cu acesti enoriasi adventisti inseamna pierdere de vreme.
Deci,as citi cu placere acesta carte in conditiile in care as stii ca ai participat macar la 3 Vecerni si o slujba de nopate intr-o manastire,ai simtit focul rugaciuni ortodoxe si ai vrea sa vezi cu alti ochi lumea acesta si credinta in Dumnezeu.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 02 Ian 2011, 12:16

"Marea lupta" se gaseste in limba romana in format digital?
"Marea lupta" sau "Tragedia veacurilor", plus alte carti (a scris cca 50) ale Ellenei White si despre Ellen White, se pot gasi aici: http://pcshop.3x.ro/ (site oficial Ellen White, in limba romana).
Saitul nu merge,dar hai sa trecem la subiect :Este adevarat ca in anul 1844,dupa cum spune EGW si multi alti lideri adventisti,Hristos a intrat in Locul Preasfant din Sanctuarul ceresc, pentru a indeplini lucrarea de incheiere a ispasirii ?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 02 Ian 2011, 13:46

hai sa trecem la subiect :Este adevarat ca in anul 1844,dupa cum spune EGW si multi alti lideri adventisti,Hristos a intrat in Locul Preasfant din Sanctuarul ceresc, pentru a indeplini lucrarea de incheiere a ispasirii ?
Singura dovadă este cea biblică, aici nu ajută la nimic "dovezile" furnizate de istorie. Dacă nu credeţi Scriptura, nu există argument care să vă convingă.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 02 Ian 2011, 14:48

Singura dovadă este cea biblică, aici nu ajută la nimic "dovezile" furnizate de istorie. Dacă nu credeţi Scriptura, nu există argument care să vă convingă.
Asta nu este un raspuns,repet intrebarea::Este adevarat ca in anul 1844,dupa cum spune EGW si multi alti lideri adventisti,Hristos a intrat in Locul Preasfant din Sanctuarul ceresc, pentru a indeplini lucrarea de incheiere a ispasirii ?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 02 Ian 2011, 15:36

Singura dovadă este cea biblică, aici nu ajută la nimic "dovezile" furnizate de istorie. Dacă nu credeţi Scriptura, nu există argument care să vă convingă.
Asta nu este un raspuns,repet intrebarea::Este adevarat ca in anul 1844,dupa cum spune EGW si multi alti lideri adventisti,Hristos a intrat in Locul Preasfant din Sanctuarul ceresc, pentru a indeplini lucrarea de incheiere a ispasirii ?
:lol: :lol: :lol: Frate Daniel sectarul stie ca e adevarat dar cauta sa schimbe subiectul. Sa stii ca un adventist nu ezita a minti daca este in interesul sectei lor.Asa te invata la secta o spun ca fost adventist.Si daca vei urma acest forum vei vedea cum la un moment dat la citeva intrebari un tip adventist schimba adevarul doar ca sa ii iasa minciuna.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron