Adventistii =eretici

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde dimitrie » 03 Ian 2011, 23:40

Până atunci (când şi laodiceean va da un semn), propun următoarea schemă de lucru:
1. Mai întâi vom vedea din Bilie prin ce este diferită natura divină de celelalte naturi. În felul acesta vom şti sigur cine este Dumnezeu şi cine nu, vom face diferenţa dintre Dumnezeu şi idoli, între Dumnezeu şi dumnezei (In,18:34);
2. Apoi vom recunoaşte care Persoane din Bilie posedă natura divină, pe baza mărturiilor ce vin din trei direcţii: mărturiile directe ale acestor Persoane despre Sine; mărturiile altor persoane (îngeri sau oameni) despre Ele; dovada venită din lucrările directe ale acestor Persoane asupra Sieşi sau asupra creaţiei (înţelegătoare/ce posedă facultatea de agândi şi neînţelegătoare/ce-i lipseşte facultatea de a gândi sau raţiunea);
3. Vom observa mai apoi, atât relaţiile dintre aceste Persoane cât şi relaţiile Lor cu creaţia, deosebindule între ele (neconfundându-le).
Cred că pentru început e suficient să observăm acestea, pentru a întrezări adevărul.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 03 Ian 2011, 23:41

acceptaţi dogma Sfintei Treimi, conform Biliei (cum şi noi o avem), ori ba ?
Doctrina adventista despre Dumnezeire este foarte asemanatoare celei ortodoxe. Puteti vedea aici (din sursa adventista autentica - Doctrinele adventiste):
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0f5MPtY (despre Dumnezeire)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0fuDMIj (despre Dumneze Tatal)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0g2RBFo (despre Dumnezeu Fiul)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... sfant.html (despre Dumnezeu Duhul Sfant)
Dar totodata sa comparam aceste invataturi cu cele ale alora care au pus baza adventismului,nu de alta dar sa vedem cat de consecventi sunt adventistii.Eu am prezentat mai sus din invataturile acestora si voi continua caci vad ca adventistii se feresca sa ne citeze din "sfintii" lor.
Aveti dvs. o obsesie cu invataturile celor care au pus bazele adventismului. Toti acestia proveneau din medii religioase diferite si aveau unele prejudecati. Si Ellene White (fosta metodista) avea, la inceput o conceptie gresita despre moarte si nadejdea in Hristos. Exemplele pot continua.

A trecut un timp (cativa ani) pana s-a cristalizat doctrina Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea. A rezultat o doctrina stabila, cu aceleasi invataturi de cca 150 de ani (avand in vedere ca Biserica Adventista de Ziua a Saptea a luat fiinta, in mod oficial, in anul 1860).

P.S. Am gasit in Pravila Bisericeasca Ortodoxa niste minciuni despre doctrinele AZS. Unii scuzau acele minciuni, prin faptul ca adventistii isi modifica doctrinele de la o zi la alta. In realitate, era vorba de niste minciuni grosolane (dintr-o scriere ortodoxa, cu greutate) despre niste doctrine adventiste, neschimbate de 150 de ani.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 03 Ian 2011, 23:43

Gandind in felul dvs., am putea desfiinta crestinismul in totalitate. Apostolul Pavel (un "lider care a pus bazele crestinismului"), a avut o perioada cand L-a hulit chiar pe Domnul Iisus Hristos.
Nicidecum,Pavel n-a murit ca hulitor a Sf Treimi ci ca unul care a crezul Sf Treimi pe cand majoritatea liderilor dv am murit in ereziile lor si atunci de ce am crede noi ca celelalte descoperiri ale lor sunt adevarate? Cum poti sa crezi in teoria Sanctuarului cand inventatorii acestei teorii nici macar nu puteau fi numiti crestini?
Dl-e tuduran, va repet un aspect, pe care nu l-ati bagat in seama. Spuneti multe minciuni despre adventisti si ,totodata, ajungeti si la unele concluzii deplasate. Toate acestea nu au nici o legatura cu realitatea ci reprezinta o problema de a dvs. ( o problema interioara). Rezolvati aceasta problema, spre binele dvs.
[/quote]

Eu sper sa nu spun nicio minciuna despre adventisti,ma corectezi daca gresc cu ceva. Nu este in interesul meu sa mint caci minciuna are picioare scurte,interesul meu este sa va fac sa intelegeti ca voi ati fost mintiti si inselati de niste oameni care la randul lor au fost mintiti si inselati de cel rau.Dar dorinta mea nu poate avea nici un succes atat vreme cat voi insiva nu doriti sa scapati din cursele ereziarhilor adventisti.Poate va place sa fiti minti frumos. ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 03 Ian 2011, 23:47

Doamne,Doamne!
Porunca a treia. "Sa nu iei in desert Numele Domnului". Pentru dvs., a ajuns Numele lui Dumnezeu, pe post de semnul mirarii?!
Ultima oară modificat 04 Ian 2011, 00:07 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde dimitrie » 03 Ian 2011, 23:49

M-a văzut cineva pe mine citând din Sfinţii Prinţi în argumentarea învăţăturii ortodoxe în cadrul polemicilor interconfesionale?
Nu accept decât surse bilice în acest tip de discuţii, reţineţi, vă rog!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 04 Ian 2011, 00:02

Gandind in felul dvs., am putea desfiinta crestinismul in totalitate. Apostolul Pavel (un "lider care a pus bazele crestinismului"), a avut o perioada cand L-a hulit chiar pe Domnul Iisus Hristos.
Nicidecum,Pavel n-a murit ca hulitor a Sf Treimi ci ca unul care a crezul Sf Treimi pe cand majoritatea liderilor dv am murit in ereziile lor
Despre care lideri vorbiti si la ce erezii, in care au murit, va referiti?
Cum poti sa crezi in teoria Sanctuarului cand inventatorii acestei teorii nici macar nu puteau fi numiti crestini?
Doctrina Sanctuarului a fost inventata de Sfantul Apostol Pavel. Citit Evrei cap. 7 (ultima parte), cap. 8 si cap. 9. Credeti ca Sfantul Apostol a facut, fara rost, acea paralela intre slujba de la cortul pamantesc (facuta de preoti pamantesti) si slujba din Locasul Ceresc (facuta de Preotul si Marele Preot Ceresc)?

Stiu ca pe cei ca dvs. va deranjeaza doctrina sanctuarului. Preferati sa ramaneti fideli sanctuarului pamantesc si preotiei pamantesti. Nu-L aveti ca Preot pe Hristos.
Eu sper sa nu spun nicio minciuna despre adventisti,ma corectezi daca gresc cu ceva.
Ati spus, deja, destule. Si inca unle deocheate: i-ati facut pe adventisti mercenari (cica ar fi platiti ca sa scrie pe forumuri) si mincinosi de profesie (cica ar fi invatati sa minta). Nu ar strica putintica rusine.
Dar dorinta mea nu poate avea nici un succes atat vreme cat voi insiva nu doriti sa scapati din cursele ereziarhilor adventisti.Poate va place sa fiti minti frumos. ;)
De ce nu vreti sa privim la lucrarea finala a "eraziarhilor adventisti"? Avem "Manualul doctrinelor biblice AZS". Cercetati-l si spuneti ce credeti ca este gresit. Il gasiti aici: http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0qH1pnI

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 04 Ian 2011, 00:12

M-a văzut cineva pe mine citând din Sfinţii Prinţi în argumentarea învăţăturii ortodoxe în cadrul polemicilor interconfesionale?
Bine faceti ca nu citati din Sfintii Parinti. Ar fi incorect, avand in vedere faptul ca faceti selectie din invataturile lor. Ortodoxia considera ca fiind bune, unele invataturi ale Sfintilor Parinti, iar pe altele le considera gresite (sau personale).

Sfanta Scriptura o acceptam cu totii (cel putin declarativ).

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde dimitrie » 04 Ian 2011, 00:22


Doctrina adventista despre Dumnezeire este foarte asemanatoare celei ortodoxe. Puteti vedea aici (din sursa adventista autentica - Doctrinele adventiste):
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0f5MPtY (despre Dumnezeire)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0fuDMIj (despre Dumneze Tatal)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0g2RBFo (despre Dumnezeu Fiul)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... sfant.html (despre Dumnezeu Duhul Sfant)
Am zis strict la Biblie. Nu tot ce e acolo are baze biblice. Veţi şi vedea pe parcurs. Aşa că fără trimiteri la ce spune "mama", că nici eu nu am făcut-o, ci doar Biblia- "sola scriptura"."Sola scriptura" aţi cerut, atunci aşa să fie.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 04 Ian 2011, 00:35


Doctrina adventista despre Dumnezeire este foarte asemanatoare celei ortodoxe. Puteti vedea aici (din sursa adventista autentica - Doctrinele adventiste):
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0f5MPtY (despre Dumnezeire)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0fuDMIj (despre Dumneze Tatal)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z1A0g2RBFo (despre Dumnezeu Fiul)
http://www.adventist.ro/index/convinger ... sfant.html (despre Dumnezeu Duhul Sfant)
Am zis strict la Biblie.
V-am dat niste link-uri cu ceea ce se numeste "doctrine biblice" (bazate strict pe Biblie). Iar discutiile le putem purta "strict pe Biblie" (cum ziceti dvs.).
Nu tot ce e acolo are baze biblice.
De parca ati cunoaste ce este scris acolo. Puteti sa dati un exemplu de ceva nebiblic, din ceea ce este scris ?
Veţi şi vedea pe parcurs. Aşa că fără trimiteri la ce spune "mama", că nici eu nu am făcut-o, ci doar Biblia- "sola scriptura"."Sola scriptura" aţi cerut, atunci aşa să fie.
Banuiesc ce vom vedea pe parcurs: o veti da din colt in colt. Pentru un ortodox, nu este intelept sa se lanseze intr-o discutie doar pe marginea Bibliei.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde dimitrie » 04 Ian 2011, 00:51

Poate nu aţi întâlnit un ortodox până acum.
Subscrieţi invitaţiei pe care i-am făcut-o domnului laodiceean sau nu?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 04 Ian 2011, 00:58

Poate nu aţi întâlnit un ortodox până acum.
Subscrieţi invitaţiei pe care i-am făcut-o domnului laodiceean sau nu?
Nu subscriu. O sa particip neinvitat. Aveti ceva impotriva?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde dimitrie » 04 Ian 2011, 02:12

Poate nu aţi întâlnit un ortodox până acum.
Subscrieţi invitaţiei pe care i-am făcut-o domnului laodiceean sau nu?
Nu subscriu. O sa particip neinvitat. Aveti ceva impotriva?
Domnule vasinec, vă respect libertatea.
Dar în această situaţie, poate vă va răspunde pe viitor altcineva, eu nu o voi mai face, deoarece nu avem aceeaşi dispozitie: totul sau nimic.
Vă rog, cu această ocazie, pe toţi p./np., să-mi spuneţi exact cine se va angaja în acest tip de descuţie cu mine. Altfel e pierdere de timp, după cum am văzut până acum. Numai aşa voi da curs discuţiilor.
Concepţia mea de icondul (cinstitor al chipului lui Dumnezeu din om) este aceea care mă călăuzeşte în respectul faţă de dvs., sub raport doctrinar. Iar sub raport moral, sunt călăuzit de dragostea faţă de Adevăr/adevăr, motiv pentru care nu dau curs "împunsăturilor" (chestiuni ce-mi ating orgoliul personal). Eu vreau să fie slăvit doar Adevărul/adevărul şi prin El/el Biserica Sa.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 04 Ian 2011, 08:32

Domnule vasinec, vă respect libertatea.
Dar în această situaţie, poate vă va răspunde pe viitor altcineva, eu nu o voi mai face,
Ce s-a intamplat? V-ati suparat pentru faptul ca nu voi tine cont de invitatia dvs. (pe care o consider inutila)? Ne aflam pe un topic in care sunt denigrati adventistii. Consider ca nu este nevoie de acceptul dvs. pentru participarea celor denigrati (a adventistilor), la discutii.
deoarece nu avem aceeaşi dispozitie: totul sau nimic.
Eu am dispozitia pentru totul sau nimic. Daca imi dau seama ca biserica mea (Biserica Adventista)face greseli mari in respectarea Sfantei Scripturi, o parasesc. Dvs. puteti face acelasi lucru? Totul sau nimic.
Vă rog, cu această ocazie, pe toţi p./np., să-mi spuneţi exact cine se va angaja în acest tip de descuţie cu mine. Altfel e pierdere de timp, după cum am văzut până acum. Numai aşa voi da curs discuţiilor.
Pierdere de timp este faptul ca nu dati drumul discutiei. Puneti-va schema (de care vorbeati intr-o postare anterioara) in aplicare.
Eu vreau să fie slăvit doar Adevărul/adevărul
Dumnezeu sa va ajute la aceasta.
şi prin El/el Biserica Sa.
Nu inteleg de ce trebuie slavita o anumita confesiune religioasa (banuiesc ca la asta va ganditi).

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 09:25

Eu cred ca inainte de a discuta teoria Sanctuarului mai bine ar fi sa vedem credinta celor care au lansat acesta ipoteza.
Ma mira faptul ca voi treceti atat de usor peste doctrina Treimii,chiar nu stiti voi ca cei care nu cred in Sf Treime sn sunt crestini?
Dacă m-aţi fi ascultat de la început, se evitau atâtea postări inutile... În loc să se scormonească prin site-uri dubioase, era suficient să se consulte site-ul oficial al Bisericii AZŞ (dacă nu mă credeaţi pe mine personal că accept doctrina Trinităţii). Principala dispută în discuţiile dintre adventişti şi martorii lui Iehova este chiar aceasta: Trinitatea.
Punct şi de la capăt.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 09:34

Poate nu aţi întâlnit un ortodox până acum.
Subscrieţi invitaţiei pe care i-am făcut-o domnului laodiceean sau nu?
Vă felicit dacă aţi reuşit să transpuneţi în viaţă întreaga doctrină ortodoxă. Poate eu nu sunt un adventist model, din această cauză fac totdeauna trimitere spre declaraţiile oficiale ale bisericii mele, căci în definitiv încercăm să discutăm despre doctrină, nu despre oameni.
E tentantă propunerea dvs. de a discuta doctrine doar pe baza Sfintelor Scripturi fără a implica Sf. Tradiţie, Patristica, Ellen White, primii adventişti (nu în mod necesar adventişti de ziua a şaptea), etc. Dacă toţi ar subscrie la aceasta, administratorul acestui forum ar putea fi fericit. Intuiesc că acesta a fost visul dumnealui când a iniţiat dialogul sub-forumului de faţă.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 09:48

Asta nu este un raspuns,repet intrebarea::Este adevarat ca in anul 1844,dupa cum spune EGW si multi alti lideri adventisti,Hristos a intrat in Locul Preasfant din Sanctuarul ceresc, pentru a indeplini lucrarea de incheiere a ispasirii ?
Domnule Daniel, este adevarat lucrul asta ! Nu ocoleste nimeni intrebarea... Iar DA-ul nostru este conforma Scripturii ;)
Dar, sunt curios cum interpretati dvs pasajele din Daniel 8 si Evrei 9.Nu este nici o nascocire a nimanui...
Razvan eu cred ca pui gresit problema.Ce importanta are cum interpretez eu acele pasaje? Important este cum a vazut Biserica in decursul celor 2 milenii aceste lucruri. Ati intalnit undeva la parintii Bisericii astfel de nascociri?
Nu vi se pare foarte,foarte ciudat ca o grupare de cateva mii de persoane,aflata intr-o mare criza dupa neimplinirea profetiilor advente sa vina si sa aduca acesta profetie?
Inclusiv in randul adventistilor s-a ridicat obiectii despre aceste noi teorii :Dr LeRoy Froom,profesor de interpretare profetica a eminarului teologic adventist arata pozitia lui Miller care s-a opus acestor teorii care au incercat sa explice Marea Dezamagire.Miler spune ca :"miscarea adventista nu este in nici un sens o implinire a vreunei profetii"(Walter Martin -Imparatia cultelor eretice p 524-525)

Eu cred ca normal ar fi sa fi sa cugetati ca in acea vreme pe langa gruaparea adventa de cateva mii de persoane existau in lume sute de milioane de catolici,protestanti,neoprotestanti,ortodocsi,necalcedonieni etc care habar n-au avut de "marea criza" si profetiile voastre.

Si ca sa-ti raspund si la intrebarea trebuie sa intelegi ca pt Biserica a fost clar de la inceput ca "Hristos a intrat in Sfanta Sintelor" acum 2000 de ani ,

2. El a intrat o dată pentru totdeauna în Sfânta Sfintelor, nu cu sânge de ţapi şi de viţei, ci cu însuşi sângele Său, şi a dobândit o veşnică răscumpărare.

si a şezut în vecii vecilor, de-a dreapta lui Dumnezeu, 13. Şi aşteaptă până ce vrăjmaşii Lui vor fi puşi aşternut picioarelor Lui. (Evrei 10,12-13)
iar pe baza acestor lucruri si crestinii sunt chemati sa intre cu El in Sfintele Sfintilor (eVREI:10,19-20)

3. Care, fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale, după ce a săvârşit, prin El însuşi, curăţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte,
De retinut !!!! In 1844 nici macar nu putem vorbi de adventisti, pentru ca nu exista acest cult. Va rog sa nu mai confundati adventistii cu baptistii, cu milleritii si cu alte dominatiuni. Informati-va inainte !
Dragul meu doctrina Sanctuarului este nascocita de adventii care au trait 'Marea Dezamagire".
Hiram Edson este primul care o nascoceste Ellen White il aproba ca fiind "adevarata lumina".
Articolul care era intitulat "Sanctuarul," a fost publicat în "Day-Star Extra" din 7 februarie 1846.

"Aceasta era exact ceea ce profetia din Daniel 8:14 descria ca începând în 1844. Toata chestiunea era lamurita. În 1844, Hristos a început acea lucrare în sfânta sfintelor de sus. Greseala lor era explicata. Profetia fusese împlinita. Ei au privit la acest pamânt în loc de a privi la sfânta sfintelor de sus."

Pt oricine din afara adventismului este clar ca Ellen White si cei din jurul ei au rastalmacit textele biblice din dorinta sincera de asi pastra pozitiile abia castigate.Prin niste prelegeri de tip avocatesc dumnealor au nascocit doctrina Sanctuarului.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2011, 09:56

Eu cred ca inainte de a discuta teoria Sanctuarului mai bine ar fi sa vedem credinta celor care au lansat acesta ipoteza.
Ma mira faptul ca voi treceti atat de usor peste doctrina Treimii,chiar nu stiti voi ca cei care nu cred in Sf Treime sn sunt crestini?
Dacă m-aţi fi ascultat de la început, se evitau atâtea postări inutile... În loc să se scormonească prin site-uri dubioase, era suficient să se consulte site-ul oficial al Bisericii AZŞ (dacă nu mă credeaţi pe mine personal că accept doctrina Trinităţii). Principala dispută în discuţiile dintre adventişti şi martorii lui Iehova este chiar aceasta: Trinitatea.
Punct şi de la capăt.

Tu ai impresia ca eu sunt prost?
Pai daca vorbim de doctrina Sanctuarului normal este nu sa citim doctrina AZS de astazi ci sa studiem credinta celor care au lansat aceasta teorie. Eu am demonstrat mai sus ca absolut toti liderii adventi care au lansat doctrina Sanctuarului nici macar nu au fost crestini.Noi cand vorbim despre dogma Treimica nu va invitam sa cititi ce spune popa la biserica astazi ci va trimitem sa studiati credinta si inchinarea parintilor care au "intocmit" aceasta invatura.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 04 Ian 2011, 10:05

Pt oricine din afara adventismului este clar ca Ellen White si cei din jurul ei au rastalmacit textele biblice din dorinta sincera de asi pastra pozitiile abia castigate.Prin niste prelegeri de tip avocatesc dumnealor au nascocit doctrina Sanctuarului.
Domnule tuduran, doctrina sanctuarului a fost "nascocita" de Sfantul Apostol Pavel. Cititi Evrei cap. 8 si 9. Nu trebuie sa credeti ceea ce spun adventistii. Luati in seama ceea ce spun Sfintii Apostoli.

P.S. O recomandare: pentru o corecta intelegere, folositi si originalul grecesc. Veti vedea ca nu peste tot unde este tradus "Sfanta Sfintelor", se folosesc aceeasi termeni grecesti. Daca se folosesc termeni diferiti inseamna ca si intelesurile sunt diferite.

Domnul Iisus Hristos are de facut o lucrare, la sfarsitul vremurilor: lucrarea de curatire a Locasului din cer (cum se facea, in mod simbolic, in locasul pamantesc, la sfarsitul anului). "lucrurilor care sunt în ceruri, au trebuit curãtite în felul acesta, trebuia ca însesi lucrurile ceresti sã fie curãtite cu jertfe mai bune decît acestea."(Evrei 9:23)

Incercati sa intelegeti ca la sanctuar aveau loc doua slujbe distincte: una permanenta, zilnica si una de final.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 10:24

Tu ai impresia ca eu sunt prost?
Pai daca vorbim de doctrina Sanctuarului normal este nu sa citim doctrina AZS de astazi ci sa studiem credinta celor care au lansat aceasta teorie. Eu am demonstrat mai sus ca absolut toti liderii adventi care au lansat doctrina Sanctuarului nici macar nu au fost crestini.Noi cand vorbim despre dogma Treimica nu va invitam sa cititi ce spune popa la biserica astazi ci va trimitem sa studiati credinta si inchinarea parintilor care au "intocmit" aceasta invatura.
Domnu' Tudoran, eu am pus punct. Mai bine ieşiţi afară să luaţi o gură de aer şi să urmăriţi eclipsa! :D

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 10:28

Razvan eu cred ca pui gresit problema.Ce importanta are cum interpretez eu acele pasaje? Important este cum a vazut Biserica in decursul celor 2 milenii aceste lucruri. Ati intalnit undeva la parintii Bisericii astfel de nascociri?
Părinţii Bisericii nici nu aveau cum să interpreteze profeţia din cartea lui Daniel. Aceasta a fost sigilată, urmând să fie interpretată abia la vremea sfârşitului, vreme pe care o trăim noi astăzi.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX