Adventistii =eretici

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 15:51

Hai să ţi-o spun direct, că te faci a nu înţelege: În Sanctuar slujeşte Hristos în calitate de Preot şi Mare Preot (de la Înălţare în prima etapă şi de la 1844 în a doua etapă). Bisericile care pretind a face mijlocire sacerdotală calcă prin aceasta Sanctuarul prin uzurparea şi chiar blasfemierea atributelor Mântuitorului (Preot, Mare Preot, Mijlocitor). Acum e clar?
Pe lângă aberaţiile pe care le atribui Bisericii Ortodoxe, şi care nu au nici cea mai mică legătură cu Biserica Creştină Ortodoxă, singura Biserică adevărată a lui Hristos, încerci sistematic să eviţi răspunsul la întrebare. A călca poruncile lui Dumnezeu nu este echivalent cu a călca sanctuarul în picioare. Iudeii au călcat sistematic poruncile lui Dumnezeu, şi totuşi sanctaurul nu era propriu-zis călcat în picioare; de călcat în picioare l-au călcat alţii. Deci încă o dată, dar cu mai multă relevanţă, cine şi cum calcă sanctuarul ceresc în picioare ??

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 05 Ian 2011, 16:19

Pe lângă aberaţiile pe care le atribui Bisericii Ortodoxe, şi care nu au nici cea mai mică legătură cu Biserica Creştină Ortodoxă
Eşti sigur că asta ai vrut să scrii?
A călca poruncile lui Dumnezeu nu este echivalent cu a călca sanctuarul în picioare.
Dar ce înseamnă? Cumva a-l cinsti? Legea lui Dumnezeu exprimă caracterul lui Dumnezeu şi este sfântă precum şi Dumnezeu este sfânt.
Iudeii au călcat sistematic poruncile lui Dumnezeu, şi totuşi sanctaurul nu era propriu-zis călcat în picioare
Într-adevăr iudeii au călcat porunca a II-a şi a IV-a din când în când, însă niciodată sistematic la nivel dogmă teologică şi în mod constant de preoţi şi conducători. Ceea ce nu se poate spune despre bisericile istorice.
de călcat în picioare l-au călcat alţii.
Templul de la Ierusalim a fost călcat în picioare de inamici, şi nu o dată. Templul ceresc doar în mod simbolic.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 16:29

Templul de la Ierusalim a fost călcat în picioare de inamici, şi nu o dată. Templul ceresc doar în mod simbolic.
Absolut neconcludent !! Încă o dată repet, cine şi cum calcă sanctuarul ceresc în picioare ?? Incapacitatea de a răspunde concludent şi valabil la această întrebare arată evident că Daniel 8:13-14 nu vorbeşte despre nici un sanctuar ceresc, asta ca să se arate încă o dată că povestea adventistă cu 1844 este o simplă păcăleală de 1844, o simplă fantezie bolnavă a uneia care a primit la propriu o lovitură la cap, de unde pare-se i s-a tras şi ţăcăneala cu care interpretează fragmente biblice într-un mod absolut neverosimil şi fără legătură cu realitatea. Povestea cu "intrarea în sfânta sfintelor cerească a lui Hristos la 1844" nu este decât o inepţie dintre cele mai mari ale adventismului, poate chiar cea mai mare, iar această poveste lipsită de orice realitate nu arată decât adevărata faţă a profeţilor mincinoşi advenţi, precum şi că adventismul este erezie, este fundamentat pe erezie, şi fundamentat fiind pe minciună, mai devreme sau mai târziu se va arunca la groapa de gunoi a istoriei acolo unde îi şi este locul.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 05 Ian 2011, 16:59

Absolut neconcludent !! Încă o dată repet, cine şi cum calcă sanctuarul ceresc în picioare ?? Incapacitatea de a răspunde concludent şi valabil la această întrebare arată evident că Daniel 8:13-14 nu vorbeşte despre nici un sanctuar ceresc
Bineînţeles neconcludent pentru tine deoarece ai alte aşteptări. În ciuda lor, Daniel despre Sanctuarul Ceresc vorbeşte căci pasajul este evident escatologic. Acest lucru îl confirmă şi Domnul Hristos în Evanghelii şi apostolul Ioan în cartea Apocalipsei. Este o strânsă legătură între profanarea Sanctuarului, sacrilegiul "urâciunii pustiirii" şi evenimentele finale.
De altfel, nu poţi înţelege Daniel 8 decât urmărind paralela nu numai cu cap. 2 şi 7 care îl preced logic, ci şi cu următoarele capitole profetice care se termină tot cu Împărăţia lui Dumnezeu, Nu numai că Daniel 9 explică viziunea din cap.8, dar subliniază de asemenea evenimentele finale pe care le găsim în cap.10 la 12. Toate acestea fac din Daniel o adevărată "Apocalipsă a VT" este deci greu să răspunzi scurt şi mai ales pe placul tău la aceste întrebări.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde dimitrie » 05 Ian 2011, 17:26

Domnilor p./np., înainte de a ne acuza de idolatrie, ne-aţi studiat bine învăţătura de credinţă, ori aţi citit pe Sf. Ioan Damaschin - Cele trei tratate contra iconoclaştilor, Grigorie de Nazians - Cele 5 cuvâtări teologice? Aţi fi putut face diferenţa dintre închinarea de adorare cuvenită lui Dumnezeu, şi închinarea de cinstire/venerare dată craeaturii, după cum o înţelegem din Bilie. În Biblia ortodoxă (Septuaginta, etc.) e folosit cuv. "închinare" atât cu sensul de adorare cât şi cu cel de venerare/cinstire, aşa cum cel de "frate" desemnează atât relaţia de frăţietate prin intermediul părinţilor/părintelui comuni/comun, cât şi pe cel de văr sau de nepot. În ambele cazuri, sensul corect fiind înţeles doar din context. Doar în Bibliile eterodoxe au fost înlocuiţi în parte termenii, ca cel de "închinare" cu cel de "salutare".Trebuie să ai o înţelegere sănătoasă în acest sens, iar nu superficialitate ghidată de prejudecăţi. Aşa se mai poate explica faptul că un fost ortodox vorbeşte despre Ortodoxie fără să o fi cunoscut în profunzime, ori fără să fi fost practicant (mers la slujbe în Duminici şi sărbători, postiri, lectură morală şi dogmatică, ori să fi primit vreo palmă pentru că se teme de Dumnezeu şi nu-i calcă porunca de frica oamenilor). Aaa, că fuma , se îmbăta, curvea pe când "era" ortodox şi nimic altceva din cele enumerate de mine mai sus, nu mă mira că a ajuns la lepădare în cele din urmă. Noi ştim că "oamenii răi vor merge din rău în mai rău". Cu alţi convertiţi să se laude eterodocşii, nu cu aceştia, că îi ruşinează iar pe noi nu.
Eu am văzut pe Daniel Tuduran şi pe alţii citând după putere, din surse adv. Vorbiţi de Sfinţii Părinţi fără să le fi citit operele dogmatice, ori vă temeţi de convertire? Nu este exclus căci şi alţii au "păţit-o". Cum ai putea vorbi de sau contra Ortodoxiei, dacă nu o cunoşti mai întâi? Ortodoxia nu şi-a schimbat doctrina niciodată, ci doar a explicat-o. Însă, ceea ce credeau adv. ori martorii cu 100 de ani în urmă, leapădă acum (şi uneori bine fac).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 05 Ian 2011, 17:28

Daniel despre Sanctuarul Ceresc vorbeşte căci pasajul este evident escatologic. Acest lucru îl confirmă şi Domnul Hristos în Evanghelii şi apostolul Ioan în cartea Apocalipsei. Este o strânsă legătură între profanarea Sanctuarului, sacrilegiul "urâciunii pustiirii" şi evenimentele finale.
Lasă vrăjeala măi advente, faptul că pasajul este şi un pasaj eshatologic, asta nu înseamnă că se referă la vreun sanctuar ceresc. Această pretenţie că s-ar referi la vreun sanctuar ceresc este pur şi simplu o aberaţie adventistă, şi având în vedere că povestea cu 1844 este fundamentul adventismului, prin urmare însuşi adventismul este o aberaţie.

Interpretarea cu veşnicul "simbolism" nu face decât să dezvăluie inconsecvenţele logice şi de aplicare a propriilor principii şi metode/metodologii de interpretare. Se poate vedea foarte uşor că adventiştii sunt inconsecvenţi cu propriile principii de interpretare, ceea ce demonstrează că ei îşi aplică principiile de interpretare după ceea ce vor în prealabil să demonstreze; cu alte cuvinte după propriile lor prejudecăţi ale tradiţiilor omeneşti adventiste.

Dacă, spre exemplu, când vine vorba despre curăţirea sanctuarului, ei spun că aşa cum arhiereul iudaic făcea o curăţire reală a sanctuarului pământesc la ziua ispăşirii, tot aşa şi Hristos ar fi făcut o curăţire reală a sanctuarului ceresc (zic ei chiar la 1844 :D ), în cazul de faţă deşi călcarea în picioare a sanctuarului a fost reală la propriu aşa cum arată istoria evreilor, totuşi ei pretind că este doar simbolică călcarea în picioare a sanctuarului ceresc. Prin urmare este evidentă pentru oricine inconsecvenţa aplicării principiilor de interpretare ale adventiştilor, fapt care arată, aşa cum am spus, că ei interpretează după rezultatele la care vor să ajungă, pe care ei le-au stabilit de la bun început fără adevăr, şi pentru care siluiesc Scriptura Sfântă pentru a spune lucruri pe care nu le-a spus niciodată, aşa încât să se creeze impresia că Scriptura Sfântă ar susţine inepţiile pe care ei înşişi le susţin fără baze în adevăr. Această inconsecvenţă în aplicarea propriilor principii de interpretare nu este totuşi decât în aparenţă o inconsecvenţă gratuită, ci ea este instrumentată premeditat, ceea ce arată că adventismul este doar un alt spaţiu sectant al fraudării şi călcării adevărului în picioare, atâta timp cât aceste lucruri sunt profitabile (nu doar financiar).

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 05 Ian 2011, 18:11

Domnilor p./np., înainte de a ne acuza de idolatrie, ne-aţi studiat bine învăţătura de credinţă?
Aceeasi intrebare se aplica si dvs...
Aţi fi putut face diferenţa dintre închinarea de adorare cuvenită lui Dumnezeu, şi închinarea de cinstire/venerare dată craeaturii, după cum o înţelegem din Biblie.
Din moment ce unii utilizatori ai forumului aduc "argumente scripturistice" pentru sustinerea icoanelor pasaje de genul "David s-a inchinat inaintea lui Saul", imi dau seama ca dvs (ortodocsii) aveti probleme in intelegerea diferentei mentionate de dvs...
Trebuie să ai o înţelegere sănătoasă în acest sens, iar nu superficialitate ghidată de prejudecăţi.
de acord...
un fost ortodox vorbeşte despre Ortodoxie fără să o fi cunoscut în profunzime
iertati-ma (poate gresesc), dar nici dvs nu cred ca va cunoasteti religia "in profunzime" la cate adaugiri are... la cati sfinti, cate zile nu stiu de care... o pot compara cu coloana geologica, unde se desparte firul in 1000. E posibil sa gresesc in dreptul dvs...
Eu am văzut pe Daniel Tuduran şi pe alţii citând după putere, din surse adv
ati uitat ghilimelele de rigoare. Mai corect spus, surse "anti-AZS", unde a mai gasit cate o "sticla colorata in gunoaiele de-acolo" (vorba lui laodiceean)
Cum ai putea vorbi de sau contra Ortodoxiei, dacă nu o cunoşti mai întâi?
"Cum ai putea vorbi de sau contra Adventismului de Ziua a Saptea, daca nu o cunosti mai intai ?"

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 05 Ian 2011, 18:42

Domnilor p./np., înainte de a ne acuza de idolatrie
Mai întâi de toate, pe acest topic nu se acuză ortodocşii de idolatrie (se acuză doar cultul icoanelor, însă pe alt topic), ci doar adventiştii de "pocăneală", de "stricare la cap" şi alte epitete vrednice a fi rostite de un creştin.
ne-aţi studiat bine învăţătura de credinţă, ori aţi citit pe Sf. Ioan Damaschin - Cele trei tratate contra iconoclaştilor, Grigorie de Nazians - Cele 5 cuvâtări teologice? Aţi fi putut face diferenţa dintre închinarea de adorare cuvenită lui Dumnezeu, şi închinarea de cinstire/venerare dată craeaturii, după cum o înţelegem din Bilie. În Biblia ortodoxă (Septuaginta, etc.) e folosit cuv. "închinare" atât cu sensul de adorare cât şi cu cel de venerare/cinstire, aşa cum cel de "frate" desemnează atât relaţia de frăţietate prin intermediul părinţilor/părintelui comuni/comun, cât şi pe cel de văr sau de nepot. În ambele cazuri, sensul corect fiind înţeles doar din context. Doar în Bibliile eterodoxe au fost înlocuiţi în parte termenii, ca cel de "închinare" cu cel de "salutare".Trebuie să ai o înţelegere sănătoasă în acest sens, iar nu superficialitate ghidată de prejudecăţi.
Încerc un scurt răspuns off-topic, dacă doriţi comentarii suplimentare, încercăm dincolo: Putem fi de acord cu salutarea/respectul/cinstirea acordată sfinţilor, însă niciodată cu închinarea/înclinarea/plecarea/îngenunchearea/puparea/cădelniţarea picturii lor, ori a moaştelor lor (ca să nu mai vorbim de alte elemente ce n-au nimic în comun cu fiinţa sfinţilor respectivi). E o diferenţă atât de mare şi o puteţi sesiza şi dvs.!
Aşa se mai poate explica faptul că un fost ortodox vorbeşte despre Ortodoxie fără să o fi cunoscut în profunzime, ori fără să fi fost practicant (mers la slujbe în Duminici şi sărbători, postiri, lectură morală şi dogmatică, ori să fi primit vreo palmă pentru că se teme de Dumnezeu şi nu-i calcă porunca de frica oamenilor). Aaa, că fuma , se îmbăta, curvea pe când "era" ortodox şi nimic altceva din cele enumerate de mine mai sus, nu mă mira că a ajuns la lepădare în cele din urmă. Noi ştim că "oamenii răi vor merge din rău în mai rău". Cu alţi convertiţi să se laude eterodocşii, nu cu aceştia, că îi ruşinează iar pe noi nu.
Domnule, nu ştiu alţii cum sunt, însă eu nu mă potrivesc deloc profilului zugrăvit de dvs. N-am fost un ortodox practicant, cu toate acestea nu fumam, nu mă îmbătam şi nu curveam; am devenit adventist fără să fi fost "spălat la creier", fără să fi fost momit cu avantaje materiale, ori să fi intrat în Biserică pentru o fată (cum se mai practică, trebuie să recunosc). A fost o decizie personală în urma studiului Scripturii şi a adventiştilor şi în urma experienţelor proprii cu Dumnezeu.
Însă, ceea ce credeau adv. ori martorii cu 100 de ani în urmă, leapădă acum (şi uneori bine fac).
Din fericire nu aveţi dreptate în dreptul adventiştilor. Ce credeau acum 100 de ani, cred şi acum. Mă refer desigur la punctele de doctrină şi nu la deviaţiile doctrinare ale unor adventişti (puţini la număr) ce mai devreme sau mai târziu şi-au reconsiderat poziţia ori pur şi simplu au părăsit Biserica AZŞ.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 05 Ian 2011, 20:51

Despre marea majoritate a liderilor adventisti ai sec 19,aproape toti au murit hulind Sf Treime.
Joseph Bates,James White,J. H. Waggoner (tatal lui E. J. Waggoner) Uriah Smith,J. M. Stephenson ,J. N. Loughborough,Ellen White...etc"
Nici macar nu am auzit de unele nume pomenite de dumneata. Cat despre acest Waggoner ... habar nu am. Nu stiu de unde l-ati scos. Iar despre alte persoane ca Ellen White, James White etc., ... mintiti pe fata, fara rusine. Nu au murit antitrinitarieni. Au murit ca adventisti iar adventistii cred in Sfanta Treime.
1)Ca nu iti cunosti inaintasii este un lucru cat se poate de rau,primul lucru cand ai devenit adventist era acela de-ati cerceta istoria adventista mai ales ca doamna vostra ii mentioneaza in dese randuri pe acesti lideri ai vostri si va cere insistent sa le urmati invatatura,care invatatura a fost fara exceptie antitrinitara.


Nici un ac nu trebuie miscat din ceea ce Domnul a stabilit. Dusmanul va aduce doctrine false,..Acesta este unul dintre punctele în care va exista o departare de la adevar. Unde vom gasi siguranta decât în adevarurile pe care Domnul ni le-a dat în ultimii cinci zeci de ani?(Ellen White, R&H, 5 mai 1905)

2)
Despre James White lucrurile sunt cat se poate de simple,lasam opera sa vorbeasca :

a) Aceasta rugaciune nu urmarea un ucenic cu doisprezece capete, ci doisprezece ucenici, facuti una în scopul si efortul cauzei Maestrului lor. Nici Tatal si nici Fiul nu sunt componenti ai „Dumnezeului trei-unu.” (James White, 1868, „Întâmplarile Vietii”, pag. 343)

b)... Modul în care spiritistii au determinat sau au tagaduit pe singurul Domn Dumnezeu si pe Domnul nostru Isus Hristos, a fost prin cea dintâi folosire a vechiului crez nescriptural Trinitarian, (James White, 24 ianuarie 1846, „The Day Star”)

c)Inexplicabila Trinitate care face din Dumnezeire trei în unu si unu în trei, este suficient de rea; (James White, 29 noiembrie 1877, R&H)

d)Tatal este mai mare prin faptul ca El este primul. . (James White, 4 ianuarie 1881, R&H)

e) Afirmatia ca spusele Fiului si ale apostolilor Sai sunt poruncile Tatalui, este tot atât de straina de adevar ca si vechea absurditate trinitariana ca Isus Hristos este chiar vesnicul Dumnezeu Însasi. . (James White, 5 august 1852, R&H, vol.3, no.7, pag.52, par.42)

f)Fratele Cottrell are aproape optzeci de ani, si a fost un pazitor al Sabatului pentru mai bine de treizeci de ani. Pe vremuri era unit cu Baptistii de Ziua a Saptea, dar în anumite puncte era deosebit de restul trupului. El a respins doctrina trinitatii, de asemenea si doctrina constientei omului între moarte si înviere, si pedepsirea celor rai într-o vesnica constienta....Astfel, adevarul este un sprijin pentru vârsta sa înaintata. (James White, 9 iunie 1853, R&H, vol.4, no.2, pag.12, par.16)

3
[/b])Despre Ellen Wihte propun sa studiati ce se vorbeste in acesta prelegere,am impresia ca se arata cu citate ca a fost antitrinitate (poate frate Aletheia isi face cinci minute liber si asculta si ne lamureste)
http://www.myspace.com/video/vid/585096 ... id_OEV_P_P

Iar citate antitrinitare de ale ei va pot aduce cate vreti intrucat le iau cu succes de pe saiturile adventistilor .Mentionez ca in documentarea mea m-am folosit doar de surse adventiste desi vad ca unii dintre voi le declara anti-adventism. Daca ii pana acolo putem invita pe forum si adventisti antirinitari si atunci sa va lamuriti intre voi ca vad ca pe alte forumuri n-ati ajuns la nici un consens.
Ma limitez in seara asta doar la unul singur citat din doamna profetesa:

„Niciodata înainte nu ascultasera îngerii o asemenea rugaciune ca cea pe care a facut-o Hristos la botezul Sau, si ei erau gata pentru a fi purtatorii mesajului de la Tatal catre Fiul Sau. Dar nu! Direct de la Tatal a iesit Lumina Gloriei Sale. Cerurile s-au deschis si raze de glorie s-au asezat peste Fiul Lui Dumnezeu sub forma unui porumbel, ce semana cu stralucirea aurului. Forma de porumbel era emblema blândetii si amabilitatii Lui Hristos. În timp ce oamenii stateau fermecati de uimire si ochii lor erau atintiti spre Hristos, din cerurile deschise au venit aceste cuvinte: `Acesta este Fiul Meu Prea Iubit în care îmi gasesc toata placerea.`(Matei 3:17) Cuvintele de confirmare (adeverite) ca
Hristos este Fiul Lui Dumnezeu au fost date sa inspire credinta acelora care au fost martorii acelei scene, si sa sustina pe Fiul Lui Dumnezeu în munca Sa grea. Desi Fiul Lui Dumnezeu era îmbracat cu natura umana, Yehova, cu propria Sa voce, L-a asigurat de calitatea Lui de Fiu al Celui Infinit. În aceasta manifestare catre Fiul Sau, Dumnezeu accepta natura umana ca solemna prin desavârsirea Fiului Sau Iubit.”
{E.G.White, Review and Herald, 21 Ianuarie 1873, par.5}

Botezul lui Isus este o ocazie exelenta petru EGW sa spune ca crede in trinitate, dar ea nu face acest lucru. Citeste atent cuvintele ei despre Duhul Sfant.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 06 Ian 2011, 11:29

Intrucat adventistii de pe forum au fost suspendati temporar o sa-mi permit sa trag o concluzie temporara.
Invatatura adventista este plina de ambiguitati iar intre invatatura oficiala de astazi si cea din sec 19 exista diferente ireconciliabile,e suficent sa spunem ca absolut toti liderii marcanti ai adventismului din sec 19 au fost antitrinitari iar multi din liderii de astazi accepta Sf Treime.Mai sunt si alte multe diferente de neimpacat pe care nu mai are rost sa le pomenesc ,ma rezum doar sa-i invit pe adventisti sa studieze cu seriozitate macar doua carti adventiste unde sunt prezentate pe larg aceste lucruri
http://www.divinavindecare.ro/files/ce_ ... nierii.pdf si
Criza Omega în Adventism de Allen Stump http://florin.heimat.eu/COA.htm

Concluzia mea nu este una noua ci este pe larg expusa pe forumuri adventiste,citez:

"Pentru mine rămâne un mister:

1. că adventiştii care mărturisesc Treimea în crezul oficial al denominaţiei lor pot numi "fraţi" nişte persoane care cred în alt Dumnezeu decât ei.

2. că anti-trinitarieni ca Mismed sau Dejan, care socotesc că cei ce se închină Treimii "curvesc cu Babilonul" şi se fac vinovaţi de apostazie, aleg totuşi să rămână în comuniune cu adventiştii trinitarieni.

Nu îmi rămâne decât să constat că această situaţie este tolerată datorită faptului că, la nivelul pionierilor azs (EGW inclusiv), există o ambiguitate în definirea credinţei adventiste. Cu alte cuvinte, excomunicându-i pe anti-trinitarieni, adventiştii să tem să nu lovească în "părinţii" lor. Se ştie că aceştia au suferit diferite "crize" şi şi-au modificat credinţa de-a lungul timpului. Întrebarea mea este: dacă adventiştii n-au reuşit nici până astăzi să ajungă la un crez unitar şi EGW nu s-a exprimat fără ambiguităţi nici măcar referitor la natura treimică a lui Dumnezeu, de ce ar crede cineva că această denominaţiune deţine adevărul creştin nealterat sau că scrierile Ellenei White sunt profetice şi inspirate?"


http://www.azsforum.org/forum/viewtopic ... &start=420

Iar daca ar fi sa ne raportam doar la invatatura oficiala si citim la rubrica "Doctrine fundamentale" cred ca usor putem arata ca biserica adventista este o secta oarecare.

Aparuta la jumatatea secolului al XIX-lea si apartinand din punct de vedere istoric curentului de gandire protestant, Biserica Adventista de Ziua a Saptea face parte din grupul bisericilor neoprotestante,

http://www.adventist.ro/index/convinger ... ntale.html

Deci biserica adventista nu este Biserica apostolica ci doar o biserica oarecare aparuta la 19 secole de la infiintarea Bisericii lui Hristos! Orice scuze de refacere sau restauraree a Bisericii sunt din punct de vedere crestin o blasfemie
Citez dintr-un pastor evanghelic convertit la ortodoxie:

"Este o culme a blasfemiei sã se vorbeascã despre “restaurare” sau “refacerea” Bisericii, ca si cum, cândva, de-a lungul istoriei, s-ar fi pierdut. Dacã Biserica ar fi încetat sã existe, fie si pentru o fractiune de secundã ar însemna cã Hristos nu a reusit sã facã ceea ce, spunea El, a venit sã facã: sã aducã viatã lumii. Si aceasta pentru cã Biserica nu este numai o institutie umanã, oricât ar fi de religioasã sau de bunã. Ea este Trupul lui Hristos inseparabil unitã cu Capul Sãu. Dacã Biserica ar înceta sã existe, Hristos ar înceta sã existe!

Biserica Ortodoxã nu imitã Biserica Noului Testament, Ea este Biserica Noului Testament. Pentru o lume sfâsiatã de conflicte, pentru o lume de crestini dezbinati între ei de felurite denominatii revelatia acestei comunitãti apostolice si unitãti trinitare este cu adevãrat o vestire bunã. Ea este însã o amenintare si o condamnare pentru cei care preferã traditiile oamenilor, traditiei apostolice – pentru cei care preferã autonomia propriului lor eu adevãrului Dragostei Trinitare.

Când am întâlnit Biserica Ortodoxã m-am confruntat cu adevãrul – adevãrul despre Dumnezeu, despre lume, si despre mine însumi.

Când am acceptat adevãrul crestinismului Ortodox nu am abandonat Biblia desi am renuntat definitiv la idolul pe care Protestantismul îl fãcuse din Ea. Din contrã, am redescoperit Biblia – nu ca un fel de carte magicã, picatã din cer, ci însãsi Cartea Bisericii, scrierea inspiratã de Dumnezeu a revelatiei Domnului cãtre om. "


Si inca un citat din invatatura adventista oficiala:

Sfanta impartasanie, pe care o numim Sfanta Cina, este o impartasire cu simbolurile trupului si sangelui lui Isus Hristos, o expresie a credintei in El ca Domn si Mantuitor.
http://www.adventist.ro/index/convinger ... ntale.html

Niciunde in Scriptura nu se vorbeste despre cuvantul simbol referitor la Euharistie
Niciunde in istorie nu se pomeneste de Euharitie care este centrul cultului crestin ca simbol.

Eu cred ca doar aceste doua aspecte sunt suficente pt a ne contura o parere despre AZS.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde protosinghel » 06 Ian 2011, 11:41

Totul era clar de la început: adventiştii (de ziua a şaptea) sunt printre cei mai rătăciţi dintre eretici. Un fel de sectă iudaică cu elemente de creştinism.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron