ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
vasinec
ADVENTISTII

Mesaj necititde vasinec » 23 Feb 2011, 10:29

Am deschis acest topic, deoarece nu este corect ca adventistii sa fie bagati in aceeasi oala cu "martorii lui Iehova". Sunt prea multe si prea mari diferentele intre aceste doua confesiuni religioase.

In concluzie, ca adventist, voi incerca sa raspund pe acet topic, intrebarilor care se ridica.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dionysie » 23 Feb 2011, 11:04

Am deschis acest topic, deoarece nu este corect ca adventistii sa fie bagati in aceeasi oala cu "martorii lui Iehova". Sunt prea multe si prea mari diferentele intre aceste doua confesiuni religioase.
Nu bagă nimeni adventiştii în aceeaşi oală cu russellienii, prin urmare nu există nici un motiv pentru a crea subiecte în afara spaţiului special destinat adventiştilor. Eventual, se poate semnala administratorul forumului pentru a crea un folder special exclusiv pentru adventişti, care să conţină subiectele de discuţie despre adventişti, în cadrul secţiunii mai mari a subiectelor inter-confesionale, adică să despartă secţiunea care acum este comună în două secţiuni distincte: una pentru adventişti, şi alta pentru russellieni.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dionysie » 12 Mar 2011, 00:55

După ce şi-au văzut teoriile demontate punct cu punct pe acest forum, "fraţii" adventişti şi-au mutat frontul de propagandă a minciunilor adventiste pe un alt forum, creştinortodox.ro. "fratele" trice şi "fratele" apolodor (alias vasinec) şi-au schimbat din nou frontul de propagandă cu exact aceleaşi idei care le-au fost demontate pe acest forum. Deşi le-am demontat pretenţiile lor referitoare la neîncălcarea făgăduinţelor Mântuitorului şi la erezia hiliastă adventistă, protagoniştii, neputând să facă faţă cu argumente pe acest forum s-au deplasat pe celălalt forum creştin ortodox pentru a face propagandă exact teoriilor care le-au fost infirmate pe acest forum, şi mai mult observ la cei doi o disperare nejustificată. Multe "roade" poate să mai aducă prostia fanatică !! Mare ţi-e grădina, Doamne, şi mulţi îi mai sar pârleazul !!

A se vedea în acest sens, pentru înţelegerea corectă a persoanelor (în cazul în care adventiştii pot fi numiţi persoane, deşi ei se simt mai mult nişte zombie) cu care dialogăm pe acest forum, vedeţi:

Fagaduintele Mantuitorului - mai sunt crezute cu adevarat?
iniţiator: apolodor [alias vasinec]
protagonist: tricesimusquintus [alias laodicean]
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... hp?t=12435

vasinec

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde vasinec » 13 Mar 2011, 08:08


Fagaduintele Mantuitorului - mai sunt crezute cu adevarat?
iniţiator: apolodor [alias vasinec]
protagonist: tricesimusquintus [alias laodicean]
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... hp?t=12435
Topicul cu titlul "Fagaduintele Mantuitorului - mai sunt crezute cu adevarat?" a fost tratat asa cum ma asteptam. Adica, a fost sters cu totul, iar userul apolodor a fost banat.

De ce oare, o mare parte dintre crestini (declarati) fug de "fagaduintele Mantuitorului", precum dracul de tamaie?

Supun atentiei, unele din fagaduintele Domnului Iisus Hristos:
- se va intoarce si ii va lua cu EL pe cei credinciosi (ex: Ioan 14:3);
- se va intoarce si va invia mortii in credinta, pentru a le darui viata vesnica(ex:Ioan 6:40);
- se va intoarce si va rasplati fiecaruia dupa fapta lui (ex: Apocalipsa 22:12).

Mai crede cineva in aceste fagaduinte facute de Domnul Iisus Hristos?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Mar 2011, 13:29

Mai crede cineva in aceste fagaduinte facute de Domnul Iisus Hristos?
Credem, dar nu în sens diabolic asa cum cred adventistii...
Cu mult respect.

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 13 Mar 2011, 13:45

Credem, dar nu în sens diabolic asa cum cred adventistii...
Părinte, unde v-aţi lăsat buna măsură a cuvintelor? Explicaţi-vă, cum poţi crede "în sens diabolic" făgăduinţele Domnului Iisus Hristos?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Mar 2011, 14:03

Credem, dar nu în sens diabolic asa cum cred adventistii...
Părinte, unde v-aţi lăsat buna măsură a cuvintelor? Explicaţi-vă, cum poţi crede "în sens diabolic" făgăduinţele Domnului Iisus Hristos?
Mie mi-am explicat, daca vreţi va explic si voua; am masura buna la cuvinte...
Explicaţi in detaliu cum astaptaţi voi aceste fagaduinţe si vă arăt de ce este diabolică.
Cu mult respect.

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 13 Mar 2011, 14:33

Mie mi-am explicat, daca vreţi va explic si voua; am masura buna la cuvinte...
Explicaţi in detaliu cum astaptaţi voi aceste fagaduinţe si vă arăt de ce este diabolică.
Deci nu cunoaşteţi "în detaliu" cum credem noi făgăduinţele Mântuitorului, însă ştiţi precis că avem o credinţă diabolică. Şi pretindeţi că aveţi buna măsură a cuvintelor... Interesant...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Mar 2011, 14:40

Mie mi-am explicat, daca vreţi va explic si voua; am masura buna la cuvinte...
Explicaţi in detaliu cum astaptaţi voi aceste fagaduinţe si vă arăt de ce este diabolică.
Deci nu cunoaşteţi "în detaliu" cum credem noi făgăduinţele Mântuitorului, însă ştiţi precis că avem o credinţă diabolică. Şi pretindeţi că aveţi buna măsură a cuvintelor... Interesant...
N-am spus ca nu cunosc, dar mi-am aexprimat parerea, demonstrati ca nu-i asa...
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dionysie » 13 Mar 2011, 14:51

Mai crede cineva in aceste fagaduinte facute de Domnul Iisus Hristos?
Da, eu încă mai cred. Mai ai ceva de adăugat ?

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 13 Mar 2011, 16:24

N-am spus ca nu cunosc, dar mi-am aexprimat parerea, demonstrati ca nu-i asa...
Adică aruncăm doar aşa cu cuvinte... cuvinte care după ce că sunt mincinoase, sunt şi urâte. V-ar place ca cineva să afirme despre credinţa dvs. că e "diabolică"?
Dar să depăşim lucrurile acestea de oameni mici. Mai bine răspundeţi punctual la întrebarea dlui. vasinec. Cele trei făgăduinţe concrete ale Domnului Hristos mai sunt crezute de dumneavoastră creştin-ortodox?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Mar 2011, 17:49

N-am spus ca nu cunosc, dar mi-am aexprimat parerea, demonstrati ca nu-i asa...
Adică aruncăm doar aşa cu cuvinte... cuvinte care după ce că sunt mincinoase, sunt şi urâte. V-ar place ca cineva să afirme despre credinţa dvs. că e "diabolică"?
Dar să depăşim lucrurile acestea de oameni mici. Mai bine răspundeţi punctual la întrebarea dlui. vasinec. Cele trei făgăduinţe concrete ale Domnului Hristos mai sunt crezute de dumneavoastră creştin-ortodox?
Nu am aruncat cu cuvinte...am spus cu grija Adevarul...,am spus ca-i diabolica, pt ca, cred Întru-una Sfântă Sobornicească şi apostolească Biserică, deci nu mai multe biserici...; iar restul credintelor toate sunt diabolice, asa a spus proorocul David: Că toţi dumnezeii neamurilor sunt draci;Psalmi (Cap. 95,5) Si iarasi: Efeseni ap Pavel
Cap. 4,5. Este un Domn, o credinţă, un botez.
Asadar, de ce vi se pare ridicol? De ce o luati ca pe o insulta? Deci, eu nu pe d-stră personal va jignesc, ci mărturisesc ce cred eu, anume ca, credinta adventista este a lui satana. Dovediti ca nu-i asa.
Eu cred în toata Biblia, iar intrebarile d-lui vasinec sunt absurde pe un forum ortodox, e ca si cum ar intreba un copil pe tatal său, daca crede ca poate face copii.
Cu mult respect.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dionysie » 13 Mar 2011, 20:12

Îi rog pe adventişti să ne tâlcuiască, după mintea lor luminată de Duhul Sfânt, următorul verset biblic:
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar sufletul nu pot să-l ucidă; ci mai degrabă temeţi-vă de acela care poate ca şi sufletul şi trupul să le piardă în gheenă. [Matei 10:28]

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 14 Mar 2011, 07:51

restul credintelor toate sunt diabolice, asa a spus proorocul David: Că toţi dumnezeii neamurilor sunt draci;Psalmi (Cap. 95,5)
Exemplificarea dumneavoastră poate părea inadecvată, deoarece şi credinţa creştin ortodoxă este tot a "neamurilor". Intrând în amănunte, nu proorocul David a spus cele mai de sus, ci traducerea Septuaginta. În original, David spunea folosind un joc de cuvinte [אֱלהִים] -[אֱלילים] 'elohim - 'elilim, că dumnezeii neamurilor sunt idoli, lucruri de nimic (vezi şi 1 Cor.8,4), în opoziţie cu Dumnezeul care a făcut Cerurile. Dacă faceţi o comparaţie între templele păgâne şi catedralele ortodoxe, nu cred că va fi prea măgulitoare, având în vedere modalitatea închinării şi veţi părăsi urgent exemplul lui David.
Si iarasi: Efeseni ap Pavel
Cap. 4,5. Este un Domn, o credinţă, un botez.
Şi iarăşi: păstrând aceeaşi rezervă, analizaţi vă rog mai profund dacă botezul şi credinţa practicată de Biserica Ortodoxă se încadrează perfect în cele practicate de Unicul Domn al creştinului. Despre botezul pruncilor nu mai putem discuta deoarece "polemica e câştigată" de... lăcăţel, însă până ni se pune [iarăşi] lăcăţelul pe gură meditaţi puţin la credinţa Domnului Iisus: Apoc.14,12.
mărturisesc ce cred eu, anume ca, credinta adventista este a lui satana.
Domnnule, vă fac şi eu o mărturisire: credinţa dvs. este falsă!

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 14 Mar 2011, 07:54

Îi rog pe adventişti să ne tâlcuiască, după mintea lor luminată de Duhul Sfânt, următorul verset biblic:
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar sufletul nu pot să-l ucidă; ci mai degrabă temeţi-vă de acela care poate ca şi sufletul şi trupul să le piardă în gheenă. [Matei 10:28]
Aveţi mare grijă! V-aţi legat de un verset extrem de periculos pentru dogma ortodoxă a "nemuririi sufletului". Sunteţi conştient în ce vreţi să vă angajaţi?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dionysie » 14 Mar 2011, 10:41

Îi rog pe adventişti să ne tâlcuiască, după mintea lor luminată de Duhul Sfânt, următorul verset biblic:
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar sufletul nu pot să-l ucidă; ci mai degrabă temeţi-vă de acela care poate ca şi sufletul şi trupul să le piardă în gheenă. [Matei 10:28]
Aveţi mare grijă! V-aţi legat de un verset extrem de periculos pentru dogma ortodoxă a "nemuririi sufletului". Sunteţi conştient în ce vreţi să vă angajaţi?
Păi eu în primul rând nu cred că dumneata cunoşti dogma "nemuririi sufletului" în ortodoxie, dacă aceasta există şi practic ce ar vrea să spună. Şi crede-mă că oricare ar fi adevărul pe mine nu mă deranjează, deci chiar vă rog să răspundeţi fără nici cea mai mică reţinere.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Pr Haralambie » 14 Mar 2011, 20:25

restul credintelor toate sunt diabolice, asa a spus proorocul David: Că toţi dumnezeii neamurilor sunt draci;Psalmi (Cap. 95,5)
Exemplificarea dumneavoastră poate părea inadecvată, deoarece şi credinţa creştin ortodoxă este tot a "neamurilor".
Odata cu nasterea in Hristos, ortodocsii au fost infiati, chiar daca odinioara erau dintre neamuri, acum sunt fiii imparatiei. David, anticipeaza aici ceea ce s-a zis de nenumarate ori in N.T., anume ca toate aceste ''manifestari'' ( culte, secte) sau savârsit de-a lungul timpului si se savârsesc in continuare cu lucrarea Diavolului si a ingerilor lui.
Intrând în amănunte, nu proorocul David a spus cele mai de sus, ci traducerea Septuaginta. În original, David spunea folosind un joc de cuvinte [אֱלהִים] -[אֱלילים] 'elohim - 'elilim, că dumnezeii neamurilor sunt idoli.
Ştiu că Septuaginta in original foloseşte termenul de :είδωλα= idoli, dar se ştie şi faptul ca închinatorii la idoli numeau idolii :δαιμονας= demoni, deci dupa sensul intelegerii si traducerea cu termenul de demoni/draci este corecta, chiar foarte corecta.
Dacă faceţi o comparaţie între templele păgâne şi catedralele ortodoxe, nu cred că va fi prea măgulitoare, având în vedere modalitatea închinării şi veţi părăsi urgent exemplul lui David.
Ce vă face sa credeţi ca nu se potriveste comparaţia, mai bine, a casei de adunare A.S.Z= templu diavolesc.? Noi urmam exemplu proorocului David care spune:Ps 131,7. Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. ;)
Si iarasi: Efeseni ap Pavel
Cap. 4,5. Este un Domn, o credinţă, un botez.
Şi iarăşi: păstrând aceeaşi rezervă, analizaţi vă rog mai profund dacă botezul şi credinţa practicată de Biserica Ortodoxă se încadrează perfect în cele practicate de Unicul Domn al creştinului.
Da, Biserica Ortodoxă se încadrează perfect în cele poruncite de Hristos . D-le, dacă tot vă lăudaţi că îl luaţi la literă, ca model, pe Domnul Iisus Hristos cu privire la botez, de ce nu-L luati şi în privinţa trairii Lui?, adica, sa potiti 40 de zile fara sa mâncati nimic, sa nu va mai insuraţi, asa cum a facut El. ??
Apoc.14,12.
Nu are nici o legătură, Apocalipsa se refera la sfintii ortodocsi, cultul diabolos A.S.Z. nu are sfinti...
Domnnule, vă fac şi eu o mărturisire: credinţa dvs. este falsă!
Nici nu trebuia sa vă chinuiti ca ştim părerea tuturor p/np, dar pe noi chiar nu ne interesează minciuna lor, pt noi, ortodoxia, este unica cale de mântuire, restul toate sunt diavoleşti.
Cu mult respect.

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 15 Mar 2011, 12:15

Păi eu în primul rând nu cred că dumneata cunoşti dogma "nemuririi sufletului" în ortodoxie, dacă aceasta există şi practic ce ar vrea să spună.
Vreţi să spuneţi că această idee a nemurii sufletului nu există în ortodoxie? Un asemenea pas înapoi ar însemna mult pentru mine... şi cu totul altfel am putea discuta.
Şi crede-mă că oricare ar fi adevărul pe mine nu mă deranjează, deci chiar vă rog să răspundeţi fără nici cea mai mică reţinere.
Textul nu are nevoie de "tâlcuire", cred că e suficient de elocvent. El nu se referă neapărat la starea omului între moarte şi înviere, ci mai degrabă la faptul că Dumnezeu poate să piardă, distrugă, nimicească [άπόλλυμι] sufletul la judecata (execuţia) finală.

laodiceean

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde laodiceean » 15 Mar 2011, 12:20

Ştiu că Septuaginta in original foloseşte termenul de :είδωλα= idoli, dar se ştie şi faptul ca închinatorii la idoli numeau idolii :δαιμονας= demoni, deci dupa sensul intelegerii si traducerea cu termenul de demoni/draci este corecta, chiar foarte corecta.
De acord.
Ce vă face sa credeţi ca nu se potriveste comparaţia, mai bine, a casei de adunare A.S.Z= templu diavolesc.?
Cu referire strictă la exemplificarea dvs., nu se potriveşte comparaţia, deoarece "casa de adunare AZŞ" nu are obiecte prin intermediul cărora credincioşii să se închine. Ştim că toate templele păgâne au asemenea obiecte (picturi, bazoreliefuri, sculpturi, fetişuri) fără de care nu se poate realiza actul închinării.
Noi urmam exemplu proorocului David care spune:Ps 131,7. Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. ;)
Foarte bine, şi noi la fel ;) Cu specificarea că închinarea nu se face la Templu (ziduri, elemente arhitecturale), ci în Templu.
Da, Biserica Ortodoxă se încadrează perfect în cele poruncite de Hristos .
Până la perfecţiune e cale lungă...
D-le, dacă tot vă lăudaţi că îl luaţi la literă, ca model, pe Domnul Iisus Hristos cu privire la botez, de ce nu-L luati şi în privinţa trairii Lui?, adica, sa potiti 40 de zile fara sa mâncati nimic, sa nu va mai insuraţi, asa cum a facut El. ??
Dumneavoastră o faceţi? Şi dacă veniţi cu modelul călugărilor, de unde ştiţi că nu sunt şi adventişti care fac asta fără a fi călugări?
Nu are nici o legătură, Apocalipsa se refera la sfintii ortodocsi, cultul diabolos A.S.Z. nu are sfinti...
Are legătură, şi încă foarte mare! Versetul vorbeşte despre nişte sfinţi care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi au credinţa lui Iisus, nu doar credinţa în Iisus. În Iisus cred şi diabolos pe care încercaţi să-i aruncaţi în ograda AZŞ... păstraţi-i sănătos!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 15 Mar 2011, 15:12

Da, Biserica Ortodoxă se încadrează perfect în cele poruncite de Hristos .
Până la perfecţiune e cale lungă...

NU-mi amintesc ca in biserica ortodoxa sa fi existat vreodata ceea ce in cultul az7 se intimpla. Insusi dle vasinec spunea ca adventistii corecteaza anumite zice el greseli. As aminti aici, ca ziua praznuita la inceput de adventisti a fost duminica, schimbata apoi de "profetesa" si "mantuitaorea" si "mijlocitoarea" tututror adventistilor. Deci dle loadicean, sa inteleg ca vorbeati de secta dv cind afirmati cele de mai sus.
... şi diabolos pe care încercaţi să-i aruncaţi în ograda AZŞ... păstraţi-i sănătos!
Nu-i aruncam, in schimb ii vedem in toate zilele de sarbatoare ortodoxe, umbland prin oras, printre oameni, chair in curtile bisericilor, cu insigna in piept, sapcuta alba, in costum, binenteles unul fiind din America (usor recunoscut dupa accent),"propavaduind" din "poarta in poarta" ma si intreb ce.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron