ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist
Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dumitru » 24 Mar 2013, 12:23

Aduceti argumente ca Legea sa desfiintat dar ARGUMENTE CONCRETE
Uite ce este, ți-am urmărit mesajele și te anunț că dacă mai continui să scrii răspunsuri "la mișto" pe forum te banez permanent.
S-ar cuveni mai întâi să înveți să scrii și apoi să mai treci pe aici prin scris.
Vezi că nici un pastor adventist n-a catadicsit să scrie pe forum, că de, zeciuala este groasă și nu poate renunța la ea! În schimb, nu am dus lipsă pe forum de adventiști semianalfabeți ori incapabili să tragă concluzii în favoarea adevărului. Și acest lucru este dureros pentru cei iubitori de adevăr și de dialog onest.
Sper să iei in considerație cele scrise de mine, că eu le iau!
dimitrie cand nu iti convine ceva ..ameninti si banezi pe cine vrei ..nu.. doar ca si un cucos esti in ograda ta..As vrea sa spun ca aici pe forumul vostru sunt multi profesori de 5 bani..analfabeti in cultura Biblica si tari in cele de traditie..Voi nu iubiti dialogul Adevarului...ci pur si simplu spuneti numai bazaconii..si ,,enoriasii,,trebuie sa dea din cap a afirmare..SCOATETI ARIA NEOPROTESTANTA..si plecam si noi..nu va mai deranjam..Nu doresc sa arunc margaritare intr-un loc unde IIsus Hristos nu este respecatat si semenii sunt luati peste picior...

Constantinos

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Constantinos » 24 Mar 2013, 12:31

Si ce iti arata tie scriptura ? puncte , puncte ... asta scrie in scriptura sectanta cea cu coarne care ucide (pentru mine este hartie igienica , asta iti doresc sa ajunga si pentru tine mai ales ca pe tine te-a demonizat si ai personalitate multipla , iar dovada este in faptul ca poti sa scrii si altfel , mai corect gramatical , cand iti ei alt nume ). Printre randuri in scriptura sectanta scrie : Iuda s-a spanzurat ... duceti-va si faceti si voi asemenea .... Apoi alta minciuna , undeva zice ca nu pot sa posteasca ucenicii Mantuitorului atat timp cat mirele este cu ei . Uite ca Mirele este acum si tot postesc oamenii , chiar si atunci Ioan si Andrei posteau regulat fiindca au fost ucenici ai lui Ioan Botezatorul si posteau ca sa ramana feciorelnici . Toti apostolii au postit aspru cateva zile inainte ca Mantuitorul sa inmulteasca painile. Deci nu avem nevoie de duhul tau ca sa ne lumineze si talcuiasca cartile .

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde preotioan » 24 Mar 2013, 17:56

Am primit instiintari .de la anumiti moderatori sa nu mai scriu la adresa BOR..adica daca vreau sa scriu sa spun de bine..Eu nu pot sa scriu decat ce zice Scriptura...pt ca ea imi arata Adevarul si-mi arata CAlea Adevarul si Viata pri IIsus HRISTOS..Nu prin traditie va fi cineva mantuit vreodata..Traditia ucide ..Scriptura salveaza..Vorbiti si voi frumos despre neoprotestanti..Nu putem sa stam cu pumnul in gura , in timp ce ortodocsii rîd pe aria neoprotestanta..Stiti cum se spune in popor,,Rîde hirbul de oale sparte,,..sau teologic ,,Mai bine scoate barna din ochii tai si dupa aia scoate paiul din ochii altora..Doresc tuturor de pe acest forum multa sanatate ..si Duhul Sfant sa va poata lumina ...sa cunoasteti Adevarul din Scriptura ...nu din traditie..
Ascult-o pe Doriana, nu-ți vrea decât binele! Pentru noi, ortodocșii, este constructiv să vă ascultăm sau să vă citim. Putem spune cu mâna pe inimă: „SLAVĂ LUI DUMNEZEU CĂ SUNTEM ORTODOCȘI!” Vă invităm cu dragoste să ne cunoașteți credința mai întâi de toate apoi putem discuta. Închipuie-ți dragă Dumitru că sunt unii ortodocși de pe forum care cunosc destul de bine credința neoprotestanților. :x44 Eu în adolescență am avut ocazia (foarte constructivă) de a vă cunoaște din interior. Crede-mă, ai nevoie să-ți dai jos ochelarii de cal și să ceri de la Dumnezeu cu toată credința, lumină a minții. Doamne ajută!
P.S. Suntem conștienți că nu punem în practică întotdeauna, cu consecvență, credința pe care o avem, asta e neputința omenească, Bunul Dumnezeu să ne ierte!
Cu respect, pr. Ioan

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Doriana » 24 Mar 2013, 20:24

Pentru noi, ortodocșii, este constructiv să vă ascultăm sau să vă citim. Putem spune cu mâna pe inimă: „SLAVĂ LUI DUMNEZEU CĂ SUNTEM ORTODOCȘI!”
Cam aşa mulţumeam şi cu ceva timp în urmă după ce discutam cu ortodocşii, anume că NU sunt ortodox, dar mi-am dat seama că nu iţi poţi face o părere obiectivă de pe forumuri. Pe forumuri scriu mai ales cei care au auzit câteva predici (respectiv au citit câteva cărţi în cazul ortodocşilor) şi acum cred că sunt trimişi de Dumnezeu să schimbe lumea. Pe np serioşi îi puteţi găsi la treabă. Dumitru ar avea şi el ceva dreptate în anumite puncte, dar dacă vrea să fie ascultat trebuie să o spună altfel. Anume să iasă întâi de toate din limbajul de lemn stil np, căci ortodocşii nu înţeleg acest limbaj. Şi, mai bine, să înveţe limbajul lor şi să le cerceteze credinţa din surse ortodoxe, nu np. Şi nu ar trebui să îl deranjeze că alţii râd de noi, important e să nu râdem noi de alţii.

În ce mă priveşte, nu mă cert cu ortodocşii nu că aş fi de acord cu ei în toate lucrurile, căci nu sunt; în unele lucruri chiar deloc. Însă, pe de o parte, nu am încredere în capacitatea ortodocşilor (fie ei şi preoţi), de a discuta probleme sensibile fără să le sară ţandăra (iar eu sunt un pacifist convins), iar pe de altă parte mă interesează mai puţin teoretizarea despre lucrurile în care nu suntem de acord şi mai mult caracterul creştin şi practicarea lucrurilor în care suntem de acord. E important să lucrăm cu ce avem.
(Am spus asta deoarece mi s-a părut cumva că am făcut pe aici vreo impresie greşită, mi se mai întâmplă. Atitudinea părintelui Ioan e foarte constructivă şi creştinească, scuzati de off-topic, vă rog continuaţi.)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde MasQueNada » 24 Mar 2013, 22:19

Pentru noi, ortodocșii, este constructiv să vă ascultăm sau să vă citim. Putem spune cu mâna pe inimă: „SLAVĂ LUI DUMNEZEU CĂ SUNTEM ORTODOCȘI!”
Cam aşa mulţumeam şi cu ceva timp în urmă după ce discutam cu ortodocşii, anume că NU sunt ortodox, dar mi-am dat seama că nu iţi poţi face o părere obiectivă de pe forumuri. Pe forumuri scriu mai ales cei care au auzit câteva predici (respectiv au citit câteva cărţi în cazul ortodocşilor) şi acum cred că sunt trimişi de Dumnezeu să schimbe lumea. Pe np serioşi îi puteţi găsi la treabă. Dumitru ar avea şi el ceva dreptate în anumite puncte, dar dacă vrea să fie ascultat trebuie să o spună altfel. Anume să iasă întâi de toate din limbajul de lemn stil np, căci ortodocşii nu înţeleg acest limbaj. Şi, mai bine, să înveţe limbajul lor şi să le cerceteze credinţa din surse ortodoxe, nu np. Şi nu ar trebui să îl deranjeze că alţii râd de noi, important e să nu râdem noi de alţii.

În ce mă priveşte, nu mă cert cu ortodocşii nu că aş fi de acord cu ei în toate lucrurile, căci nu sunt; în unele lucruri chiar deloc. Însă, pe de o parte, nu am încredere în capacitatea ortodocşilor (fie ei şi preoţi), de a discuta probleme sensibile fără să le sară ţandăra (iar eu sunt un pacifist convins), iar pe de altă parte mă interesează mai puţin teoretizarea despre lucrurile în care nu suntem de acord şi mai mult caracterul creştin şi practicarea lucrurilor în care suntem de acord. E important să lucrăm cu ce avem.
(Am spus asta deoarece mi s-a părut cumva că am făcut pe aici vreo impresie greşită, mi se mai întâmplă. Atitudinea părintelui Ioan e foarte constructivă şi creştinească, scuzati de off-topic, vă rog continuaţi.)
Si eu sunt pentru discutarea controverselor si diferentelor intr-un mod rational , rezonabil si pacifist. Poti incerca cu mine sa discuti in limitele mele. In general imi plac dezbaterile. Eu nu am fost deloc ofensat de argumentele lui Dumitru ca Ortodox, ba chiar mi-ar fi placut sa i se raspunda. :)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 24 Mar 2013, 23:40

Am primit instiintari .de la anumiti moderatori sa nu mai scriu la adresa BOR..adica daca vreau sa scriu sa spun de bine..Eu nu pot sa scriu decat ce zice Scriptura...
D-le Dumitru, ce vreau eu să zic este că d-ta ne pui în cârcă doctrine rușinoase, doctrine ce nu există la noi. Acesta este "spanacul" de care vorbeam - informația greșită pe care d-ta ai ingerat-o cu privire la noi; de aici venind și acel zel (Popeye) de combatere/mustrare al d-tale.
Doriana v-a recomandat ceva mai sus - e corect s-o luați în serios.
Nu ne temem cãnd ni se cere răspuns pentru credința noastră, dar este jignitor să ți se pună în seamă minciuni. Dar -în fine- avem pe Fiul Omului pe seama Căruia s-a mințit "exemplar" și asta ne mai mângâie...
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dumitru » 15 Apr 2013, 17:54

Am primit instiintari .de la anumiti moderatori sa nu mai scriu la adresa BOR..adica daca vreau sa scriu sa spun de bine..Eu nu pot sa scriu decat ce zice Scriptura...
D-le Dumitru, ce vreau eu să zic este că d-ta ne pui în cârcă doctrine rușinoase, doctrine ce nu există la noi. Acesta este "spanacul" de care vorbeam - informația greșită pe care d-ta ai ingerat-o cu privire la noi; de aici venind și acel zel (Popeye) de combatere/mustrare al d-tale.
Doriana v-a recomandat ceva mai sus - e corect s-o luați în serios.
Nu ne temem cãnd ni se cere răspuns pentru credința noastră, dar este jignitor să ți se pună în seamă minciuni. Dar -în fine- avem pe Fiul Omului pe seama Căruia s-a mințit "exemplar" și asta ne mai mângâie...
Foarte frumos Dimitrie..Vreau sa-ti pun o intrebare...constructiva...Dupa a cui randuiala este pus cineva ..PREOT..?Daca in Biserica Nou Testamentala .este Preot ..atunci Domnul Iisus este Capul Bisericii ..si Mare Preot..Evrei 8,1-2..si Mantuitor..

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 15 Apr 2013, 22:58

Foarte frumos Dimitrie..Vreau sa-ti pun o intrebare...constructiva...Dupa a cui randuiala este pus cineva ..PREOT..?Daca in Biserica Nou Testamentala .este Preot ..atunci Domnul Iisus este Capul Bisericii ..si Mare Preot..Evrei 8,1-2..si Mantuitor..
"Şi nimeni nu-şi ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum şi Aaron." Evr.5:4
Observă timpul verbelor și mai taci!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 16 Apr 2013, 08:31

"Şi nimeni nu-şi ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum şi Aaron." Evr.5:4
Observă timpul verbelor și mai taci!
Fără a intra în amănuntele construcţiei gramaticale (din originalul grecesc), aveţi cumva impresia că:
- preoţii ortodocşi au succesiunea aaronică la care se referă pasajul din Evrei 5?
- sunt ei evrei descendenţi din tribul lui Levi?
- aduc ei sacrificiile rituale descrise în versetele anterioare?

Nu uitaţi că în acest capitol, apostolul Pavel compară slujba de Mare Preot a Domnului Hristos cu cea a marelui preot din desfiinţata lege levitică. Dacă aţi uitat, îmi permit să vă aduc aminte...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 18 Apr 2013, 14:20

Nu uitaţi că în acest capitol, apostolul Pavel compară slujba de Mare Preot a Domnului Hristos cu cea a marelui preot din desfiinţata lege levitică. Dacă aţi uitat, îmi permit să vă aduc aminte...
Comparația este valabilă doar în parte, deoarece Hristos are preoția după rânduiala lui Melchisedec, nu a lui Aaron, lucru mai pe larg expus în Evr.7.
"Şi nimeni nu-şi ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum şi Aaron." Evr.5:4
Observă timpul verbelor și mai taci!
Fără a intra în amănuntele construcţiei gramaticale (din originalul grecesc), aveţi cumva impresia că:
- preoţii ortodocşi au succesiunea aaronică la care se referă pasajul din Evrei 5?
- sunt ei evrei descendenţi din tribul lui Levi?
- aduc ei sacrificiile rituale descrise în versetele anterioare?
Timpul verbelor rămâne valabil și acum.
- Cât despre preoție, noi o avem de la Hristos prin succesiune apostolică (cf.1Tim.4:14, 2Tim.1:6). Restul întrebărilor sunt lămurite în Evr.7.
- Noi, creștinii ortodocși, suntem din neamul lui Iuda (FA.17:28, Zah.8:19), frați (nu după trup) ai Domnului Iisus Hristos (cf.Gal.3:7;29), deoarece El Însuși Se află în noi prin Euharistie.
- Sacrificiul adus de noi este unul - poruncit de Domnul (1Cor.11:23-25, lc.22;19; vezi și Evr.7:12).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 18 Apr 2013, 19:00

Cât despre preoție, noi o avem de la Hristos prin succesiune apostolică (cf.1Tim.4:14, 2Tim.1:6).
Absolut nicio legătură între punerea mâinilor (ἐπιθέσεως τῶν χειρῶν) din textele amintite şi preoţie. Ba încă şi o anume chipurile "succesiune" a acesteia!
- Noi, creștinii ortodocși, suntem din neamul lui Iuda (FA.17:28,
M-aţi dat grămadă cu fraza aceasta, dar mai ales cu textul din Fapte. Ce legătură poate fi între preoţia ortodoxă şi citatele din Epimenide şi Aratus, habar nu am! Măcar să fi ales un text vizând succesiunea levitică (prin Aaron)...
- Sacrificiul adus de noi este unul - poruncit de Domnul (1Cor.11:23-25, lc.22;19; vezi și Evr.7:12).
Să admitem că e vorba de un sacrificiu metaforic -deşi numai duhovnicească nu poate fi numită slujba de re-răstignire a Mântuitorului (Evrei 6,6)- dar acesta nu are nimic comun cu sacrificiile sistemului levitic. Cu Hristos are, în calitatea Lui dublă de Jertfă şi Mare Preot, dar sper să nu-mi insinuaţi că preotul ortodox ar avea pretenţia de a uzurpa prerogativele Lui... ar fi prea de tot!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 19 Apr 2013, 05:23

... dar sper să nu-mi insinuaţi că preotul ortodox ar avea pretenţia de a uzurpa prerogativele Lui... ar fi prea de tot!
Noi doar împlinim cele poruncite nouă, Hristos fiind Arhiereul și Mielul, așa după cum și mărturisim la Liturghie:
"Că Tu eşti Cel ce aduci şi Cel ce Te aduci, Cel ce primeşti şi Cel ce Te împarti, Hristoase Dumnezeul nostru,...". Ba mai mult, El este și Cel ce ne dă gură (Lc.21:14-15). Cei neștiutori însă, își permit să ne pună în cârcă blasfemii - fapt cu care ne-am obișnuit încă din primele veacuri. Dacă eterodocșii iubitori de adevăr ne-ar cunoaște doctrina în profunzime, nu ar mai spune ceva împotrivă vreodată, înțelegând că asta ar însemna să treacă la ciuntirea, falsificarea ori denaturarea cuvântului Scripturii.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 19 Apr 2013, 06:54

Noi doar împlinim cele poruncite nouă, Hristos fiind Arhiereul și Mielul, așa după cum și mărturisim la Liturghie:
"Că Tu eşti Cel ce aduci şi Cel ce Te aduci, Cel ce primeşti şi Cel ce Te împarti, Hristoase Dumnezeul nostru,...".
În cazul acesta stimate domn, nu există decât două posibilităţi:
1. Se săvârşeşte o inutilă slujbă blasfemică - neporuncită de Hristos
2. Slujba de care vorbiţi este una simbolică, operând cu simboluri sfinte, întru "pomenirea" jertfei lui Hristos.

Desigur, orice creştin cu capul pe umeri ar alege varianta a 2-a. Şi uite aşa, re-evaluăm dogma "Trupului real" al lui Hristos...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 19 Apr 2013, 11:21

Noi doar împlinim cele poruncite nouă, Hristos fiind Arhiereul și Mielul, așa după cum și mărturisim la Liturghie:
"Că Tu eşti Cel ce aduci şi Cel ce Te aduci, Cel ce primeşti şi Cel ce Te împarti, Hristoase Dumnezeul nostru,...".
În cazul acesta stimate domn, nu există decât două posibilităţi:
1. Se săvârşeşte o inutilă slujbă blasfemică - neporuncită de Hristos
2. Slujba de care vorbiţi este una simbolică, operând cu simboluri sfinte, întru "pomenirea" jertfei lui Hristos.

Desigur, orice creştin cu capul pe umeri ar alege varianta a 2-a. Şi uite aşa, re-evaluăm dogma "Trupului real" al lui Hristos...
Argumentați biblic, nu cu tradiția p/np!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 19 Apr 2013, 11:28

Argumentați biblic, nu cu tradiția p/np!
Ce anume să argumentez biblic? Că nu e biblică instituţia preoţiei în Noul Legământ? Păi aveţi la dispoziţie întregul Nou Testament! Nici Hristos, nici apostolii n-au instituit aşa ceva...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 19 Apr 2013, 14:28

Argumentați biblic, nu cu tradiția p/np!
Ce anume să argumentez biblic? Că nu e biblică instituţia preoţiei în Noul Legământ? Păi aveţi la dispoziţie întregul Nou Testament! Nici Hristos, nici apostolii n-au instituit aşa ceva...
Și dacă nu ați citit cu atenție Noul Testament? Am să vă arăt din Scriptură cât de biblică este Preoția noastră, și cât de nebiblică este credința dvs. cu privire la Preoție.
Pe curând!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 19 Apr 2013, 14:46

Și dacă nu ați citit cu atenție Noul Testament? Am să vă arăt din Scriptură cât de biblică este Preoția noastră, și cât de nebiblică este credința dvs. cu privire la Preoție.
Pe curând!
De acord. Dar am o rugăminte: să folosiţi o traducere/traduceri compatibilă cu textul original grecesc. Poate fi chiar şi versiunea sinodală a Bisericii Ortodoxe Greceşti, nu neapărat o versiune protestantă a Noului Testament.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 19 Apr 2013, 15:24

De acord. Dar am o rugăminte: să folosiţi o traducere/traduceri compatibilă cu textul original grecesc. ..
Care original grecesc? Cumva cel din America, al adventiștilor? Păi grecii ce au fost și ce sunt? Ortodocși ca și noi. Oricum, citatele biblice cu care vin eu nu fac obiectul unei crunte exegeze lingvistice, dar nici măcar al unei simple cercetări exegetice de ordin lingvistic. Sunt lucruri arhicunoscute dar nebăgate în seamă, precum piatra din capul unghiului.
Mesajul este în lucru de mai multă vreme (de pe un alt topic), dar nu mi-am făcut timp pentru el; citatele sunt pregătite, trebuiesc doar ordonate. Astăzi, mâine voi posta ce am promis.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 19 Apr 2013, 15:47

Care original grecesc? Cumva cel din America, al adventiștilor? Păi grecii ce au fost și ce sunt? Ortodocși ca și noi.
Tocmai asta spuneam, că nu prefer neapărat o versiune protestantă, puteţi folosi textul Bisericii Ortodoxe Greceşti, ori textul original. Cum care original? Cel/cele mai vechi text/e greceşti ale Noului Testament!
Americanii (inclusiv americanii adventişti) folosesc versiuni engleze (nu greceşti) ale Bibliei - din câte ştiu :idea:
Oricum, citatele biblice cu care vin eu nu fac obiectul unei crunte exegeze lingvistice, dar nici măcar al unei simple cercetări exegetice de ordin lingvistic. Sunt lucruri arhicunoscute dar nebăgate în seamă, precum piatra din capul unghiului.
Mesajul este în lucru de mai multă vreme (de pe un alt topic), dar nu mi-am făcut timp pentru el; citatele sunt pregătite, trebuiesc doar ordonate. Astăzi, mâine voi posta ce am promis.
Dacă citatele sunt biblice şi nu exegeze/interpretări ale textului biblic, le aştept cu interes. Să văd şi eu unde scrie în Noul Testament de instituţia preoţiei la creştini...

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dumitru » 27 Apr 2013, 07:21

Asa cum scrie in Scriptura , singurul Mare Preot este Iisus Hristos...EL a patimit ..dincolo de poarta pt lumea intreaga..EVREI 8,1-2 SI iOAN 3,16..!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX