ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Care sunt Arhanghelii prezentaţi de Scriptură?

Mesaj necititde electric77 » 27 Feb 2013, 14:54

care sunt Arhanghelii prezentaţi de Scriptură?
nu sunt prezentati, dar despre existenta lor, ne spune Biblia la Dan.10:13.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Doriana » 05 Mar 2013, 00:53

Duodecimus, ce se mai discută pe la adventişti în afară de sabat, starea morţilor şi arhanghelul Mihail? Aţi putea da câteva exemple de subiecte?
Duodecimus, îmi cer scuze, întrebarea mea chiar nu s-a vrut a fi o întrebare încuietoare. (Uneori îmi urăsc darul acesta de a avea ultimul cuvânt). Ştiu însă că adventiştii au şi alte lucruri demne de luat in seamă, cum ar fi faptul că sunt serioşi şi ordonaţi, nu botează oamenii la repezeală ci după îndelungi catehizări, nu tolerează păcatul în biserică şi pun sub disciplină pe ceice se abat de la calea dreaptă. Au câţiva misionari extraordinari iar AMA (Adventist Medical Aviation) face o treabă excelentă oferind asistenţă medicală triburilor izolate. În general azş se pot mândri cu medici foarte buni. Recomand aceste conferinţe cui e interesat de o viaţă sănătoasă şi vrea să trăiască mai mult. Sunt strict medicale şi fac prea puţin referire la religie.
http://drcalinmarginean.blogspot.ch/p/p ... video.html
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 05 Mar 2013, 17:44

Duodecimus, ce se mai discută pe la adventişti în afară de sabat, starea morţilor şi arhanghelul Mihail? Aţi putea da câteva exemple de subiecte?
Duodecimus, îmi cer scuze, întrebarea mea chiar nu s-a vrut a fi o întrebare încuietoare. (Uneori îmi urăsc darul acesta de a avea ultimul cuvânt). Ştiu însă că adventiştii au şi alte lucruri demne de luat in seamă
Doriana, îmi cunoşti activitatea pe forumuri de câţiva ani şi ştii că nu sunt omul care se supără din atâta lucru, pur şi simplu n-am dorit o controversă [şi] cu cei pe care-i apreciez. Imagine
Pe de altă parte, îmi cunosc acest defect de a nu tăcea când la adresa doctrinelor adventiste se aruncă atâtea mizerii şi minciuni, reacţionând uneori prea umoral.
Printre adventişti sunt multe subiecte de discuţie, unele chiar inedite ce nu se discută de obicei pe aceste forumuri creştine (şi mă refer la subiecte pur teologice), dar aşa sunt cunoscuţi adventiştii în lumea creştină şi cu aceste subiecte sunt peste tot provocaţi...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde electric77 » 08 Mar 2013, 12:38

Am tot intrebat pe alte forumuri, ce profetii a facut Ellen White, ca sa merite titulatura de "profet".

tot ce am obtinut este urmatorul mesaj, de la un adventist:


EGW, a prezis:
1. cresterea puterii BC (puterea papala mai exact). Cand? In timpul in care aceasta era privata de jurisdictie teritoriala (1870 - 1829), pe atunci teoria lui Darvin facea ravagii, iar Papa este arestat in 1798. Dupa 1929, Vaticanul este repus in drepruri, urmand cresterea puterii papale.
2. Unirea dintre protestanti, neoprotestanti si BC. Asa ceva era pur si simplu imposibil de crezut atunci, insa azi, America protestanta isi da mana cu Vaticanul. - de aici ar mai urma ceva, un fel de alianta puternica (Marturii cap. 5) [daca n-ai verificat in pagina oficiala azs, iata un exemplu : infiintarea Consiliului Mondial al Bisericilor, Conciliul Vatican II al Bisericii Catolice si chiar respingerea deschisa, a concepţiei Reformatiunii cu privire la interpretarea profetică, de catre protestanti .]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu mi se pare relevant.
Puterea papala este astazi in scadere.

Daca doar astea sunt "profetiile" Ellenei White, atunci nu merita sa fie amintita ca profet.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 09 Mar 2013, 10:30

Am tot intrebat pe alte forumuri, ce profetii a facut Ellen White, ca sa merite titulatura de "profet". .

Tot Lenuta spune ca Iisus Hristos este Arh Mihail, probabil ca este tot o "profetie" :lol:
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde MasQueNada » 09 Mar 2013, 13:14

Am tot intrebat pe alte forumuri, ce profetii a facut Ellen White, ca sa merite titulatura de "profet".

tot ce am obtinut este urmatorul mesaj, de la un adventist:


EGW, a prezis:
1. cresterea puterii BC (puterea papala mai exact). Cand? In timpul in care aceasta era privata de jurisdictie teritoriala (1870 - 1829), pe atunci teoria lui Darvin facea ravagii, iar Papa este arestat in 1798. Dupa 1929, Vaticanul este repus in drepruri, urmand cresterea puterii papale.
2. Unirea dintre protestanti, neoprotestanti si BC. Asa ceva era pur si simplu imposibil de crezut atunci, insa azi, America protestanta isi da mana cu Vaticanul. - de aici ar mai urma ceva, un fel de alianta puternica (Marturii cap. 5) [daca n-ai verificat in pagina oficiala azs, iata un exemplu : infiintarea Consiliului Mondial al Bisericilor, Conciliul Vatican II al Bisericii Catolice si chiar respingerea deschisa, a concepţiei Reformatiunii cu privire la interpretarea profetică, de catre protestanti .]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu mi se pare relevant.
Puterea papala este astazi in scadere.

Daca doar astea sunt "profetiile" Ellenei White, atunci nu merita sa fie amintita ca profet.

Foarte in scadere. Vaticanul este un stat independent si Biserica Catolica are 1.6 miliarde de membrii in lumea intreaga aproximativ 17,09% din intreaga populatie a globului si 76% din intreaga populatie crestina, crescand de la 437 de milioane in 1950 la 654 de milioane in 1970 la 1.14 miliarde in 2007 la 1.19 miliarde in 2011 o rata a cresterii de 11.54% putin mai mare decat rata cresterii populatiei globului. (10.77%)

Ai nimerit-o bine :x22 :roll: :oops: :lol:

Ca puterea intregului crestinism ca filosofie absoluta in intreaga lume este in scadare, asta este o alta mancare de peste.

http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dumitru » 13 Mar 2013, 12:10

N-am spus ca nu cunosc, dar mi-am aexprimat parerea, demonstrati ca nu-i asa...
Adică aruncăm doar aşa cu cuvinte... cuvinte care după ce că sunt mincinoase, sunt şi urâte. V-ar place ca cineva să afirme despre credinţa dvs. că e "diabolică"?
Dar să depăşim lucrurile acestea de oameni mici. Mai bine răspundeţi punctual la întrebarea dlui. vasinec. Cele trei făgăduinţe concrete ale Domnului Hristos mai sunt crezute de dumneavoastră creştin-ortodox?
Nu am aruncat cu cuvinte...am spus cu grija Adevarul...,am spus ca-i diabolica, pt ca, cred Întru-una Sfântă Sobornicească şi apostolească Biserică, deci nu mai multe biserici...; iar restul credintelor toate sunt diabolice, asa a spus proorocul David: Că toţi dumnezeii neamurilor sunt draci;Psalmi (Cap. 95,5) Si iarasi: Efeseni ap Pavel
Cap. 4,5. Este un Domn, o credinţă, un botez.
Asadar, de ce vi se pare ridicol? De ce o luati ca pe o insulta? Deci, eu nu pe d-stră personal va jignesc, ci mărturisesc ce cred eu, anume ca, credinta adventista este a lui satana. Dovediti ca nu-i asa.
Eu cred în toata Biblia, iar intrebarile d-lui vasinec sunt absurde pe un forum ortodox, e ca si cum ar intreba un copil pe tatal său, daca crede ca poate face copii.
Dle Pr Haralambie..Am impresia ca dvs ..luati peste picior pe neoprotestanti...Cum este posibil ca lupul sa strige lupul..??Si mai dat si texte gen ..Ps 95.5.unde .nu scrie .nimic...acolo poate ati vrut sa spuneti Ps 96,5,,Caci toti dumnezeii popoarelor sînt niste idoli ..dar Domnul a facut Cerurile..,,.. Neoprotestantii NU au pe peretii din Bisericile lor nici un fel de dumnezei..nici pictat ..nici turnat...nici afisat..Pe cand ..in BO se gasesc cu miile..si as vrea sa-l parafrazez pe Karoll Woittila care a spus in 1999 cu ocazia vizitei in tara noastra ca ,,Romania este ..gradina maicii Domnului,, in sensul icoanelor si picturilor de pe peretii naosului si pronaosului..Dumnezeu zice in Ieremia 10..mai ales in versetul 5:,,Dumnezeii acestia sunt ca o sperietoare de pasari intr-un ogor de castraveti , si nu vorbesc ; sunt dusi de altii , pentruca nu pot sa mearga .".,,Nu va temeti de ei , caci nu pot sa faca nici un rau , si nu sunt in stare sa faca un bine "..si Ieremia mai adauga un versetul 8 ceva tare,,TOTI , laolalta , sint prosti si fara minte ,,stiinta idolilor nu este decat desartaciune , e lemn!,,..Asa ca nu incercati sa spuneti despre neoprotestanti ca e biserica satanica...La manie puteti vorbi multe..Vedeti cati ,,sfinti,, sunt la bisericile dvs...stau de sute de ani cu fetele supte si privesc tinta si din 3 sau 4 ani sunt zugraviti din nou si imbracati in vopsele...Poate o icoana sa regleze temperatura din soare..?Poate vreo cuvioasa sa randuiasca anotimpurile..?Nu ..Nu poate Numai Domnul Iisus ,,care a facut pamantul prin puterea Lui ,a intemeiat lumea prin intelepciunea Lui , a intins cerurile prin priceperea Lui..."..LUI sa-I aducem lauda buzelor noastre dintr-o inima neprefacuta..El sa fie tinta credintei noastre..Evrei 12,2....Va doresc numai bine..!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 13 Mar 2013, 12:44

Ps 95.5.unde .nu scrie .nimic...acolo poate ati vrut sa spuneti Ps 96,5,,Caci toti dumnezeii popoarelor sînt niste idoli ..dar Domnul a facut Cerurile..,,.. Neoprotestantii NU au pe peretii din Bisericile lor nici un fel de dumnezei..nici pictat ..nici turnat...nici afisat..
Mai lasati Biblia lui cornilescu si luati Biblia ortodoxa, faceti asa si veti gasi ce-a spus parintele.[/quote]
Pe cand ..in BO se gasesc cu miile..si as vrea sa-l parafrazez pe Karoll Woittila care a spus in 1999 cu ocazia vizitei in tara noastra ca ,,Romania este ..gradina maicii Domnului,, in sensul icoanelor si picturilor de pe peretii naosului si pronaosului..Dumnezeu zice in Ieremia 10..mai ales in versetul 5:,,Dumnezeii acestia sunt ca o sperietoare de pasari intr-un ogor de castraveti , si nu vorbesc ; sunt dusi de altii , pentruca nu pot sa mearga .".,,Nu va temeti de ei , caci nu pot sa faca nici un rau , si nu sunt in stare sa faca un bine "..si Ieremia mai adauga un versetul 8 ceva tare,,TOTI , laolalta , sint prosti si fara minte ,,stiinta idolilor nu este decat desartaciune , e lemn!,,..Asa ca nu incercati sa spuneti despre neoprotestanti ca e biserica satanica..
Oare Ieremia vorbea si depsre heruvimii din templu? Asta sa ne spuneti.
.La manie puteti vorbi multe..Vedeti cati ,,sfinti,, sunt la bisericile dvs...stau de sute de ani cu fetele supte si privesc tinta si din 3 sau 4 ani sunt zugraviti din nou si imbracati in vopsele...Poate o icoana sa regleze temperatura din soare..?Poate vreo cuvioasa sa randuiasca anotimpurile..?Nu ..Nu poate Numai Domnul Iisus ,,care a facut pamantul prin puterea Lui ,a intemeiat lumea prin intelepciunea Lui , a intins cerurile prin priceperea Lui..."..LUI sa-I aducem lauda buzelor noastre dintr-o inima neprefacuta..El sa fie tinta credintei noastre..Evrei 12,2....Va doresc numai bine..!
Prozelitism :x1
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 14 Mar 2013, 00:25

Dle Pr Haralambie..Am impresia ca dvs ..luati peste picior pe neoprotestanti...Cum este posibil ca lupul sa strige lupul..??Si mai dat si texte gen ..Ps 95.5.unde .nu scrie .nimic...acolo poate ati vrut sa spuneti Ps 96,5,,Caci toti dumnezeii popoarelor sînt niste idoli ..dar Domnul a facut Cerurile..,,.. Neoprotestantii NU au pe peretii din Bisericile lor nici un fel de dumnezei..nici pictat ..nici turnat...nici afisat..Pe cand ..in BO se gasesc cu miile
Dumitru, noi avem dumnezei pictați pe pereți (sfinții), și nu e greșit că le spui așa, deoarece Însuși Domnul zice:
"34. Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?"
35. Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată -
36. Despre Cel pe care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume, voi ziceţi: Tu huleşti, căci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt?"In.10
Dumnezei da, idoli NU.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Cadetrin
Mesaje:9
Membru din:14 Mar 2013, 00:44
Confesiune:alta religie
Preocupări:adevarul

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Cadetrin » 14 Mar 2013, 01:10

Dle Pr Haralambie..Am impresia ca dvs ..luati peste picior pe neoprotestanti...Cum este posibil ca lupul sa strige lupul..??Si mai dat si texte gen ..Ps 95.5.unde .nu scrie .nimic...acolo poate ati vrut sa spuneti Ps 96,5,,Caci toti dumnezeii popoarelor sînt niste idoli ..dar Domnul a facut Cerurile..,,.. Neoprotestantii NU au pe peretii din Bisericile lor nici un fel de dumnezei..nici pictat ..nici turnat...nici afisat..Pe cand ..in BO se gasesc cu miile
Dumitru, noi avem dumnezei pictați pe pereți (sfinții), și nu e greșit că le spui așa, deoarece Însuși Domnul zice:
"34. Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?"
35. Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată -
36. Despre Cel pe care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume, voi ziceţi: Tu huleşti, căci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt?"In.10
Dumnezei da, idoli NU.
Aoleo!

2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
3. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine! - Iesire 20

4. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!
5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam,

dumnezeii astia copiati din paganism :)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 14 Mar 2013, 08:37

[Aoleo! dumnezeii astia copiati din paganism :)
Subiectul despre icoane a fost mult discutat. Aici
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 14 Mar 2013, 10:41

Dle Pr Haralambie..Am impresia ca dvs ..luati peste picior pe neoprotestanti...Cum este posibil ca lupul sa strige lupul..??Si mai dat si texte gen ..Ps 95.5.unde .nu scrie .nimic...acolo poate ati vrut sa spuneti Ps 96,5,,Caci toti dumnezeii popoarelor sînt niste idoli ..dar Domnul a facut Cerurile..,,.. Neoprotestantii NU au pe peretii din Bisericile lor nici un fel de dumnezei..nici pictat ..nici turnat...nici afisat..Pe cand ..in BO se gasesc cu miile
Dumitru, noi avem dumnezei pictați pe pereți (sfinții), și nu e greșit că le spui așa, deoarece Însuși Domnul zice:
"34. Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?"
35. Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată -
36. Despre Cel pe care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume, voi ziceţi: Tu huleşti, căci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt?"In.10
Dumnezei da, idoli NU.
Aoleo!....
dumnezeii astia copiati din paganism
:)
Oare toți sunteți incapabili de a mai raționa? Atât de mult v-a întunecat satana mințile? Până când vă vom suferi batjocoritorilor de cele sfinte? Ați călcat și călcați într-una cuvântul Scripturii, precum porcii mărgăritarele. Cu adevărat sunteți urmași ai celui dintâi protestant - diavolul; precum acela s-a ridicat contra lui Dumnezeu, asemenea și voi faceți, denaturând sensul cuvintelor Sale (vezi,Fac.3:1-6).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Cadetrin
Mesaje:9
Membru din:14 Mar 2013, 00:44
Confesiune:alta religie
Preocupări:adevarul

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Cadetrin » 14 Mar 2013, 11:35

Mai degraba a celui dintai reformator Hristos.

Nu noi suntem aia care avem alti dumnezei (vorba ta).

Si nu ti-e rusine nesimtitule sa ne faci porci in fata? Nu noi ne comportam ca animalele. Nu noi suntem cei care veneram niste oase precum cainii.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 14 Mar 2013, 11:48

Mai degraba a celui dintai reformator Hristos.

Nu noi suntem aia care avem alti dumnezei (vorba ta).

Si nu ti-e rusine nesimtitule sa ne faci porci in fata? Nu noi ne comportam ca animalele. Nu noi suntem cei care veneram niste oase precum cainii.
Voi nu sunteti crestini, asa ca nu are rost sa o lungim.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Doriana » 14 Mar 2013, 12:45

Nu noi suntem aia care avem alti dumnezei.
Ce-a ajuns fiinţa umană... :cry:

Fac apel la toţi neoprotestanţii, falşii neoprotestanţi, falşii ortodocşi şi la toate clonele lor să se informeze măcar minimul posibil despre Ortodoxie înainte de a se certa cu ortodocşii ca să nu cadă în penibil. Să încerce câţiva ani sacul şi cenuşa şi să işi plânga păcatele înainte de a da sfaturi altora. Şi să nu mai intre pe forumuri ca un balon umflat căci lumea asta e plină de obiecte ascuţite, iar noi ne-am prins că astăzi satan îşi face lucrarea mai ales prin creştinii cu numele (ce nume au chiar nu contează), care fac tot creştinismul de ruşine.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Cadetrin
Mesaje:9
Membru din:14 Mar 2013, 00:44
Confesiune:alta religie
Preocupări:adevarul

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Cadetrin » 14 Mar 2013, 12:49

Mai degraba a celui dintai reformator Hristos.

Nu noi suntem aia care avem alti dumnezei (vorba ta).

Si nu ti-e rusine nesimtitule sa ne faci porci in fata? Nu noi ne comportam ca animalele. Nu noi suntem cei care veneram niste oase precum cainii.
Voi nu sunteti crestini, asa ca nu are rost sa o lungim.
Voi nu sunteti Dumnezeu sa judecati cine e crestin sau nu. Noi il prioritizam pe Hristos nu ne prioritizam un panteon de dumnezeii,preoti si "sfinti" morti si apoi daca mai avem timp si pe Hristos. Ori eu stiu ca numele de crestini vine de la Hristos.
Nu noi suntem aia care avem alti dumnezei.
Ce-a ajuns fiinţa umană... :cry:

Fac apel la toţi neoprotestanţii, falşii neoprotestanţi, falşii ortodocşi şi la toate clonele lor să se informeze măcar minimul posibil despre Ortodoxie înainte de a se certa cu ortodocşii ca să nu cadă în penibil. Să încerce câţiva ani sacul şi cenuşa şi să işi plânga păcatele înainte de a da sfaturi altora. Şi să nu mai intre pe forumuri ca un balon umflat căci lumea asta e plină de obiecte ascuţite, iar noi ne-am prins că astăzi satan îşi face lucrarea mai ales prin creştinii cu numele (ce nume au chiar nu contează), care fac tot creştinismul de ruşine.
Nu sunt vorbele mele, sunt vorbele (scrise) lui dimitrie. Dai un scroll sa vezi.
Ultima oară modificat 14 Mar 2013, 13:11 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Motiv: Fara postari multiple, folositi editarea, cititi regulamentul

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 14 Mar 2013, 13:16

Draga Cadetrin, eu iti recomand sa te calmezi. Dupa ce consulti forumul si vezi ce s-a discutat poti incepe o discutie. Nu posta aiurea si unde iti vine.
Poti incepe o discutie dar care sa fie insotita de dovezi istorice si scripturistice, nu cu dogma cultului dumintale numit "adevar biblic".
Daca nu te linistesti si vei continua sa consumi spatiu pe aici iti dau avertisment.
Daca ai inteles, te invit la discutie.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Doriana » 18 Mar 2013, 00:48

Discuţiile interconfesionale pot deveni foarte dure şi ajung inevitabil la jigniri si tot felul de apelative. Cine vrea neapărat să discute cu cei din alte confesiuni trebuie să se asigure că e dispus să incaseze şi să se aplece. Dacă nu este, e mai bine pentru el să rămână în confortul propriei confesiuni. Asta e valabil pentru creştinii de orice culoare.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde preotioan » 18 Mar 2013, 13:38

Din păcate, nu suntem capabili să ne uităm cu seriozitate în propria curte și eventual să luăm măsurile ce se impun. Ne place să scoatem paiul din ochiul aproapelui cu multă superioritate.
Cu respect, pr. Ioan

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Dumitru » 24 Mar 2013, 12:03

Am primit instiintari .de la anumiti moderatori sa nu mai scriu la adresa BOR..adica daca vreau sa scriu sa spun de bine..Eu nu pot sa scriu decat ce zice Scriptura...pt ca ea imi arata Adevarul si-mi arata CAlea Adevarul si Viata pri IIsus HRISTOS..Nu prin traditie va fi cineva mantuit vreodata..Traditia ucide ..Scriptura salveaza..Vorbiti si voi frumos despre neoprotestanti..Nu putem sa stam cu pumnul in gura , in timp ce ortodocsii rîd pe aria neoprotestanta..Stiti cum se spune in popor,,Rîde hirbul de oale sparte,,..sau teologic ,,Mai bine scoate barna din ochii tai si dupa aia scoate paiul din ochii altora..Doresc tuturor de pe acest forum multa sanatate ..si Duhul Sfant sa va poata lumina ...sa cunoasteti Adevarul din Scriptura ...nu din traditie..


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX