Noua poruncă şi Decalogul

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Ioan Cr » 24 Feb 2011, 22:13

Vreau un raspuns simplu de la adventisti: noua porunca este data suplimentar la Cele Zece (ca "anexa" la Decalog, ca "a unsprezecea" porunca), sau ca porunca de sinestatatoare, sintetica, exhaustiva si exclusiva ("Monolog")? Adica, de ce este noua?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde vasinec » 03 Mar 2011, 10:48

Vreau un raspuns simplu de la adventisti: noua porunca este data suplimentar la Cele Zece (ca "anexa" la Decalog, ca "a unsprezecea" porunca), sau ca porunca de sinestatatoare, sintetica, exhaustiva si exclusiva ("Monolog")? Adica, de ce este noua?
Am o rugaminte: precizati care este aceasta noua porunca. Este cumva vorba despre ceea ce a spus Mantuitorul: "Vã dau o poruncã nouã: sã vã iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sã vã iubiti si voi unii pe altii."(Ioan 13:34)?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Mar 2011, 16:55

Am o rugaminte: precizati care este aceasta noua porunca. Este cumva vorba despre ceea ce a spus Mantuitorul: "Vã dau o poruncã nouã: sã vã iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sã vã iubiti si voi unii pe altii."(Ioan 13:34)?
Exact.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde vasinec » 08 Mar 2011, 12:04

Vreau un raspuns simplu de la adventisti: noua porunca este data suplimentar la Cele Zece (ca "anexa" la Decalog, ca "a unsprezecea" porunca), sau ca porunca de sinestatatoare, sintetica, exhaustiva si exclusiva ("Monolog")? Adica, de ce este noua?
Porunca Mantuitorului este noua, nu prin scopul ei (dragostea de semeni) ci prin manifestarea ei (modul de indeplinire a poruncii). Daca pana atunci invatatura era "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti"(Levitic 19:18), Domnul Iisus Hristos ne invata sa ne iubim aproapele mai mult decat pe noi (fiind gata sa ne dam si viata).

Legatura dintre decalog si aceasta porunca: aceasta "porunca noua" desavarseste, pentru intelesul nostru, ultimele 6 porunci (cele referitoare la relatia cu semenii).

Decalogul ramane valabil, in continuare, asa cum a fost scris de Insusi Dumnezeu, pe cele doua table de piatra. Este si parerea Bisericii Ortodoxe (conform Catehismului Ortodox).

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Mar 2011, 23:06

Porunca Mantuitorului este noua, nu prin scopul ei (dragostea de semeni) ci prin manifestarea ei (modul de indeplinire a poruncii). Daca pana atunci invatatura era "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti"(Levitic 19:18), Domnul Iisus Hristos ne invata sa ne iubim aproapele mai mult decat pe noi (fiind gata sa ne dam si viata).

Legatura dintre decalog si aceasta porunca: aceasta "porunca noua" desavarseste, pentru intelesul nostru, ultimele 6 porunci (cele referitoare la relatia cu semenii).

Decalogul ramane valabil, in continuare, asa cum a fost scris de Insusi Dumnezeu, pe cele doua table de piatra. Este si parerea Bisericii Ortodoxe (conform Catehismului Ortodox).
Ati raspuns cat se poate de inteligent.

Sa inteleg, deci, ca "noua porunca" nu le substituie pe ultimele 6 din Decalog, ci doar le explica? Cu alte cuvinte, avand in minte singura porunca aceasta, nu le pot cuprinde deodata pe toate cele 6 - chiar mai mult, pe toate posibile:

Romani 13:9 De fapt: „Să nu preacurveşti, să nu furi, să nu faci nicio mărturisire mincinoasă, să nu pofteşti” şi orice altă poruncă mai poate fi, se cuprind în porunca aceasta: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”

Evident ca da. Dar problema atunci devine: ce rost are sa mai consult Decalogul (pentru ultimele 6 porunci), daca avem o porunca desavarsita, unica, sintetica si exhaustiva?

Si alta intrebare: in ce fel se cuprind primele 4 porunci in cea singura corespunzatoare?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde vasinec » 10 Mar 2011, 09:09

Sa inteleg, deci, ca "noua porunca" nu le substituie pe ultimele 6 din Decalog, ci doar le explica? Cu alte cuvinte, avand in minte singura porunca aceasta, nu le pot cuprinde deodata pe toate cele 6 - chiar mai mult, pe toate posibile:

Romani 13:9 De fapt: „Să nu preacurveşti, să nu furi, să nu faci nicio mărturisire mincinoasă, să nu pofteşti” şi orice altă poruncă mai poate fi, se cuprind în porunca aceasta: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”
Domnul Iisus Hristos ne arata ca dragostea este singura motivatie pentru care trebuie sa respectam poruncile lui Dumnezeu, referitoare la relatia cu semenii nostri. In "noua porunca", Mantuitorul ne arata si cum trebuie manifestata aceasta dragoste pentru semeni (prin exemplu personal - "sa va iubiti asa cum v-am iubit EU").

Concluzie: poruncile lui Dumnezeu raman valabile. Dar, ceea ce ne mana sa le pazim este numai dragostea (dusa chiar pana la sacrificiu suprem). Orice alta motivatie nu este de la Dumnezeu (nu este duhovniceasca).

Evident ca da. Dar problema atunci devine: ce rost are sa mai consult Decalogul (pentru ultimele 6 porunci), daca avem o porunca desavarsita, unica, sintetica si exhaustiva?

Si alta intrebare: in ce fel se cuprind primele 4 porunci in cea singura corespunzatoare?
Cele 4 porunci se refera la relatia cu Dumnezeu. "Noua porunca" se refera la relatia cu semenii. Cele 4 porunci se cuprin in porunca: "Sã iubesti pe Domnul, Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu, si cu tot cugetul tãu". (Matei 22:37)


Noi avem nevoie sa ni se explice cum trebuie sa iubim. Uneori ne amagim cu ideea ca iubim, dar oferim numai firimituri de dragoste persoanei iubite. "Iubirea" noastra este, de cele mai multe ori, doar un sentimentalism ieftin, incapabil de preocupare intensa pentru binele persoanei iubite. Putem lua ca exemplu (negativ) dragostea multor soti pentru sotiile lor (le ofera un buchet de flori de 8 martie si de ziua lor - in rest .... Dumnezeu cu mila).

La fel se intampla si in relatia noastra cu Dumnezeu. Declaram ca-L iubim pe Dumnezeu, dar calcam poruncile Sale. Iar Dumnezeu ne spune (prin Cuvantul Scris): "Dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Sale" (1 Ioan 5:3).

Poate pare prozaic, dar dragostea are si niste repere (chiar rationale). Altfel, este doar sentimentalism gretos.

Imi place sa-mi manifest dragostea de Dumnezeu, facand ceea ce-I place LUI. De asta, ma plec cu multa atentie asupra poruncilor Sale.

Acea "porunca desavarsita, unica, sintetica si exhaustiva"(la care faceti referire), ma indeamna sa cercetez, in amanunt, ce trebuie sa fac pentru a-mi arata dragostea pentru Dumnezeu si pentru semeni. Nu ajunge sa declari iubire apoi sa faci ce te mana cugetul si inima ta inselatoare.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Mar 2011, 11:15

Domnul Iisus Hristos ne arata ca dragostea este singura motivatie pentru care trebuie sa respectam poruncile lui Dumnezeu, referitoare la relatia cu semenii nostri. In "noua porunca", Mantuitorul ne arata si cum trebuie manifestata aceasta dragoste pentru semeni (prin exemplu personal - "sa va iubiti asa cum v-am iubit EU").

Concluzie: poruncile lui Dumnezeu raman valabile. Dar, ceea ce ne mana sa le pazim este numai dragostea (dusa chiar pana la sacrificiu suprem). Orice alta motivatie nu este de la Dumnezeu (nu este duhovniceasca).
Va cer un da sau nu:

versetul -->

Romani 13:9 De fapt: „Să nu preacurveşti, să nu furi, să nu faci nicio mărturisire mincinoasă, să nu pofteşti” şi orice altă poruncă mai poate fi, se cuprind în porunca aceasta: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”

il putem accepta literalmente?

Apostolul propune aici un echivalent pentru poruncile corespunzatoare, o alta porunca ("formularea pozitiva"). Observati, de asemenea, ca NU este vorba de "noua porunca".
Cele 4 porunci se refera la relatia cu Dumnezeu. "Noua porunca" se refera la relatia cu semenii. Cele 4 porunci se cuprind in porunca: "Sã iubesti pe Domnul, Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu, si cu tot cugetul tãu". (Matei 22:37)

(...)

La fel se intampla si in relatia noastra cu Dumnezeu. Declaram ca-L iubim pe Dumnezeu, dar calcam poruncile Sale. Iar Dumnezeu ne spune (prin Cuvantul Scris): "Dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Sale" (1 Ioan 5:3).


Iarasi. Se pare ca ne invartim in cerc: cele 4 porunci se cuprind in una pentru ca aceasta face referinta la cele 4 (de fapt, acelasi Apostol identifica cu exactitate poruncile de pazit, in aceeasi epistola - 1 Ioan 3:23-24).

Astfel, la concret, se poate spune ca porunca a IV-a este cuprinsa in porunca "Sã iubesti pe Domnul, Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu, si cu tot cugetul tãu"?

Sau este vorba numai de "motivatie" (atunci nu inteleg de ce o cheama "porunca")?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde vasinec » 13 Mar 2011, 08:38


Va cer un da sau nu:

versetul -->

Romani 13:9 De fapt: „Să nu preacurveşti, să nu furi, să nu faci nicio mărturisire mincinoasă, să nu pofteşti” şi orice altă poruncă mai poate fi, se cuprind în porunca aceasta: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”

il putem accepta literalmente?
Da.
Apostolul propune aici un echivalent pentru poruncile corespunzatoare, o alta porunca ("formularea pozitiva"). Observati, de asemenea, ca NU este vorba de "noua porunca".
Sunt de aceeasi parere. Nu este vorba de o "noua porunca", deoarece o gasim si in VT, alaturi de Cele 10 Porunci Dumnezeiesti.

Iarasi. Se pare ca ne invartim in cerc: cele 4 porunci se cuprind in una pentru ca aceasta face referinta la cele 4 (de fapt, acelasi Apostol identifica cu exactitate poruncile de pazit, in aceeasi epistola - 1 Ioan 3:23-24).
Eu nu ma invart in cerc. Dvs. va invartiti, incercand sa desfiintati Cele 10 Porunci Dumnezeiesti. Cei care-si iubesc semenii, precum ne-a iubit Hristos, vor respecta si poruncile lui Dumnezeu, asa cum le-a respectat Hristos. Adica, sub nici o forma nu vor curvi, nu vor fura, nu vor minti, etc.

Ce porunci sunt identificate cu exactitate in 1 Ioan 3:23-24?

Astfel, la concret, se poate spune ca porunca a IV-a este cuprinsa in porunca "Sã iubesti pe Domnul, Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu, si cu tot cugetul tãu"?

Sau este vorba numai de "motivatie" (atunci nu inteleg de ce o cheama "porunca")?
Luati-o cum vreti (porunca si motivatie). Dar, oricum o veti lua, dragostea de Dumnezeu duce tot la respectarea a ceea ce EL a poruncit (inclusiv porunca a IV-a).

Cine zice ca-L cunoaste si-L iubeste pe Dumnezeu, dar nesocoteste poruncile LUI, este un mincinos (cu toate tertipurile teologice de care se foloseste):

"as fi si Eu un mincinos ca voi. Dar îl cunosc si pãzesc Cuvîntul Lui." (Ioan 8:55)

"Cine zice: "Îl cunosc" si nu pãzeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevãrul nu este în el."(1 Ioan 2:4)

La concret, porunca a IV-a (referitoare la singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu - ziua a saptea) este cuprinsa in porunca "Sã iubesti pe Domnul, Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu, si cu tot cugetul tãu"?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Mar 2011, 17:49

Apostolul propune aici un echivalent pentru poruncile corespunzatoare, o alta porunca ("formularea pozitiva"). Observati, de asemenea, ca NU este vorba de "noua porunca".
Sunt de aceeasi parere. Nu este vorba de o "noua porunca", deoarece o gasim si in VT, alaturi de Cele 10 Porunci Dumnezeiesti.
Aveam in vedere porunca cea noua (sa va iubiti...cum v-am iubit Eu).
Eu nu ma invart in cerc. Dvs. va invartiti, incercand sa desfiintati Cele 10 Porunci Dumnezeiesti. Cei care-si iubesc semenii, precum ne-a iubit Hristos, vor respecta si poruncile lui Dumnezeu, asa cum le-a respectat Hristos. Adica, sub nici o forma nu vor curvi, nu vor fura, nu vor minti, etc.


Nu incerc sa desfiintez Decalogul, ci sa ma tin de porunca cea desavarsita indicata de Hristos.
Ce porunci sunt identificate cu exactitate in 1 Ioan 3:23-24?
Ceea ce Apostolul numeste "poruncile Lui" (si dvs citati de nenumarate ori). Va veti da seama ca nu este o intoarcere la Decalog, asa cum sperati, ci de o "noua porunca" (credinta in Iisus si de iubirea pentru semeni dupa felul cum ne-a aratat).

Nu inteleg de ce adoptarea unei porunci desavarsite va trezeste atata indignare.
Luati-o cum vreti (porunca si motivatie). Dar, oricum o veti lua, dragostea de Dumnezeu duce tot la respectarea a ceea ce EL a poruncit (inclusiv porunca a IV-a).

"as fi si Eu un mincinos ca voi. Dar îl cunosc si pãzesc Cuvîntul Lui." (Ioan 8:55)

"Cine zice: "Îl cunosc" si nu pãzeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevãrul nu este în el."(1 Ioan 2:4)
Idem. Aveti o obsesie pentru trecut. O simpla lectura in context arata ca referinta este Hristos, nu Tatal. Cititi Ioan 15.

Ioan 12:48-50 Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul pe care l-am vestit Eu, acela îl va osândi în ziua de apoi. Căci Eu n-am vorbit de la Mine însumi, ci Tatăl, care M-a trimis, El însuşi Mi-a poruncit ce trebuie să spun şi cum trebuie să vorbesc. Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică. De aceea lucrurile pe care le spun, le spun aşa cum Mi le-a spus Tatăl.

Faceti o confuzie uimitoare intre poruncile Noului si Vechiului Testament. Trebuie sa va decideti, unde puneti vinul cel nou.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde esenin » 13 Mar 2011, 19:52

Chiar frumos subiect !
Da, de fapt va ganditi la VT. E adevarat ca tot pe Dumnezeu il iubiti dar intr-o ipostaza noua: "ca sa ramaneti in Dumnezeu si El in voi" cam asa..in Ioan. Aici sta diferenta intre subiectii legii vechi si ai celei noi, mai ales in "topologie". Cum lumina a coborat in fiecare om il veti iubi in el (in om) pe Dumnezeu. Dar in ipostaza asta puteti chiar incalca Legea veche, in litera, daca o faceti tot ptr Dumnezeu. Ati capatat un pic de auto-nomie, ati devenit un pic propriul legiferator. De aceea legea noua nu e un comeback, nici "suma aritmetica" a altora vechi, ci o dezvoltarea lor. Cred ca n-ati trecut la NT. E un pas spre libertatea intru Domnul - nu spre supunerea lipsita de constiinta din VT, sub Domnul.

("intru" e in dialectul ortodox, o vorba faorte interesanta: "in-prin-pentru"; exprima bine pozitia omului fata de dumnezeul "cel nou")

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Dionysie » 10 Apr 2011, 21:24

Decalogul ramane valabil, in continuare, asa cum a fost scris de Insusi Dumnezeu, pe cele doua table de piatra.
Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda legământ nou. Însă nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor în ziua când i-am luat de mână, ca să-i scot din pământul Egiptului. Acel legământ ei l-au călcat, deşi Eu am rămas în legătură cu ei, zice Domnul. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor şi pe inimile lor voi scrie şi le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor. Şi nu se vor mai învăţa unul pe altul şi frate pe frate, zicând: "Cunoaşteţi pe Domnul" că toţi de la sine Mă vor cunoaşte, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor şi păcatele lor nu le voi mai pomeni". [Ieremia 31:31-34]
După cum arată şi textul biblic obsesia lui vasinec pentru poruncile scrise pe cele două table de piatră de Dumnezeu se va nărui şi de fapt ea este deja năruită în Iisus Hristos. Şi asta pentru că Hristos a venit pentru ca Dumnezeu să scrie Legea Lui în inimile noastre, pe tablele inimii, nu pe table de piatră. Dar ce îi poţi explica unuia care nu a simţit încă deloc adevărata adiere a Duhului Sfânt în inima lui, ci se încăpăţânează cu obstinaţie fanatică să rămână cu Legea lui Dumnezeu pe table de piatră şi nu vrea ca aceasta să îi fie scrisă pe table de inimă ?

laodiceean

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde laodiceean » 11 Apr 2011, 07:05

După cum arată şi textul biblic obsesia lui vasinec pentru poruncile scrise pe cele două table de piatră de Dumnezeu se va nărui şi de fapt ea este deja năruită în Iisus Hristos. Şi asta pentru că Hristos a venit pentru ca Dumnezeu să scrie Legea Lui în inimile noastre, pe tablele inimii, nu pe table de piatră.
Chivotul cu tablele de piatră a dispărut, ori a fost ascuns... nu ştim... s-ar putea ca acesta să reapară, la fel cum doar în ultimii doi ani au apărut atâtea dovezi arheologice în Ţara Sfântă. Însă "obsesia" de care vorbiţi nu se va nărui niciodată, căci originalul chivotului (după care s-a realizat cel din Cortul Întrunirii lui Moise) se află în Templul din Cer (Apoc.11,19), unde nu au acces oamenii fără-de-Legii. Mai bine aţi avea grijă de sufletul dumneavoastră şi de poruncile scrise în conştiinţa (inima) dumneavoastră ca ele să nu se "năruie" în această viaţă, căci în această sumbră variantă veţi pierde accesul şi la viaţa veacului ce va să vie.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Dionysie » 11 Apr 2011, 09:31

Chivotul cu tablele de piatră a dispărut, ori a fost ascuns... nu ştim... s-ar putea ca acesta să reapară, la fel cum doar în ultimii doi ani au apărut atâtea dovezi arheologice în Ţara Sfântă.
:lol: :lol: :lol:
Însă "obsesia" de care vorbiţi nu se va nărui niciodată, căci originalul chivotului (după care s-a realizat cel din Cortul Întrunirii lui Moise) se află în Templul din Cer (Apoc.11,19), unde nu au acces oamenii fără-de-Legii. Mai bine aţi avea grijă de sufletul dumneavoastră şi de poruncile scrise în conştiinţa (inima) dumneavoastră ca ele să nu se "năruie" în această viaţă, căci în această sumbră variantă veţi pierde accesul şi la viaţa veacului ce va să vie.
De fapt dumneata, în buna tradiţie a celor care nu au experiat niciodată adevărata dragoste pe care Duhul Sfânt a revărsat-o în inimile creştinilor, nu faci decât să te demaşti singur şi pe cealaltă biată făptură umană, vasinec, anume că nu aveţi o cunoaştere veritabilă a lui Dumnezeu. De altfel faptul este perfect explicabil, ţinând cont de premise !! După cum s-a văzut şi la profetul Ieremia, pentru cei care au ochi să vadă, Dumnezeu prin Iisus Hristos vrea să scrie şi a scris deja în inimile multor creştini de 2000 de ani încoace Legea Sa pe tablele inimii, pentru ca fiecare inimă să devină un chivot al Legii lui Dumnezeu, pentru că creştinii [şi toţi oamenii de fapt] sunt chemaţi în Hristos ca ei să devină şi să fie temple ale lui Dumnezeu în care să locuiască Duhul Sfânt [1 Corinteni 3:16]. Însă ce le poţi spune obsedaţilor de semne exterioare, de table de piatră ? Aceste obsesii legaliste fariseice nu caracterizează adevăratul popor al lui Dumnezeu. Hristos a venit ca toţi ai Lui să fie temple ale lui Dumnezeu şi să Îl aibă pe Dumnezeu în ei, şi astfel ca ei înşişi să fie nişte dumnezei prin har [Ioan 14:23]. Voi nu înţelegeţi aceste lucruri pentru că acestea sunt taine ale Dumnezeieştilor Scripturi pe care voi nu le înţelegeţi fiind despărţiţi de harul lui Dumnezeu în ghetourile voastre adventiste, lipsite de adevărata cunoaştere a mângâierii Duhului Sfânt şi de adevărata ungere a Duhului Sfânt. De aceea şi este bine ca lumea să se ferească de această grupare adventistă şi să stea sau să vină la adevărata Biserică a lui Hristos, ca să Îl cunoască cu adevărat pe Dumnezeu prin harul lui Hristos şi al Duhului lui Dumnezeu.
Părinţii noştri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm. Şi Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veţi închina Tatălui. Voi vă închinaţi căruia nu ştiţi; noi ne închinăm Căruia ştim, pentru că mântuirea din iudei este. Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte. Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr. [Ioan 4:20-24]

laodiceean

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde laodiceean » 11 Apr 2011, 10:12

De fapt dumneata, în buna tradiţie a celor care nu au experiat niciodată adevărata dragoste pe care Duhul Sfânt a revărsat-o în inimile creştinilor
Poate că n-am experiat-o (sic!), însă dumneata cu siguranţă ai exmăturat-o! ;)
Dumnezeu prin Iisus Hristos vrea să scrie şi a scris deja în inimile multor creştini de 2000 de ani încoace Legea Sa pe tablele inimii, pentru ca fiecare inimă să devină un chivot al Legii lui Dumnezeu
Cei care au scrisă această Lege pe tablele inimii, vor demonstra prin vorbe (scris pe forum) şi prin fapte (atitudini) acest lucru. Atitudinea de sfidare adusă Legii lui Dumnezeu şi veninul urii confesionale împrăştiat pe acest (şi nu numai) forum vorbeşte multe despre realitatea a ceea ce se găseşte în inimă. Mat.12,35


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron